Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Rozhovor s paralympijským medailistou Miroslavem Šperkem: o úraze i cestě ke sportu

Pád ze šesti metrů mu v 16 letech změnil život a dostal ho na vozík. Velmi brzy si ale našel cestu zpět ke sportu a už v 19 letech slavil stříbro na paralympijských hrách v Athénách v hodu diskem. Kromě atletiky pak vyzkoušel řadu dalších sportů a dnes pracuje jako generální sekretář v Českém paralympijském výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Miroslav Šperk tak pomáhá sportu, který kdysi významně pomohl jemu.

Pojďme úplně od začátku – co jste dělal a čemu jste se věnoval v době před úrazem?

Byl jsem běžný kluk na malém městě, hrál jsem fotbal, mojí velkou vášní bylo lezení po skalách. Těsně před úrazem jsem nastoupil na střední průmyslovou školu do Hradce Králové. Tam jsem byl ale jen měsíc…
 

Protože přišel úraz, po kterém jste usedl na vozík. Kdy a jak se všechno seběhlo?

Pár dní před svými šestnáctými narozeninami jsem lezl na balkón, ze kterého jsem spadnul, bylo to zhruba šest metrů. Pohmoždil jsem si dva obratle v hrudní oblasti. Nic jiného se mi nestalo, ty obratle byly jen lehce vykloubené, ale zatlačily na míchu a to stačilo, aby přišla následná paraplegie, tedy ochrnutí dolních končetin.
 

Proč vás napadlo lézt na balkon?

Lezl jsem tam na návštěvu. Byla to taková mladická nerozvážnost, divoká noční jízda…
 

Která vám ale změnila život. Jak dlouho trvalo, než jste se vrátil domů a se vším se sžil?

Asi tři týdny jsem byl v nemocnici, pak následoval intenzivní rehabilitační kurz. Tři měsíce jsem strávil v jednom centru, teprve pak jsem začal jezdit domů – jednou za 14 dní na víkend. Pak jsem byl dva měsíce doma a šel na další tři měsíce do dalšího centra. Nakonec jsem strávil další měsíc v Parapleti. Celkem šlo asi o roční rehabilitace a výuku samoobslužnosti.
 

Jak náročné bylo se s novou situací popasovat a jak moc vám v tom pomohl sport?

Pro mě to nebylo až tak náročné, protože jsem byl dost mladý, a to je v té špatné situaci docela výhoda. Byl jsem velmi adaptabilní. Vím ze zkušeností lidí kolem sebe, že když se úraz stane ve 30, 40 letech, kdy už má člověk rodinu a zaběhnutý život, tak je ten střet daleko těžší a rekonvalescence náročnější. Já se vcelku rychle adaptoval, naučil jsem se samoobslužnosti a sport byl pro mě v tomhle zásadní z několika úhlů pohledu.
 

Povídejte…

Když jsem se dostal po půlroce domů, tak jsem nechodil vůbec mezi lidi. Člověk byl stigmatizovaný, což zase bylo pro mladého člověka v pubertě dost těžké – přišel jsem o sebevědomí, sebejistotu, přestal jsem vycházet ven. Naštěstí mě kamarádi vždycky chytli a třeba i násilím odtáhli například do hospody (smích). To mi hodně pomohlo. A taky rodina, i díky sportu. Taťka házel diskem, a když mě viděl sedět doma, tak mě bral každý den ven, kde jsem začal házet právě diskem. Po silnici před barákem.
 

Takže takhle vypadaly začátky pozdějšího paralympijského medailisty?

Když jsem pak byl na opakovačce v rehabilitačním centru v Košumberku, tak jsme se zmínili primářce, že házím diskem. Byla nadšená a hned mě spojila se Štefanem Dankem, atletickým guru a člověkem, který se nám tehdy opravdu hodně věnoval a otevřel nám sportovní obzory. Jel jsem na první soustředění pro nováčky a viděl, jak už ti zkušení sportovci a matadoři, kteří mají za sebou paralympiády a medaile, žijí normální spokojené životy, mají manželky, přítelkyně, děti, umí jezdit autem, perfektně ovládají vozík… To byl pro mě hlavní motiv se vrátit na nějakou životní úroveň.
 

Ve sportu se vám to povedlo velmi rychle – už v 19 letech jste slavil stříbro na paralympiádě v Athénách…

U mě byl ten nástup do parasportu strašně rychlý. Asi i díky tomu, že jsem byl docela kvalitní sportovec už před úrazem. Jak jsem lezl po skalách, tak jsem byl už docela svalnatý a po úraze se dostal celkem rychle do formy. Také je zajímavé, že já od začátku házel s taťkovým dvoukilovým diskem a za půl roku jsem se dozvěděl, že se u nás hází kilovým. Když jsem na něj přešel, začalo to lítat jednou tak daleko. Takže už na tom soustředění pro nováčky jsem házel podobně jako ti matadoři (smích).
 

A rychle přišly první úspěchy i na mezinárodních závodech, že?

První byl hned v roce 2022, kdy jsem skončil čtvrtý na mistrovství světa – to bylo přesně dva roky po úraze. Bylo to opravdu ojedinělé a já se tím zároveň nominoval na paralympijské hry do Atén. Začalo se mi vracet sebevědomí, člověk se začal posouvat po žebříku zase výš. Sportovní úspěchy mi začaly dost pomáhat i v normálním životě. Troufnul jsem si nastoupit zpět na střední školu, pak na vysokou. Na začátku všeho byl vlastně sport.
 

Jak jste si pak užil stříbro na paralympijských hrách?

Athény, to byl zážitek! Něco nepředstavitelného pro kluka v 19 letech! Zažil jsem ohromnou akci, na které se mi navíc podařil medailový úspěch. To mi také určitě hodně pomohlo dál, nejen ve sportu.

AKTUALITY

3/9
Členové Enervit Teamu na olympiádě: Krejčíková i Havel v TOP7

Letní olympijské hry v Paříži jsou minulostí. Zasáhlo do nich 111 českých sportovců včetně dvou členů Enervit Teamu – tenistky Barbory Krejčíkové a rychlostního kanoisty Daniela Havla. Oba dva si pod pěti kruhy připsali výborná umístění: Havel skončil sedmý v závodě deblkanoí a Krejčíková byla pátá v singlu i deblu.

30/8
Exkluzivní novinka a dárek pro vás: ENERVIT Protein Deal

Představujeme vám zcela nové, úžasně lahodné proteinové tyčinky s 5 klíčovými benefity. Až do 8. září je můžete ochutnat zdarma díky naší zaváděcí akci na eshop.enervit.cz, kde jsou exkluzivně k dostání. A při jejich nákupu navíc vždy ušetříte díky výhodným balením. 

28/8
Držíme palce Českému paralympijskému týmu!

Právě dnes startují letní paralympijské hry v Paříži a my budeme bedlivě sledovat představení českých reprezentantů. Enervit je hrdým partnerem Českého paralympijského týmu, takže budeme držet palce!

26/8
Soutěž o startovné na Praha-Běchovice i výživové plány na míru

Vyhrajte s Enervitem starovné na legendární běžecký závod Praha-Běchovice! Na něm - stejně jako na dalších závodech - můžete zároveň sbírat razítka do hrací karty k naší další soutěži, kde hrajeme o 10 Enervit výživových plánů na míru! 

23/8
Nakupte mix příchutí za výhodnou cenu - ušetřete 15 %

Využijte speciální nabídky ENERVIT doplňků v kombinaci všech dostupných příchutí za výhodnou cenu - s 15% slevou. Při své objednávce tak můžete sáhnout po citronovém i pomerančovém ionťáku, všech druzích PRE Sportu i veškerých příchutích proteinových nebo energetických tyčinek a gelů.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak správně ředit iontový nápoj?

Iontový nápoj by měl být povinnou součástí sportovní výbavy. Zajišťuje pitný režim sportovce, dodává energii, vitaminy i minerální látky (ionty), které během výkonu ztrácíme. Navíc je iontový nápoj optimální z hlediska vstřebávání. Ovšem za předpokladu, že ho správně naředíte…

PODCAST: Jak snídat a jíst před závodem

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst a nejíst před sportem, aby byl váš výkon co nejlepší. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

Jak nám pomáhají BÍLKOVINY sportovat lépe?

Ačkoliv se u bílkovin stejně jako u sacharidů a tuků uvádí i energetický příjem – z jednoho gramu bílkovin využije tělo 4 kcal energie – jejich hlavní funkcí je stavba. Bílkoviny jsou stavební látkou našich tkání, orgánů, enzymů nebo svalů a tím pádem i důležitým regeneračním, tedy obnovovacím faktorem. Proto by si měl každý vytrvalec příjem bílkovin a aminokyselin, z nichž jsou bílkoviny tvořeny, hlídat.

Jak nám pomáhají SACHARIDY sportovat lépe?

Pro vytrvalecký výkon jsou sacharidy zřejmě nejklíčovější živinou. Jedná se o zdroj energie, který je na rozdíl od tuků dvakrát rychlejší ve své dostupnosti. To je i důvod, proč sacharidy jako zdroj energie dominují při vysoce intenzivních výkonech, nebo na začátku jakéhokoliv sportování.

Více aktualit