Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sportování v karanténě aneb jak trénuje triatlonista Jan Šneberger

Když vyrazil na tradiční předsezonní soustředění do tepla, netušil, co všechno se změní, než se vrátí zpět do Česka. Zatímco na Mallorce si s manželkou Luckou (také triatlonistkou) mohli užívat venkovních aktivit, aktuálně najíždějí a nabíhají kilometry doma pod střechou na trenažerech. A k tréninku plavání se nedostanou. Ani tak si ale Jan Šneberger nezoufá a na indoorové přípravě vidí spoustu pozitiv. Přečtěte si rozhovor se členem Enervit Teamu a uvidíte sami!

Kde vás zastihl nástup současné pandemie a jak jste na zprávy reagovali?

První rozsáhlejší opatření jsme začali registrovat v průběhu soustředění na Mallorce. V reálná omezení se to ale začalo zvrtávat až dva dny před odletem, takže jsme víceméně stihli odtrénovat vše podle původního plánu. Přesun zpět do Česka byl trochu napínavý, ale nebylo to tak zlé. Každopádně jsme s Luckou byli opravdu rádi, když jsme za sebou doma zabouchli dveře a v klidu odstartovali naši dvoutýdenní karanténu. Jak se později ukázalo, dostat se ze zahraničí už pak nebylo snadné.


Po návratu ze soustředění jste museli zamířit do povinné karantény, nebo jste si ji sami naordinovali?

Karanténa už byla pár dní povinná a nijak jsme se jí nebránili.


Co jste stihli až do nástupu pandemie odtrénovat podle plánu a co vám naopak aktuální situace zcela jistě hatí? Ať už z pohledu tréninků a soustředění, nebo plánovaných prvních závodů.

Z tréninkového pohledu nás pandemická opatření zatím nijak negativně nepoznamenala. Trénink jsme pohotově přesunuli pod střechu a příprava nerušeně pokračuje. Pravda, tento týden bylo v plánu další soustředění v teple, tentokrát v pevninské Malaze, ale co se dá dělat. Zamrzí to, nicméně trénovat se dá i v Čechách. Důležité závody jsou naplánované od konce května a zatím těžko předpovídat, které se uskuteční a které ne. Menší přípravné závody postupně bohužel odpadávají a nezbývá než doufat, že se vše co nejdřív uklidní.


Jak vás limitují po sportovní stránce současná opatření? Chodíte běhat a na cyklistické tréninky ven, nebo jste tyto aktivity přesunuli domů?

Hned na začátku uvalené karantény jsme pořídili běžecký pás a brzo už jsme hltali další kilometry pěkně z tepla domova. Bylo potřeba trochu rozšířit a přeorganizovat prostory, ale momentálně to nemá chybu. Všechno potřebné zvládneme za zavřenými dveřmi. Až se oteplí, začnou opět převládat venkovní aktivity – tedy pokud nám to někdo nezakáže. Jsme připraveni na všechno, až na plavání. S tím se teď musíme v našich končinách smířit všichni. Venkovní vodní plochy budou ještě nějaký ten pátek nepoužitelné.


Dá se srovnat indoorový trénink na trenažerech s outdoorovým? Z hlediska pocitů, zatížení, intenzity a povedení tréninků?

Pro mě konkrétně byl dříve indoor trénink za trest. Dnes se na to už dívám jinak a v některých ohledech mě to uvnitř baví dokonce o něco víc než venku. Dávkování intenzity a celkové řízení tréninkové jednotky je naprosto přesné a časově efektivní. Realizovat se dají například rychlé přechody z cyklistiky na běh, dobře se sleduje i vylepšuje mechanika pohybu – jak běžecká, tak cyklistická. Na trenažeru se uvnitř daleko lépe jezdí strukturované tréninky s krátkými intervaly, které bývají na silnici nepříjemné a kvůli vysoké rychlosti někdy i nebezpečné. Výhod je tedy hodně. Současná situace nás tak postavila před nové výzvy a možnosti. Osobně cítím hlavně pozitivní dopady.


Využíváte pomůcek, na které jste zvyklí, nebo jste pořizovali i něco nového na základě aktuální situace?

Cyklistické trenažery máme s Luckou už léta, posilovnu máme doma také dobře vybavenou. Zbývalo tedy jen urychleně pořídit běžecký pás. Ještě bych si docela dobře představil například veslovací trenažer, ale to prozatím necháváme až na příští pandemii. Vlastní 25metrový bazén se nám na zahradu nevejde, takže chybějící plavecké tréninky nahrazujeme alespoň částečně tím neoblíbeným taháním gum a expandérů. Nic lepšího asi nelze dělat, ale naštěstí máme podmínky téměř všichni stejné, takže nás to s Luckou tolik netrápí. Dokonce se i shodneme, že nám tedy rozhodně nijak dramaticky nechybí brzké ranní vstávání na bazén a skákání do studené vody. Až přijde na věc, budou stačit dva tři týdny a plavecká forma bude zpět. Alespoň si to tedy myslíme. Uvidíme, jaká bude realita.


Pro cyklisty jsou aktuálně atraktivní různé on-line nástroje pro simulaci společných tréninků a závodů a i vy jste se zapojil. Co už máte odjeto a jak se vám v tomto modelu závodí?

Zakázané závody i jiné sportovně-společenské události umožnily překotný rozvoj virtuálních alternativ, kde ventilovat a uvolnit nahromaděnou energii. Od loňského roku využívám aplikaci Rouvy, kde se vedle množství tréninkových programů můžete přihlásit i na regulérní online závody. K tomu samozřejmě potřebujete nějaké to základní technické vybavení, ale stojí to za to. Obzvlášť teď, když jsou běžné závody nemyslitelné. Momentálně probíhá celý seriál závodů Rouvy Real Spring Classics, kterého se účastní stovky lidí z celého světa a mezi nimi i několik profesionálních domácích cyklistů. Odjety máme nyní čtyři závody z pěti. Jelo se na domácí trati, ve francouzských Alpách, na italském pobřeží… Možností je i mimo tuto sérii spousta a po návratu ze závodu navíc nemusíte trávit dva týdny v karanténě. Závodění si užívám, je tam všechno – adrenalin, dřina i pot a trochu překvapivě se mi daří prosazovat i mezi cyklisty specialisty. Občas je nejlepším tréninkem závod!


Existuje a využíváte něco podobného i pro běh?

Kvalitní běžecké pásy už v dnešní době nabízí podobné možnosti jako cyklistické trenažery, ale prozatím to není tolik oblíbené.


I při sportu doma určitě využíváte pomoci sortovní výživy Enervit. Které produkty jsou vašimi parťáky v posledních dnech? Které vám s čím pomáhají během indoorových tréninků?

V uzavřené místností se člověk při zvýšené námaze potí výrazně víc než venku a doplňování tekutin i dalších živin nebo minerálů je tak stěžejní. Vedle iontového nápoje Enervit Isotonic Drink, který mizí po litrech, to jsou samozřejmě i regenerační nápoje po těžších trénincích. Enervit After Sport Drink a Recovery Drink se u nás doma rozhodně nepřiblíží své udávané trvanlivosti…

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit