Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sportování v karanténě aneb jak trénuje triatlonista Jan Šneberger

Když vyrazil na tradiční předsezonní soustředění do tepla, netušil, co všechno se změní, než se vrátí zpět do Česka. Zatímco na Mallorce si s manželkou Luckou (také triatlonistkou) mohli užívat venkovních aktivit, aktuálně najíždějí a nabíhají kilometry doma pod střechou na trenažerech. A k tréninku plavání se nedostanou. Ani tak si ale Jan Šneberger nezoufá a na indoorové přípravě vidí spoustu pozitiv. Přečtěte si rozhovor se členem Enervit Teamu a uvidíte sami!

Kde vás zastihl nástup současné pandemie a jak jste na zprávy reagovali?

První rozsáhlejší opatření jsme začali registrovat v průběhu soustředění na Mallorce. V reálná omezení se to ale začalo zvrtávat až dva dny před odletem, takže jsme víceméně stihli odtrénovat vše podle původního plánu. Přesun zpět do Česka byl trochu napínavý, ale nebylo to tak zlé. Každopádně jsme s Luckou byli opravdu rádi, když jsme za sebou doma zabouchli dveře a v klidu odstartovali naši dvoutýdenní karanténu. Jak se později ukázalo, dostat se ze zahraničí už pak nebylo snadné.


Po návratu ze soustředění jste museli zamířit do povinné karantény, nebo jste si ji sami naordinovali?

Karanténa už byla pár dní povinná a nijak jsme se jí nebránili.


Co jste stihli až do nástupu pandemie odtrénovat podle plánu a co vám naopak aktuální situace zcela jistě hatí? Ať už z pohledu tréninků a soustředění, nebo plánovaných prvních závodů.

Z tréninkového pohledu nás pandemická opatření zatím nijak negativně nepoznamenala. Trénink jsme pohotově přesunuli pod střechu a příprava nerušeně pokračuje. Pravda, tento týden bylo v plánu další soustředění v teple, tentokrát v pevninské Malaze, ale co se dá dělat. Zamrzí to, nicméně trénovat se dá i v Čechách. Důležité závody jsou naplánované od konce května a zatím těžko předpovídat, které se uskuteční a které ne. Menší přípravné závody postupně bohužel odpadávají a nezbývá než doufat, že se vše co nejdřív uklidní.


Jak vás limitují po sportovní stránce současná opatření? Chodíte běhat a na cyklistické tréninky ven, nebo jste tyto aktivity přesunuli domů?

Hned na začátku uvalené karantény jsme pořídili běžecký pás a brzo už jsme hltali další kilometry pěkně z tepla domova. Bylo potřeba trochu rozšířit a přeorganizovat prostory, ale momentálně to nemá chybu. Všechno potřebné zvládneme za zavřenými dveřmi. Až se oteplí, začnou opět převládat venkovní aktivity – tedy pokud nám to někdo nezakáže. Jsme připraveni na všechno, až na plavání. S tím se teď musíme v našich končinách smířit všichni. Venkovní vodní plochy budou ještě nějaký ten pátek nepoužitelné.


Dá se srovnat indoorový trénink na trenažerech s outdoorovým? Z hlediska pocitů, zatížení, intenzity a povedení tréninků?

Pro mě konkrétně byl dříve indoor trénink za trest. Dnes se na to už dívám jinak a v některých ohledech mě to uvnitř baví dokonce o něco víc než venku. Dávkování intenzity a celkové řízení tréninkové jednotky je naprosto přesné a časově efektivní. Realizovat se dají například rychlé přechody z cyklistiky na běh, dobře se sleduje i vylepšuje mechanika pohybu – jak běžecká, tak cyklistická. Na trenažeru se uvnitř daleko lépe jezdí strukturované tréninky s krátkými intervaly, které bývají na silnici nepříjemné a kvůli vysoké rychlosti někdy i nebezpečné. Výhod je tedy hodně. Současná situace nás tak postavila před nové výzvy a možnosti. Osobně cítím hlavně pozitivní dopady.


Využíváte pomůcek, na které jste zvyklí, nebo jste pořizovali i něco nového na základě aktuální situace?

Cyklistické trenažery máme s Luckou už léta, posilovnu máme doma také dobře vybavenou. Zbývalo tedy jen urychleně pořídit běžecký pás. Ještě bych si docela dobře představil například veslovací trenažer, ale to prozatím necháváme až na příští pandemii. Vlastní 25metrový bazén se nám na zahradu nevejde, takže chybějící plavecké tréninky nahrazujeme alespoň částečně tím neoblíbeným taháním gum a expandérů. Nic lepšího asi nelze dělat, ale naštěstí máme podmínky téměř všichni stejné, takže nás to s Luckou tolik netrápí. Dokonce se i shodneme, že nám tedy rozhodně nijak dramaticky nechybí brzké ranní vstávání na bazén a skákání do studené vody. Až přijde na věc, budou stačit dva tři týdny a plavecká forma bude zpět. Alespoň si to tedy myslíme. Uvidíme, jaká bude realita.


Pro cyklisty jsou aktuálně atraktivní různé on-line nástroje pro simulaci společných tréninků a závodů a i vy jste se zapojil. Co už máte odjeto a jak se vám v tomto modelu závodí?

Zakázané závody i jiné sportovně-společenské události umožnily překotný rozvoj virtuálních alternativ, kde ventilovat a uvolnit nahromaděnou energii. Od loňského roku využívám aplikaci Rouvy, kde se vedle množství tréninkových programů můžete přihlásit i na regulérní online závody. K tomu samozřejmě potřebujete nějaké to základní technické vybavení, ale stojí to za to. Obzvlášť teď, když jsou běžné závody nemyslitelné. Momentálně probíhá celý seriál závodů Rouvy Real Spring Classics, kterého se účastní stovky lidí z celého světa a mezi nimi i několik profesionálních domácích cyklistů. Odjety máme nyní čtyři závody z pěti. Jelo se na domácí trati, ve francouzských Alpách, na italském pobřeží… Možností je i mimo tuto sérii spousta a po návratu ze závodu navíc nemusíte trávit dva týdny v karanténě. Závodění si užívám, je tam všechno – adrenalin, dřina i pot a trochu překvapivě se mi daří prosazovat i mezi cyklisty specialisty. Občas je nejlepším tréninkem závod!


Existuje a využíváte něco podobného i pro běh?

Kvalitní běžecké pásy už v dnešní době nabízí podobné možnosti jako cyklistické trenažery, ale prozatím to není tolik oblíbené.


I při sportu doma určitě využíváte pomoci sortovní výživy Enervit. Které produkty jsou vašimi parťáky v posledních dnech? Které vám s čím pomáhají během indoorových tréninků?

V uzavřené místností se člověk při zvýšené námaze potí výrazně víc než venku a doplňování tekutin i dalších živin nebo minerálů je tak stěžejní. Vedle iontového nápoje Enervit Isotonic Drink, který mizí po litrech, to jsou samozřejmě i regenerační nápoje po těžších trénincích. Enervit After Sport Drink a Recovery Drink se u nás doma rozhodně nepřiblíží své udávané trvanlivosti…

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit