Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč používat sportovní výživu i v tréninku a ne jen při závodě?

Pokud chcete stručnou odpověď hned na úvod, tak ta zní – protože se vám to vyplatí. Rychleji vám totiž poroste výkonnost. Zvyšování výkonnosti tréninkem spočívá na principu adaptace, tedy čím více při tréninku vydržíte (počet kilometrů, čas, intenzita zatížení), tím více se tělo musí připravit na další tréninkovou jednotku. Míra přípravy organizmu, tedy míra růstu výkonnosti, je úměrná náročnosti předchozí zátěže. Z toho vyplývá jednoduchá rovnice: dostatek energie pro trénink = větší výdrž = větší adaptační impulz = větší růst výkonnosti. Energii organizmu přitom zajistíte právě sportovní výživou.

Pokud si celou problematiku a otázku z úvodu trochu více rozebereme, dostane se na několik témat, se kterými se setkáváme na našich seminářích při diskusích se sportovci. Vše ale vychází ze základní otázky:
 

Je potřeba řešit výživu stejně na lehký i těžký trénink?

Je jasné, že musíme vycházet z cíle tréninku. Je-li trénink plánovaný jako lehký, pak se většinou jedná o trénink regenerační. V takovém případě není cílem „vyždímat“ ze sebe maximum a kolikrát platí, že méně je více. Proto když by to začalo bolet, je lepší takový trénink raději ukončit, nebo zcela změnit, třeba ze souvislého výklusu na atletické nabíhané rovinky, ABC, strečink a podobně. Při takovémto lehčím tréninku často postačí jen pít ionťák.

Cílem intenzivního tréninku je zvyšovat výkonnost. Ta se nezvyšuje našimi pocity, ale postupným růstem adaptačních impulzů. Adaptačním impulzem je fyzická zátěž, na kterou se tělo adaptuje, přizpůsobuje se jí. Jestliže máme vše pod kontrolou a díky správné regeneraci mezi tréninky i dostatku energie během výkonu zátěž postupně v rámci tréninkového cyklu roste, pak se úměrně tomu zvyšuje také výkonnost.

Jak jsme si už řekli, náročnost adaptačních impulzů se měří uběhnutou vzdáleností, časovou délkou zátěže, nebo její intenzitou, což jsou všechno veličiny, které se odvíjí od dostatku energie. Při náročnějším výkonu, jehož cílem je růst výkonnosti, je proto potřeba i více energie. Obvyklé jsou kromě iontového nápoje také energetické gely, energetické tablety nebo energetické tyčinky. Je to i proto, že náročnější výkony ve větší míře využívají jako zdroj energie sacharidy a jejich zásoby v těle nestačí.

 

Výživa před výkonem

Pokud se budeme bavit o přípravě organizmu na trénink, řekněme v posledních dvou hodinách před ním, situace je jiná. Tady už výživa není ani zdaleka o doplňování zásob glykogenu, protože na to je již málo času. Stejně tak jídlo přijímané v této fázi nám může spíše uškodit, třeba pocitem plnosti a těžkého žaludku (více o procesech trávení zde).

Proto doporučujeme před sportem Enervit PRE Sport, ale ne za účelem doplnění energie (na to teď už není vhodná doba), ale jako pomocníka s optimálním nastavením organizmu před výkonem, tedy:

  • aby sportovec nastartoval organizmus směrem ke sportu (aktivoval ty správné energetické systémy),
  • aby neměl přeplněný žaludek,
  • aby se mu nevracelo jídlo (v případě, že se pokoušel zahnat hlad hodinu před sportem),
  • aby neměl hlad (sportovat s hladovým žaludkem je nepříjemné),
  • aby se tělo během sportu nemuselo věnovat trávení nevhodné potravy, ale sportování.

V tomto případě je úplně jedno, jestli se jedná o lehký nebo těžký trénink, byť každá intenzita má samozřejmě svůj účel. Při tom lehkém chceme, aby tělo regenerovalo, uvolnilo se, případně se věnovalo nácviku techniky a správnému zapojování svalů. Při tom těžkém potřebujeme mít ideálně rozběhnuté všechny energetické systémy v organizmu.

Každý trénink má zkrátka svůj význam, a aby jeho účinek byl maximální, je důležité, aby na něj tělo bylo optimálně nachystané. A to je právě přínos Enervit PRE Sportu – nedoplňuje energii pro sport, ale připravuje organizmus na sportovní výkon tím, že správně nastavuje fungování uvnitř organizmu a zbytečně nezatěžuje zažívací trakt.

 

Je iontový nápoj nezbytný i pro lehké tréninky?

Ionťák už jsme zmínili a i tahle otázka vás může napadnout. Vyplatí se nechat ionťák až na závod, nebo by měl být i součástí vašeho tréninku, byť jde o lehčí jednotku? Abychom odpověděli komplexně, je potřeba nabídnout více úhlů pohledu, které sportovci řeší, nebo by řešit měli:

1) Pohled fyziologický

  • Člověk se potí při každém druhu sportu, i při lehkém. Proto bychom měli během sportu pít, aby se nám vnitřní prostředí nezahušťovalo.
  • Potem jsou vždy vylučovány minerální látky (kdo nevěří, ať si svého potu lízne – určitě to nebude chuť čisté vody). Proto bychom měli při sportu minerální látky doplňovat a pitím se to zdá být nejsnazší.
  • Voda s obsahem sacharidů se snadněji vstřebává (dostává se rychleji do buněk) než jen čistá voda. Pozor ale na hustotu nápoje! Je doporučován maximálně isotonický, lépe hypotonický (řidší) nápoj, přičemž doporučené ředění je uvedeno na etiketě (více o ředění zde). U vody se šťávou lze kvůli vysokému obsahu cukru velmi snadno docílit hůře vstřebatelného roztoku tím, že nápoj je spíše hustší, než je pro sport optimální.

2) Pohled ekonomický

  • Kupodivu voda se šťávou může být dražší variantou než iontový nápoj (stačí počítat podle doporučeného ředění).
  • Určitě zapomeňte na sladké a kolové limonády – jsou drahé a navíc pro sportovce nevhodné.

3) Pohled zdravotní

  • Při sportu je důležité pít, a to i při lehkém sportování.
  • Lepší než nepít nic, je pít alespoň vodu se šťávou.
  • Lepší než voda se šťávou je ale řídký ionťák, který je lépe vstřebatelný díky vyvážené dávce energie a obsahuje i minerální látky včetně například hořčíku.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit