Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Zimní závody Petra Vinického, mistra světa v OCR: dřina i bedna na sněhu

Letošní zimu si pochvalují především lyžaři, kteří měli v novém roce ideální podmínky pro závody i tréninky. Sníh a mráz ale udělal radost i některým běžcům, kteří mají rádi extrémy. Petr Vinický holduje extrémním překážkovým běhům, a tak ho letošní zima rozhodně nemohla zastavit. Mistr světa a člen Enervit Teamu absolvoval vydatnou zimní přípravu na novou sezonu včetně tří závodů na sněhu.

Jaké pro vás jsou zimní závody, kdy se musíte vypořádat i s mrazem a sněhem, což během vaší hlavní sezony nehrozí?

Zimní závody beru spíše jako takové zpestření předsezónní přípravy. Všechny starty jsem šel z plného tréninku, takže nic příjemného. Neměl jsem od sebe ani žádná očekávání. Na druhou stranu letos vyšlo počasí, takže zimní závody byly opravdu zimní a mělo to své sněhové kouzlo. Takovou třešinkou na dortu byl poslední ze tří závodů – noční sprint série Gladiator Race. Nebylo to nic dlouhého, jen necelé 4 kilometry, ale bral jsem to jako druhou tréninkovou fázi a podařilo se mi vyhrát navzdory startu téměř na konci startovního pole.


Který závod byl vaším prvním v letošním roce?    

Winter Spartan Race v Liberci, kde bylo krásné zasněžené prostředí se startovním koridorem namířeným na Ještěd. To samozřejmě neslibovalo nic lehkého, navíc jsem pár dní předtím přijel ze soustřední z Harrachova, což bylo poznat na mém běhu. Šel jsem úplně bez jiskry, do kopce jsem se protrápil a celkově se mi běželo velmi zle. V polovině jsem do sebe kopl energetický gel od Enervitu, který mě trochu probral v momentě, kdy přišly první těžší překážky. Právě ty jsem překonal bez ztráty kytičky, což mě vykoplo až na třetí místo v kategorii ELITE.


Jaký byl další závod?

Winter Predator Race, který byl opět na závěr týmového soustředění na Klínovci. Už na startu jsem byl v podstatě mrtvý po náročných trénincích. Závod v hlubokém sněhu, kde jsme si trasu museli vyšlapat, byl opravdu očistec. Nedělní start za deště předčil sobotní co do obtížnosti i délky. Nebýt dobrého obutí od Icebug a energetických gelů od Enervitu, tak se závody vyloženě protrápím. I tak jsem se od poloviny toho nedělního těšil do cíle na teplý regenerační nápoj Enervit R2 Sport a postel... Oba závody jsem dokončil na pátém místě mezi elitou. 


Kromě OCR závodů jste opět absolvoval i třicetikilometrový závod na běžkách v rámci Jizerské 50. Jak se vám letos běželo, a kolik jste toho na běžkách zvládl v průběhu přípravy?

Po loňském premiérovém startu jsem si ten letošní nemohl nechat ujít. Vyšlo krásné počasí a já byl připraven o trochu lépe jak loni. Na běžkách jsme toho odtrénoval víc a častěji jsem byl přímo v Bedřichově. Najezdil jsem okolo 320 kilometrů, což se pozitivně podepsalo i na mém výsledku. Svůj osobní rekord jsem si vylepšil o více než 20 minut na 1:45. Samotný závod jsem si hodně užil a příjemně si zazávodil. Nikde mi nijak nedošlo, za což vděčím i skvělým Enervitene gelům, které jsem si postupně na trati bral. Ty jsou při sportu prostě mojí spásou!


Ve druhé části rozhovoru nabídneme pohled Petra Vinického na jeho letošní přípravu i plány na sezonu, tak nás sledujte a těšte se na pokračování!

AKTUALITY

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

29/4
Na kterých závodech a sportovních akcích potkáte Enervit v květnu?

Cyklistická i běžecká sezona odstartovala, a tak nás i v květnu čeká spousta zajímavých závodů. Enervit je připravený vám v nich pomáhat a na řadě z nich narazíte i na náš červený stánek.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Více aktualit