Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Vít Pavlišta má první titul z Běchovic a je mistrem ČR v běhu na 10 km

Dvanáctkrát na legendárním závodě startoval, několikrát patřil k hlavním favoritům, ale titul mistra republiky v běhu na 10 km ze slavných Běchovic vybojoval až letos. Vít Pavlišta tak ozdobil premiérovým titulem úspěšnou sezonu, ve které už jeden mistrovský titul získal a další medaile posbíral. Navíc člena Enervit Teamu čeká ještě jeden velký závod – mistrovství světa v horském maratonu.

O víkendu jsi vybojoval svůj druhý letošní titul mistra ČR – po maratonu i na silniční desítce. Kam řadíš tenhle úspěch a jak jsi spokojený s časem?

S výsledkem jsem hodně spokojený, bylo to poprvé, co se mi podařilo MČR v silničním běhu v Běchovicích vyhrát. Na dvanáctý pokus to vyšlo (smích). Čas je myslím můj druhý nejrychlejší na této trati, takže ten taky není úplně zlý. 


Sám jsi připomněl, že slavný závod Praha-Běchovice jsi vyhrál poprvé. Čím to, že jsi na triumf čekal tak dlouho? Desítka patří k tvým parádním disciplínám…

Těžko říct, ale asi mi úplně nesedí profil trati a vlastně ani ten termín. Září mám obvykle závodně dost nabité a žádného z těch závodů se nechci vzdát. Běchovice jsou posledním z náročných a kvalitně obsazených závodů v září, tak už mi často chybí závodní jiskra.


V čem je hlavní kouzlo a také úskalí známého závodu?

Kouzlo je především v tradici závodu a vlastně trochu i v tom náročném profilu trati. Na trase není snad jediný rovný úsek a pořád se vlní, na závěr pak ještě průběh tou hrdlořezskou jámou… Docela často jsou výsledky překvapivé. Navíc díky tomu, že je termín těsně po konci dráhové sezóny, tak se na trati potkávají mílaři, středotraťaři i vytrvalci ze silnice a tempo je často hned od začátku vyhrocené.


V září jsi na 10 km zaběhl svůj osobní rekord, když jsi v rámci Birell Grand Prix v Praze běžel pod 30 minut. Po jak dlouhé době jsi osobák překonal a kdy sis říkal, že by to mohlo vyjít?

Osobní rekord na 10 km jsem měl z roku 2014, takže mě to jeho překonání hodně potěšilo, byť to teda bylo jen o 2 vteřiny. Ten závod navíc nebyl vůbec ideální a ke konci jsem měl trochu střevní potíže, tak snad se mi čas 29:50 ještě podaří překonat.


Září pro tebe bylo hodně závodní, absolvoval jsi i další start v rámci RunCzech v Ústí. Závodíš na přelomu léta a podzimu rád? A na jaké závody se ještě chystáš?

V Ústí se mi na půlmaratonu podařilo vyhrát mezi českými muži, bohužel jen v průměrném čase lehce pod 67 minut. Po té rychlé pražské desítce jsem měl ambice vyšší… Chystám se ještě v půlce listopadu na mistrovství světa v horském maratonu do Argentiny. Pár závodů v přípravě na tento vrchol podzimní sezóny ještě také poběžím, ale už nic velkého.


Zvládáš během desítky nějak doplňovat energii, nebo se vše podstatné odehraje ještě před startem?
Během závodu na 10 km nijak energii nedoplňuji. V posledních minutách před startem si dám kofeinový Enervit Liquid Gel a na ten tu půl hodinu vydržím.


Důležitá je určitě i regenerace, když máš závodů během měsíce víc. Jak se jí věnuješ?

Jako regenerační doplňky stravy používám Enervit Recovery Drink (dříve R2 Sport) a aminokyseliny Enervit BCAA. Vyvážená a na živiny bohatá strava by měla být samozřejmostí, ale v té mám spíš ještě rezervy. Nicméně snažím se držet sacharidově bohatou stravu a sem tam ujedu k něčemu méně zdravému, co mi víc chutná.


Jak hodnotíš letošní sezonu, ve které se ti podařilo vybojovat dva mistrovské tituly? Jaké další výsledky považuješ za své top?

Ještě není konec, ale ať už ty zbylé závody dopadnou jakkoliv, bude sezona povedená. Podařilo se mi posunout osobní rekordy v maratonu a na desítce, získat tituly mistra ČR na obou těchto distancích, navíc titul vicemistra ČR v půlmaratonu a bronzovou medaili z MČR v běhu do vrchu. Také jsem mezi českými muži nenašel přemožitele na prestižních půlmaratonech RunCzech v Budějovicích, Olomouci a Ústí nad Labem, takže musím být spokojený.

AKTUALITY

10/7
Helena Karásková ovládla závod Xterra Czech Tour 2020

Dachsman XC triatlon v Kunraticích u Cvikova zahájil domácí sezonu v terénním triatlonu a chybět u toho nemohla ani česká královna Xterry a členka Enervit Teamu Helena Karásková. Při svém prvním startu si připsala vítězství, průběh závodu ale nebyl podle jejích slov vůbec jednoduchý. Mimo jiné i kvůli odloženému startu sezony a tréninkovému manku v plavání. Kromě triatlonového startu už má Helena Karásková v letošní sezoně za sebou i závodu v běhu do vrchu nebo na horském kole.

6/7
Vít Pavlišta suverénním mistrem ČR na dráhové desítce

Další titul republikového šampiona přidal do své sbírky Vít Pavlišta v červnu, když suverénně ovládl běh na 10 km na dráze. A hned v červenci ho čeká boj o další – na půlmaratonské distanci. Po jarní zrušené části se tak i atletická sezona rozbíhá a člen Enervit Teamu do ní vstoupil velmi dobře.

3/7
Triatlonista Tomáš Řenč odstartoval sezonu rekordem i dvěma triumfy

Tuzemská triatlonová sezona se rozjela v Račicích. V tamním vodáckém areálu se uskutečnila série závodů, na nichž nechyběl ani jeden z nejlepších českých triatlonistů současnosti a člen Enervit Teamu Tomáš Řenč. Nejdřív si zajel osobní rekord na střední vzdálenosti a pak ještě vylepšil své historické maximum na českých tratích v ironmanském závodě. Jak hodnotí své výkony a co udělal s jeho sezonou covid-19? O tom je náš rozhovor.   

30/6
Běžecký TriExpert Cup startuje, i letos s Enervitem

Brněnský letní běžecký pohár odstartuje první červencový den na atletickém stadionu Pod Palackého vrchem a následovat bude během léta dalších 11 závodů. I letos v nich všem běžcům bude pomáhat Enervit – specialista na výživu pro vytrvalce.

22/6
Máme nové odběrní místo Enervitu v Chomutově

Abychom vám byli stále blíž, domluvili jsme se na užší spolupráci s další sportovní prodejnou, respektive rovnou se sportovním centrem - Sport&Races v Chomutově. Můžete ho využít nejen jako místo pro tréninkové poradenství a nákup kvalitní techniky včetně kol, ale i pro osobní odběr objednávky Enervitu z našeho e-shopu.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Glukóza a fruktóza: ideální kombinace pro maximální příjem energie během sportu

Chcete-li přijímat maximální množství energie během sportovního výkonu, pak musíte sáhnout po takovém zdroji, který obsahuje kombinaci glukózy a fruktózy ve správném poměru. Tento fakt vyplývá ze studií vědecké skupiny Enervit Equipe, a tak není divu, že právě tuto kombinaci najdete v Enervit produktech. Poradíme kde, i proč je pro vás tak výhodná.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

PODCAST: Co jíst po sportu

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst po sportu, abyste tělu dopřáli kvalitní regeneraci. Právě ta je klíčem k růstu výkonnosti. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají BÍLKOVINY sportovat lépe?

Ačkoliv se u bílkovin stejně jako u sacharidů a tuků uvádí i energetický příjem – z jednoho gramu bílkovin využije tělo 4 kcal energie – jejich hlavní funkcí je stavba. Bílkoviny jsou stavební látkou našich tkání, orgánů, enzymů nebo svalů a tím pádem i důležitým regeneračním, tedy obnovovacím faktorem. Proto by si měl každý vytrvalec příjem bílkovin a aminokyselin, z nichž jsou bílkoviny tvořeny, hlídat.

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

Více aktualit