Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Zimní závody Petra Vinického, mistra světa v OCR: dřina i bedna na sněhu

Letošní zimu si pochvalují především lyžaři, kteří měli v novém roce ideální podmínky pro závody i tréninky. Sníh a mráz ale udělal radost i některým běžcům, kteří mají rádi extrémy. Petr Vinický holduje extrémním překážkovým běhům, a tak ho letošní zima rozhodně nemohla zastavit. Mistr světa a člen Enervit Teamu absolvoval vydatnou zimní přípravu na novou sezonu včetně tří závodů na sněhu.

Jaké pro vás jsou zimní závody, kdy se musíte vypořádat i s mrazem a sněhem, což během vaší hlavní sezony nehrozí?

Zimní závody beru spíše jako takové zpestření předsezónní přípravy. Všechny starty jsem šel z plného tréninku, takže nic příjemného. Neměl jsem od sebe ani žádná očekávání. Na druhou stranu letos vyšlo počasí, takže zimní závody byly opravdu zimní a mělo to své sněhové kouzlo. Takovou třešinkou na dortu byl poslední ze tří závodů – noční sprint série Gladiator Race. Nebylo to nic dlouhého, jen necelé 4 kilometry, ale bral jsem to jako druhou tréninkovou fázi a podařilo se mi vyhrát navzdory startu téměř na konci startovního pole.


Který závod byl vaším prvním v letošním roce?    

Winter Spartan Race v Liberci, kde bylo krásné zasněžené prostředí se startovním koridorem namířeným na Ještěd. To samozřejmě neslibovalo nic lehkého, navíc jsem pár dní předtím přijel ze soustřední z Harrachova, což bylo poznat na mém běhu. Šel jsem úplně bez jiskry, do kopce jsem se protrápil a celkově se mi běželo velmi zle. V polovině jsem do sebe kopl energetický gel od Enervitu, který mě trochu probral v momentě, kdy přišly první těžší překážky. Právě ty jsem překonal bez ztráty kytičky, což mě vykoplo až na třetí místo v kategorii ELITE.


Jaký byl další závod?

Winter Predator Race, který byl opět na závěr týmového soustředění na Klínovci. Už na startu jsem byl v podstatě mrtvý po náročných trénincích. Závod v hlubokém sněhu, kde jsme si trasu museli vyšlapat, byl opravdu očistec. Nedělní start za deště předčil sobotní co do obtížnosti i délky. Nebýt dobrého obutí od Icebug a energetických gelů od Enervitu, tak se závody vyloženě protrápím. I tak jsem se od poloviny toho nedělního těšil do cíle na teplý regenerační nápoj Enervit R2 Sport a postel... Oba závody jsem dokončil na pátém místě mezi elitou. 


Kromě OCR závodů jste opět absolvoval i třicetikilometrový závod na běžkách v rámci Jizerské 50. Jak se vám letos běželo, a kolik jste toho na běžkách zvládl v průběhu přípravy?

Po loňském premiérovém startu jsem si ten letošní nemohl nechat ujít. Vyšlo krásné počasí a já byl připraven o trochu lépe jak loni. Na běžkách jsme toho odtrénoval víc a častěji jsem byl přímo v Bedřichově. Najezdil jsem okolo 320 kilometrů, což se pozitivně podepsalo i na mém výsledku. Svůj osobní rekord jsem si vylepšil o více než 20 minut na 1:45. Samotný závod jsem si hodně užil a příjemně si zazávodil. Nikde mi nijak nedošlo, za což vděčím i skvělým Enervitene gelům, které jsem si postupně na trati bral. Ty jsou při sportu prostě mojí spásou!


Ve druhé části rozhovoru nabídneme pohled Petra Vinického na jeho letošní přípravu i plány na sezonu, tak nás sledujte a těšte se na pokračování!

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit