Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

Jak hodnotíš letošní korona sezonu?

Určitě to byla divná sezona. Člověk se na něco připravoval a vlastně vůbec nevěděl, jestli se bude moct postavit na start. Faktem ale je, že na jaře mě to ještě motivovalo do tréninků – vymýšlela jsem si různá plavecká a další cvičení doma. Běhala jsem i jezdila na kole venku a říkala jsem si, že to za pár týdnů bude dobré. Situace ale nebyla dobrá ani po pár měsících. Na podzim, když se pak přeložily na neurčito i lyžařské závody, už jsem byla vnitřně hodně zklamaná. Byť jsem letos neměla v plánu moc startů v zahraničí.


Ze kterých závodů sešlo, a kterých ses naopak stihla zúčastnit?

Na úvod to byl závod na Maltě a v Řecku, hlavním závodem pak pro mě měla být Xterra v Chorvatsku, kde jsem ambasadorem závodu. Ten nakonec neproběhl a byl přeložen na další rok. Ale hlavně jsem si chtěla užít závody v Česku, což se vlastně povedlo a všechny se uskutečnily. Neskutečně jsem si užila Xterru v Mostě, vůbec jsem naopak nezvládla závod v Šindelové, kde jsem zmrzla na kost a ještě bloudila. V rámci Českého poháru se mi ale vždy povedlo doběhnout na prvním místě. Méně už se mi dařilo v Prachaticích na Světovém poháru, ať už v short tracku nebo na dlouhé trati. Z toho jsem byla zklamaná.


Co v Prachaticích chybělo?

Asi se sešlo víc věcí dohromady. Nejzásadnější bylo to promrznutí týden před startem v Šindelové. Také jsem ještě neměla zahojená zranění z pádu na biku. Sešitá pusa mě taky vyřadila z plaveckého tréninku a s pohmožděným krkem mám problémy ještě teď…  


O plánované mezinárodní starty tě nepřipravila zranění, ale koronavirus – jak moc ti chyběly?

Situace byla taková, jaká byla. Musím říct, že po deseti letech šíleného cestování jsem si to docela užívala, že jezdíme jenom po republice. Teď s odstupem času mám ale pocit, že kdyby nebyly závody Českého poháru na horských kolech, kde se scházela neuvěřitelná konkurence, tak by to bylo hodně chudé.


Jak jsi byla spokojená s českým závody, kterých ses zúčastnila, a který sis užila nejvíc?

V crossu proběhly vlastně všechny závody, co u nás byly vypsané. Kvůli pádu na biku jsme musela jeden vynechat, což mě docela mrzelo, ale nedalo se nic dělat. Nejkrásnější byl pro mě letos závod v Mostě. Hodně mi to tam sedlo, a když nebudu hodnotit plavání, tak na biku i v běhu to byla paráda. Ještě se k tomu přidalo vedro, které mám moc ráda. Navíc ta trať je tam hrozně pěkná! Technická i celkem fyzicky náročná, ale s místy, kde se dá i odpočinout. 


Co bereš jako svůj největší letošní úspěch?

To je těžká otázka. Já jsem se připravovala na Světový pohár v Prachaticích a tam to prostě nevyšlo. Short track se mi nepovedl vůbec, tak špatné nohy jsem snad nikdy neměla. Chvíli jsme si i říkala, že si tam sednu na pařez a už nepojedu. Pak jsem celou noc přemýšlela, jestli druhý den jet dlouhou trať a nakonec jsem byla na startu jen s myšlenkou, že dojedu do cíle. Bylo z toho 4. místo, což bych den předtím brala všema deseti, ale když jsem při běhu měla bednu na dosah, mrzelo mě to. Bylo to blízko a přitom tak strašně daleko…


Byl vinou okolností výrazně ovlivněný i tvůj tréninkový plán?

Když vynechám plavání, tak ani ne. Já raději chodím plavat do bazénu než na otevřenou vodu, protože jsem neustále zmrzlá, ale když se trochu ohřála voda v přehradě, dalo se trénovat i tam. 


Předpokládám, že navzdory situaci se nijak neměnil tvůj výživový plán na tréninky a závody. Tam letos zůstalo vše při starém?

Určitě, není dobré měnit staré osvědčené metody. Takže jsem i letos spoléhala na sportovní výživu Enervit a doplňky od VITARu. Už pár dní před závodem jedu Enervit Magnesium, těsně před startem pak klasicky Enervit PRE Sport. Při bikové části si beru klasické Enervit Gely s postupnou energií a piju iontový nápoj Enervit Isotonic Drink nebo energetický nápoj Enervit Maltodextrin Fructose. Na běh si beru Enervit Liquid Gel s rychlou energií a po závodě samozřejmě regenerační Enervit Recovery Drink.


Na zimu bereš běžky a věnuješ se mj. i lyžování. Už jsi letos vyrazila? A jaké plány na zimu na běžkách máš?

Po Prachaticích jsem měla v plánu dát si pár dní volno a pak začít především na kolečkových lyžích a silovou přípravu. Pár dní mi připadalo, že se to zase musím učit, ale tělo si naštěstí pamatuje, takže každým tréninkem to šlo líp a líp. Na sníh jsem ale ještě nevyrazila, přitom touhle dobou už měly vrcholit přípravy na první start sezony dálkových běhů v Livignu. Všechny závody Visma Ski Classics s termínem konání do Vánoc ale byly odloženy.


Dá se vůbec něco plánovat do budoucna? Máš v hlavě nějaké plány na příští sezonu?

Už vyšly nějaké kalendáře, ať to jsou závody triatlonu v Česku, evropská Tour Xterra nebo třeba Český pohár na bikách. Určitě bych se ráda postavila na start některých závodů nejen u nás. A vzhledem k tomu, že se nám hezky rozrůstá náš mládežnický tým Czech Multisport Coaching, působím v něm nejen jako závodník, ale také jako trenér, masér a pořadatel sportovních akcí. Takže je přede mnou opět nová výzva, jak tohle všechno zvládnout!

 

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit