Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Rozhovor s Radkem Jarošem o expedici na Aconcaguu i plánech pro letošní rok

Dvoje poslední Vánoce strávil na expedicích v rámci projektu Koruna světa a stejný plán má i pro letošní rok, kdy se chystá na Kilimadžáro. Na začátku roku 2019 přitom zapsal další z nejvyšších vrcholů světadílů, když se dostal na Aconcaguu, nejvyšší horu Jižní Ameriky. Ještě předtím se zastavil na Velikonočních ostrovech a řadu dalších cest plánuje letos. Chybět na nich nebude ani Enervit, protože na jeho pomoc Radek Jaroš při svých expedicích i sportu spoléhá. V rozhovoru prozrazuje jak detaily poslední cesty, tak své plány.

Stejně jako předtím na Antarktidu, i do Jižní Ameriky jste vyrazil na konci roku a trávil Vánoce i Silvestra na expedici. Stane se z toho tradice?

Je pravda, že tradicí se to postupně stává, protože i následující expedice je plánovaná od 20. prosince do 14. ledna. To zamířím na Kilimandžáro coby nejvyšší vrchol Afriky. Tam by se dala volit i jiná doba, víc než v případě dvou předchozích expedic, ale mně ten termín v podstatě vyhovuje. Děti už jsou velké, Vánoce otravné a většinou tou dobou u nás není sníh, takže se nedá pořádně sportovat. Moje představa zimy je totiž spojená s běžkováním. Navíc vám všude nabízí cukroví a téměř všude se kalí (smích). V případě Antarktidy i Jižní Ameriky šlo ale o tamní vrchol léta, takže vlastně nejpříhodnější podmínky pro výstup. Letošní Vánoce jsem trávil první den na cestě z Mendozy do základního tábora a Silvestr nám vyšel přesně na odpočinkový den v základním táboře – před ostrým pokusem o vrchol.


Jaký byl váš postup – odkud kam jste se posouvali a jak dlouho výstup na Aconcaguu trval?

Přesně na Vánoce jsme opustili rozžhavené město Mendoza a vydali se do hor. Přesun do výšky 4300 metrů, kde leží základní tábor Plaza de Mulas, trval dva dny. Následoval týdenní aklimatizační proces s tím, že byla určitá šance pokusit se o vrchol s prvním dnem roku 2019. Můj parťák ale nakonec nebyl ještě dobře aklimatizovaný a také počasí bylo na hraně. Aconcagua je opravdu hodně větrný kopec a tou dobou se síla větru na vrcholu pohybovala okolo 50 kilometrů v hodině. Rozhodl jsem tedy, že se pokusíme o vrchol až v druhé bezvětrné pauze, což vycházelo na 4. ledna. O den dříve jsme se přesunuli do Hnízda kondorů, jak se nazývá druhý výškový tábor v 5 600 m, a z něj jsme se vydali přímo na vrchol. Vynechali jsme tedy dva další tábory, které některé expedice staví. Předtím jsme ovšem vystoupili několikrát až do výšky nad 6000 metrů, a i když se nám někteří lidé smáli, že jdeme z takové dálky zpět, byli jsme na vrcholu ve finále v podstatě první.


Vyskytly se během expedice nějaké komplikace?

Největší komplikace byla, když mi na autobusovém terminálu v Santiagu ukradli mobil. Měl jsem tam letenky, jízdenky, veškerou komunikaci a hlavně fotografie pořízené na Velikonočním ostrově, který jsem navštívil ještě před startem expedice. Vždycky totiž svoje cesty za Korunou světa spojuji s nějakou zajímavostí při vlastním výstupu.


Jak náročné bylo zdolání nejvyššího vrcholu Jižní Ameriky?

Aconcagua je svojí výškou po Everestu druhou nejvyšší horou Koruny světa a člověk musí zvolit správnou aklimatizaci, jinak může jít o život v důsledku výškové nemoci. Technicky ale hora tak těžká není. Problémem bývá v některém období minimum sněhu a tím pádem problém s vodou ve výškových táborech. My jsme ale přišli 14 dní po obrovském sněžení a tento problém se nás tedy netýkal.


Měl jste s sebou i tentokrát Enervit?

Jasně že měl – bez Enervitu ani ránu! Bral jsem s sebou jenom omezené zásoby v podstatě na týden. Už doma jsem užíval vitamíny a železo na podporu tvorby červených krvinek. Samozřejmě jsem měl s sebou multivitamíny a na ochranu svalové hmoty několik dávek proteinů, plus energetické Enervit Gely a tyčinky. Nechyběl Enervit Recovery Drink na regeneraci. Nejvíc jsem na Enervit samozřejmě spoléhal v okamžicích, kdy jsem se pohyboval nejblíž vrcholu.


Zvládl jste i nějaké další aktivity, jak je pro váš projekt Koruny světa typické?

Už jsem se zmínil o svojí cestě na Velikonoční ostrov, což je jeden z nejosamělejších ostrovů světa. Musím říct, že jsem si to na místě úžasně užil a člověk má úplně jiné vnímání reality, než když o takové věci čte. Bylo nádherné být sám na tomto mystickém místě, navíc jsem vystoupil na nejvyšší vrchol tohoto ostrova. Přestože jde o nízký sopečný vulkán, můžu se pochlubit tím, že jsem stanul na 12. nejvyšší hoře světa, co se týče izolovanosti. Po výstupu na Aconcaguu jsme ještě plánovali raft a následně vrchol druhé nejvyšší hory Jižní Ameriky. Dostali jsme se ale do časové tísně, a protože u nás v Česku napadlo spousta sněhu, ve finále jsem se rozhodl pro včasnější návrat, abych se mohl radovat na běžkách. Doma mě ale na 14 dnů dostala brutální rýmička a bylo po lyžovačce…


Jaké plány máte na letošní rok? Ať už co se týká Koruny světa nebo jiných aktivit?

Mám toho před sebou letos poměrně dost, i když se plánuji zaměřit spíš na víc aktivit a sportů než na výkon. Nejblíž jsou běžkařské akce, dále se chystám na týden na prkno do Alp. Chystám několik cest, ať už za horskou, nebo silniční cyklistikou po Evropě. V létě chci jet do Gruzie a cestovat tam na koních. Ještě v únoru mě čeká Španělsko a skalní lezení, kterému bych se chtěl letos po dlouhé době věnovat tak jako za mlada, a možná jedna cesta do Kyrgyzstánu do středních velehor a do Nepálu. Cesty do Chorvatska chci spojit se skalním lezením a s jetsurfem. Chtěl bych se taky zlepšit v golfu. Věřím, že na nudu nebude čas. Na konci roku pak odletím do Afriky, cílem je nejvyšší hora kontinentu – Kilimandžáro. Ale předtím procestujeme minimálně tři země. A na tuhle cestu možná bude i pár volných míst…

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit