Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Vít Pavlišta má první titul z Běchovic a je mistrem ČR v běhu na 10 km

Dvanáctkrát na legendárním závodě startoval, několikrát patřil k hlavním favoritům, ale titul mistra republiky v běhu na 10 km ze slavných Běchovic vybojoval až letos. Vít Pavlišta tak ozdobil premiérovým titulem úspěšnou sezonu, ve které už jeden mistrovský titul získal a další medaile posbíral. Navíc člena Enervit Teamu čeká ještě jeden velký závod – mistrovství světa v horském maratonu.

O víkendu jsi vybojoval svůj druhý letošní titul mistra ČR – po maratonu i na silniční desítce. Kam řadíš tenhle úspěch a jak jsi spokojený s časem?

S výsledkem jsem hodně spokojený, bylo to poprvé, co se mi podařilo MČR v silničním běhu v Běchovicích vyhrát. Na dvanáctý pokus to vyšlo (smích). Čas je myslím můj druhý nejrychlejší na této trati, takže ten taky není úplně zlý. 


Sám jsi připomněl, že slavný závod Praha-Běchovice jsi vyhrál poprvé. Čím to, že jsi na triumf čekal tak dlouho? Desítka patří k tvým parádním disciplínám…

Těžko říct, ale asi mi úplně nesedí profil trati a vlastně ani ten termín. Září mám obvykle závodně dost nabité a žádného z těch závodů se nechci vzdát. Běchovice jsou posledním z náročných a kvalitně obsazených závodů v září, tak už mi často chybí závodní jiskra.


V čem je hlavní kouzlo a také úskalí známého závodu?

Kouzlo je především v tradici závodu a vlastně trochu i v tom náročném profilu trati. Na trase není snad jediný rovný úsek a pořád se vlní, na závěr pak ještě průběh tou hrdlořezskou jámou… Docela často jsou výsledky překvapivé. Navíc díky tomu, že je termín těsně po konci dráhové sezóny, tak se na trati potkávají mílaři, středotraťaři i vytrvalci ze silnice a tempo je často hned od začátku vyhrocené.


V září jsi na 10 km zaběhl svůj osobní rekord, když jsi v rámci Birell Grand Prix v Praze běžel pod 30 minut. Po jak dlouhé době jsi osobák překonal a kdy sis říkal, že by to mohlo vyjít?

Osobní rekord na 10 km jsem měl z roku 2014, takže mě to jeho překonání hodně potěšilo, byť to teda bylo jen o 2 vteřiny. Ten závod navíc nebyl vůbec ideální a ke konci jsem měl trochu střevní potíže, tak snad se mi čas 29:50 ještě podaří překonat.


Září pro tebe bylo hodně závodní, absolvoval jsi i další start v rámci RunCzech v Ústí. Závodíš na přelomu léta a podzimu rád? A na jaké závody se ještě chystáš?

V Ústí se mi na půlmaratonu podařilo vyhrát mezi českými muži, bohužel jen v průměrném čase lehce pod 67 minut. Po té rychlé pražské desítce jsem měl ambice vyšší… Chystám se ještě v půlce listopadu na mistrovství světa v horském maratonu do Argentiny. Pár závodů v přípravě na tento vrchol podzimní sezóny ještě také poběžím, ale už nic velkého.


Zvládáš během desítky nějak doplňovat energii, nebo se vše podstatné odehraje ještě před startem?
Během závodu na 10 km nijak energii nedoplňuji. V posledních minutách před startem si dám kofeinový Enervit Liquid Gel a na ten tu půl hodinu vydržím.


Důležitá je určitě i regenerace, když máš závodů během měsíce víc. Jak se jí věnuješ?

Jako regenerační doplňky stravy používám Enervit Recovery Drink (dříve R2 Sport) a aminokyseliny Enervit BCAA. Vyvážená a na živiny bohatá strava by měla být samozřejmostí, ale v té mám spíš ještě rezervy. Nicméně snažím se držet sacharidově bohatou stravu a sem tam ujedu k něčemu méně zdravému, co mi víc chutná.


Jak hodnotíš letošní sezonu, ve které se ti podařilo vybojovat dva mistrovské tituly? Jaké další výsledky považuješ za své top?

Ještě není konec, ale ať už ty zbylé závody dopadnou jakkoliv, bude sezona povedená. Podařilo se mi posunout osobní rekordy v maratonu a na desítce, získat tituly mistra ČR na obou těchto distancích, navíc titul vicemistra ČR v půlmaratonu a bronzovou medaili z MČR v běhu do vrchu. Také jsem mezi českými muži nenašel přemožitele na prestižních půlmaratonech RunCzech v Budějovicích, Olomouci a Ústí nad Labem, takže musím být spokojený.

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit