Vrcholem sezony bude pro několikanásobného mistra republiky v maratonu a půlmaratonu Pražský maraton. Kdyby se ale zadařilo, mohly by to být i olympijské hry v Tokiu. Vypsaný limit považuje Vít Pavlišta za nereálný, teoretickou naději na start pod pěti kruhy v sobě ale živí. Jaké jsou plány člena Enervit Teamu pro nadcházející sezonu, a jak vypadá jeho příprava? To prozrazuje v rozhovoru.
Letošní rok je olympijský a ty se netajíš tím, že tvým velkým snem je start v Tokiu na maratonské trati. Kde by ses chtěl pokusit o splnění limitu a jak daleko tahle meta pro tebe je?
Nenazýval bych to úplně snem… Bylo by to pěkné završení mého letitého snažení, ale jsem nohama na zemi. Limit, který je vypsán na čas 2:11,30, považuji pro mě za nedosažitelný. Další možností kvalifikace je umístění v mezinárodních vytrvaleckých tabulkách. Ty se pořád tvoří, takže nevím, jak bude vypadat žebříček na jaře. Za umístění v národním šampionátu jsou vypsané bonifikace, takže určitě poběžím maraton v Praze. Navíc to tam mám rád, dokáži se na tento maraton asi nejvíc namotivovat, domácí fanoušci udělají hodně. Uvidíme, jak si budu v žebříčku stát po tomto závodu.
Pozměnil jsi právě z důvodu olympiády svou přípravu na letošní sezonu a chystáš případně nějaké změny v jarní části sezony?
Přípravu jsem nijak neměnil, jen se mi nepodařilo vyjet někam na soustředění a vše jsem odběhal u nás v Liberci. Změna bude snad jen v tom, že letos vynechám půlmaraton v Pardubicích a půjdu ten v Praze, z důvodu výhodnějšího termínu – delší pauzy před maratonem.
Jak probíhala tvoje zimní příprava? Zařadil jsi nějaké novinky, nebo opakuješ osvědčený model, který tě dovedl k titulům mistra republiky v maratonu a půlmaratonu?
Víceméně opakuji osvědčený model, jen už neběhám brzy ráno do práce. V srpnu jsem změnil zaměstnání a pracuji nejčastěji z domova, takže jsem více pánem svého času. Charakter práce je ale takový, že nárazově je toho hodně, a ne vždy se mi podaří odběhat plánovaný trénink v daný den. Někdy si ho tak před sebou hrnu na později.
Které doplňkové sporty a aktivity přidáváš během zimy k běhu?
Na začátku zimní přípravy jsem byl zraněný, tak jsem chodil hodně plavat. Rád se svezu i na běžkách, někdy místo klusání v dešti jedu radši do Bedřichova a dám si okruh na Jizerské magistrále.
Kolik kilometrů v rámci přípravného období zvládneš?
Většinou kolem 150 – 170 km týdně, většina z toho je v tempu.
Zaběhl sis i v zimních měsících nějaké závody, nebo se věnuješ jen přípravě a nabíhání kilometrů?
Přes zimu jen trénuji a jako trénink jsem si zaběhnul i Vánoční běh na Sněžník a Silvestrovský běh u nás v Lidových sadech.
Které závody pro tebe budou prvními v letošní sezoně a na jaké vrcholy se chceš soustředit?
Vrcholem určitě bude pražský maraton a dál se uvidí. Zúčastním se zase nějakých RunCzech půlmaratonů a taky běhů do vrchu. Prvním závodem měly být Pečky, ale ještě zvažuji, že se poletím ohřát do Barcelony, kde bych na maratonu dělal pacemakera kamarádovi. Pak už startuje zmíněný pražský půlmaraton.
Během tréninku i v závodech využíváš sportovní výživu Enervit. Zkoušel jsi v posledním roce nějaké novinky, nebo se držíš svých osvědčených produktů? Které máš jako své nejoblíbenější?
Užívám aminokyseliny pro regeneraci a na závody rychlou energii, to znamená regenerační Enervit Recovery Drink a aminokyseliny BCAA, na závodech pak Enervit Liquid Gely. Vše doplňuji ještě vitaminovými komplexy od VITARu.