Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

Jak hodnotíš letošní korona sezonu?

Určitě to byla divná sezona. Člověk se na něco připravoval a vlastně vůbec nevěděl, jestli se bude moct postavit na start. Faktem ale je, že na jaře mě to ještě motivovalo do tréninků – vymýšlela jsem si různá plavecká a další cvičení doma. Běhala jsem i jezdila na kole venku a říkala jsem si, že to za pár týdnů bude dobré. Situace ale nebyla dobrá ani po pár měsících. Na podzim, když se pak přeložily na neurčito i lyžařské závody, už jsem byla vnitřně hodně zklamaná. Byť jsem letos neměla v plánu moc startů v zahraničí.


Ze kterých závodů sešlo, a kterých ses naopak stihla zúčastnit?

Na úvod to byl závod na Maltě a v Řecku, hlavním závodem pak pro mě měla být Xterra v Chorvatsku, kde jsem ambasadorem závodu. Ten nakonec neproběhl a byl přeložen na další rok. Ale hlavně jsem si chtěla užít závody v Česku, což se vlastně povedlo a všechny se uskutečnily. Neskutečně jsem si užila Xterru v Mostě, vůbec jsem naopak nezvládla závod v Šindelové, kde jsem zmrzla na kost a ještě bloudila. V rámci Českého poháru se mi ale vždy povedlo doběhnout na prvním místě. Méně už se mi dařilo v Prachaticích na Světovém poháru, ať už v short tracku nebo na dlouhé trati. Z toho jsem byla zklamaná.


Co v Prachaticích chybělo?

Asi se sešlo víc věcí dohromady. Nejzásadnější bylo to promrznutí týden před startem v Šindelové. Také jsem ještě neměla zahojená zranění z pádu na biku. Sešitá pusa mě taky vyřadila z plaveckého tréninku a s pohmožděným krkem mám problémy ještě teď…  


O plánované mezinárodní starty tě nepřipravila zranění, ale koronavirus – jak moc ti chyběly?

Situace byla taková, jaká byla. Musím říct, že po deseti letech šíleného cestování jsem si to docela užívala, že jezdíme jenom po republice. Teď s odstupem času mám ale pocit, že kdyby nebyly závody Českého poháru na horských kolech, kde se scházela neuvěřitelná konkurence, tak by to bylo hodně chudé.


Jak jsi byla spokojená s českým závody, kterých ses zúčastnila, a který sis užila nejvíc?

V crossu proběhly vlastně všechny závody, co u nás byly vypsané. Kvůli pádu na biku jsme musela jeden vynechat, což mě docela mrzelo, ale nedalo se nic dělat. Nejkrásnější byl pro mě letos závod v Mostě. Hodně mi to tam sedlo, a když nebudu hodnotit plavání, tak na biku i v běhu to byla paráda. Ještě se k tomu přidalo vedro, které mám moc ráda. Navíc ta trať je tam hrozně pěkná! Technická i celkem fyzicky náročná, ale s místy, kde se dá i odpočinout. 


Co bereš jako svůj největší letošní úspěch?

To je těžká otázka. Já jsem se připravovala na Světový pohár v Prachaticích a tam to prostě nevyšlo. Short track se mi nepovedl vůbec, tak špatné nohy jsem snad nikdy neměla. Chvíli jsme si i říkala, že si tam sednu na pařez a už nepojedu. Pak jsem celou noc přemýšlela, jestli druhý den jet dlouhou trať a nakonec jsem byla na startu jen s myšlenkou, že dojedu do cíle. Bylo z toho 4. místo, což bych den předtím brala všema deseti, ale když jsem při běhu měla bednu na dosah, mrzelo mě to. Bylo to blízko a přitom tak strašně daleko…


Byl vinou okolností výrazně ovlivněný i tvůj tréninkový plán?

Když vynechám plavání, tak ani ne. Já raději chodím plavat do bazénu než na otevřenou vodu, protože jsem neustále zmrzlá, ale když se trochu ohřála voda v přehradě, dalo se trénovat i tam. 


Předpokládám, že navzdory situaci se nijak neměnil tvůj výživový plán na tréninky a závody. Tam letos zůstalo vše při starém?

Určitě, není dobré měnit staré osvědčené metody. Takže jsem i letos spoléhala na sportovní výživu Enervit a doplňky od VITARu. Už pár dní před závodem jedu Enervit Magnesium, těsně před startem pak klasicky Enervit PRE Sport. Při bikové části si beru klasické Enervit Gely s postupnou energií a piju iontový nápoj Enervit Isotonic Drink nebo energetický nápoj Enervit Maltodextrin Fructose. Na běh si beru Enervit Liquid Gel s rychlou energií a po závodě samozřejmě regenerační Enervit Recovery Drink.


