Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Vít Pavlišta vyhlíží běžeckou sezonu a přál by si i start na olympiádě

Vrcholem sezony bude pro několikanásobného mistra republiky v maratonu a půlmaratonu Pražský maraton. Kdyby se ale zadařilo, mohly by to být i olympijské hry v Tokiu. Vypsaný limit považuje Vít Pavlišta za nereálný, teoretickou naději na start pod pěti kruhy v sobě ale živí. Jaké jsou plány člena Enervit Teamu pro nadcházející sezonu, a jak vypadá jeho příprava? To prozrazuje v rozhovoru.

Letošní rok je olympijský a ty se netajíš tím, že tvým velkým snem je start v Tokiu na maratonské trati. Kde by ses chtěl pokusit o splnění limitu a jak daleko tahle meta pro tebe je?

Nenazýval bych to úplně snem… Bylo by to pěkné završení mého letitého snažení, ale jsem nohama na zemi. Limit, který je vypsán na čas 2:11,30, považuji pro mě za nedosažitelný. Další možností kvalifikace je umístění v mezinárodních vytrvaleckých tabulkách. Ty se pořád tvoří, takže nevím, jak bude vypadat žebříček na jaře. Za umístění v národním šampionátu jsou vypsané bonifikace, takže určitě poběžím maraton v Praze. Navíc to tam mám rád, dokáži se na tento maraton asi nejvíc namotivovat, domácí fanoušci udělají hodně. Uvidíme, jak si budu v žebříčku stát po tomto závodu.


Pozměnil jsi právě z důvodu olympiády svou přípravu na letošní sezonu a chystáš případně nějaké změny v jarní části sezony?

Přípravu jsem nijak neměnil, jen se mi nepodařilo vyjet někam na soustředění a vše jsem odběhal u nás v Liberci. Změna bude snad jen v tom, že letos vynechám půlmaraton v Pardubicích a půjdu ten v Praze, z důvodu výhodnějšího termínu – delší pauzy před maratonem.


Jak probíhala tvoje zimní příprava? Zařadil jsi nějaké novinky, nebo opakuješ osvědčený model, který tě dovedl k titulům mistra republiky v maratonu a půlmaratonu?

Víceméně opakuji osvědčený model, jen už neběhám brzy ráno do práce. V srpnu jsem změnil zaměstnání a pracuji nejčastěji z domova, takže jsem více pánem svého času. Charakter práce je ale takový, že nárazově je toho hodně, a ne vždy se mi podaří odběhat plánovaný trénink v daný den. Někdy si ho tak před sebou hrnu na později.


Které doplňkové sporty a aktivity přidáváš během zimy k běhu?

Na začátku zimní přípravy jsem byl zraněný, tak jsem chodil hodně plavat. Rád se svezu i na běžkách, někdy místo klusání v dešti jedu radši do Bedřichova a dám si okruh na Jizerské magistrále.


Kolik kilometrů v rámci přípravného období zvládneš?

Většinou kolem 150 – 170 km týdně, většina z toho je v tempu.


Zaběhl sis i v zimních měsících nějaké závody, nebo se věnuješ jen přípravě a nabíhání kilometrů?

Přes zimu jen trénuji a jako trénink jsem si zaběhnul i Vánoční běh na Sněžník a Silvestrovský běh u nás v Lidových sadech.


Které závody pro tebe budou prvními v letošní sezoně a na jaké vrcholy se chceš soustředit?

Vrcholem určitě bude pražský maraton a dál se uvidí. Zúčastním se zase nějakých RunCzech půlmaratonů a taky běhů do vrchu. Prvním závodem měly být Pečky, ale ještě zvažuji, že se poletím ohřát do Barcelony, kde bych na maratonu dělal pacemakera kamarádovi. Pak už startuje zmíněný pražský půlmaraton.


Během tréninku i v závodech využíváš sportovní výživu Enervit. Zkoušel jsi v posledním roce nějaké novinky, nebo se držíš svých osvědčených produktů? Které máš jako své nejoblíbenější?

Užívám aminokyseliny pro regeneraci a na závody rychlou energii, to znamená regenerační Enervit Recovery Drink a aminokyseliny BCAA, na závodech pak Enervit Liquid Gely. Vše doplňuji ještě vitaminovými komplexy od VITARu.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit