Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Dálkový plavec Tadeáš Neliba oslavil titul mistra ČR i vítězství v poháru

V kategorii kadetů už příští rok plavat nebude, letos byl ale jejím jasným králem. Na všech závodech Českého poháru stál na stupních a ovládl i celkové pořadí seriálu, úspěšnou sezonu pak korunoval i ziskem titulu mistra republiky. Jak hodnotí závodní rok, co mu při sportu pomáhá a na co se dál chystá, prozrazuje talentovaný sportovec v našem rozhovoru.

V září jste zakončil sezonu, když jste se zúčastnil superfinále v Mělicích. Jak se vám dařilo?

Na superfinále jsem plaval oba závodní dny pětikilometrovou trať. V obou případech jsem doplaval na 2. místě, plus jsem získal prémii za nejrychlejšího plavce prvního kilometru. Těmito výkony jsem si také pojistil 1. místo v celkovém pořadí Českého poháru v kategorii kadetů. Takže superfinále hodnotím dobře a s výkony jsem spokojený.


Jak hodnotíte celkově Český pohár a kolika závodů jste se účastnil?

Startoval jsem od června do začátku září devatenáctkrát a naplaval v závodech 105,5 kilometru. Co start, to medaile – zlato, nebo stříbro. Titul mistra republiky a celkové vítězství v poháru byly třešničkou na dortu. Mám opravdu velkou radost, že se mi vše tak podařilo a byl jsem celou sezonu zdravý. Loni jsem musel sezonu předčasně ukončit kvůli nemoci.


Dařilo se vám i v rámci mistrovství republiky, jste šampionem mezi kadety…

.Jsem hrozně rád , že se mi povedlo získat titul mistra republiky na pěti kilometrech  a zároveň zvítězit i v dalších rámcových závodech na 3 a 10 km v jednom víkendu. Bylo to náročné a o to větší radost mám, že se mi závody povedly.


V rámci dálkového plavání se tedy účastníte závodů na více distancích. Které plavete a jaké jsou vaše nejoblíbenější?

Plavu 1, 3, 5 a 10 kilometrů. Nejraději volím tu nejdelší, protože je vždy výzva zvládnout ji, snažit se zlepšit čas a porovnat síly i se staršími soupeři. Příští rok, kdy už budu v kategorii mladšího dorostu, mohu zkusit i tratě 15 a 20 km, na které se budu chtít připravit.


Máte i nějaké oblíbené destinace, kde se vám dobře plave? Kde a jak nejčastěji během sezony vůbec trénujete?

Oblíbenou lokalitu nemám, ale preferuji chladnější vodu, ve které se cítím lépe. V zimním období, které již začalo, se připravuji v bazénech. S mamčou jezdíme trénovat do Prahy na Šutku a do Plzně, kde mají padesátimetrové bazény, ale plavu i v 25metrových. V současné době mám i hodně přípravných soustředění s výběrem DP a trenérem Josefem Nalezeným. Jeho tréninky mi naprosto vyhovují a znatelně posouvají dál moji výkonnost. Pokud chodím trénovat sám, piluji hlavně techniku, používám šnorchl a packy. Mimo bazén posiluji a běhám, občas zařadím kolo, když zbývá čas.


Jak často máte tréninky? Jak dlouho trvají a z čeho se skládají?

Tréninky máme každý den od pondělí do pátku, a to dvoufázově, ranní a odpolední i se suchou přípravou. Je to dost náročné, protože ještě studuji na gymnáziu a někdy odcházím brzy ráno na bazén a vracím se domů až za tmy. Ranní tréninky startují v šest a trvají hodinu a půl, odpoledne je to většinou hodina suché přípravy a dvě hodiny v bazénu. O víkendech, pokud nejsou závody, chodím ještě plavat sám či s kamarádem.


Při tréninku i v závodech spoléháte na sportovní výživu Enervit. V čem vám nejvíc pomáhá a jaké produkty máte nejraději?

Před a při tréninku používám energetický nápoj Enervitene Sport, aminokyseliny BCCA, Enervit PRE Sport nebo energetické tyčinky. Záleží, jaký mám hlad. Po tréninku nejlépe regeneruji s Enervit R2 Sport a před závody ještě přidávám magnesium s vitaminem C. Večer pak piju proteinový nápoj. Musím říct, že jsem hodně zkoušel různé produkty různých značek, ze kterých mi bylo i špatně, ale Enervit mi prostě sedí, pomáhá a hlavně i chutná.


Zvládáte během závodů doplňovat energii přímo ve vodě? Jakým způsobem?

Při závodech na 3 a 5 kilometrů občerstvení nepotřebuji, je to rychlý závod a nemám potřebu jídla. Občerstvení využívám až při závodech na 10 kilometrů. Oblíbil jsem si Enervit gely rozmíchané v malém množství coly, nebo ionťáku, které mi mamka podává z krmicí tyče po jednotlivých kolech. Před startem si ještě dávám Enervit PRE Sport s kofeinem.


Jak regenerujete a jaké máte naopak předzávodní nebo předtréninkové rituály?

Po závodech se nejčastěji jdu vyplavat do bazénu, zajdu do vířivky či páry. Pak mám velkou výhodu, že mamka je zdravotní sestra, takže masáže mám téměř na požádání, což je super. Před závody se snažím soustředit, poslouchám hudbu a s okolím již téměř nekomunikuji.