Na zimu bereš běžky a věnuješ se mj. i lyžování. Už jsi letos vyrazila? A jaké plány na zimu na běžkách máš?

Po Prachaticích jsem měla v plánu dát si pár dní volno a pak začít především na kolečkových lyžích a silovou přípravu. Pár dní mi připadalo, že se to zase musím učit, ale tělo si naštěstí pamatuje, takže každým tréninkem to šlo líp a líp. Na sníh jsem ale ještě nevyrazila, přitom touhle dobou už měly vrcholit přípravy na první start sezony dálkových běhů v Livignu. Všechny závody Visma Ski Classics s termínem konání do Vánoc ale byly odloženy.


Dá se vůbec něco plánovat do budoucna? Máš v hlavě nějaké plány na příští sezonu?

Už vyšly nějaké kalendáře, ať to jsou závody triatlonu v Česku, evropská Tour Xterra nebo třeba Český pohár na bikách. Určitě bych se ráda postavila na start některých závodů nejen u nás. A vzhledem k tomu, že se nám hezky rozrůstá náš mládežnický tým Czech Multisport Coaching, působím v něm nejen jako závodník, ale také jako trenér, masér a pořadatel sportovních akcí. Takže je přede mnou opět nová výzva, jak tohle všechno zvládnout!

 

AKTUALITY

16/4
Vít Pavlišta má rekordní titul z MČR v půlmaratonu!

Sedmkrát už vybojoval člen Enervit Teamu titul mistra republiky na půlmaratonské trati a svým posledním dubnovým triumfem překonal v počtu prvenství Róberta Štefka. Letos se šampionát konal v Ostřešanech, protože ani tentokrát se mistrovství nemohlo kvůli covidu uskutečnit v rámci tradičního pardubického vinařského půlmaratonu. Vít Pavlišta si na tamní trati ale opět doběhl pro vítězství a historický rekord.

15/4
Ochutnejte novou příchuť Performance Bar ZDARMA

Abyste mohli ochutnat novou příchuť naší oblíbené energetické tyčinky, rozhodli jsme se vám ji poslat - ke každé objednávce nad 600 Kč s heslem NOVINKA v poznámce. Ochutnejte novou Enervit Performance Bar! Akce platí do 22. dubna. 

13/4
Na e-shopu najdete i nové kompresní oblečení Royal Bay

Rozšířili jsme pro vás sortiment kompresního oblečení ROYAL BAY na eshop.enervit.cz. Nově na našem e-shopu pořídíte kompresní podkolenky Energy nebo sportovní ponožky v neonově modré barvě a také zcela nové produkty – kompresní podkolenky Therapy se zdravotní kompresí, kompresní podkolenky Relax nebo kompresní kraťasy a stehenní i pažní návleky řady Extreme.

9/4
Enervit NOVINKY: Isotonic Gel s kofeinem a Perfomance Bar s novou příchutí

Se startem jarní sezony přicházejí tradičně i naše novinky! Tentokrát vás potěší nový druh Enervit Isotonic Gelu s kofeinem a nová příchuť oblíbené energetické tyčinky Enervit Performance Bar – tmavá čokoláda. K novinkám pro letošní sezonu řadíme i energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1, který jsme na český trh uvedli koncem minulého roku.

30/3
Skvělá tečka za sezonou pro Vltava Fund Ski Team: Luusua vybojoval 3. místo

Nejdelší závod a nejlepší výsledek. Tahle nej patří z pohledu Vltava Fund Ski Teamu poslednímu závodu seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics. Po 100 kilometrech Arefjällsloppetu se totiž na stupně vítězů postavil člen českého týmu spoléhajícího na Enervit – Ari Luusua.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Co je glykogen a k čemu slouží?

Ve formě glykogenu je v těle uložena sacharidová zásoba energie. Podle místa uložení glykogenu v těle se bavíme o jaterním nebo o svalovém glykogenu, přičemž každý slouží k trochu jiné potřebě organizmu. Mít glykogenu co nejvíc a zároveň ho během sportu šetřit, to jsou dva hlavní úkoly pro každého vytrvalce.

K čemu a jaké minerální látky potřebují sportovci?

Minerální látky jsou nezbytnou součástí našich jídelníčků. Nemají sice žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné – jsou předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus). V souvislosti se sportem se však minerální látky nejčastěji zmiňují jako ionty nebo elektrolyty, které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.

Jaké zdroje energie využíváme při vytrvalostním sportu?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organizmus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce tak není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A co je důležité – všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Více aktualit