Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Tenistka Laura Samson po úspěchu na Prague Open: "Pomohlo i prostředí."

Na pražském turnaji si 16letá Češka připsala premiérové vítězství na okruhu WTA. S divokou kartou nakonec dokráčela až do semifinále a porazit dokázala i zkušenou Kateřinu Siniakovou. V červenci se navíc objevila na prvním místě světového žebříčku juniorek. Laura Samson prožívá báječné tenisové léto a užívá si obrovského skoku i v žebříčku mezi dospělými. A při svých bojích na kurtech spoléhá na Enervit.

Berete své vystoupení na Prague Open jako svůj zatím největší úspěch v kariéře?

Určitě, byl to skok mezi kategoriemi. Mezi ženami je to úplně jiné… Junioři jsou samozřejmě super, ale tohle pro mě znamená víc. Celý turnaj byl náročnější, takže to určitě beru jako zatím největší úspěch.
 

Kterých vrcholů si kromě Prague Open zatím ceníte nejvíc?

Letošní finále v singlu na Roland Garros. Byl to grandslam, a to je prostě nejvíc. Pak to bude loňské vítězství na juniorském Wimbledonu v deblu. To pro mě znamenalo hodně, protože jsme byly mladé, ještě navíc na trávě – vůbec jsme to nečekaly.
 

Semifinále úspěšného pražského turnaje jste musela skrečovat kvůli zranění – co přesně se stalo?

U doběhu nějakého kraťasu ve čtvrtfinále jsem si natáhla stehenní sval. Po zápase to začalo bolet víc a ráno před semifinále to bylo strašné. V průběhu zápasu se to zhoršovalo, takže jsem bohužel musela skrečovat. Vyšetření pak ukázalo natažený stehenní sval a na delší části mikrotrhlinky. Naštěstí to nebylo utržené.
 

Jak jste si užívala domácí prostředí coby tenistka týmu Sparta Praha?

Bylo to úplně super! Jsem tam na to zvyklá, první kolo jsem hrála na kurtu číslo 12, kde trénuji každý den. To domácí prostředí bylo skvělé, navíc v Česku se spoustou fanoušků, fakt mě to bavilo. I tohle bylo top a prostředí mi určitě pomohlo.
 

I na Prague Open jste spoléhala na sportovní výživu Enervit. Jaké produkty máte nejradši?

V Praze byl hodně potřeba regenerační Enervit R2 Recovery Drink. Ten využívám hodně na každém turnaji, pomáhá mi po každém zápase zregenerovat. Vždycky si dávám ten a proteinový koktejl do dvou hodin po skončení zápasu, večer pak ještě Enervit Magnesium s hořčíkem a sodíkem. Během zápasů samozřejmě piju ionťák Enervit Isotonic Drink a při těch dlouhých používám Enervit Gely, které jsou úplně super! Nejradši mám colové. A když nestíhám jídlo, tak mi dost pomáhají i proteinové tyčinky.
 

Život profesionálních tenistek je známý neustálým cestováním po turnajích. Jak tohle v 16 letech zvládáte?

Cestovat mě naštěstí baví, což je dobře, když jsem skoro pořád pryč. Člověk si to musí užívat, jinak to snad ani nejde. Doma moc nejsem, třeba na dva, tři dny mezi turnaji. Je to náročné, ale jak říkám, mě cestování baví. I když je to samozřejmě trošku specifické, když jste většinu času na kurtu nebo na hotelu…
 

Kolik turnajů ročně sehrajete?

Když jdou juniorky do dospělé kategorie, tak mají tzv. age restriction. U mě je to letos omezení na 12 turnajů a 4 bonusové díky vysokému rankingu, takže může odehrát 16 turnajů mezi ženami. Pak přidáváme nějaké juniorské. Celkem to vychází na 20-25 turnajů v sezoně, je toho celkem dost.
 

Dá se to ve vašem věku skloubit i se studiem?

Dá se to skloubit, ale není to jednoduché. Mně vždycky bavilo se učit, ale teď když je těch turnajů hodně, tak se mi často ani nechce, chci se soustředit na tenis. Ale dá se to. Mám individuální plán, studuji obchodní akademii.
 

Co vás teď v nejbližší době čeká?

Nejblíž je Přerov, turnaj ITF kategorie 75. O dalších startech ještě přemýšlíme, i vzhledem ke zranění a zisku mnoha bodů na pražském turnaji. Na základě toho jsme konec sezony přehodnotili a budeme se teprve rozhodovat co dál.
 

Změnil se nějak i váš sezonní cíl?

Já do sezony vstupovala s tím, že chci být v žebříčku do 500. Teď bych se ráda dostala mezi nejlepších 300 nebo 250 (před Prague Open figurovala Laura Samson v sedmé stovce, po něm se vyšvihla na 373. místo). Ale vím, že to bude ještě náročné.

AKTUALITY

20/4
Nejlepším českým parasportovcem je opět plavec David Kratochvíl

Trojnásobný medailista z loňských paralympijských her v Paříži ovládl Ceny Českého paralympijského výboru podruhé v řadě. Na stříbrném stupínku byla lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová a bronzový skončil stolní tenista Jiří Suchánek. I oni ve Francii vybojovali cenné kovy a stejně jako celý český paralympijský tým spoléhají na sportovní výživu Enervit.

17/4
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A  koledovat mohou všichni - sportovci i sportovkyně. Koledu totiž máme pro všechny, kteří chtějí sportovat lépe. 

14/4
Cyklistické Flandry a Roubaix s Enervitem: 4 pódiová umístění

Tadej Pogačar z UAE Emirates ovládl závod Kolem Flander a na Paříž-Roubaix bral druhou příčku. I Mads Pedersen ze stáje Lidl-Trek vybojoval stupně vítězů v obou startech – v tom prvním bral stříbro, ve druhém bronz. Oba dva se svými týmy spoléhají na sportovní výživu Enervit. A my vám prozradíme, na co jeli!

7/4
Vrchol hokejové sezony se neobejde bez Enervitu

Obě nejvyšší české hokejové soutěže míří k vyvrcholení v podobě korunování mistrů letošní sezony. V semifinále Tipsport extraligy i ve finále Maxa ligy bojují o titul i týmy spoléhající na Enervit – Sparta Praha, Dynamo Pardubice a Berani Zlín.

3/4
Objevte jarní Enervit novinky!

Máme pro vás zbrusu nové produkty na startu jarní sezony. Speciální řadu Enervit C2:1 rozšířila nová energetická tyčinka Enervit Carbo Bar s přídavkem sodíku a skvělou příchutí slaného arašídového másla. Úplnou novinkou v portfoliu jsou sáčky Enervit Electrolytes Boost se sypkou směsí určenou k přípravě nápoje a dodání potřebných minerálních látek během sportu.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak, proč a čím plnit pitný režim?

Dodržovat pitný režim je důležité nejen při velkých vedrech, která zažíváme v létě. Lidský organismus tekutiny potřebuje a my musíme myslet na to, jaké mu udělají nejlépe. Požadavky sportovce jsou i v tomto ohledu specifické a s pitným režimem je bohužel spojeno hned několik možných chyb a úskalí. Co tedy pít před, během a po výkonu?

Výživa pro vytrvalce v kostce: stáhněte si naši brožuru Sportuj lépe

Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a své know-how si nenecháváme pro sebe. Chceme vám pomáhat sportovat lépe. Proto odhalujeme fyziologické zákonitosti pochodů ve vašem těle, abyste mohli svou výkonnost zlepšovat. I v brožurce Sportuj lépe, kterou nabízíme zdarma ke stažení všem sportovcům. Sportujte s námi lépe!

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: proč a co kupovat

Víte, že sportovní výživa pomůže vašemu sportovnímu výkonu. Přemýšlíte ale, kterou vybrat, abyste neutratili celou výplatu, a také si kladete otázku, jestli je potřeba i při tréninku, nebo stačí na závod. Pokusíme se vám dát na tyto otázky odpovědi.

Proč používat sportovní výživu i v tréninku a ne jen při závodě?

Pokud chcete stručnou odpověď hned na úvod, tak ta zní – protože se vám to vyplatí. Rychleji vám totiž poroste výkonnost. Zvyšování výkonnosti tréninkem spočívá na principu adaptace, tedy čím více při tréninku vydržíte (počet kilometrů, čas, intenzita zatížení), tím více se tělo musí připravit na další tréninkovou jednotku. Míra přípravy organizmu, tedy míra růstu výkonnosti, je úměrná náročnosti předchozí zátěže. Z toho vyplývá jednoduchá rovnice: dostatek energie pro trénink = větší výdrž = větší adaptační impulz = větší růst výkonnosti. Energii organizmu přitom zajistíte právě sportovní výživou.

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: co před sportem a v krizi?

Kdo to myslí se sportem aspoň trochu vážně, sportovní výživu dobře zná. Přesto může mít i otázky, které se právě ke sportovní výživě a jejímu užívání vážou. Dali jsme dohromady ty nejčastější a nabízíme odpovědi. V tomto díle především na otázky, co jíst před sportem a jak zažehnat krizi během tréninku či závodu.

Více aktualit