Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Rozhovor s parakanoistou Miroslavem Šperkem: o kvalifikaci na OH i dalších sportech

V roce 2004 vybojoval stříbrnou medaili na paralympijských hrách v Athénách v hodu diskem. Po pár letech a druhé účasti na paralympiádě se ale rozhodl zkusit i jiné sporty. A že jich bylo! Aktuálně se Miroslav Šperk věnuje kanoistice a v květnu ve své lodi bojoval o účast na třetích paralympijských hrách. Nabízíme vám rozhovor nejen o poslední kvalifikaci, ale také o dalších aktivitách tohoto multisportovce, který spoléhá na Enervit – sportovní výživu Českého paralympijského týmu.

Mrzí vás hodně, že kvalifikace do Paříže nakonec nevyšla?

Samozřejmě mě to mrzí, ale pragmaticky si to umím vysvětlit – byl by to zázrak z říše snů, po roce tréninku se dostat na paralympijské hry. Možná by to i parasportu trošku uškodilo (smích). Je pravda, že jsem se dostal hodně blízko, na dohled špičky, což je hodně povzbudivé a motivující do dalšího tréninku. Pokud mi vydrží zdraví, tak bych se chtěl pokusit o Los Angeles za 4 roky. Ale to je ještě strašně dlouhá doba…


Tenhle týden vám začíná další velká akce – mistrovství Evropy. Těšíte se?

Moc! Tenhle sport mě neuvěřitelně chytnul. Maličko mi připomíná to lezení, které jsem měl tak rád před úrazem – je to v přírodě, člověk bojuje s živlem. Chci se mu určitě dál věnovat.


Jak se liší rychlostní kanoistika v podání sportovců s a bez handicapu?

Jak řekl jednou můj trenér Petr Náprstek z Dukly – když nemůžeš chodit, tak pádluj! Je to dokonalé právě v tom, že se to moc neliší. Když budeme mluvit o kajaku, tak tam je i velmi obtížné u někoho poznat, že třeba nemůže chodit. Pak se ke kajaku přidala i kanoe, což je pro parasport speciální typ lodi. Jedná se o tradiční havajské plavidlo s plovákem na straně. Jde o oceánskou loď, na Havaji na ní jezdí domorodci na ryby a díky tomu plováku mají mnohem větší stabilitu, která je u nás vozíčkářů problematická. Před 14, 15 lety někoho napadlo, že by tahle loď mohla být dobrou náhradou pro rychlostní parakanoistiku. Ta už vznikala pod mezinárodní federací, takže jde o plně inkluzivní sport. Od počátku tedy jedou společně mistrovství Evropy i světa. Je to úžasné! Na nominaci je třeba 1000 sportovců, z toho třetina para. Ta akce je opravdu skvělá, nikdo neřeší, že je někdo na vozíku nebo nechá na břehu opřenou umělou nohu. To je tam naprosto běžné.


Ke kanoistice jste se dostal přes řadu dalších sportů, které následovaly po vašich atletických začátcích. Proč jste vlastně opustil diskařský sektor, kde se vám tak dařilo?

Atletika mi dala hrozně moc, otevřela mi obzory. Díky ní jsem získal zkušenosti, odvahu, sebevědomí. I na to, abych si troufl na sporty, které mě lákaly. Atletika byla vlastně hrozně neakčním sportem a mně už pak ve finále nejvíc bavilo chodit do posilovny, spíš než sedět na vrhačské stolici a házet. To mě přestalo bavit, protože před úrazem jsem měl rád adrenalinové sporty, hlavně to lezení.


Jakým sportům jste se postupně věnoval?

V Janských lázních, kde jsem studoval obchodní akademii, jsem začal jezdit na monoski (sjezdové lyžování pro vozíčkáře) a hrát florbal. Lyžování mě hrozně bavilo, vždycky jsem v tom chtěl začít závodit, ale bylo to nereálné, dokud jsem se věnoval atletice. Byl to nebezpečný sport, kde často docházelo ke zraněním. I proto jsem pak musel atletiku ukončit. Také jsem začal hrát basket, což je úžasný adrenalinový a týmový sport. Jezdil jsem i na handbiku (cyklistika pro vozíčkáře), ve kterém jsem spíš nezávodil, ale je to sport, který mě hodně bavil. V současné chvíli se věnuji především zmiňované kanoistice.


Při sportovních aktivitách spoléháte na Enervit, který je oficiálním výživovým partnerem Českého paralympijského týmu. Jakou s ním máte osobní zkušenost?

