Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Jaká je vaše aktuální role v rámci Českého paralympijského týmu, to znamená, co si představit pod funkcí generálního sekretáře?

Ta pozice je velmi košatá. Samozřejmě je tam příprava na paralympijské hry – to znamená zabezpečit výpravu. Také tam spadají diplomatické věci, tedy jednání na úrovni institucionálních partnerů. Jinak je to od běžného řízení vedení sekretariátu, přes ekonomické věci, až po ty koncepční. To znamená přinášet nápady na projekty a jejich řízení. Hodně se zaměřuji na rozvojové projekty a jsem rád, že se nám podařilo rozjet ParaRestart a ParaHrátky. ParaRestart je projekt, kterým jsem si vlastně já sám kdysi prošel, byť to nemělo tuhle nálepku. Začal jsem házet diskem v rehabilitačním centru a sport mi pomohl restartovat život. ParaHrátky jsou zaměřeny na děcka s postižením, která jsou v inkluzivním vzdělávání. Víme, že jsou často uvolnění z tělocviku, což nám přijde jako velká škoda, protože se nedostanou ke sportu.
 

Druhý rok je Enervit, respektive VITAR Sport, partnerem Českého paralympijského týmu. Můžete tuhle spolupráci zhodnotit a říct, kde, jak a komu produkty pomáhají?

Já sám mám strašně rád výživové doplňky a jsem strašně rád za spojení s Enervitem. Je to značka, která má své velké jméno. Pro nás je důležité, že se můžeme spolehnout třeba i na antidopingové záležitosti. Jednou z oblastí spolupráce, kde pro nás Enervit hraje velkou roli, je totiž zabezpečení našich top sportovců. Ti od nás mají produkty podle své volby. Druhá oblast je pak v podobě zmiňovaných projektů, kde dětem hrozně rádi rozdáváme produkty. Děti jsou za to strašně rády, proběhne nějaká soutěž a dostanou odměnu. Enervit už s sebou zároveň nese punc sportovního prostředí, za kterým jsou schovaní top sportovci. Lidi si to spojí a děcka vidí, že to má nějakou úroveň. Může to pro ně být i motivační, když se s těmi produkty spojí. V tom vidím velkou sílu. Stejně tak v rámci ParaRestartu.
 

Jak hodnotíte úroveň českého paralympijského sportu a jeho postavení v mezinárodním kontextu?

Já myslím, že jsme trošku zaspali dobu. Než nastoupil Zbyněk Sýkora na pozici předsedy, tak byl Český paralympijský výbor takovou upozaděnou organizací. Staral se o účast na paralympijských hrách, ale neměl takovou tu nadstavbu, aby byl autoritou pro parasport. Ve světě je třeba velkým trendem inkluze, o kterou se také snažíme a je to naše velké téma. Loni se nám podařila plná inkluze paraplavání pod Český svaz plaveckých sportů. Stejně tak je na tom curling, lukostřelba, stolní tenis. Jsou oblasti, kde už se to podařilo. Tady ale cítím dluh a ve srovnání se západním světem jsme trošku pozadu. Na východ od nás jsou na tom naopak asi o trošku hůř.
 

Existují u nás vůbec parasportovci profesionálové, tzn. dá se paralympijským sportem uživit? Máte i vlastní zkušenosti…

U mě se to trošku podařilo s basketbalem, který je nejrozšířenější disciplínou mezi parasporty. V různých zemích je to plně profesionální sport. V Německu je sto týmů, tři ligy, první dvě jsou profi nebo poloprofi. Někteří naši hráči hrají v cizině – v Německu, Rakousku, Itálii. Já hrál dvě sezony v Německu, ve Cvikau, kde jsem byl de facto poloprofesionál. U nás jsme vděční za spojení s Viktorií, s rezortním centrem, které má svoji para sekci, kde je umístěno 15-20 sportovců, kteří mají úvazky. My se snažíme aktivovat i další rezortní centra, protože to je cesta, jak sportovce profesionalizovat. Velký kus práce udělal v Česku také parahokej, reprezentanti jsou poloprofesionálové, mají částečné úvazky. I díky tomu je u nás hokej na takové úrovni, na jaké je. Takže máme nějaké profi sportovce, ale není to ještě úplně taková úroveň, kterou bych si do budoucna přál.
 

