Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Rozhovor s paralympijským medailistou Miroslavem Šperkem: o úraze i cestě ke sportu

Pád ze šesti metrů mu v 16 letech změnil život a dostal ho na vozík. Velmi brzy si ale našel cestu zpět ke sportu a už v 19 letech slavil stříbro na paralympijských hrách v Athénách v hodu diskem. Kromě atletiky pak vyzkoušel řadu dalších sportů a dnes pracuje jako generální sekretář v Českém paralympijském výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Miroslav Šperk tak pomáhá sportu, který kdysi významně pomohl jemu.

Pojďme úplně od začátku – co jste dělal a čemu jste se věnoval v době před úrazem?

Byl jsem běžný kluk na malém městě, hrál jsem fotbal, mojí velkou vášní bylo lezení po skalách. Těsně před úrazem jsem nastoupil na střední průmyslovou školu do Hradce Králové. Tam jsem byl ale jen měsíc…
 

Protože přišel úraz, po kterém jste usedl na vozík. Kdy a jak se všechno seběhlo?

Pár dní před svými šestnáctými narozeninami jsem lezl na balkón, ze kterého jsem spadnul, bylo to zhruba šest metrů. Pohmoždil jsem si dva obratle v hrudní oblasti. Nic jiného se mi nestalo, ty obratle byly jen lehce vykloubené, ale zatlačily na míchu a to stačilo, aby přišla následná paraplegie, tedy ochrnutí dolních končetin.
 

Proč vás napadlo lézt na balkon?

Lezl jsem tam na návštěvu. Byla to taková mladická nerozvážnost, divoká noční jízda…
 

Která vám ale změnila život. Jak dlouho trvalo, než jste se vrátil domů a se vším se sžil?

Asi tři týdny jsem byl v nemocnici, pak následoval intenzivní rehabilitační kurz. Tři měsíce jsem strávil v jednom centru, teprve pak jsem začal jezdit domů – jednou za 14 dní na víkend. Pak jsem byl dva měsíce doma a šel na další tři měsíce do dalšího centra. Nakonec jsem strávil další měsíc v Parapleti. Celkem šlo asi o roční rehabilitace a výuku samoobslužnosti.
 

Jak náročné bylo se s novou situací popasovat a jak moc vám v tom pomohl sport?

Pro mě to nebylo až tak náročné, protože jsem byl dost mladý, a to je v té špatné situaci docela výhoda. Byl jsem velmi adaptabilní. Vím ze zkušeností lidí kolem sebe, že když se úraz stane ve 30, 40 letech, kdy už má člověk rodinu a zaběhnutý život, tak je ten střet daleko těžší a rekonvalescence náročnější. Já se vcelku rychle adaptoval, naučil jsem se samoobslužnosti a sport byl pro mě v tomhle zásadní z několika úhlů pohledu.
 

Povídejte…

Když jsem se dostal po půlroce domů, tak jsem nechodil vůbec mezi lidi. Člověk byl stigmatizovaný, což zase bylo pro mladého člověka v pubertě dost těžké – přišel jsem o sebevědomí, sebejistotu, přestal jsem vycházet ven. Naštěstí mě kamarádi vždycky chytli a třeba i násilím odtáhli například do hospody (smích). To mi hodně pomohlo. A taky rodina, i díky sportu. Taťka házel diskem, a když mě viděl sedět doma, tak mě bral každý den ven, kde jsem začal házet právě diskem. Po silnici před barákem.
 

Takže takhle vypadaly začátky pozdějšího paralympijského medailisty?

Když jsem pak byl na opakovačce v rehabilitačním centru v Košumberku, tak jsme se zmínili primářce, že házím diskem. Byla nadšená a hned mě spojila se Štefanem Dankem, atletickým guru a člověkem, který se nám tehdy opravdu hodně věnoval a otevřel nám sportovní obzory. Jel jsem na první soustředění pro nováčky a viděl, jak už ti zkušení sportovci a matadoři, kteří mají za sebou paralympiády a medaile, žijí normální spokojené životy, mají manželky, přítelkyně, děti, umí jezdit autem, perfektně ovládají vozík… To byl pro mě hlavní motiv se vrátit na nějakou životní úroveň.
 

Ve sportu se vám to povedlo velmi rychle – už v 19 letech jste slavil stříbro na paralympiádě v Athénách…

U mě byl ten nástup do parasportu strašně rychlý. Asi i díky tomu, že jsem byl docela kvalitní sportovec už před úrazem. Jak jsem lezl po skalách, tak jsem byl už docela svalnatý a po úraze se dostal celkem rychle do formy. Také je zajímavé, že já od začátku házel s taťkovým dvoukilovým diskem a za půl roku jsem se dozvěděl, že se u nás hází kilovým. Když jsem na něj přešel, začalo to lítat jednou tak daleko. Takže už na tom soustředění pro nováčky jsem házel podobně jako ti matadoři (smích).
 

A rychle přišly první úspěchy i na mezinárodních závodech, že?

První byl hned v roce 2022, kdy jsem skončil čtvrtý na mistrovství světa – to bylo přesně dva roky po úraze. Bylo to opravdu ojedinělé a já se tím zároveň nominoval na paralympijské hry do Atén. Začalo se mi vracet sebevědomí, člověk se začal posouvat po žebříku zase výš. Sportovní úspěchy mi začaly dost pomáhat i v normálním životě. Troufnul jsem si nastoupit zpět na střední školu, pak na vysokou. Na začátku všeho byl vlastně sport.
 

Jak jste si pak užil stříbro na paralympijských hrách?

Athény, to byl zážitek! Něco nepředstavitelného pro kluka v 19 letech! Zažil jsem ohromnou akci, na které se mi navíc podařil medailový úspěch. To mi také určitě hodně pomohlo dál, nejen ve sportu.

AKTUALITY

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

7/11
Přihlaste se na listopadový seminář a zorientujte se ve sportovní výživě

I v listopadu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 19. 11. bude "Jak se vyznat ve sportovní výživě". A v listopadu přednášíme i v rámci festivalu Obzory na Univerzetě Karlově v Praze.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Čím doplňovat energii během sportu? Máme skvělý přehled, který poradí!

Určitě víte, že každý cyklista, běžec, lyžař nebo triatlonista (obecně vytrvalec) potřebuje během svého sportovního výkonu doplňovat energii ze sacharidů. Ty jsou nejrychlejším zdrojem energie a jejich zásoby v těle jsou značně omezené. Po čem ale sáhnout? Poradíme a na grafu názorně ukážeme!

Více aktualit