Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Rychlostní kanoista-kajakář Daniel Havel: „Jako malý kluk jsem se hrozně bál vody.“

Na dvou posledních olympiádách vybojoval na čtyřkajaku bronzovou medaili a na kontě má i cenné kovy ze světových a evropských šampionátů. Letos si ale vinou koronaviru moc nezazávodil a dokonce přemýšlel, jestli v úspěšné kariéře ještě pokračovat.

Letošní sezona pro rychlostní kanoisty není nijak radostná – jediné závody proběhly v létě v rámci mistrovství republiky. Všechny mezinárodní zrušil covid?

Prakticky všechny odpadly. Nadějně to chvíli vypadalo s mistrovstvím Evropy, ale to v srpnu také zrušili. Ve hře už pak byl jen závod Světového poháru v Maďarsku v září, ale věděli jsme, že některé státy určitě nedorazí. I my jsme proto ukončili sezonu.
 

V ní jste bral čtyři medaile na mistrovství republiky. Takže alespoň s domácím šampionátem panuje spokojenost?

Na singlu určitě, protože jsme měli v červnu testovací závod, kde jsem byl čtvrtý a na republice se mi podařilo dojet o jednu příčku lépe. Čtyřkajak už byla taková závěrečná disciplína, spíš pro zábavu – jednotlivé tréninkové skupiny nebo kluby složí posádky a jede se proti sobě. My brali stříbro. Největší radost jsem měl ale z deblkajaku, kde jsme s Kubou Špicarem dvakrát vyhráli. Hlavně na kilometrové trati byli hlavními favority Pepa Dostál s Radkem Šloufem, kteří mají vyjetou olympiádu. My ale věděli, že na ně máme, jen se nám poslední dva roky nedařilo úplně sladit v lodi. Nakonec se nám to podařilo výborně, navíc to byl hodně zajímavý závod pro diváky, protože rozhodoval fotofiniš a asi 20 centimetrů.


Říkáte, že se vám dlouho nedařilo sladit v lodi. Jak náročné to je a jak v praxi takové ladění vypadá?

Ideální je, když oba členové posádky pádlují na první pohled stejně na singl kajaku. Když se pak dají dohromady do deblu, tak to většinou funguje. Záběr ale může mít každý jiný a pak jde o to sladit správně moment, kdy se dá do záběru síla – tohle musí v lodi zafungovat. Pracují tam dost také nohy, i když hodně lidí říká, že kajakáři je vůbec nepotřebují. Není to úplně jednoduché a nám se to poslední dva roky vůbec nedařilo, i když jsme předtím brali medaile na mezinárodních závodech.


Vy ale máte největší úspěchy se čtyřkajakem, kde je vás ještě jednou tolik. Tam je to ještě náročnější?

Je to podobné, akorát se do toho musí vpravit čtyři lidi (smích). Každý má svůj úkol – první udává tempo, druhý je takovým přenašečem mezi háčkem a dvěma členy vzadu. Musí trochu brzdit ty za sebou, když cítí, že začínají předbíhat. Ti dva vzadu, to jsou motory – musejí co nejvíc tlačit, samozřejmě ale stejně. Nikdo nesmí mít pocit, že to do cíle doveze sám, protože má nejvíc sil. Tím by celou posádku naopak rozhodil.


Pilujete souhru v posádce i na tréninku, nebo spíš trénujete sám?

90 procent tréninků se odehrává na singlu. Třeba s Kubou Špicarem, se kterým jsme jeli mistrovství republiky, jsem letos seděl v lodi všeho všudy šestkrát. Samozřejmě že když se blíží třeba olympiáda a je jasné, že tam pojedete jen čtyřkajak, tak je společných tréninků víc. I tak je to ale maximálně třetina.
 

Vy jste specialista právě na posádky. Jezdíte i závody sám v singl kajaku?

Hrozně málo, i když jsem měl v juniorech úspěchy – byl jsem třeba třetí na mistrovství Evropy. Pak jsem ale přišel do dospělých, naskočil do čtyřkajaku a hned jsme měli medaili na světovém šampionátu. To tu nikdy nebylo, takže šlo o ohromný úspěch. A já se od té doby držel posádek. Když vím, že jsou v lodi i další lidi, tak mám nervy paradoxně víc v pohodě a dokážu zajet lepší výkon.


Jak jste se vůbec dostal k rychlostní kanoistice?

Táta mě přivedl na nábor v Sedlčanech, kde jsme bydleli, někdy v osmi, devíti letech. Když jsem tam šel, tak jsem byl posera – hrozně jsem se bál vody. Takže vůbec nechápu, jak se to tátovi tehdy podařilo, ale vzbudil ve mně nadšení, že to zkusím. Nečekal jsem, že půjdu rovnou na vodu, myslel jsem, že se podívám na lodičky a zase půjdeme… Rovnou mi ale řekli, ať skočím do lodi, ukázali mi na suchu, jak se to dělá a vyrazil jsem. Udělal jsem kolečko, necvaknul jsem se a hned se mi to zalíbilo, tak jsem začal chodit pravidelně. Další rok už jsem vyhrál první závody.


Kde nejčastěji trénujete dnes?

S rodinou jsem se přestěhoval do Sezemic u Pardubic, takže nejvíc jezdím na Labi. Je to trochu pakárna, že člověk jede pořád to samé, ale trénuje se mi tu dobře. Pořád je to lepší, než třeba v bazénu, kde člověk počítá kachličky. V tomhle plavce obdivuju, že to dlouhodobě zvládají. Občas trénuji i na kanále v Račicích a na podzim a na jaře se jezdí na soustředění do ciziny, kde není taková zima. Většinou do Spojených států nebo do Portugalska.


K vašemu tréninku patří i sportovní výživa. Jaké produkty a kdy používáte?

Vždycky záleží na období. Když se najíždí objemy, tak hodně využívám gely, magnesium, regenerační Recovery Drink – vše od Enervitu, který mi maximálně vyhovuje. Když se víc posiluje, tak beru i kreatin. V závodním období je to hlavně o ionťáku (Enervit Isotonic Drink), regeneračním nápoji a energetických gelech. Hodně mi vyhovují nové Enervit Isotonic Gely, které využívám asi nejvíc – je to velká dávka energie, která nastupuje brzy, což je super.

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit