Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Kolik triatlonových závodů jste v letošní sezoně stihl?

První závod jsem odjel v dubnu ve španělské Valencii a poslední v říjnu pro změnu opět ve Španělsku, tentokrát v Barceloně. Mezitím došlo na dalších pět „profesionálních“ startů v rámci světového poháru IRONMAN. Závody mě čekaly samozřejmě i na domácím poháru, takže všeho všudy to v součtu dalo tři dlouhé triatlony a sedm polovičních.


Jak letošní ročník hodnotíte?

Začátek sezóny byl vydařený, ale s postupujícím časem a narůstající únavou už výsledky nebyly takové, jaké bych si přál. Nicméně takový byl plán a dalo se očekávat, že forma postupně uvadne. Chtěl jsem hodně závodit, užívat si cestování i pohyb a zůstat zdravý. To se nakonec podařilo.


Který ze závodů byl pro vás letos top?

Spokojený jsem byl po úvodním závodě ve Valencii a částečně také v srpnu v Poznani, kde jsem si trochu spravil chuť po nevydařených půlkách v Mostě a Hradci. Na domácí půdě se vcelku povedl Czechman i Moraviaman. Opět jsem si posunul osobní maximum jak na dlouhé, tak poloviční distanci. Ale označit jeden závod jako ten nejlepší nedokážu.


Nejen při závodech spoléháte na Enervit. Které produkty patří mezi vaše nejoblíbenější?

Nedokážu si představit závod bez šroubovacích gelů ENERVIT Liquid Gel. To je zkrátka osvědčená stálice, která nakopne a nezatíží trávení. Z druhého depa vždy vyběhnu s několika kusy v ruce a po kapsách. Jsou „rychlé“ a obejdou se i bez zapití vodou. Před delšími závody také nikdy nevynechám ENERVIT PRE Sport. To už je vyloženě rituál. A v posledních dvou letech jsem si oblíbil také ENERVIT Isotonic Gel, který využívám především na kole nebo v posledních minutách před startem. Teoreticky i prakticky tahle posloupnost sedí: od nejpomalejšího želé před startem, přes hustší a pomalejší gel na kole až k rychlému řídkému gelu na běhu. Samozřejmě v co nejideálnějším množství a podle aktuálních podmínek. Takový je můj základní energetický recept. Další věcí je samozřejmě naprosto klíčová hydratace, doplňování minerálů nebo tuhá závodní strava.


V příští sezoně se poprvé přehoupnete do kategorie nad 40 let. Znamená pro vás tenhle přesun něco zásadního?

Je to poměrně zásadní moment, protože jsem se rozhodl nadobro opustit nemilosrdné pole profesionálů. Konkurence je rok od roku těžší a upřímně jsem docela rád, že už se mohu vymluvit na věk a soupeřit na případných mezinárodních závodech jen s vrstevníky. Bylo to hezké, nahlédl jsem pod onu profesionální pokličku, ale teď jí s klidem mohu zase přiklopit zpátky.


Na sociálních sítích jste zmínil, že plánujete změnit model přípravy – proč, a jak se bude lišit od těch předchozích?

Po dlouhých letech si nechám tréninkový plán ušít na míru a uvidíme, co z toho vyleze. Stávající model byl postavený na náhodě a aktuálním rozpoložení. Snaha držet nějaký dlouhodobý koncept tam byla, ale byla hodně mlhavá. Pěkné závodní výsledky jsou při zpětném hodnocení vlastně docela překvapivé. I přes poměrně malý průměrný tréninkový objem a „freestyle“ přístup jsem byl alespoň na domácí půdě schopný útočit na nejvyšší pohárové příčky.


Proč tedy změna?

S postupujícím věkem je potřeba klást větší důraz i na další provázané aspekty triatlonového života. Čím dál tím důležitější je silová příprava a vůbec celý životní styl od výživy po odpočinek. Začíná to být příliš komplexní a tak jsem se rozhodl využít znalostí někoho povolanějšího. Naštěstí jsem nemusel chodit daleko. Lucka, má vlastní a nenahraditelná manželka, se už dlouho profesně věnuje přípravě svěřenců a disponuje potřebnými přesahy i zkušenostmi. Snad tedy toto rozhodnutí příliš nenaruší dosavadní klid naší společné domácnosti. Musím se naučit poslouchat a neodmlouvat (smích).

AKTUALITY

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

7/11
Přihlaste se na listopadový seminář a zorientujte se ve sportovní výživě

I v listopadu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 19. 11. bude "Jak se vyznat ve sportovní výživě". A v listopadu přednášíme i v rámci festivalu Obzory na Univerzetě Karlově v Praze.

4/11
Enervit je partnerem špičkových tenistů Sinnera i Krejčíkové

Sportovní výživa Enervit pomáhá sportovat lépe i tenistům. Na Enervit přitom spoléhají také tenisová esa – třeba mužská světová jednička Jannik Sinner nebo vítězka několika grandslamů Barbora Krejčíková. Nechybí ani mladé talenty jako Laura Samson.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Čím doplňovat energii během sportu? Máme skvělý přehled, který poradí!

Určitě víte, že každý cyklista, běžec, lyžař nebo triatlonista (obecně vytrvalec) potřebuje během svého sportovního výkonu doplňovat energii ze sacharidů. Ty jsou nejrychlejším zdrojem energie a jejich zásoby v těle jsou značně omezené. Po čem ale sáhnout? Poradíme a na grafu názorně ukážeme!

Více aktualit