Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Jakub Kučera: rozhovor s talentovaným cyklistou mířícím na ME mládeže

V 16 letech patří mezi mladé nadějné závodníky a zatím úspěšně kombinuje starty na silničním i MTB kole. Jakub Kučera jezdí v kategorii kadetů a letos vybojoval triumf na letní olympiádě dětí a mládeže v cross country. Oslavil i vítězství v Českém poháru a na přelom července a srpna mu přišla reprezentační pozvánka na mistrovství Evropy mládeže. Sezonu si tak ještě prodlouží o další zajímavý vrchol. Jaké však byly jeho úplné začátky a čeho by jednou rád dosáhl? To prozrazuje člen Enervit Teamu v našem rozhovoru.

Kdy jste s kolem začal a jaké byly vaše začátky?

Na kole jezdím už od malička, začínal jsem na menších závodech v blízkosti domova. Kolo mě bavilo, hlavně závody, a táta mě v tom podporoval, takže jsme postupně začali jezdit po republice na závody Českého poháru. Ke kolu mě přivedl právě táta, od mala jsem ale hrál hokej. Před dvěma lety jsem se už musel rozhodnout, nešlo dělat obojí. Vybral jsem si kolo, které mě bavilo víc. Hokej je týmový sport, na kole jedu sám za sebe.

Věnujete se horským kolům i silničním závodům. V jakém poměru a co vás baví víc?

Více se věnuji horským kolům, tam mám větší šanci na umístění, ale baví mě obojí. Většinu kilometrů zase najedu na silničním kole, hlavně v přípravném období, kdy se najíždí kilometry. Do budoucna se budu muset taky rozhodnout. Teď se ještě dá jezdit oboje, pak už to tolik nepůjde.

Jak vypadají vaše tréninky a kolik jich v týdnu absolvujete?

Tréninky se plánují podle závodů, většinu jezdím individuálně. V týdnu mám většinou čtyři tréninky, o víkendu závody. Pokud mám dva víkendy po sobě závody, tak trénuji méně a více odpočívám. Nejčastěji trénuji na silnici, v zimě přidávám běhání, lyžovaní i posilovnu, je to potřeba.

Jaký je zatím váš nejlepší výsledek, kterého si nejvíc ceníte? Čeho byste jednou rád dosáhl?

Nejvíce si cením výhry v cross-country na letošní letní olympiádě dětí a mládeže v Brně. To byl závod, který jsem si užil a parádně mi sedl. Dále si cením celkového vítezství v českém poháru MTB XCE. Jednou bych chtěl vybojovat titul mistra republiky, ke kterému jsem byl letos celkem blízko...

Jak řešíte svou výživu při trénincích a závodech i mimo ně?

Mimo tréninky a závody se snažím jíst zdravě, hodně ovoce, vitamíny, vynechávám tučná a nezdravá jídla. Během tréninku si dám banán nebo tyčinku, při náročnějším tréninku užívám Enervit Power Sport Competition, případně tablety Enervit GT sport. V den závodu si beru želé Enervit PRE sport, při závodě pak energetické tablety GT Sport.