Jak to aktuálně vypadá s nominacemi na letní paralympijské hry v Paříži a s jakým výsledkem byste byl spokojený?

V tuhle chvíli máme potvrzených 25 kvót a následovat bude jmenná nominace. Určitě bych považoval za úspěch, kdyby se podařilo obhájit osm medailí z Tokia. Věřím, že to je reálné, protože sportovci, kteří byli v Japonsku, jsou stále aktivní a na velmi vysoké úrovni, kdy vozí úspěchy s evropských i světových šampionátů.

AKTUALITY

18/10
Tadej Pogačar ovládl MS i Lombardii

Snová sezona s fantastickým koncem. Přesně takový byl letošní cyklistický ročník pro Tadeje Pogačara, slovinského jezdce z UAE Emirates, který spoléhá na Enervit. Velké triumfy přidal i v samém závěru sezony, kdy ovládl silniční závod na mistrovství světa a počtvrté v řadě také závod Kolem Lombardie.

14/10
Přihlaste se na říjnový seminář s tématem "Jak na regeneraci"

I v říjnu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 21. 10. bude "Jak na regeneraci". Nejčastěji zmiňované téma v našem dotazníku jsme prostě museli do plánu seminářů zařadit. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

10/10
Využijte DOPRAVU ZDARMA na našem e-shopu

Od 10. do 15. 10. za vás platíme dopravu my! Na vás je jen výběr toho nejlepšího pro vaše sportování. Ať už koukáte po sportovní výživě Enervit, nebo kompresním oblečení Royal Bay, které na e-shou máme také.

7/10
Hokejový mistr světa Libor Hájek: „Titul byl nejhezčí zážitek v životě!“

Nová hokejová sezona už se rozjela, ale stále čerstvé jsou pro české fanoušky i vzpomínky na závěr té minulé, ve které česká reprezentace vybojovala titul mistrů světa. Součástí týmu byl i obránce pardubického Dynama Libor Hájek, který na šampionátu odehrál všech 10 utkání a připsal si gól a druhou asistenci u vítězného gólu Davida Pastrňáka ve finále proti Švýcarsku. Jak vzpomíná na mistrovství, ale i své angažmá v zámoří? To se dočtete v našem rozhovoru.

4/10
Poslední šance vyhrát výživový plán v naší soutěži

Třetí kolo naší soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme, se blíží do finále. 12. a 19. října proběhnoou poslední tři závody, na kterých můžete sbírat razítka do hrací karty a soutěž bude ukončena. Zapojili jste se už, nebo se chystáte na poslední štace? Ještě máte šanci - hrajeme o Enervit výživové plány na míru!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Čím doplňovat energii během sportu? Máme skvělý přehled, který poradí!

Určitě víte, že každý cyklista, běžec, lyžař nebo triatlonista (obecně vytrvalec) potřebuje během svého sportovního výkonu doplňovat energii ze sacharidů. Ty jsou nejrychlejším zdrojem energie a jejich zásoby v těle jsou značně omezené. Po čem ale sáhnout? Poradíme a na grafu názorně ukážeme!

PODCAST: Co jíst po sportu

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst po sportu, abyste tělu dopřáli kvalitní regeneraci. Právě ta je klíčem k růstu výkonnosti. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak správně vybrat sportovní výživu před, během a po sportu

Nejdůležitějším pravidlem a předpokladem správného výběru sportovní výživy je, že vybraný výrobek vám má pomoci vyřešit VÁŠ problém. Hledisko reference či doporučení od kamaráda je sice silné, ale nesmí převažovat nad tím, že řešíte svůj vlastní problém a máte svoji představu o tom, jak vám má daný produkt pomoci. Cílem tohoto článku je vám poradit, a ušetřit tak čas i peníze. A především – podpořit růst vaší výkonnosti.

PODCAST: Proč je důležitá hydratace a jak plnit pitný režim při sportu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm pitnému režimu a hydrataci organizmu během sportu. Proč je důležitá, a proč iontový nápoj poslouží lépe než voda. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit