Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Víte, jak řeší výživu na Jizerské 50 elitní závodníci? Prozradíme vám to!

Jak vypadá výživový plán elitních běžců na lyžích přímo při závodě? Jak se po stránce výživy na start připravují a co následuje po dojezdu? To všechno vám prozradí dva členové zatím nejlepšího českého týmu v seriálu Ski Classics.

Enervit je dlouholetým výživovým partnerem nejen špičkových běžců na lyžích, ale celé Jizerské 50 a seriálu SkiTour. Spoléhá na něj také celý Vltava Fund Ski Team – letos zatím nejlepší český tým v celkovém hodnocení Ski Classics. Jak řeší výživu na Jizerskou jeho členové? Zeptali jsme se Adély Boudíkové a Honzy Šraila:
 

1) Připravujete se na závod po stránce výživy už den či více předem?

Adéla: „Většinou se snažím před závodem dostatečně jíst i pít, a když je čas, tak si večer udělám i druhou večeři – rýžovou kaši.“

Honza: „Dříve jsem si dával druhou večeři, ale přešel jsem raději na lehký výživný drink, který není tak těžký a já mohu v klidu spát. Co se týče jídla den před závodem, tak se snažím jíst stravu, která je výživově kvalitní, ale lehká, abych nezatěžoval organismus něčím těžkým. Často si ale dám i něco, na co mám prostě chuť, protože hlava hraje velmi důležitou roli při podání výkonu. Pro mě to znamená trénink, jídlo a psychická pohoda.“
 

2) Jak dlouho před startem (a co) snídáte?   

Adéla: „Starty jsou letos velmi brzy, takže stíhám snídat asi 1,5 hodiny před závodem. Většinou si dám ovesnou kaši s jogurtem. Kvůli kojení malé dcerky mám obrovský energetický výdej a osvědčila se mi ke kaši i domácí vánočka. Je sice plná tuků a z hlediska sportovního jídelníčku před výkonem nevhodná, ale vím, že po ní nebudu mít hlad a netlačí mě v břiše, což je pro mě v této situaci poměrně zásadní.“

Honza: „Snažím se vstávat co nejdéle, ale minimálně dvě hodiny před startem už do sebe musím něco dát, aby mi snídaně stačila slehnout. Většinou si dávám kávu a ovesné vločky s Nutellou a jogurtem. Není to pro mě tak těžké do žaludku a příprava je jednoduchá, takže tím nemusím trávit moc času.“
 

3) Jak to u vás vypadá v době od snídaně do startu? 

Adéla: „V této fázi asi dělám chybu, protože bych si měla vzít Enervit PRE Sport. Jenže bývám poměrně nervózní a dělá mi problém do sebe cokoliv nasoukat…“

Honza: „Hodinu před startem si dám Enervit PRE Sport, a pokud cítím, že bych možná ještě něco snesl v žaludku, dám si banán a jde se na věc!“
 

4) Čím a kde budete občerstvovat na trati?

Adéla: Kombinuji iontový nápoj Enervit Isotonic DrinkEnervit gely, které si míchám přímo do pití, protože je obtížné si na trati v rukavicích rozdělávat gely a potom je ještě zapíjet. Piji co nejčastěji, jak jen to je možné. Klidně v každém sjezdu, přestože se zdá, že je to po půl kilometru nesmysl. Potom se snažím zhruba každou hodinu, nebo i za kratší dobu, dát energetickou tabletu (Enervit Carbo Tablets).

Honza: „Dopředu máme se servisem domluvené, kde si co dáme. Snažím se většinou sjednotit s ostatními, což znamená každých 5 až 8 km iontový nápoj Enervit Isotonic Drink. Postupně s více a více Enervit Gelu přimíchaného do pití. Když se blížím k cíli, začínám s gely s kofeinem a jako jedna z posledních občerstvovaček je cola, ale podotýkám – bez bublinek."

5) Co z pohledu výživy uděláte po dojezdu a poté odpoledne/večer po závodě?   

Adéla: Snažím se včas po dojezdu vypít regenerační nápoj Enervit Recovery Drink a co nejdřív se dostat i na ubytování a sníst oběd. Můj tip je domácí polévka, nejlépe slepičí vývar, který doplní rychle minerály a tekutiny.

Honza: Aby tělo rychle zregenerovalo, je zapotřebí regenerační nápoj. Já používám Enervit Recovery Drink. V cíli se také snažím dostat do sebe co nejvíce vody a cestou domů, když člověk musí ještě řídit, si dám s chutí colu. Co se týče jídla, tak většinou si den před závodem připravíme těstoviny s masem a rajčatovou omáčkou, abychom přišli k už hotovému.

Všechny doplňky sportovní výživy od Enervitu koupíte na eshop.enervit.cz, kde seženete i kompresní podkolenky a lýtkové návleky Royal Bay.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit