Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Máte za sebou zimní přípravu – jak probíhala a jak se před startem sezony cítíte?

Poslední roky se mi osvědčilo moc neplánovat a jet na pocit. Příprava je po většinu času v jednotlivých týdnech a dnech téměř nahodilá, ale pokouším se stupňovat objem i kvalitu směrem k závodům a držet jakousi dlouhodobou strukturu. Cítím se dobře, ale vím, že by to asi mohlo být lepší. Ale třeba taky horší! Už jedu v triatlonu řadu let a všem mohu prozradit jedno tajemství: Při závodě nikoho nezajímavá, co všechno máte v tréninkovém deníku. Vyplatí se být na startu hlavně zdravý, odpočatý a tak akorát motivovaný.
 

Už jste se vrátil i z jarního soustředění – kde jste ho absolvoval a na co bylo zaměřené?

Z Kanárských ostrovů jsme se s manželkou Luckou vrátili před dvěma týdny. Počasí vyšlo, ale úplně všechno v těch čtyřech týdnech neproběhlo zrovna podle představ. Začátek nám znepříjemnila lehčí virová nákaza, kterou jsme si mezi sebou úspěšně předali. Sedm dní bylo hodně omezených, snaha dohnat ztrátu pak u mě naopak vedla k mírnému přetrénování. Ale nakonec to hodnotím celkem pozitivně. Každoročně na přelomu února a března jezdíme na Kanáry hlavně za cyklistickým objemem. Ale nezapomínáme tam ani plavat a běhat!
 

Jak vám v přípravě pomáhá Enervit a na které produkty v tréninku spoléháte?

Vedle energetických nápojů, výborných tyčinek a osvědčených klasik v podobě potréninkových regeneračních nápojů (Enervit After Sport a R2 Recovery) jsem letos zapojil do energetického portfolia i novinky z řady C2:1. V tréninku jsem vyzkoušel nový energetický nápoj, gely i želé. Reálný rozdíl oproti tradičním verzím produktů Enervit se těžko popisuje, ale s ničím jsem neměl problém a docela věřím ve vyšší účinnost. C2:1 určitě zahrnu i do závodní strategie výživy.
 

Jakým závodem letos odstartujete svou triatlonovou sezonu?

Už ani ne za dva týdny startuji ve španělské Valencii na polovičním 70.3 Ironmanu. Závod se nabízel jako otvírák sezóny termínem i vhodným profilem tratí. Je to navíc po cestě na Mallorcu, kde bych tři týdny na to chtěl startovat na dalším závodu série Ironman. S manželkou plánujeme dlouhou cestu obytným autem, snad všechno klapne
 

Jaké další starty plánujete? Předpokládám, že kromě zahraničí máte v plánu soustředit se opět i na domácí pohár a MČR…

Vedle světové série Ironman chci samozřejmě zvládnout i domácí pohár v dlouhém triatlonu, to si nedokážu odpustit. Nejet domácí velké akce by mě jistojistě mrzelo. Bude toho tedy víc než dost a bude těžké vydržet zdravý. Vedle Valencie a Mallorcy se chystám na Czechmana, domácí šampionát v dlouhé triatlonu (Moraviaman), 70.3 Ironman Les Sables d'Olonne-Vendée ve Francii, Ironman Vitoria ve Španělsku, domácí šampionát na půlce (Most), 70.3 Ironman Hradec Králové (premiéra série Ironman v ČR), 70.3 Ironman Zel am See v Rakousku a další možná i velké závody v září i říjnu, možná listopadu nebo prosinci – podle zbývajících sil a chuti. Vedle toho mě určitě čeká v průběhu sezóny několik menších tréninkově závodních akcí ať už na silnici nebo v terénu. Rád bych se například utrhl ve druhé půlce července a dorazil na domácí šampionát v terénním triatlonu do Mostu. Bude to zkrátka výživné.
 

Co bude vaším vrcholem?

Jasný vrchol asi není. Kvalitně bych rád zajel na Mallorce, Czechmana i Moraviamana, Vitorii a Most. Ostatní závody se pokusím jet co nejkvalitněji, ale musím se řídit aktuálním rozpoložením. Všechno nelze odjet v nejvyšším nasazení.
 

V seriálu Ironman jste se rozhodl opět startovat mezi profesionály. Co vás k tomu vedlo?

Příští rok se přehoupnu do kategorie veteránů, tak ten letošní pojmu jako rozlučkový s profesionální kategorií. Proto bych rád absolvoval větší počet závodů a začínám brzo. Vedle toho se objevil nový seriál závodů pro profesionální kategorii, kde se pokusím o nějaké zajímavé umístění. Konkrétně je hodnoceno prvních 50 nejlepších s jejich pěti nejlepšími závody z vybraných akcí po celém světě. Bodový klíč je docela zajímavý a možná umožní i slabším kusům dostat se na hodnocené pozice.
 

Jaká tedy máte očekávání?

Určité zvýšení výkonnosti jsem loni zaznamenal, ale těžko říct, jak se to projeví ve světové konkurenci. Na zázraky se ve vytrvalostním sportu hrát nedá, nečekám vavříny. Chci hlavně ještě párkrát zakusit nabíjející VIP pocit stát na startu s nejlepšími z nejlepších z celého světa, i když se s nimi nemohu příliš měřit. Zejména cyklistika se v posledních letech posunula do neuvěřitelných sfér.

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit