Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Kolik triatlonových závodů jste v letošní sezoně stihl?

První závod jsem odjel v dubnu ve španělské Valencii a poslední v říjnu pro změnu opět ve Španělsku, tentokrát v Barceloně. Mezitím došlo na dalších pět „profesionálních“ startů v rámci světového poháru IRONMAN. Závody mě čekaly samozřejmě i na domácím poháru, takže všeho všudy to v součtu dalo tři dlouhé triatlony a sedm polovičních.


Jak letošní ročník hodnotíte?

Začátek sezóny byl vydařený, ale s postupujícím časem a narůstající únavou už výsledky nebyly takové, jaké bych si přál. Nicméně takový byl plán a dalo se očekávat, že forma postupně uvadne. Chtěl jsem hodně závodit, užívat si cestování i pohyb a zůstat zdravý. To se nakonec podařilo.


Který ze závodů byl pro vás letos top?

Spokojený jsem byl po úvodním závodě ve Valencii a částečně také v srpnu v Poznani, kde jsem si trochu spravil chuť po nevydařených půlkách v Mostě a Hradci. Na domácí půdě se vcelku povedl Czechman i Moraviaman. Opět jsem si posunul osobní maximum jak na dlouhé, tak poloviční distanci. Ale označit jeden závod jako ten nejlepší nedokážu.


Nejen při závodech spoléháte na Enervit. Které produkty patří mezi vaše nejoblíbenější?

Nedokážu si představit závod bez šroubovacích gelů ENERVIT Liquid Gel. To je zkrátka osvědčená stálice, která nakopne a nezatíží trávení. Z druhého depa vždy vyběhnu s několika kusy v ruce a po kapsách. Jsou „rychlé“ a obejdou se i bez zapití vodou. Před delšími závody také nikdy nevynechám ENERVIT PRE Sport. To už je vyloženě rituál. A v posledních dvou letech jsem si oblíbil také ENERVIT Isotonic Gel, který využívám především na kole nebo v posledních minutách před startem. Teoreticky i prakticky tahle posloupnost sedí: od nejpomalejšího želé před startem, přes hustší a pomalejší gel na kole až k rychlému řídkému gelu na běhu. Samozřejmě v co nejideálnějším množství a podle aktuálních podmínek. Takový je můj základní energetický recept. Další věcí je samozřejmě naprosto klíčová hydratace, doplňování minerálů nebo tuhá závodní strava.


V příští sezoně se poprvé přehoupnete do kategorie nad 40 let. Znamená pro vás tenhle přesun něco zásadního?

Je to poměrně zásadní moment, protože jsem se rozhodl nadobro opustit nemilosrdné pole profesionálů. Konkurence je rok od roku těžší a upřímně jsem docela rád, že už se mohu vymluvit na věk a soupeřit na případných mezinárodních závodech jen s vrstevníky. Bylo to hezké, nahlédl jsem pod onu profesionální pokličku, ale teď jí s klidem mohu zase přiklopit zpátky.


Na sociálních sítích jste zmínil, že plánujete změnit model přípravy – proč, a jak se bude lišit od těch předchozích?

Po dlouhých letech si nechám tréninkový plán ušít na míru a uvidíme, co z toho vyleze. Stávající model byl postavený na náhodě a aktuálním rozpoložení. Snaha držet nějaký dlouhodobý koncept tam byla, ale byla hodně mlhavá. Pěkné závodní výsledky jsou při zpětném hodnocení vlastně docela překvapivé. I přes poměrně malý průměrný tréninkový objem a „freestyle“ přístup jsem byl alespoň na domácí půdě schopný útočit na nejvyšší pohárové příčky.


Proč tedy změna?

S postupujícím věkem je potřeba klást větší důraz i na další provázané aspekty triatlonového života. Čím dál tím důležitější je silová příprava a vůbec celý životní styl od výživy po odpočinek. Začíná to být příliš komplexní a tak jsem se rozhodl využít znalostí někoho povolanějšího. Naštěstí jsem nemusel chodit daleko. Lucka, má vlastní a nenahraditelná manželka, se už dlouho profesně věnuje přípravě svěřenců a disponuje potřebnými přesahy i zkušenostmi. Snad tedy toto rozhodnutí příliš nenaruší dosavadní klid naší společné domácnosti. Musím se naučit poslouchat a neodmlouvat (smích).

AKTUALITY

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

9/12
ROZHOVOR s kanoistou Danem Havlem o olympiádě i letošní sezoně

V Paříži absolvoval už svou třetí olympiádu a ani tentokrát se ve světové konkurenci neztratil, když s parťákem Jakubem Špicarem v tvrdé konkurenci vybojoval postup do finále. Jak své 7. místo hodnotí, jaká byla jeho třetí účast pod pěti kruhy i celá letošní sezona? Na to člen Enervit Teamu odpovídá v našem rozhovoru, kde prozradí i to, na které pomocníky od Enervitu nedá dopustit.

6/12
Vánoční tipy pro vás: vyberte rychle a se slevou

Vánoce se kvapem blíží, proto pro vás máme tipy na dárky pro všechny sportovce! Sáhněte po výhodnýyh baleních, balíčcích, výživových plánech a strategiích. Jejich nákupem ušetříte peníze i čas, protože budete mít dárek se slevou bez velkého vybírání po kusech a dlouhého přemýšlení. A vsaďte se, že rozhodně nešlápnete vedle...

2/12
Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová: „Před úrazem jsem jen přežívala“

Když v 19 letech uklouzla na schodech, netušila, že se jí život dramaticky změní. Od roku 2010 je na vozíku, ale zároveň říká: „Předtím jsem nežila, jen přežívala. Dneska žiju a plním si své sny.“ Šárka Pultar Musilová se musela poprat s obřími následky banálního pádu a výrazně ji v tom pomohl sport, který dostal nezastupitelné místo v jejím životě. Dnes je pětinásobnou paralympijskou medailistkou a užívá si života nejen na střelnicích, ale i se svým manželem a psem, což prozrazuje v poslední části našeho rozhovoru.

30/11
Jaké se vyznat ve sportovní výživě? Mrkněte na záznam našeho semináře a přihlaste se na další!

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na to, jak se vyznat ve sportovní výživě. Mluvili jsme o tom, jaké produkty se nabízejí, jaké je jejich (ideální) složení, a proč obsahují, co obsahují. Také jsme si řekli, jak přemýšlet o vhodných doplňcích na základě našich cílů. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v prosinci. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Více aktualit