Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sportovec by měl myslet především na sebe

Jaké sportování je pro sportovce nejlepší? Hraje výživa ve fyzioterapii nějakou roli? Odpovědi na tyto otázky nám poskytla v rozhovoru Mgr. Lucie Janečková, která je garantem Enervit Teamu v oblasti fyzioterapie. 

Jaké sportování je pro sportovce nejlepší? Hraje výživa ve fyzioterapii nějakou roli? Odpovědi na tyto otázky nám poskytla v rozhovoru Mgr. Lucie Janečková, která je garantem Enervit Teamu v oblasti fyzioterapie. 

 

1. Lucko, začnu otázkou, která mně hodně zajímá – je fyzioterapeut spíše opatrný doktor, který nám říká „hlavně nesportujte, ať se vám něco nestane“, nebo jsou fyzioterapeuti sportování nakloněni a pomáhají tak lidem, aby mohli sportovat ještě více nebo do staršího věku?

 

Fyzioterapie (popř. kinezioterapie) je z velké části věda zabývající se pohybem, takže osobně se přikláním spíše k druhé variantě. Pohyb k životu patří, ať už jakýkoliv.

 

2. Jaké sportování považuješ za fyziologicky optimální?

 

Na tuto otázku je velice těžké odpovědět. Optimální je pro každého něco jiného. Obecně lze říci, že fyziologicky optimální pohyb je takový, který vede přes nervový a hormonální systém k lepší látkové přeměně, pomáhá odstraňovat toxiny, podporuje srdeční činnost, stimuluje produkci endorfinů atd. Následkem toho dochází např. ke zvětšení dechového objemu, snížení klidové tepové frekvence, má pozitivní vliv na psychiku, vyrovnanost a snášení bolesti.

Z anatomického hlediska by měl probíhat na tzv. funkční rovnováze (vyvážené svalové napětí antagonistických – „protihráčských“ a agonistických – „spoluhráčských“ svalových skupin). Dokonalá souhra svalů pak umožňuje optimální přednastavení polohy i u nejsložitějších pohybů.

 

3. Na co by měl sportovec myslet, abyste z něj vy fyzioterapeuti měli radost?

 

Měl by myslet především na sebe J a poslouchat své tělo. Ke sportu patří nejen čistá „výkonnostní“ část, ale i „něco“ před a po. Velice často se v amatérském sportu zapomíná na obyčejný stretching, zahřátí svalů a následnou regeneraci po výkonu. Na to by měli myslet hlavně trenéři dětských sportovců.

 

4. Měli bychom jako sportovci fyzioterapeuta navštěvovat preventivně, nebo když se budeme chovat podle tvých doporučení, tak máme přijít jen když nás bude něco bolet?

 

Samozřejmě preventivně. Vždy se dá něco vylepšovat a napravovat. Záleží na sportovci, co chce momentálně řešit. Bolest/úraz vznikají již na podkladě určité dysbalance, nebo nepřipravenosti organismu a tomu se při prevenci dá do jisté míry předejít. Jako prevence se dá brát i výše zmíněná regenerace, popř. relaxační metody. V neposlední řadě pracujeme s kompenzačními cvičeními, která se snaží zmírnit jednostranné sportovní zatížení.

 

5. Považují fyzioterapeuti výživu (obecnou a sportovní) jako nezbytnou součást komplexního zdraví a výživové poradce tedy jako své „kolegy“?

 

Bezvýhradně. Stále více profesí se snaží na člověka pohlížet komplexně a tudíž péče o sportovce by měla být interdisciplinární záležitost.

 

 

AKTUALITY

11/3
Report z terénu: UCI body z Rhodosu i Poreče a role energetického managementu

Uplynulý víkend tým ATT Investments v Řecku a Chorvatsku ukázal, že o výsledku rozhoduje nejen síla v nohách, ale i strategie a schopnost eliminovat chyby.

10/3
WEBINÁŘ: Výživa v profesionální cyklistice s UAE Team Emirates

Nahlédněte do zákulisí nejlepšího cyklistického týmu světa. Zjistěte, jak se tvoří nutriční strategie pro WorldTour a jak vědecké poznatky přenést do reálného výkonu.

1/3
Enervit startuje sezónu s úřadující světovou jedničkou ATT Investments
V Enervitu nás baví spojovat síly s těmi nejlepšími, proto máme radost, že i pro letošní sezónu jsme partnerem pro tým ATT Investments.
7/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2025

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se loni prodalo nejvíc? Mrkněte do našich e-shopových statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

29/12
Legendární Jizerská 50 startuje už za měsíc, i s Enervitem

Další start legendy se blíží. Jizerská 50 začíná 29. ledna a vyvrcholí hlavním závodem na 50 km v neděli 1. února. Enervit coby specialista na výživu běžců na lyžích a dalších vytrvalostních sportovců samozřejmě nebude chybět – součástí této legendární akce jsme už přes 10 let.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

WEBINÁŘ: Výživa v profesionální cyklistice s UAE Team Emirates

Nahlédněte do zákulisí nejlepšího cyklistického týmu světa. Zjistěte, jak se tvoří nutriční strategie pro WorldTour a jak vědecké poznatky přenést do reálného výkonu.

4. výživový tip pro Jizerskou 50: Co jíst před startem

Tahle otázka zaměstnává mnoho vytrvalců, běžce a běžkyně na lyžích nevyjímaje. Co si dát v době 2 hodin před startem, abychom se cítili sytí, nebylo nám těžko a pomohli tělu s přípravou na výkon? My v Enervitu máme jasnou odpověď, podle které se řídí už tisíce sportovců včetně profesionálů – i těch, kteří se postaví na start Jizerské 50.

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Více aktualit