Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sportování v karanténě aneb jak trénuje triatlonista Jan Šneberger

Když vyrazil na tradiční předsezonní soustředění do tepla, netušil, co všechno se změní, než se vrátí zpět do Česka. Zatímco na Mallorce si s manželkou Luckou (také triatlonistkou) mohli užívat venkovních aktivit, aktuálně najíždějí a nabíhají kilometry doma pod střechou na trenažerech. A k tréninku plavání se nedostanou. Ani tak si ale Jan Šneberger nezoufá a na indoorové přípravě vidí spoustu pozitiv. Přečtěte si rozhovor se členem Enervit Teamu a uvidíte sami!

Kde vás zastihl nástup současné pandemie a jak jste na zprávy reagovali?

První rozsáhlejší opatření jsme začali registrovat v průběhu soustředění na Mallorce. V reálná omezení se to ale začalo zvrtávat až dva dny před odletem, takže jsme víceméně stihli odtrénovat vše podle původního plánu. Přesun zpět do Česka byl trochu napínavý, ale nebylo to tak zlé. Každopádně jsme s Luckou byli opravdu rádi, když jsme za sebou doma zabouchli dveře a v klidu odstartovali naši dvoutýdenní karanténu. Jak se později ukázalo, dostat se ze zahraničí už pak nebylo snadné.


Po návratu ze soustředění jste museli zamířit do povinné karantény, nebo jste si ji sami naordinovali?

Karanténa už byla pár dní povinná a nijak jsme se jí nebránili.


Co jste stihli až do nástupu pandemie odtrénovat podle plánu a co vám naopak aktuální situace zcela jistě hatí? Ať už z pohledu tréninků a soustředění, nebo plánovaných prvních závodů.

Z tréninkového pohledu nás pandemická opatření zatím nijak negativně nepoznamenala. Trénink jsme pohotově přesunuli pod střechu a příprava nerušeně pokračuje. Pravda, tento týden bylo v plánu další soustředění v teple, tentokrát v pevninské Malaze, ale co se dá dělat. Zamrzí to, nicméně trénovat se dá i v Čechách. Důležité závody jsou naplánované od konce května a zatím těžko předpovídat, které se uskuteční a které ne. Menší přípravné závody postupně bohužel odpadávají a nezbývá než doufat, že se vše co nejdřív uklidní.


Jak vás limitují po sportovní stránce současná opatření? Chodíte běhat a na cyklistické tréninky ven, nebo jste tyto aktivity přesunuli domů?

Hned na začátku uvalené karantény jsme pořídili běžecký pás a brzo už jsme hltali další kilometry pěkně z tepla domova. Bylo potřeba trochu rozšířit a přeorganizovat prostory, ale momentálně to nemá chybu. Všechno potřebné zvládneme za zavřenými dveřmi. Až se oteplí, začnou opět převládat venkovní aktivity – tedy pokud nám to někdo nezakáže. Jsme připraveni na všechno, až na plavání. S tím se teď musíme v našich končinách smířit všichni. Venkovní vodní plochy budou ještě nějaký ten pátek nepoužitelné.


Dá se srovnat indoorový trénink na trenažerech s outdoorovým? Z hlediska pocitů, zatížení, intenzity a povedení tréninků?

Pro mě konkrétně byl dříve indoor trénink za trest. Dnes se na to už dívám jinak a v některých ohledech mě to uvnitř baví dokonce o něco víc než venku. Dávkování intenzity a celkové řízení tréninkové jednotky je naprosto přesné a časově efektivní. Realizovat se dají například rychlé přechody z cyklistiky na běh, dobře se sleduje i vylepšuje mechanika pohybu – jak běžecká, tak cyklistická. Na trenažeru se uvnitř daleko lépe jezdí strukturované tréninky s krátkými intervaly, které bývají na silnici nepříjemné a kvůli vysoké rychlosti někdy i nebezpečné. Výhod je tedy hodně. Současná situace nás tak postavila před nové výzvy a možnosti. Osobně cítím hlavně pozitivní dopady.


Využíváte pomůcek, na které jste zvyklí, nebo jste pořizovali i něco nového na základě aktuální situace?

Cyklistické trenažery máme s Luckou už léta, posilovnu máme doma také dobře vybavenou. Zbývalo tedy jen urychleně pořídit běžecký pás. Ještě bych si docela dobře představil například veslovací trenažer, ale to prozatím necháváme až na příští pandemii. Vlastní 25metrový bazén se nám na zahradu nevejde, takže chybějící plavecké tréninky nahrazujeme alespoň částečně tím neoblíbeným taháním gum a expandérů. Nic lepšího asi nelze dělat, ale naštěstí máme podmínky téměř všichni stejné, takže nás to s Luckou tolik netrápí. Dokonce se i shodneme, že nám tedy rozhodně nijak dramaticky nechybí brzké ranní vstávání na bazén a skákání do studené vody. Až přijde na věc, budou stačit dva tři týdny a plavecká forma bude zpět. Alespoň si to tedy myslíme. Uvidíme, jaká bude realita.


Pro cyklisty jsou aktuálně atraktivní různé on-line nástroje pro simulaci společných tréninků a závodů a i vy jste se zapojil. Co už máte odjeto a jak se vám v tomto modelu závodí?

Zakázané závody i jiné sportovně-společenské události umožnily překotný rozvoj virtuálních alternativ, kde ventilovat a uvolnit nahromaděnou energii. Od loňského roku využívám aplikaci Rouvy, kde se vedle množství tréninkových programů můžete přihlásit i na regulérní online závody. K tomu samozřejmě potřebujete nějaké to základní technické vybavení, ale stojí to za to. Obzvlášť teď, když jsou běžné závody nemyslitelné. Momentálně probíhá celý seriál závodů Rouvy Real Spring Classics, kterého se účastní stovky lidí z celého světa a mezi nimi i několik profesionálních domácích cyklistů. Odjety máme nyní čtyři závody z pěti. Jelo se na domácí trati, ve francouzských Alpách, na italském pobřeží… Možností je i mimo tuto sérii spousta a po návratu ze závodu navíc nemusíte trávit dva týdny v karanténě. Závodění si užívám, je tam všechno – adrenalin, dřina i pot a trochu překvapivě se mi daří prosazovat i mezi cyklisty specialisty. Občas je nejlepším tréninkem závod!


Existuje a využíváte něco podobného i pro běh?

Kvalitní běžecké pásy už v dnešní době nabízí podobné možnosti jako cyklistické trenažery, ale prozatím to není tolik oblíbené.


I při sportu doma určitě využíváte pomoci sortovní výživy Enervit. Které produkty jsou vašimi parťáky v posledních dnech? Které vám s čím pomáhají během indoorových tréninků?

V uzavřené místností se člověk při zvýšené námaze potí výrazně víc než venku a doplňování tekutin i dalších živin nebo minerálů je tak stěžejní. Vedle iontového nápoje Enervit Isotonic Drink, který mizí po litrech, to jsou samozřejmě i regenerační nápoje po těžších trénincích. Enervit After Sport Drink a Recovery Drink se u nás doma rozhodně nepřiblíží své udávané trvanlivosti…

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit