Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Jan Šneberger stříbrný na Moraviamanovi

Dlouhý triatlon v Otrokovicích má rád a účastní se ho pravidelně. Letos sice nešlo o mistrovství České republiky, ale závod nechybí v seriálu Českého poháru a konkurence se sešla opět veliká. Jan Šneberger se s ní vypořádal parádně a bral stříbro, které členovi Enervit Teamu zajistilo účast na mistrovství Evropy v Almere. Jaký pro něj závod byl a jakou výživovou strategii volil, prozrazuje v našem rozhovoru.

Vybojoval jste druhé místo v dlouhém triatlonu na Moraviamanovi – jak těžké to letos v Otrokovicích bylo a jak jste spokojený se stříbrem?

S druhým místem jsem naprosto spokojený. Střízlivým pohledem lze přiznat, že lepší to být zkrátka nemohlo. Vítězem se stal jednoznačný favorit, který nás všechny svou výkonností významně převyšuje. Letos jsem si navíc vylepšil osobní maximum co do celkového pořadí, celkového času (8:34) i času cyklistiky (4:35) a hlavně rozhodujícího běhu (2:55). Moraviaman je v posledních letech vlastně jediný rovinatý dlouhý triatlon na území České republiky a tradiční součást Českého poháru. Každoročně se zde tedy schází silná konkurence a všechny medailové pozice jsou tak v Otrokovicích velmi ceněné.
 

Jaké panovaly během závodu podmínky a jak vám seděly?

Počasí tentokrát spolupracovalo a připravilo regulérní přívětivé podmínky. Žádné tropy se nekonaly, vichr nevanul a trakaře z nebe také nepadaly. Na běhu nás dokonce krátce zchladila i příjemná přeháňka. Takové podmínky mi opravdu sedí a mohl jsem tak prodat všechno, s čím jsem se postavil na start.
 

Jakou jste zvolil výživovou strategii?

Třebaže byly vcelku příjemné podmínky, stále panovalo teplé letní počasí a podcenit doplňování tekutin i dalších živin by se krutě nevyplatilo. Veškeré občerstvování proběhlo v režii mé nenahraditelné ženy, která na to má vědomosti, zkušenosti a nakonec i papíry. Lucka mi spočítala potřebné množství sacharidů i všemožných minerálů a objem tekutin. Například v cyklistice bylo vše přesně rozpočítáno na jednotlivé okruhy. Na kole jsem se tentokrát díky vhodným podmínkám – častějším občerstvovacím stanicím v místě startu – spoléhal jen na vlastní výživu.
 

Jak konkrétně to tedy vypadalo na cyklistické části?

Každých 55 minut, což zhruba podle plánu činil jeden cyklistický okruh, jsem měl za úkol vypít 800 ml slabšího iontového nápoje Enervit Isotonic Drink s rozmíchanými solnými tabletami Enervit Salt Caps. Dále bylo potřeba sníst odměřený kousek toustu se sýrem a přidat k tomu kousek energetické tyčinky, případně jiné energetické varianty tuhé stravy. Další položkou byl půllitrový bidon s deseti trhacími energetickými Enervit Gely, rozředěnými vodou.
 

Jak jste pokračoval na běhu?

Na maratonu jsem již přešel kompletně na rychlé šroubovací Enervit Liquid Gely, solné tablety a Enervit Magnesium. Běžeckou část dlouhého triatlonu již nemám striktně rozplánovanou a řídím se aktuálním pocitem a rozložením občerstvovacích stanic. V každém případě je dobré nepít příliš mnoho vody, ale doplňovat gely o slabý iontový nápoj, colu, případně se nyní osvědčilo i nealkoholické pivo, kterým jsem se krásně restartoval do každého ze čtyř okruhů. Každopádně bych rád upozornil, že uvedené není univerzálním návodem. Každý si musí najít to své a o tom dlouhý triatlon je. Výkon se snižuje s nedostatkem, ale i přebytkem.
 

Jak se pro vás závod vyvíjel v jednotlivých částech?

Plaveckou část jsem absolvoval až na prvních pár desítek metrů zcela osamoceně. Krátce jsem se pokusil zachytit tempo Petra Cívely, o kterém ale vím, že je plavecky na vyšší úrovni. S touto toxickou myšlenkou jsem se rozhodl nohy opustit a udávat si vlastní tempo. Bylo to myslím špatné rozhodnutí, ale stalo se. Až po výlezu z vody jsem zjistil, že mi společně s Petrem uplaval i Honza Oppolzer, kterého bych rozhodně měl ve vodě udržet. Rychlým depem jsem alespoň část ztráty dotáhl, ale bylo zapotřebí předvést dobrý cyklistický výkon a vrátit se na přední pozice.
 

Podařilo se?

V první třech okruzích cyklistiky jsem vyvíjel zvýšené úsilí, dojel a odpáral jak Honzu, tak Petra a prokousal se tak až na průběžnou třetí příčku za jasně vedoucího Tomáše Řenče a mladého neznámého polského závodníka. Závěr cyklistiky bylo potřeba vypustit a ve jménu potenciálně rychlejšího běhu v rámci možností „zregenerovat“. I druhé přechodové depo se vydařilo a s velkou ztrátou na jasně vedoucího Tomáše jsem se vrhl do závěrečného maratonu.
 

Jak se vám běželo?

Ani zde nedošlo k žádné krizi, tempo jsem držel stabilní a dramatický souboj se odehrával spíše za mými zády o bronzovou pozici mezi Honzou Oppolzerem a Michalem Holubem. Oba jsou vynikající běžci. Po obrátkách nebylo snadné při pohledu na ně zůstat optimistický a držet si dostatečný rozestup. Naštěstí mé tempo neuvadlo ani v předposledním okruhu a na poslední kilometry jsem dokonce mohl trochu zvolnit a užít si intenzivní pocity z dobře odvedené práce. Celý závod z mého pohledu proběhl klidně, osamoceně, bez krizí a bez trápení. Parádní zážitek a zadostiučinění!

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit