Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Cyklistický trénink v zimě: Jak trénuje Petr Hampl z SKC TUFO Prostějov?

Letošní zima přála a stále ještě přeje lyžařům. Jiným sportovcům naopak mráz a sníh mohl dělat potíže. I když… Cyklista Petr Hampl během zimy pravidelně sedá na kolo i při minus šesti stupních. Je-li na teploměru nižší teplota, i on přesedlá na lyže, nebo hraje hokej, posiluje, využije trenažer. A také má za sebou týmové soustředění s kolegy z SKC TUFO Prostějov na slunečné Mallorce. Zajímá vás, jak vypadá trénink profesionálního cyklisty během zimy?

Jak vypadá vaše příprava na novou sezonu, tedy od začátku letošního roku? Kde a jak jste už trénoval a co váš čeká v příštích dnech a týdnech?

Začátek roku byl ještě hodně mrazivý, tak jsem se snažil využít každou chvíli, kdy se aspoň trochu oteplilo, a strávil jsem několik hodin na kole. V nouzi jsem pak volil trenažer. Tréninky byly převážně kratší a bylo jich více v jeden den v závislosti na počasí. Na začátku února jsem odletěl za přípravou na Mallorku, kde jsou ideální podmínky pro trénink. Celých 14 dní našeho pobytu bylo krásně a počasí nám vyšlo dokonale, takže jsem do sebe dostal hodně kvalitních kilometrů. Na začátku března odlétáme s celým týmem na soustředění do Řecka, kde už nás čekají i první závody.

 

Letošní zima byla v Česku mrazivá, jak se s tím vyrovnává cyklista a kde hledá tréninkové útočiště?

Letos nás zima dost potrápila, ale myslím, že i tak jsem ji zvládnul dobře a bez žádných zdravotních problémů. V zimě jsem většinu času a tréninků strávil venku. Vyjíždím na kole pravidelně do -6 stupňů. Když bylo období mrazů s teplotami i -10 až -15, volil jsem nejčastěji hory, nebo jsem chodil hrát hokej. Občas jsem taky chodil na trenažer, ale musím přiznat, že to nemám moc rád a často jsem se trénink snažil vyplnit jiným způsobem. Když už jsem na trenažer šel, byl trénink spíše kratší a intenzivnější.

 

Jak konkrétně váš trénink během zimní přípravy vypadá, kolikrát denně trénujete?

Trénink přes zimu byl většinou dvoufázový. Chodil jsem hrát florbal, běhal a také posiloval. Poslední dva roky trénuju CORE trénink, tedy cvičení hlavně s vlastní vahou a stabilizační cvičení. Já osobně jsem si to moc oblíbil. Vždycky jsem měl problémy se zády, která mě bolela. Od té doby, co jsem začal cvičit, problémy už nemám a můžu v pohodě trénovat 4-5 hodin denně. V sezoně na to není tolik prostoru, proto se snažím celé tělo zpevnit přes zimu, aby přes léto mělo z čeho čerpat.

 

Cyklistika je tvrdá dřina a tisíce naježděných kilometrů každý rok. Velmi důležitá tedy bude i správná výživa. Na jakou spoléháte vy, a které produkty patří mezi vaše TOP, bez kterých na kolo nesednete?

Pro mě je produktem číslo jedna Enervit R2 Sport, a to na regeneraci po tréninku a závodě. Díky němu jsem schopný i po velmi těžkém tréninku a závodě druhý den plnohodnotně fungovat. V závodech spoléhám na energetické gely Enervit, které jsem si oblíbil. Jsou lehce stravitelné a chutné. Během závodu volím gely Enervitene Sport Gel s postupně se uvolňující energií a v závěru používám Enervitene Sport Gel s obsahem kofeinu, který mě nakopne na poslední důležitou část závodu. V průběhu také pravidelně konzumuji Enervit Power Sport tyčinky, nejradši mám ty s kakaovou příchutí.

 

Kdy a kde plánujete první start v roce 2017?

První start bude 5. března na řeckém ostrově Rhodos, kde nás čeká první jednorázový závod. Poté následuje třídenní etapový závod.  Oba tyto podniky jsou pod hlavičkou UCI (Mezinárodní cyklistická unie) a měla by tam být kvalitní konkurence z celé Evropy.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit