Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Tenistka Laura Samson po úspěchu na Prague Open: "Pomohlo i prostředí."

Na pražském turnaji si 16letá Češka připsala premiérové vítězství na okruhu WTA. S divokou kartou nakonec dokráčela až do semifinále a porazit dokázala i zkušenou Kateřinu Siniakovou. V červenci se navíc objevila na prvním místě světového žebříčku juniorek. Laura Samson prožívá báječné tenisové léto a užívá si obrovského skoku i v žebříčku mezi dospělými. A při svých bojích na kurtech spoléhá na Enervit.

Berete své vystoupení na Prague Open jako svůj zatím největší úspěch v kariéře?

Určitě, byl to skok mezi kategoriemi. Mezi ženami je to úplně jiné… Junioři jsou samozřejmě super, ale tohle pro mě znamená víc. Celý turnaj byl náročnější, takže to určitě beru jako zatím největší úspěch.
 

Kterých vrcholů si kromě Prague Open zatím ceníte nejvíc?

Letošní finále v singlu na Roland Garros. Byl to grandslam, a to je prostě nejvíc. Pak to bude loňské vítězství na juniorském Wimbledonu v deblu. To pro mě znamenalo hodně, protože jsme byly mladé, ještě navíc na trávě – vůbec jsme to nečekaly.
 

Semifinále úspěšného pražského turnaje jste musela skrečovat kvůli zranění – co přesně se stalo?

U doběhu nějakého kraťasu ve čtvrtfinále jsem si natáhla stehenní sval. Po zápase to začalo bolet víc a ráno před semifinále to bylo strašné. V průběhu zápasu se to zhoršovalo, takže jsem bohužel musela skrečovat. Vyšetření pak ukázalo natažený stehenní sval a na delší části mikrotrhlinky. Naštěstí to nebylo utržené.
 

Jak jste si užívala domácí prostředí coby tenistka týmu Sparta Praha?

Bylo to úplně super! Jsem tam na to zvyklá, první kolo jsem hrála na kurtu číslo 12, kde trénuji každý den. To domácí prostředí bylo skvělé, navíc v Česku se spoustou fanoušků, fakt mě to bavilo. I tohle bylo top a prostředí mi určitě pomohlo.
 

I na Prague Open jste spoléhala na sportovní výživu Enervit. Jaké produkty máte nejradši?

V Praze byl hodně potřeba regenerační Enervit R2 Recovery Drink. Ten využívám hodně na každém turnaji, pomáhá mi po každém zápase zregenerovat. Vždycky si dávám ten a proteinový koktejl do dvou hodin po skončení zápasu, večer pak ještě Enervit Magnesium s hořčíkem a sodíkem. Během zápasů samozřejmě piju ionťák Enervit Isotonic Drink a při těch dlouhých používám Enervit Gely, které jsou úplně super! Nejradši mám colové. A když nestíhám jídlo, tak mi dost pomáhají i proteinové tyčinky.
 

Život profesionálních tenistek je známý neustálým cestováním po turnajích. Jak tohle v 16 letech zvládáte?

Cestovat mě naštěstí baví, což je dobře, když jsem skoro pořád pryč. Člověk si to musí užívat, jinak to snad ani nejde. Doma moc nejsem, třeba na dva, tři dny mezi turnaji. Je to náročné, ale jak říkám, mě cestování baví. I když je to samozřejmě trošku specifické, když jste většinu času na kurtu nebo na hotelu…
 

Kolik turnajů ročně sehrajete?

Když jdou juniorky do dospělé kategorie, tak mají tzv. age restriction. U mě je to letos omezení na 12 turnajů a 4 bonusové díky vysokému rankingu, takže může odehrát 16 turnajů mezi ženami. Pak přidáváme nějaké juniorské. Celkem to vychází na 20-25 turnajů v sezoně, je toho celkem dost.
 

Dá se to ve vašem věku skloubit i se studiem?

Dá se to skloubit, ale není to jednoduché. Mně vždycky bavilo se učit, ale teď když je těch turnajů hodně, tak se mi často ani nechce, chci se soustředit na tenis. Ale dá se to. Mám individuální plán, studuji obchodní akademii.
 

Co vás teď v nejbližší době čeká?

Nejblíž je Přerov, turnaj ITF kategorie 75. O dalších startech ještě přemýšlíme, i vzhledem ke zranění a zisku mnoha bodů na pražském turnaji. Na základě toho jsme konec sezony přehodnotili a budeme se teprve rozhodovat co dál.
 

Změnil se nějak i váš sezonní cíl?

Já do sezony vstupovala s tím, že chci být v žebříčku do 500. Teď bych se ráda dostala mezi nejlepších 300 nebo 250 (před Prague Open figurovala Laura Samson v sedmé stovce, po něm se vyšvihla na 373. místo). Ale vím, že to bude ještě náročné.

AKTUALITY

23/12
Přejeme vám hezké Vánoce a sportovní rok 2024!
19/12
Dárek na poslední chvíli? Máme!

Klasická objednávka z našeho e-shopu už to k vám do Vánoc nestihne - dnes jsme naposledy ve skladu a dopravci už mají plné kapacity - přesto dárek pro sportovce stále stíháte pořídit i u nás! Stačí, když objednáte poukázku na Enervit, kterou jsme schopní vám poslat e-mailem.

16/12
Poslední šance objednat Enervit na Vánoce

Rychle poběžte, než vám uteče možnost objednat Enervit s doručením do Vánoc! Dnešní objednávky (16. 12.) jsme schopní zítra dopoledne (17. 12.) poslat za vámi, aby do Vánoc dorazily. Pak už musíte počítat s tím, že dopravci nemusí stíhat...

12/12
Mrkněte na záznam semináře o mýtech spojených se sportovní výživou

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na mýty spojené se sportovní výživou. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v lednu - směrem k Jizerské 50. 

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Více aktualit