Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sportování v karanténě aneb jak trénuje triatlonista Jan Šneberger

Když vyrazil na tradiční předsezonní soustředění do tepla, netušil, co všechno se změní, než se vrátí zpět do Česka. Zatímco na Mallorce si s manželkou Luckou (také triatlonistkou) mohli užívat venkovních aktivit, aktuálně najíždějí a nabíhají kilometry doma pod střechou na trenažerech. A k tréninku plavání se nedostanou. Ani tak si ale Jan Šneberger nezoufá a na indoorové přípravě vidí spoustu pozitiv. Přečtěte si rozhovor se členem Enervit Teamu a uvidíte sami!

Kde vás zastihl nástup současné pandemie a jak jste na zprávy reagovali?

První rozsáhlejší opatření jsme začali registrovat v průběhu soustředění na Mallorce. V reálná omezení se to ale začalo zvrtávat až dva dny před odletem, takže jsme víceméně stihli odtrénovat vše podle původního plánu. Přesun zpět do Česka byl trochu napínavý, ale nebylo to tak zlé. Každopádně jsme s Luckou byli opravdu rádi, když jsme za sebou doma zabouchli dveře a v klidu odstartovali naši dvoutýdenní karanténu. Jak se později ukázalo, dostat se ze zahraničí už pak nebylo snadné.


Po návratu ze soustředění jste museli zamířit do povinné karantény, nebo jste si ji sami naordinovali?

Karanténa už byla pár dní povinná a nijak jsme se jí nebránili.


Co jste stihli až do nástupu pandemie odtrénovat podle plánu a co vám naopak aktuální situace zcela jistě hatí? Ať už z pohledu tréninků a soustředění, nebo plánovaných prvních závodů.

Z tréninkového pohledu nás pandemická opatření zatím nijak negativně nepoznamenala. Trénink jsme pohotově přesunuli pod střechu a příprava nerušeně pokračuje. Pravda, tento týden bylo v plánu další soustředění v teple, tentokrát v pevninské Malaze, ale co se dá dělat. Zamrzí to, nicméně trénovat se dá i v Čechách. Důležité závody jsou naplánované od konce května a zatím těžko předpovídat, které se uskuteční a které ne. Menší přípravné závody postupně bohužel odpadávají a nezbývá než doufat, že se vše co nejdřív uklidní.


Jak vás limitují po sportovní stránce současná opatření? Chodíte běhat a na cyklistické tréninky ven, nebo jste tyto aktivity přesunuli domů?

Hned na začátku uvalené karantény jsme pořídili běžecký pás a brzo už jsme hltali další kilometry pěkně z tepla domova. Bylo potřeba trochu rozšířit a přeorganizovat prostory, ale momentálně to nemá chybu. Všechno potřebné zvládneme za zavřenými dveřmi. Až se oteplí, začnou opět převládat venkovní aktivity – tedy pokud nám to někdo nezakáže. Jsme připraveni na všechno, až na plavání. S tím se teď musíme v našich končinách smířit všichni. Venkovní vodní plochy budou ještě nějaký ten pátek nepoužitelné.


Dá se srovnat indoorový trénink na trenažerech s outdoorovým? Z hlediska pocitů, zatížení, intenzity a povedení tréninků?

Pro mě konkrétně byl dříve indoor trénink za trest. Dnes se na to už dívám jinak a v některých ohledech mě to uvnitř baví dokonce o něco víc než venku. Dávkování intenzity a celkové řízení tréninkové jednotky je naprosto přesné a časově efektivní. Realizovat se dají například rychlé přechody z cyklistiky na běh, dobře se sleduje i vylepšuje mechanika pohybu – jak běžecká, tak cyklistická. Na trenažeru se uvnitř daleko lépe jezdí strukturované tréninky s krátkými intervaly, které bývají na silnici nepříjemné a kvůli vysoké rychlosti někdy i nebezpečné. Výhod je tedy hodně. Současná situace nás tak postavila před nové výzvy a možnosti. Osobně cítím hlavně pozitivní dopady.


Využíváte pomůcek, na které jste zvyklí, nebo jste pořizovali i něco nového na základě aktuální situace?

Cyklistické trenažery máme s Luckou už léta, posilovnu máme doma také dobře vybavenou. Zbývalo tedy jen urychleně pořídit běžecký pás. Ještě bych si docela dobře představil například veslovací trenažer, ale to prozatím necháváme až na příští pandemii. Vlastní 25metrový bazén se nám na zahradu nevejde, takže chybějící plavecké tréninky nahrazujeme alespoň částečně tím neoblíbeným taháním gum a expandérů. Nic lepšího asi nelze dělat, ale naštěstí máme podmínky téměř všichni stejné, takže nás to s Luckou tolik netrápí. Dokonce se i shodneme, že nám tedy rozhodně nijak dramaticky nechybí brzké ranní vstávání na bazén a skákání do studené vody. Až přijde na věc, budou stačit dva tři týdny a plavecká forma bude zpět. Alespoň si to tedy myslíme. Uvidíme, jaká bude realita.


Pro cyklisty jsou aktuálně atraktivní různé on-line nástroje pro simulaci společných tréninků a závodů a i vy jste se zapojil. Co už máte odjeto a jak se vám v tomto modelu závodí?

Zakázané závody i jiné sportovně-společenské události umožnily překotný rozvoj virtuálních alternativ, kde ventilovat a uvolnit nahromaděnou energii. Od loňského roku využívám aplikaci Rouvy, kde se vedle množství tréninkových programů můžete přihlásit i na regulérní online závody. K tomu samozřejmě potřebujete nějaké to základní technické vybavení, ale stojí to za to. Obzvlášť teď, když jsou běžné závody nemyslitelné. Momentálně probíhá celý seriál závodů Rouvy Real Spring Classics, kterého se účastní stovky lidí z celého světa a mezi nimi i několik profesionálních domácích cyklistů. Odjety máme nyní čtyři závody z pěti. Jelo se na domácí trati, ve francouzských Alpách, na italském pobřeží… Možností je i mimo tuto sérii spousta a po návratu ze závodu navíc nemusíte trávit dva týdny v karanténě. Závodění si užívám, je tam všechno – adrenalin, dřina i pot a trochu překvapivě se mi daří prosazovat i mezi cyklisty specialisty. Občas je nejlepším tréninkem závod!


Existuje a využíváte něco podobného i pro běh?

Kvalitní běžecké pásy už v dnešní době nabízí podobné možnosti jako cyklistické trenažery, ale prozatím to není tolik oblíbené.


I při sportu doma určitě využíváte pomoci sortovní výživy Enervit. Které produkty jsou vašimi parťáky v posledních dnech? Které vám s čím pomáhají během indoorových tréninků?

V uzavřené místností se člověk při zvýšené námaze potí výrazně víc než venku a doplňování tekutin i dalších živin nebo minerálů je tak stěžejní. Vedle iontového nápoje Enervit Isotonic Drink, který mizí po litrech, to jsou samozřejmě i regenerační nápoje po těžších trénincích. Enervit After Sport Drink a Recovery Drink se u nás doma rozhodně nepřiblíží své udávané trvanlivosti…

AKTUALITY

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit