Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Vít Pavlišta má první titul z Běchovic a je mistrem ČR v běhu na 10 km

Dvanáctkrát na legendárním závodě startoval, několikrát patřil k hlavním favoritům, ale titul mistra republiky v běhu na 10 km ze slavných Běchovic vybojoval až letos. Vít Pavlišta tak ozdobil premiérovým titulem úspěšnou sezonu, ve které už jeden mistrovský titul získal a další medaile posbíral. Navíc člena Enervit Teamu čeká ještě jeden velký závod – mistrovství světa v horském maratonu.

O víkendu jsi vybojoval svůj druhý letošní titul mistra ČR – po maratonu i na silniční desítce. Kam řadíš tenhle úspěch a jak jsi spokojený s časem?

S výsledkem jsem hodně spokojený, bylo to poprvé, co se mi podařilo MČR v silničním běhu v Běchovicích vyhrát. Na dvanáctý pokus to vyšlo (smích). Čas je myslím můj druhý nejrychlejší na této trati, takže ten taky není úplně zlý. 


Sám jsi připomněl, že slavný závod Praha-Běchovice jsi vyhrál poprvé. Čím to, že jsi na triumf čekal tak dlouho? Desítka patří k tvým parádním disciplínám…

Těžko říct, ale asi mi úplně nesedí profil trati a vlastně ani ten termín. Září mám obvykle závodně dost nabité a žádného z těch závodů se nechci vzdát. Běchovice jsou posledním z náročných a kvalitně obsazených závodů v září, tak už mi často chybí závodní jiskra.


V čem je hlavní kouzlo a také úskalí známého závodu?

Kouzlo je především v tradici závodu a vlastně trochu i v tom náročném profilu trati. Na trase není snad jediný rovný úsek a pořád se vlní, na závěr pak ještě průběh tou hrdlořezskou jámou… Docela často jsou výsledky překvapivé. Navíc díky tomu, že je termín těsně po konci dráhové sezóny, tak se na trati potkávají mílaři, středotraťaři i vytrvalci ze silnice a tempo je často hned od začátku vyhrocené.


V září jsi na 10 km zaběhl svůj osobní rekord, když jsi v rámci Birell Grand Prix v Praze běžel pod 30 minut. Po jak dlouhé době jsi osobák překonal a kdy sis říkal, že by to mohlo vyjít?

Osobní rekord na 10 km jsem měl z roku 2014, takže mě to jeho překonání hodně potěšilo, byť to teda bylo jen o 2 vteřiny. Ten závod navíc nebyl vůbec ideální a ke konci jsem měl trochu střevní potíže, tak snad se mi čas 29:50 ještě podaří překonat.


Září pro tebe bylo hodně závodní, absolvoval jsi i další start v rámci RunCzech v Ústí. Závodíš na přelomu léta a podzimu rád? A na jaké závody se ještě chystáš?

V Ústí se mi na půlmaratonu podařilo vyhrát mezi českými muži, bohužel jen v průměrném čase lehce pod 67 minut. Po té rychlé pražské desítce jsem měl ambice vyšší… Chystám se ještě v půlce listopadu na mistrovství světa v horském maratonu do Argentiny. Pár závodů v přípravě na tento vrchol podzimní sezóny ještě také poběžím, ale už nic velkého.


Zvládáš během desítky nějak doplňovat energii, nebo se vše podstatné odehraje ještě před startem?
Během závodu na 10 km nijak energii nedoplňuji. V posledních minutách před startem si dám kofeinový Enervit Liquid Gel a na ten tu půl hodinu vydržím.


Důležitá je určitě i regenerace, když máš závodů během měsíce víc. Jak se jí věnuješ?

Jako regenerační doplňky stravy používám Enervit Recovery Drink (dříve R2 Sport) a aminokyseliny Enervit BCAA. Vyvážená a na živiny bohatá strava by měla být samozřejmostí, ale v té mám spíš ještě rezervy. Nicméně snažím se držet sacharidově bohatou stravu a sem tam ujedu k něčemu méně zdravému, co mi víc chutná.


Jak hodnotíš letošní sezonu, ve které se ti podařilo vybojovat dva mistrovské tituly? Jaké další výsledky považuješ za své top?

Ještě není konec, ale ať už ty zbylé závody dopadnou jakkoliv, bude sezona povedená. Podařilo se mi posunout osobní rekordy v maratonu a na desítce, získat tituly mistra ČR na obou těchto distancích, navíc titul vicemistra ČR v půlmaratonu a bronzovou medaili z MČR v běhu do vrchu. Také jsem mezi českými muži nenašel přemožitele na prestižních půlmaratonech RunCzech v Budějovicích, Olomouci a Ústí nad Labem, takže musím být spokojený.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit