Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Rozhovor s Radkem Jarošem o expedici na Aconcaguu i plánech pro letošní rok

Dvoje poslední Vánoce strávil na expedicích v rámci projektu Koruna světa a stejný plán má i pro letošní rok, kdy se chystá na Kilimadžáro. Na začátku roku 2019 přitom zapsal další z nejvyšších vrcholů světadílů, když se dostal na Aconcaguu, nejvyšší horu Jižní Ameriky. Ještě předtím se zastavil na Velikonočních ostrovech a řadu dalších cest plánuje letos. Chybět na nich nebude ani Enervit, protože na jeho pomoc Radek Jaroš při svých expedicích i sportu spoléhá. V rozhovoru prozrazuje jak detaily poslední cesty, tak své plány.

Stejně jako předtím na Antarktidu, i do Jižní Ameriky jste vyrazil na konci roku a trávil Vánoce i Silvestra na expedici. Stane se z toho tradice?

Je pravda, že tradicí se to postupně stává, protože i následující expedice je plánovaná od 20. prosince do 14. ledna. To zamířím na Kilimandžáro coby nejvyšší vrchol Afriky. Tam by se dala volit i jiná doba, víc než v případě dvou předchozích expedic, ale mně ten termín v podstatě vyhovuje. Děti už jsou velké, Vánoce otravné a většinou tou dobou u nás není sníh, takže se nedá pořádně sportovat. Moje představa zimy je totiž spojená s běžkováním. Navíc vám všude nabízí cukroví a téměř všude se kalí (smích). V případě Antarktidy i Jižní Ameriky šlo ale o tamní vrchol léta, takže vlastně nejpříhodnější podmínky pro výstup. Letošní Vánoce jsem trávil první den na cestě z Mendozy do základního tábora a Silvestr nám vyšel přesně na odpočinkový den v základním táboře – před ostrým pokusem o vrchol.


Jaký byl váš postup – odkud kam jste se posouvali a jak dlouho výstup na Aconcaguu trval?

Přesně na Vánoce jsme opustili rozžhavené město Mendoza a vydali se do hor. Přesun do výšky 4300 metrů, kde leží základní tábor Plaza de Mulas, trval dva dny. Následoval týdenní aklimatizační proces s tím, že byla určitá šance pokusit se o vrchol s prvním dnem roku 2019. Můj parťák ale nakonec nebyl ještě dobře aklimatizovaný a také počasí bylo na hraně. Aconcagua je opravdu hodně větrný kopec a tou dobou se síla větru na vrcholu pohybovala okolo 50 kilometrů v hodině. Rozhodl jsem tedy, že se pokusíme o vrchol až v druhé bezvětrné pauze, což vycházelo na 4. ledna. O den dříve jsme se přesunuli do Hnízda kondorů, jak se nazývá druhý výškový tábor v 5 600 m, a z něj jsme se vydali přímo na vrchol. Vynechali jsme tedy dva další tábory, které některé expedice staví. Předtím jsme ovšem vystoupili několikrát až do výšky nad 6000 metrů, a i když se nám někteří lidé smáli, že jdeme z takové dálky zpět, byli jsme na vrcholu ve finále v podstatě první.


Vyskytly se během expedice nějaké komplikace?

Největší komplikace byla, když mi na autobusovém terminálu v Santiagu ukradli mobil. Měl jsem tam letenky, jízdenky, veškerou komunikaci a hlavně fotografie pořízené na Velikonočním ostrově, který jsem navštívil ještě před startem expedice. Vždycky totiž svoje cesty za Korunou světa spojuji s nějakou zajímavostí při vlastním výstupu.


Jak náročné bylo zdolání nejvyššího vrcholu Jižní Ameriky?

Aconcagua je svojí výškou po Everestu druhou nejvyšší horou Koruny světa a člověk musí zvolit správnou aklimatizaci, jinak může jít o život v důsledku výškové nemoci. Technicky ale hora tak těžká není. Problémem bývá v některém období minimum sněhu a tím pádem problém s vodou ve výškových táborech. My jsme ale přišli 14 dní po obrovském sněžení a tento problém se nás tedy netýkal.


Měl jste s sebou i tentokrát Enervit?

Jasně že měl – bez Enervitu ani ránu! Bral jsem s sebou jenom omezené zásoby v podstatě na týden. Už doma jsem užíval vitamíny a železo na podporu tvorby červených krvinek. Samozřejmě jsem měl s sebou multivitamíny a na ochranu svalové hmoty několik dávek proteinů, plus energetické Enervit Gely a tyčinky. Nechyběl Enervit Recovery Drink na regeneraci. Nejvíc jsem na Enervit samozřejmě spoléhal v okamžicích, kdy jsem se pohyboval nejblíž vrcholu.


Zvládl jste i nějaké další aktivity, jak je pro váš projekt Koruny světa typické?

Už jsem se zmínil o svojí cestě na Velikonoční ostrov, což je jeden z nejosamělejších ostrovů světa. Musím říct, že jsem si to na místě úžasně užil a člověk má úplně jiné vnímání reality, než když o takové věci čte. Bylo nádherné být sám na tomto mystickém místě, navíc jsem vystoupil na nejvyšší vrchol tohoto ostrova. Přestože jde o nízký sopečný vulkán, můžu se pochlubit tím, že jsem stanul na 12. nejvyšší hoře světa, co se týče izolovanosti. Po výstupu na Aconcaguu jsme ještě plánovali raft a následně vrchol druhé nejvyšší hory Jižní Ameriky. Dostali jsme se ale do časové tísně, a protože u nás v Česku napadlo spousta sněhu, ve finále jsem se rozhodl pro včasnější návrat, abych se mohl radovat na běžkách. Doma mě ale na 14 dnů dostala brutální rýmička a bylo po lyžovačce…


Jaké plány máte na letošní rok? Ať už co se týká Koruny světa nebo jiných aktivit?

Mám toho před sebou letos poměrně dost, i když se plánuji zaměřit spíš na víc aktivit a sportů než na výkon. Nejblíž jsou běžkařské akce, dále se chystám na týden na prkno do Alp. Chystám několik cest, ať už za horskou, nebo silniční cyklistikou po Evropě. V létě chci jet do Gruzie a cestovat tam na koních. Ještě v únoru mě čeká Španělsko a skalní lezení, kterému bych se chtěl letos po dlouhé době věnovat tak jako za mlada, a možná jedna cesta do Kyrgyzstánu do středních velehor a do Nepálu. Cesty do Chorvatska chci spojit se skalním lezením a s jetsurfem. Chtěl bych se taky zlepšit v golfu. Věřím, že na nudu nebude čas. Na konci roku pak odletím do Afriky, cílem je nejvyšší hora kontinentu – Kilimandžáro. Ale předtím procestujeme minimálně tři země. A na tuhle cestu možná bude i pár volných míst…

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit