Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sportování v karanténě aneb jak trénuje triatlonista Jan Šneberger

Když vyrazil na tradiční předsezonní soustředění do tepla, netušil, co všechno se změní, než se vrátí zpět do Česka. Zatímco na Mallorce si s manželkou Luckou (také triatlonistkou) mohli užívat venkovních aktivit, aktuálně najíždějí a nabíhají kilometry doma pod střechou na trenažerech. A k tréninku plavání se nedostanou. Ani tak si ale Jan Šneberger nezoufá a na indoorové přípravě vidí spoustu pozitiv. Přečtěte si rozhovor se členem Enervit Teamu a uvidíte sami!

Kde vás zastihl nástup současné pandemie a jak jste na zprávy reagovali?

První rozsáhlejší opatření jsme začali registrovat v průběhu soustředění na Mallorce. V reálná omezení se to ale začalo zvrtávat až dva dny před odletem, takže jsme víceméně stihli odtrénovat vše podle původního plánu. Přesun zpět do Česka byl trochu napínavý, ale nebylo to tak zlé. Každopádně jsme s Luckou byli opravdu rádi, když jsme za sebou doma zabouchli dveře a v klidu odstartovali naši dvoutýdenní karanténu. Jak se později ukázalo, dostat se ze zahraničí už pak nebylo snadné.


Po návratu ze soustředění jste museli zamířit do povinné karantény, nebo jste si ji sami naordinovali?

Karanténa už byla pár dní povinná a nijak jsme se jí nebránili.


Co jste stihli až do nástupu pandemie odtrénovat podle plánu a co vám naopak aktuální situace zcela jistě hatí? Ať už z pohledu tréninků a soustředění, nebo plánovaných prvních závodů.

Z tréninkového pohledu nás pandemická opatření zatím nijak negativně nepoznamenala. Trénink jsme pohotově přesunuli pod střechu a příprava nerušeně pokračuje. Pravda, tento týden bylo v plánu další soustředění v teple, tentokrát v pevninské Malaze, ale co se dá dělat. Zamrzí to, nicméně trénovat se dá i v Čechách. Důležité závody jsou naplánované od konce května a zatím těžko předpovídat, které se uskuteční a které ne. Menší přípravné závody postupně bohužel odpadávají a nezbývá než doufat, že se vše co nejdřív uklidní.


Jak vás limitují po sportovní stránce současná opatření? Chodíte běhat a na cyklistické tréninky ven, nebo jste tyto aktivity přesunuli domů?

Hned na začátku uvalené karantény jsme pořídili běžecký pás a brzo už jsme hltali další kilometry pěkně z tepla domova. Bylo potřeba trochu rozšířit a přeorganizovat prostory, ale momentálně to nemá chybu. Všechno potřebné zvládneme za zavřenými dveřmi. Až se oteplí, začnou opět převládat venkovní aktivity – tedy pokud nám to někdo nezakáže. Jsme připraveni na všechno, až na plavání. S tím se teď musíme v našich končinách smířit všichni. Venkovní vodní plochy budou ještě nějaký ten pátek nepoužitelné.


Dá se srovnat indoorový trénink na trenažerech s outdoorovým? Z hlediska pocitů, zatížení, intenzity a povedení tréninků?

Pro mě konkrétně byl dříve indoor trénink za trest. Dnes se na to už dívám jinak a v některých ohledech mě to uvnitř baví dokonce o něco víc než venku. Dávkování intenzity a celkové řízení tréninkové jednotky je naprosto přesné a časově efektivní. Realizovat se dají například rychlé přechody z cyklistiky na běh, dobře se sleduje i vylepšuje mechanika pohybu – jak běžecká, tak cyklistická. Na trenažeru se uvnitř daleko lépe jezdí strukturované tréninky s krátkými intervaly, které bývají na silnici nepříjemné a kvůli vysoké rychlosti někdy i nebezpečné. Výhod je tedy hodně. Současná situace nás tak postavila před nové výzvy a možnosti. Osobně cítím hlavně pozitivní dopady.


Využíváte pomůcek, na které jste zvyklí, nebo jste pořizovali i něco nového na základě aktuální situace?

Cyklistické trenažery máme s Luckou už léta, posilovnu máme doma také dobře vybavenou. Zbývalo tedy jen urychleně pořídit běžecký pás. Ještě bych si docela dobře představil například veslovací trenažer, ale to prozatím necháváme až na příští pandemii. Vlastní 25metrový bazén se nám na zahradu nevejde, takže chybějící plavecké tréninky nahrazujeme alespoň částečně tím neoblíbeným taháním gum a expandérů. Nic lepšího asi nelze dělat, ale naštěstí máme podmínky téměř všichni stejné, takže nás to s Luckou tolik netrápí. Dokonce se i shodneme, že nám tedy rozhodně nijak dramaticky nechybí brzké ranní vstávání na bazén a skákání do studené vody. Až přijde na věc, budou stačit dva tři týdny a plavecká forma bude zpět. Alespoň si to tedy myslíme. Uvidíme, jaká bude realita.


Pro cyklisty jsou aktuálně atraktivní různé on-line nástroje pro simulaci společných tréninků a závodů a i vy jste se zapojil. Co už máte odjeto a jak se vám v tomto modelu závodí?

Zakázané závody i jiné sportovně-společenské události umožnily překotný rozvoj virtuálních alternativ, kde ventilovat a uvolnit nahromaděnou energii. Od loňského roku využívám aplikaci Rouvy, kde se vedle množství tréninkových programů můžete přihlásit i na regulérní online závody. K tomu samozřejmě potřebujete nějaké to základní technické vybavení, ale stojí to za to. Obzvlášť teď, když jsou běžné závody nemyslitelné. Momentálně probíhá celý seriál závodů Rouvy Real Spring Classics, kterého se účastní stovky lidí z celého světa a mezi nimi i několik profesionálních domácích cyklistů. Odjety máme nyní čtyři závody z pěti. Jelo se na domácí trati, ve francouzských Alpách, na italském pobřeží… Možností je i mimo tuto sérii spousta a po návratu ze závodu navíc nemusíte trávit dva týdny v karanténě. Závodění si užívám, je tam všechno – adrenalin, dřina i pot a trochu překvapivě se mi daří prosazovat i mezi cyklisty specialisty. Občas je nejlepším tréninkem závod!


Existuje a využíváte něco podobného i pro běh?

Kvalitní běžecké pásy už v dnešní době nabízí podobné možnosti jako cyklistické trenažery, ale prozatím to není tolik oblíbené.


I při sportu doma určitě využíváte pomoci sortovní výživy Enervit. Které produkty jsou vašimi parťáky v posledních dnech? Které vám s čím pomáhají během indoorových tréninků?

V uzavřené místností se člověk při zvýšené námaze potí výrazně víc než venku a doplňování tekutin i dalších živin nebo minerálů je tak stěžejní. Vedle iontového nápoje Enervit Isotonic Drink, který mizí po litrech, to jsou samozřejmě i regenerační nápoje po těžších trénincích. Enervit After Sport Drink a Recovery Drink se u nás doma rozhodně nepřiblíží své udávané trvanlivosti…

AKTUALITY

27/1
On-line seminář: Jak si výživou nepokazit (nejen) Jizerskou 50

Chystáte se na některý ze závodů Jizerské 50 a neradi byste chybovali v otázce výživy, která je pro každý sportovní výkon důležitá? Pak se zúčastněte našeho on-line semináře, který pořádáme ve spolupráci právě s Jizerskou 50 – legendárním závodem v běhu na lyžích, jehož výživovým partnerem jsme. Seminář proběhne 6. února on-line a účast na něm je zdarma.

27/1
Objevte naše novinky - s ochutnávkou zdarma

S novým rokem pro vás máme i naše Enervit novinky. Vyzkoušet můžete novou tyčinku Enervit Performance Bar s kreatinem a aminokyselinami BCAA a opět máme v nabídce Enervit Salt Caps, které jste si přáli zařadit znovu do našeho portfolia.

16/1
Přijďte na novoroční seminář o výživě a technologii ve sportu

Ve spolupráci s našimi partnery z Českého běžeckého klubu pro vás hned v lednu chystáme seminář o výživě ve sportu. Spolu s ním bude na programu i přednáška o technologii ve sportu. Dorazit můžete po přihlášení i vy – 23. ledna na Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze.

9/1
Legendární Jizerská 50 startuje už za měsíc, i s Enervitem

Další start legendy se blíží. Jizerská 50 letos začíná 9. února a vyvrcholí hlavním závodem na 50 km v neděli 12. února. Enervit coby specialista na výživu běžců na lyžích a dalších vytrvalostních sportovců samozřejmě nebude chybět – součástí této legendární akce jsme už přes 10 let.

6/1
Inventura skladu = výhoda pro vás

Naše novoroční inventura je šance pro vás. Nakupte poslední kousky, co máme na skladě s omezenou expirací, a ušetřete. Máme pro vás třeba energetické tyčinky nebo proteiny. Inventura s sebou bohžel nese i zdržení při expedici objednávek, za které se omlouváme a nabízíme vám dárek ke každé objednávce jako omluvu.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Jak si sestavit tréninkový plán

Pořád pravidelně trénujete, stravujete se podle našich výživových doporučení, ale výkonnostně se nijak neposouváte? Zaměřte se na svůj trénink, který je stejně jako správná výživa nesmírně důležitý pro rozvoj vaší výkonnosti. Pamatujte především na to, že tréninkové dávky by neměly být stále stejné a že by se měla měnit i intenzita tréninků.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit