Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

Navzdory koroně jste letos absolvoval celkem dost závodů. Na který budete určitě vzpomínat, a který berete jako nejúspěšnější?

Relativně dobře se mi závodilo v terénu i na silnici, tedy až na nepovedené září. Nejúspěšnější podnik z mé strany proběhl jednoznačně na polovičních železných tratích MČR ve Žďáru nad Sázavou. Vzpomínat budu ale také na ten nejméně povedený. Na světovém poháru Xterra v Prachaticích jsem musel po plavání vzdát a s roztrženým chodidlem místo na bajkovou část závodu vyrazit do místní nemocnice na šití. Ideální podmínky, velmi dobrá forma, najetá trať a hromada odhodlání, všechno přišlo během chvíle vniveč. Navíc vynucená závodní pauza a mizerná příprava na další závody. Sezónu jsem pak zakončil umrznutím na kole v závěrečném závodu Českého poháru.
 

Jan Šneberger_EnervitZvládl jste i závody MČR na různé distance. Kolika jste se letos zúčastnil?

Mistrovské závody zvyšují prestiž a každoročně se snažím nikde nechybět. Letos se většina našich nejlepších triatletů soustředila na domácí scénu, takže bylo těžké bojovat o nevyšší příčky. Postupně jsem startoval na dlouhých tratích (Slovakman), olympijských (Příbramský triatlon) i polovičních (Pilman). Sprint a duatlon jsem termínově nezvládl, v terénu se snad ani „mistrák“ nekonal.
 

Jak své letošní mistrovské starty hodnotíte?

Slovakmana jsem bohužel kvůli defektu na kole nedokončil a po letech si tam opět připsal pouze neoblíbené DNF. V Příbrami to už bylo lepší a celkové 7. místo na rychlé „olympijské“ trati mě potěšilo. Přede mnou byli už jen opravdu kvalitní závodníci. V nabité konkurenci na Pilmanovi pak z toho bylo krásné celkové 4. místo a výborný pocit v cíli hlavně z předvedeného běžeckého výkonu. Po průměrném plavání i cyklistice jsem vystřihl velmi rychlý půlmaraton v terénu a mohutně dotahoval všechny soupeře. Propastnou ztrátu na první tři se už ale nepodařilo vymazat.
 

Všechny starty byly v Česku, maximálně na Slovensku, jinak jste se do zahraničí tentokrát nepodíval. Jak moc vám mezinárodní starty chyběly?

Zahraniční starty chyběly nám všem. Nicméně my s Luckou jsme naštěstí tentokrát neměli v plánu cestovat tolik jako třeba v loňském roce, kdy jsme byli neustále v pohybu. Na jaře jsme stihli absolvovat soustředění na Mallorce a tím to haslo. Další plánovaný pobyt v teple musel být zrušen a veškeré další plánované nebo zvažované zahraniční sportovní akce padly za oběť koronaviru. Nezbývá než doufat, že se to všechno už nějak usadí a svět začne zvolna fungovat jako kdysi.
 

Letos se pořádaly i nejrůznější virtuální závody, triatlon nevyjímaje. Jak vám sedí forma těchto akcí?

Na jaře jsem v rámci cyklistické přípravy nasedl na první vlnu těchto virtuálních závodů. České Rouvy se hbitě chytlo příležitosti a byly z toho poměrně sledované série závodů, kde se mi i docela dařilo držet se nejlepších. S lepším počasím jsem ale samozřejmě raději přesedlal na outdoor a další vlny virtuálních závodů, ať už cyklistických nebo triatlonových, mě naprosto minuly. Ale spojení ROUVY – IRONMAN mě potěšilo a jsem za to rád! Třebaže se toho zatím neúčastním a raději bych provozoval triatlon tak, jak jsme byli všichni zvyklí – tedy ne před monitorem. Jako mimosezónní zpestření je to ale super!
 

Jan Šneberger_EnervitPředpokládám, že co se týče výživy, tam je naopak vše při starém a držíte se svého osvědčeného receptu?

Přesně tak, osvědčené „recepty“ fungují a nemám nejmenší potřebu měnit výživové scénáře ani sportovní výživu Enervit. Snad jen se v letošní sezóně více pokouším testovat závodní stravu i mimo závody. Přestože nemívám větší zažívací problémy, není od věci občas nějaký ten energetický gel, případně tyčinku a další doplňky otestovat i při tréninku. Pro mě jsou základem klasické energetické Enervit Gely a Liquid Gely, energetické tyčinky, ionťák Enervit Isotonic Drink a regenerační nápoje Enervit After Sport a Recovery Drink – vše od Enervitu, se kterým jsem maximálně spokojený.
 

Jaké jsou vaše aktuální plány, co se týče tréninku, přípravy a závodů?

V plánu je pokračovat souvisle v tréninku, nezranit se a nadále se krůček po krůčku zlepšovat ve všech disciplínách. Stále cítím rezervy. Specializovat se nehodlám, závodit na všech možných distancích i terénech mě baví. Pestrost v tréninku i závodě je ideální koření motivace!

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit