Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Tomáš Řenč sbíral v létě medaile i rekordy, v Rakousku ho přibrzdil defekt

Na Slovakmanovi zvítězil v nejrychlejším čase trati a vybojoval titul mistra republiky v dlouhém triatlonu. Před týdnem v Doksech dojel druhý v závodě Českého poháru za Lukášem Kočařem, když se na trať vydal jen pár dní po ironmanském startu v Rakousku. Tam ho bohužel potkal cyklistické části defekt, jehož opravou strávil 14 minut. O všech letních závodech i výživě vypráví člen Enervit Teamu Tomáš Řenč v našem rozhovoru.

Máte za sebou závod Českého poháru v Doksech na poloviční ironmanské vzdálenosti. Jak se vám u Máchova jezera závodilo a jak jste spokojený s časem a výsledkem?

V Doksech jsem se postavil na start podruhé. Prvně to bylo před čtyřmi lety, když jsem na kole po asi 5 km jízdy prorazil zadní galusku a nedokázal jsem to opravit. Nerad na to vzpomínám, byl to můj třetí, a snad i poslední, nedokončený závod za celou kariéru od roku 2003. Takže jsem šel do závodu s velkým respektem a trochu s obavami, abych závod dokončil, především na cyklistické části. Nakonec vše dobře dopadlo a s druhým místem jsem moc spokojený. Týden předtím jsem absolvoval Ironman v Rakousku a čas v Doksech tomu také odpovídal.
 

Start pro vás přišel velmi brzy po zmiňovaném dlouhém triatlonu v Rakousku – jak jste zvládl zregenerovat?

Regenerace byla velmi krátká, čemuž byla podřízena i moje taktika. Věděl jsem, že v plavání a na kole můžu rozhodnout závod a běh bude o vůli udržet vysokou intenzitu. Vše vyšlo tak, jak jsem plánoval. Vyplaval jsem kousek za vítězem Lukášem Kočařem. Na kole už jsem věděl, že na jeho tempo nemám, ale pokud pojedu svůj ironmanský standard, budu ostatním soupeřům ujíždět, nebo aspoň náskok udržím.
 

Jak se vám pak dařilo na běhu?

Na běh jsem měl náskok přes dvě minuty na třetího a za ním byl další 4 minuty Petr Soukup. Ten umí rychle běhat, takže první sedmikilometrový okruh jsem testoval svou (ne)formu a zjistil, že chodit na občerstvovačkách nemůžu, nohy se pak těžce rozbíhaly. Takže jsem toho do sebe moc nedostal, ale zase to byl „jen“ půlmaraton. Při náběhu do posledního kola byl Petr za mnou už jen 2 minuty, tak jsem do třetího okruhu dal maximum a doběhl jsem hodně vyčerpaný do cíle na druhém místě se ztrátou na Lukáše přes 7 minut a s náskokem na Petra přes minutu a půl.
 

Když byla řeč o regeneraci, tak co patří k vašim oblíbeným regeneračním zvyklostem?

Teď je to tak, že si dám regenerační nápoj Enervit Recovery Drink a píšu plány svým svěřencům. Mnohdy dlouho do noci, protože mi zaberou dost času a často se mi nechce spát – mysl je plná dojmů a tělo bolavé (smích).
 

Když jste jel Ironmana v Rakousku, postihl vás defekt v cyklistické části – co přesně se stalo a jaký dopad to mělo na vaše umístění?

V Rakousku to byla moje premiéra opravy defektu při závodě. Na začátku třetího kola jsem najednou měl měkké přední kolo. Oprava mi trvala překvapivě 14 minut a dalo mi to zase zkušenosti – příště už to bude o polovinu rychlejší (smích). Nejvíc mě ale překvapilo, že jsem se nemohl dostat do závodního stavu. Tělo odmítalo mé povzbuzování, pořád mi běhalo hlavou, kde jsem mohl být, kdyby se to nestalo, a co jsem udělal špatně. Při průjezdu do dalšího kola jsem zjistil, že jsem se ze 4. pozice propadl na 23. místo. Na maraton jsem pak vybíhal na 19. místě a ani na běhu jsem nedokázal s psychikou nic udělat – chtěl jsem to jen už dokončit na jakémkoliv místě.
 

Na Slovakmanu na začátku srpna se vám naopak dařilo – vybojoval jste vítězství, pokořil vlastní rekord trati a navrch jste se stal mistrem České republiky. Panovala tedy v Piešťanech se vším spokojenost?

Vítězství i rekord mě moc potěšily, ale se vším spokojenost nebyla. Dva dny před startem jsem byl na seřízení posedu, který mi dobře seděl, ale v závodě jsem pak na 60. kilometru vletěl do díry a řídítka mi zajela o 4 centimetry dolů. Z výborné aeropozice se tak stala pozice nepříjemná. Mačkal jsem si hodně břicho a dalších 120 km na kole jsem měl žaludeční problémy. Po každém občerstvení, které dělám každých 15 minut, respektive 10 kilometrů, mi šla část zpátky nahoru. Až na běhu se vše srovnalo a já tak mohl předvést svůj nejrychlejší běh na ironmanské trati.
 

Svůj nejrychlejší čas jste vylepšil o osm minut, což není vůbec málo. Kde se vám podařilo minuty nabrat nejvíc?

Určitě na běhu, kde jsem zaznamenal čas 2:44:57. V roce 2018 to bylo o 15 minut víc (2:59:47).
 

Výživový plán byl podobný jako jindy na ironmanské vzdálenosti? Můžete ho přiblížit? Musel jste v něm nějak reagovat na velké vedro, které panovalo?

Výživu mám stále stejnou, svědčí mi to a nehodlám nic měnit: před startem Enervit PRE Sport, na kole ionťák Enervit Isotonic DrinkEnervit Gely a na běhu gely s colou.
 

Jaké další závody teď máte v plánu? 

Nejspíš mě letos čeká už jen poslední závod – Czechman v rámci Českého poháru v dlouhém triatlonu. Tam se rozhodne o vítězi celého poháru.

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit