Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Dálkový plavec Tadeáš Neliba oslavil titul mistra ČR i vítězství v poháru

V kategorii kadetů už příští rok plavat nebude, letos byl ale jejím jasným králem. Na všech závodech Českého poháru stál na stupních a ovládl i celkové pořadí seriálu, úspěšnou sezonu pak korunoval i ziskem titulu mistra republiky. Jak hodnotí závodní rok, co mu při sportu pomáhá a na co se dál chystá, prozrazuje talentovaný sportovec v našem rozhovoru.

V září jste zakončil sezonu, když jste se zúčastnil superfinále v Mělicích. Jak se vám dařilo?

Na superfinále jsem plaval oba závodní dny pětikilometrovou trať. V obou případech jsem doplaval na 2. místě, plus jsem získal prémii za nejrychlejšího plavce prvního kilometru. Těmito výkony jsem si také pojistil 1. místo v celkovém pořadí Českého poháru v kategorii kadetů. Takže superfinále hodnotím dobře a s výkony jsem spokojený.


Jak hodnotíte celkově Český pohár a kolika závodů jste se účastnil?

Startoval jsem od června do začátku září devatenáctkrát a naplaval v závodech 105,5 kilometru. Co start, to medaile – zlato, nebo stříbro. Titul mistra republiky a celkové vítězství v poháru byly třešničkou na dortu. Mám opravdu velkou radost, že se mi vše tak podařilo a byl jsem celou sezonu zdravý. Loni jsem musel sezonu předčasně ukončit kvůli nemoci.


Dařilo se vám i v rámci mistrovství republiky, jste šampionem mezi kadety…

.Jsem hrozně rád , že se mi povedlo získat titul mistra republiky na pěti kilometrech  a zároveň zvítězit i v dalších rámcových závodech na 3 a 10 km v jednom víkendu. Bylo to náročné a o to větší radost mám, že se mi závody povedly.


V rámci dálkového plavání se tedy účastníte závodů na více distancích. Které plavete a jaké jsou vaše nejoblíbenější?

Plavu 1, 3, 5 a 10 kilometrů. Nejraději volím tu nejdelší, protože je vždy výzva zvládnout ji, snažit se zlepšit čas a porovnat síly i se staršími soupeři. Příští rok, kdy už budu v kategorii mladšího dorostu, mohu zkusit i tratě 15 a 20 km, na které se budu chtít připravit.


Máte i nějaké oblíbené destinace, kde se vám dobře plave? Kde a jak nejčastěji během sezony vůbec trénujete?

Oblíbenou lokalitu nemám, ale preferuji chladnější vodu, ve které se cítím lépe. V zimním období, které již začalo, se připravuji v bazénech. S mamčou jezdíme trénovat do Prahy na Šutku a do Plzně, kde mají padesátimetrové bazény, ale plavu i v 25metrových. V současné době mám i hodně přípravných soustředění s výběrem DP a trenérem Josefem Nalezeným. Jeho tréninky mi naprosto vyhovují a znatelně posouvají dál moji výkonnost. Pokud chodím trénovat sám, piluji hlavně techniku, používám šnorchl a packy. Mimo bazén posiluji a běhám, občas zařadím kolo, když zbývá čas.


Jak často máte tréninky? Jak dlouho trvají a z čeho se skládají?

Tréninky máme každý den od pondělí do pátku, a to dvoufázově, ranní a odpolední i se suchou přípravou. Je to dost náročné, protože ještě studuji na gymnáziu a někdy odcházím brzy ráno na bazén a vracím se domů až za tmy. Ranní tréninky startují v šest a trvají hodinu a půl, odpoledne je to většinou hodina suché přípravy a dvě hodiny v bazénu. O víkendech, pokud nejsou závody, chodím ještě plavat sám či s kamarádem.


Při tréninku i v závodech spoléháte na sportovní výživu Enervit. V čem vám nejvíc pomáhá a jaké produkty máte nejraději?

Před a při tréninku používám energetický nápoj Enervitene Sport, aminokyseliny BCCA, Enervit PRE Sport nebo energetické tyčinky. Záleží, jaký mám hlad. Po tréninku nejlépe regeneruji s Enervit R2 Sport a před závody ještě přidávám magnesium s vitaminem C. Večer pak piju proteinový nápoj. Musím říct, že jsem hodně zkoušel různé produkty různých značek, ze kterých mi bylo i špatně, ale Enervit mi prostě sedí, pomáhá a hlavně i chutná.


Zvládáte během závodů doplňovat energii přímo ve vodě? Jakým způsobem?

Při závodech na 3 a 5 kilometrů občerstvení nepotřebuji, je to rychlý závod a nemám potřebu jídla. Občerstvení využívám až při závodech na 10 kilometrů. Oblíbil jsem si Enervit gely rozmíchané v malém množství coly, nebo ionťáku, které mi mamka podává z krmicí tyče po jednotlivých kolech. Před startem si ještě dávám Enervit PRE Sport s kofeinem.


Jak regenerujete a jaké máte naopak předzávodní nebo předtréninkové rituály?

Po závodech se nejčastěji jdu vyplavat do bazénu, zajdu do vířivky či páry. Pak mám velkou výhodu, že mamka je zdravotní sestra, takže masáže mám téměř na požádání, což je super. Před závody se snažím soustředit, poslouchám hudbu a s okolím již téměř nekomunikuji.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit