Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Steepler David Foller překonával na atletickém ME osobní rekordy

Už v rozběhu svého závodu na 3000 m překážek musel útočit na svůj osobák, aby si zaběhl finále. Povedlo se a v něm svůj čas ještmě vylepšil. Člen Enervit Teamu tak splnil cíl, se kterým na atletické mistrovství Evropy do 23 let odjížděl. Teď se připravuje v Livignu na podzimní část sezony a hodnotí své vystoupení na šampionátu. 

Jak jste spokojený se svým výsledkem a výkonem na mistrovství Evropy?

Jsem spokojený, konkurence byla opravdu velká. Už v rozběhu jsem musel jít na osobní rekord, abych se probojoval do finále. Po mém těžkém zranění, které jsem prodělal na konci srpna minulého roku, jsem rád, že jsem se dostal zpět a mohl vůbec být na mistrovství Evropy do 23 let.
 

Dvakrát překonaný osobní rekord na 3000 m překážek ukazuje na dobře načasovanou formu. Byl šampionát akcí, na kterou jste ladil svou letošní přípravu?

Určitě byl, cílil jsem na to hned po mém prvním mistrovství Evropy do 23 let ve švédském Gavle v roce 2019. Tehdy jsem skončil na 13. místě a mým cílem na tento rok bylo, abych se dostal ze zranění do ještě lepší formy. To se podařilo, zapsal jsem dva osobní rekordy a 10. místo. To jsou známky skvěle vyladěné formy a načasování. Faktem také je, že jsem začal spolupracovat s dalším trenérem, Ondřejem Dudkem, který má na starosti fyzickou přípravu, mentální koučink a stravu. Díky spolupráci obou trenérů - Lukáše Plachého a Ondřeje Dudka - jsem mohl bojovat o ty nejvyšší příčky. Ale je to čerstvá spolupráce a ty pravé výsledky teprve přijdou.
 

Jaká byla v Estonsku atmosféra - směli na závod diváci?

Abych řekl pravdu, tak celkem pohodová. Nepřišlo mi to moc jako evropský šampionát, ale spíše jako česká extraliga. Diváků zvenčí bylo málo, ale na stadion normálně mohli.
 

Komplikoval vám letos koronavirus přípravu či závodní plány? 

Ani ne, jen mne trochu štvaly drahé testy na soustředění ve Španělsku. Těch nepříjemných věcí bylo samozřejmě více - vstup na stadiony byl zakázaný, takže všechny tréninky jsme odchodily v průmyslových parcích nebo na poli.  Ale zase nás tahle tvrdá situace zocelila. Nebylo to opravdu lehké běhat rychlá tempa v dešti, větru a zimě.
 

Jak se vám letos dařilo v ostatních závodech, kterých jste se účastnil?

Moc jsem jich nešel, vše bylo cíleno na evropský šampionát do 23let. Ale když už jsem startoval, tak jsem si zaběhl osobák. (smích) Zajímavější bude určitě příští sezóna, kdy proběhne mistrovství Evropy mužů v Mnichově a mým cílem je se zúčastnit.
 

Teď jste na soustředění v Livignu - co máte v plánu natrénovat a na jakou další akci se chystáte?

Mám v planu vyhrát na podzim mistrovství České republiky v krosu na 10 km v mužské kategorii a přebrat tak vítěznou brněnskou štafetu od Jirky Homoláče. S tím je také spojená nominace na mistrovství Evropy v krosu, které se bude konat v irském Dublinu.
 

Které z doplňků od Enervitu vám aktuálně pomáhají při tréninku a v den závodu?

Před závodem požívám ověřenou kombinaci – Enervit PRE Sport a Liquid Gel s kofeinem. Po závodě pak regenerační Enervit After Sport Drink. V normálním tréninku pak často zařazuji ionťák Enervit Isotonic Drink a na večer protein. Tahle kombinace mi hodně vyhovuje - nemám pak večer hlad a mé tělo dobře regeneruje.

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit