Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Rozhovor s Petrem Vinickým po ME OCR a Spartan Race – 2. část

Mistr světa v extrémním překážkovém běhu (OCR) si pro první část letošní sezony naplánoval dva vrcholy. O tom prvním v podobě mistrovství Evropy v OCR běhu byla řeč v první části rozhovoru, ten druhý, ME Spartan Race, popisuje Petr Vinický v dnešním pokračování. I když si na první akci rozedral dlaně do krve a ta druhá následovala za pouhý týden, na startu nechyběl a doběhl si i pro čtvrté místo v týmové soutěži.

Jak náročné bylo absolvování dvou evropských šampionátů – OCR a Spartan Race – v krátkém sledu po sobě?

Nejtěžší bylo dát se přes týden dohromady po mistrovství Evropy v OCR a naladit hlavu na další závody. Protože se mi ale první závody vůbec nepovedly (více zde), bylo přepnutí mysli o dost jednodušší. Naštěstí to proběhlo v tomto pořadí, kdy první šampionát byl v Dánsku na rovině a pak následoval Spartan Race v horách. Po návratu z Francie jsem byl hodně unavený a nohám se dost nechtělo.


Na velkém Spartan závodě jste se objevil po 3 letech. Proč jste se pro start rozhodl a jak moc se liší Spartan od vašich OCR závodů?

Spartan Race jsem po tu dobu míjel hlavně z důvodu mojí orientace na OCR, respektive závody více překážkově orientované. Spartan Race má mnohem lehčí překážky, ale to vynahrazuje terénem, který právě ve Francii byl hodně extrémní. Na druhou stranu jsem nebyl spokojený se svým vystoupení v Dánsku a moje běžecká forma byla docela dobrá. Tak proč to nezkusit, když jsem měl kvalifikaci vyběhanou. Musím taky přiznat, že mě lákal ten terén Alp. Vodopády, prudké seběhy a výběhy. Navíc se organizátoři nechali slyšet, že chtějí připravit nejtěžší ME, které kdy v Evropě bylo.


Jaké závody jste ve Francii šel?

Jako první jsem se postavil na start hlavního závodu, který se běžel v neděli. Nečekalo na nás nic lehkého, po úvodních 2 kilometrech se před nás postavila zeď a dalších téměř 5 km jsme běželi na nejvyšší bod celého závodu v nadmořské výšce přes 2000 metrů. Při tom jsme překonali téměř 1000metrové převýšení. Sem tam nějaká překážka nám to stoupání narušila, ale jinak to bylo nekonečné. Nahoře rychlá otočka a prudký seběh dolů. Tady nebyla nouze o pády a úrazy. Já jsem měl celkem jistotu v botách Icebug, ale to nemůžu říct o jednom závodníkovi, kterého jsem dobíhal. Ten spadl asi pětkrát a poslední pád už byl konečný. Zlomil si žebra o kámen a závod pro něho skončil.


Jak se dál vyvíjel závod pro vás?

Další velkou poznávací značkou Spartan Race jsou břemena. I tady jich bylo několik a zejména to poslední na více než kilometrovém okruhu, z něhož téměř polovina šla do prudké sjezdovky, byla hodně obtížná. Mně to sedlo, a právě na takových úsecích jsem získával náskok na ostatní. Velmi pečlivě jsem si hlídal pitný režim a gely, které jsem pravidelně konzumoval. Nejvíce šlo získat právě na konci, kdy jsem sice dobíhal do cíle v křečích, ale paradoxně s více energie než ostatní borci, kteří měli problém kontrolovat svůj pohyb. Na poslední část závodu jsem měl přichystané koncentráty Enervit Liquid Gel Competition a musím řict, že to byla přesně ta živá voda, kterou člověk potřebuje, když jde do tuhého a hledá poslední zbytky sil.


Takže jste byl se svým individuálním výkonem v Morzine spokojený?

Se svým výkonem jsem spokojený, i když je tam jedno ale – opět pokažený start. Jako už několikrát jsem se těsně po startu propadl až do sedmé desítky startovního pole. Celý závod jsem se tak sunul pořadím a snažil se získat pozice zpět. Škoda jednoho zaváhání na slackline, kde jsem musel cvičit a vypadl jsem z TOP 20. Ale i tak jsem spokojený, konkurence byla hodně velká a na takové kopce doma jen tak nenatrénujeme.


Pomáhala vám opět i sportovní výživa Enervit. Co jste s sebou měl?

Bez Enervitu bych na žádný závod nevyrazil. Francie mi ukázala, jak nepostradatelný pomocník Enervit je. Gely a koncentráty Liquid Gel Competition mě držely stále ve hře. Solné tablety Enervit Salt Caps taktéž. Celý ten víkend byl dost náročný a já se nikdy nedostal do stavu, že by mi vyplo na trati. Stále jsem měl vše pod kontrolou. Hlídal si čas na gely, abych je pravidelně konzumoval. Již zmiňovaný koncentrát Competition s kofeinem jsem začal užívat až letos na závodech. Musí se s tím opatrně, ale když si ho načasujete opravdu dobře, tak vás dokáže hodně nakopnout před cílem. A to je přesně to, co potřebuji. Po každém tréninku a závodě mám pak výhradně regenerační nápoj Enervit R2 Sport – je to taková moje malá odměna.

 

V soutěži týmů jste bojovali o stupně vítězů, nakonec jste skončili čtvrtí. Jaký to byl závod?

Do závodu tříčlenných štafet jsme vystartovali všichni pohromadě a povedl se mi i start, na kterém jsem si dal hodně záležet. Ovšem po pár set metrech jsem cítil, že nohám se vůbec nechce. Celý závod jsme se drželi na čtvrtém místě a častokrát nám chyběl kousek, abychom se docvakli na bronzovou štafetu. Ale tentokrát jsem byl já tím nejslabším článkem a kluci mě táhli do kopce, co to šlo. Patří jim velké díky, protože vynaložili hrozně moc energie, aby mě dostali nahoru a pomohli mi do kopce. Celou trasu jsme nakonec zvládli, a i když jsme v jednu chvíli měli ztrátu skoro 5 minut, tak nás závěrečných finiš dostal skoro na dostřel třetímu místu.


Kolik sil vás tenhle závod stál?

Za cíl jsem byl hodně rád. Kdyby tam byl nějaký vozík, nechám se odvézt do auta, protože jsem z cíle nemohl skoro odejít. Dva velmi těžké závody v nohách, a aby toho nebylo málo, polovinu individuálního a celý štafetový závod jsem měl utržené mozoly na obou patách o velikosti tak dvou padesátikorun. Žádná velká radost běžet s tím nebyla.


Ještě před evropskými šampionáty jste absolvoval závody série Toughest, poprvé mezi elitou. Co jim zatím říkáte a jak jste spokojený s výkony a výsledky?

Toughest je lepší každým dalším závodem. Naposledy jsem se podíval do TOP 10 a doufám, že se tenhle posun nezastaví. Stále je to pro mě škola a vidím své chyby proti ostatním. Ale pomalu to jde nahoru, a to je dobře. Na další start se doufám podívám v září na Toughest v Oslu. Mým cílem je být v TOP 10 v celkovém pořadí, tak uvidíme.

AKTUALITY

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

29/4
Na kterých závodech a sportovních akcích potkáte Enervit v květnu?

Cyklistická i běžecká sezona odstartovala, a tak nás i v květnu čeká spousta zajímavých závodů. Enervit je připravený vám v nich pomáhat a na řadě z nich narazíte i na náš červený stánek.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Více aktualit