Já sám mám výživové doplňky moc rád, takže jsem moc rád i za spojení s Enervitem. Je to značka, která už má své velké jméno a pro nás je důležité, že se můžeme spolehnout třeba i na antidopingové záležitosti. Já sám jsem využil kromě produktů i poradenství, tam vidím také výhodu, protože já se na tuhle oblast hodně zaměřuju – co před, během, po sportu. Když se věnuji silovějším tréninkům, tak využívám kreatinové produkty, v době závodů pak spíše sacharidové produkty – tyčinky Performance Bar a samozřejmě ionťák. Mám taky strašně rád regenerační Enervit R2 Recovery Drink, který mi ohromně pomáhá po náročnějším tréninku. Díky němu vím, že druhý den můžu zase naplno začít. To jsou moje top produkty.

AKTUALITY

14/6
Mrkněte na nová videa o sportovní výživě

Když už jsme natáčeli výživovou poradnu pro pořad Po trailech přes hory, který vysílá Česká televize, dali jsme rovnou dohromady i dvě videa pro náš YouTube kanál a web. Můžete se tak ve 2 minutách podívat na to, proč vůbec při sportu řešit sportovní výživu, a také co doplňovat během sportu, abyste měli dostatek energie.

7/6
Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne? Mrkněte na záznam semináře a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na sportovci často využívané potraviny a nápoje, které bývají dostupné i na občerstvovačkách závodů. My jsme se na ně podívali z hlediska složení a fyziologických zákonitostí organizmu, abychom mohli objektivně zhodnotit, v čem mohou pomoci a nebo naopka uškodit. Probrali jsme třeba colu, pivo, čokoládu, sušenky, oříšky nebo ovoce včetně sušeného. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v červnu. 

3/6
Blíží se Trutnovská 10 i Kasper Trutnovské kempy

V sobotu 8. června proběhne už 11. ročník oblíbeného běžeckého závodu a o prázdninách má parta kolem Kasper Swix Teamu v plánu další ročník populárních dětských kempů - až uť fomou pobytu, nebo příměstského tábora. 

31/5
Končí I. fáze naší soutěže. Napište si o odměnu a zapojte se do II. kola!

Konec května = konec 1. kola naší letošní soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme. Zúčastnili jste se některých a máte razítka v herním plánu? Pak nám ho pošlete a můžete vyhrát jeden z Enervit výživových plánů podle vlastního výběru! 

27/5
Tadej Pogačar ovládl Giro d´Italia! I s Enervitem po boku

Slovinský cyklista dokázal na Giru podobně jako na Tour de France v roce 2020 vyhrát hned při svém premiérovém startu na slavném závodě. A jakým způsobem! Po druhé etapě se oblékl do růžové pro vedoucího muže a až do konce ho z ní nikdo nevysvlékl. Tadej Pogačar si připsal celkem šest etapových vítězství a v cíli měl téměř 10minutový náskok. Stejně jako při svých předchozích startech, včetně prvního titulu na Tour, i tentokrát spoléhal se svým týmem UAE Emirates na Enervit.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co znamená a dělá ATP?

V souvislosti se sportem mluvíme o mnoha různých formách energie. Ta nejzákladnější, která dokáže rozpohybovat svaly, je ale jen jediná – ATP neboli adenosintrifosfát. Sacharidy, tuky i bílkoviny, tedy takzvané makroživiny, které přijímáme potravou i za účelem příjmu energie, se musí postupnými kroky probíhajícími v řádu několika hodin přeměnit právě na ATP. Jen díky ATP se totiž hluboko ve svalu „vesla“ myozinu zaboří do aktinu a pohnou jím, čímž vyvolají svalový pohyb.

GLYKÉMIE: Co je zač a proč je pro sportovce důležité o ní vědět?

Glykémie, neboli hladina krevního cukru, vyjadřuje množství cukru v krvi. Cukrem je myšlen sacharid ve své nejjednodušší formě, jíž je glukóza. Každý sacharid, který sníme, se postupně v zažívacím traktu rozkládá ze složitých vazeb na tu nejjednodušší, glukózu, a ta pak krví putuje všude po těle, aby dodávala energii všem buňkám těla. Mohlo by se tedy zdát, že čím více glukózy v krvi máme, tím více energie budeme mít. Ale to, že všeho moc škodí, platí i v případě glykémie.

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Více aktualit