Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Tři starty, tři stupně vítězů. Vít Pavlišta završil další část sezony a zamíří na MS

Vrcholem jarní sezony pro něj byly Pražský maraton a půlmaraton (více zde). Poté se ale chystal dál závodit a do startu letních prázdnin stihl ještě tři závody včetně kvalifikace na mistrovství světa běhu do vrchu, které vyhrál. „Kromě toho jsem se postavil na start RunTour v Plzni a půlmaratonu v Olomouci,“ říká Vít Pavlišta, člen Enervit Teamu, který se v obou závodech probojoval na stupně vítězů mezi českými běžci.

V závodě Run Tour v Plzni jste slavil vítězství. Jak se rodilo?

V Plzni to byl ode mne v horkém počasí nevýrazný výkon, který ale na vítězství stačil. Změněná trať byla oproti loňsku určitě zajímavější a docela i rychlá. Nejpříjemnější bylo osvěžení ledovou vodou od hasičského vozu (smích). Horší je, že přetrvávají moje problémy s chodidlem - celou jarní část sezóny jsem bojoval s nepříjemnou bolestí v něm.

 

V seriálu Run Tour startujete často. Čím si vás tahle běžecká série získala?

Ačkoli je to poměrně velký podnik, na RunTour cítím hodně přátelskou atmosféru. Nejde tam jen o výkony, ale zároveň se většina závodů seriálu běží na tratích, na kterých se dá útočit na osobní rekordy. Vzhledem k tomu, že přítelkyně také běhá, tak jsme si oblíbili soutěž tandemů.

 

Run Tour, to jsou závody na silnici, které máte rád. Pak jste se ale vrhnul na závod kvalifikace v běhu do vrchu. Co vy a kopce?

Moje běžecké začátky byly právě na kopcích. Pro zpestření běžecké sezóny je zařazuji dodnes, jednou, dvakrát do roka.

 

Kvalifikaci na MS jste vyhrál – jaké budete mít na konci července v Itálii cíle?

Budu se tam snažit samozřejmě podat co nejlepší výkon, ale ten se v kopcích těžko měří, nejde plánovat předpokládaný čas, ani umístění. Chtěl bych zaběhnout tak, abych byl sám se svým během spokojen.

 

Pojďme k samotnému závodu – kde a s jakým převýšením se běželo? Tahle trať asi byla dost jiná, než na které jste zvyklý…

Běželo se na sjezdovce Peklák nedaleko České Třebové. Závod měřil 10km a běžely se 3 okruhy s celkovým převýšením kolem 600m. Paradoxně se mi běželo nejlíp do kopce a soupeřům jsem v nich utíkal. Dolů z kopce jsem běžel spíš opatrně a šetřil bolavou nohu. Při druhém výběhu sjezdovky jsem si utvořil na čele mírný náskok, který už jsem z kopce udržel a ve třetím kole navýšil.

 

Co je při běhu do takových kopců nejdůležitější, a jak během závodu probíhá výživa ve vašem podání?

Při běhu do kopců je nejdůležitější udržovat krátký frekvenční krok a z kopce brzdit jen do té míry, aby stehna vydržela další stoupání. Během závodu panovalo poměrně chladné počasí, takže jsem ani občerstvovat nemusel, ale na mistrovství světa si určitě budu brát energetické koncentráty Enervitene a předstartovní Enervit PRE Sport.

 

Dá se srovnat pozávodní stav při takovém závodě s těmi silničními?

Určitě jsou bolavější svaly z kopců a především seběhy dávají stehnům hodně zabrat. Ze silnice zase bolí o dost víc lýtka. Po úspěšném závodu ale většinou nebolí nic (smích).

 

Vaším posledním závodem byl olomoucký půlmaraton. Doběhl jste na 14. místě jako druhý nejlepší Čech. Jak jste s výsledkem a časem spokojený?

Výsledek byl tak nějak dle očekávání, ale čas mohl být lepší. Při závodě bylo opravdu extrémní horko, které nemám moc rád, určitě to výsledný čas ovlivnilo. Ze začátku jsem se chtěl držet s Jirkou Homoláčem, ale už po 5 kilometrech jsem musel trochu zpomalit. Nějakou dobu jsem běžel sám, než jsem se nechal doběhnout vedoucí skupinou keňských žen. Za jejich pacemakerem jsem se pak držel až do cíle.

 

Běželo se za velkého vedra, jak vám osobně takové podmínky vyhovují? Jak často a čím doplňujete tekutiny?

Vedro moc rád nemám, v podstatě jsem běžel od sprchy ke sprše, které byly každých 5 kilometrů (smích). Po ní jsem vždycky na chvíli pookřál. Na občerstvovačkách jsem pil jen vodu, ale před závodem jsem se celý den snažil zavodnit vodou s rozpuštěným magnesiem od Enervitu.

 

Čeká vás v létě trochu volna, nebo máte v plánu připravovat se na další závody?

Čeká mě spíše aktivní volno. Zrovna se chystám na běhání v Tatrách s přáteli ze Silvini Madshus teamu, chci tam nasát trochu horského vzduchu. Rád bych si i odpočinul a konečně se zbavil té bolesti chodidla, uvidíme, jak se zbytek léta ještě vyvine. Na konci srpna se určitě chystám na RunTour v Liberci, kde bych na domácí trati chtěl předvést solidní výkon.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit