Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: proč a co kupovat

Víte, že sportovní výživa pomůže vašemu sportovnímu výkonu. Přemýšlíte ale, kterou vybrat, abyste neutratili celou výplatu, a také si kladete otázku, jestli je potřeba i při tréninku, nebo stačí na závod. Pokusíme se vám dát na tyto otázky odpovědi.

Pro jak dlouhý závod se vyplatí přemýšlet o využití sportovní výživy?

Hodně záleží na časování sportovní výživy. Sacharidové želé před výkonem má za úkol optimálně připravit organizmus na sport a je jedno, jestli je to výkon rekreační, nebo vrcholový. Vždy od něho očekáváme maximum z pohledu daného cíle, a tedy ideální nastavení organizmu. Proto by se správná příprava měla řešit před každým výkonem – ať jde o závod, nebo trénink.

I na regeneraci je třeba myslet po každém výkonu. Samozřejmě ale tak intenzivně, jak intenzivní byl předcházející výkon. Po lehkém tréninku tedy postačí tělo hydratovat a doplnit sacharidy. Po hodně těžkém tréninku je pak potřeba řešit regeneraci v řádu několika hodin a doporučujeme zařadit regenerační nápoj (Enervit R2 Recovery Drink nebo After Sport Drink).

Během výkonu je to hodně individuální a závislé také na počasí. Asi vždy bychom měli myslet na iontový nápoj, a to i když jdeme třeba jen na krátký trénink. Stejně tak se osvědčilo mít s sebou nějakou formu „první pomoci“ v případě, že by přišel neočekávaně hlaďák (což se stává i trénovaným borcům) – gel, tyčinky, energetické tablety. Doplňování energie je pak hodně závislé na individuálních potřebách i druhu sportovního výkonu. Někomu třeba i při 90minutovém běhu stačí jen iontový nápoj, ale při stejně dlouhém cyklistickém tréninku nutně potřebuje po hodině šlapání doplnit energii tyčinkou či gelem. Při výkonech nad 90 minut je pak zcela jistě nutné myslet na výživu, a to především ze zdravotních důvodů s ohledem na zákonitosti energetických systémů.  

 

Nechce se mi na každý trénink utrácet za sportovní výživu tolik jako na závod. Dá se říct, který doplněk je nezbytný i pro trénink?

Je důležité si nejdříve kategorizovat tréninky. Ty regenerační, jejichž cílem je spíše aktivní odpočinek, v pohodě absolvujete třeba jen na pitný režim. Pak jsou tady ale tréninky stěžejní, jejichž cílem je silný adaptační impulz za účelem rozvoje výkonnosti. Aby byl tento trénink opravdu kvalitní, musíte na něj být velmi dobře připraveni a současně i během něj je důležité se opravdu „vymáčknout“ – aby pak následný růst výkonnosti, nazývaný jako superkompenzace, byl výrazný. Z toho vyplývá, že při stěžejních trénincích je dobré volit výživu hodně blízkou závodům, včetně té sportovní. Už proto, abyste si vyzkoušeli, zda vám vše sedí.

Sportovní výživu si každopádně můžete rozdělit na nezbytné položky před, během a po sportu a z tohoto základu vycházet (při zohlednění hledisek výše):

  • Před sportem řešíte přípravu organizmu na sport – měli byste být sytí, ale ne přejedení a s těžkým žaludkem; nachystat byste pomocí výživy měli i své vnitřní energetické systémy. Proto je vhodné želé Enervit PRE Sport, které řeší otázku, co jíst před sportem (více zde).
  •  Během sportu je klíčové doplňování tekutin (prostřednictvím iontového nápoje, který je při sportu ideální – kromě tekutin dodá i minerální látky ztrácené potem a energii ze sacharidů) a energie – to se může dít pomocí energetických tablet, gelů či tyčinek a závisí na době a intenzitě výkonu i do jisté míry na vašich preferencích. Pomoci může i náš graf znázorňující množství přijaté energie v čase z různých typů doplňků.
  • Po sportu řešíte regeneraci, tedy doplnění vyčerpaných látek a opravu poškozených svalů. Tady je prostor pro regenerační nápoj.

 

Přečtěte si i další otázky a odpovědi týkající se sportovní výživy:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Sacharidy ve výživě a sportu: Disacharidy a polysacharidy

O tom, že jsou sacharidy nejdůležitějším a nejrychlejším zdrojem energie během sportovního výkonu, není pochyb. Mluvili jsme o tom ostatně i v prvním díle našeho seriálu o sacharidech. V něm jsme si popsali nejjednodušší sacharidy, které jsou tvořeny jedinou molekulou. V dnešním pokračování si povíme něco o nejtypičtějším disacharidu, kterým je sacharóza, a také o isomaltuloze a maltodextrinu – sacharidech, které se využívají v produktech sportovní výživy.

Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

Sacharidy ve výživě a sportu: Monosacharidy

Sacharidy jsou nejdůležitějším zdrojem energie pro svalová vlákna, a to platí obzvlášť ve fázi sportovního výkonu. Sacharidy totiž poskytují oproti jiným zdrojům energii poměrně rychle a za menšího vynaloženého úsilí. A jelikož se ve sportovní výživě objevují různé sacharidy a každý druh má svá vlastní specifika, pojďme se na ně postupně podívat a říct si, jak vzniká energie ze sacharidů.

Více aktualit

AKTUALITY

20/5
Přelom května a června je závody nabitý. Na kterém se potkáme?

Poslední květnový a první červnový víkend je plný skvělých závodů a my s Enervitem jsme partnery hned pěti z nich! Chystáme se za cyklisty i běžci a mezi tím si v týdnu střihneme ještě online seminář. Bonusem pro vás je, že na všech závodech máte možnost sbírat razítka a zúčastnit se naší soutěže o výživové balíčky!

17/5
Přihlaste se na květnový seminář - vysíláme už 28. 5.!

28. května pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho květnového bude "Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne?". Rozebereme si tak časté potraviny a nápoje, které jsou sportovci běžně při závodech nebo v tréninku (případně po nich) konzumovány a občas i přímo na závodech nabízeny. Pomohou, nebo uškodí? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

13/5
Po 9 etapách vládne Giru Tadej Pogačar

Devět startů, tři vítězství. Triumf v časovce i v horské etapě. Od druhého dne v růžové pro vedoucího jezdce. A v čele průběžného pořadí luxusní náskok více než dvou a půl minut. Taková je zatím premiéra na Giro d´Italia pro Tadeje Pogačara, který se svým týmem UAE Emirates spoléhá na Enervit. Stejně jako Lidl-Trek, který už má na kontě také jedno etapové vítězství.

9/5
Výživové plány: Energie a inspirace (nejen) na závody

Ať se postavíte na start jakéhokoli závodu, s námi budete vždy perfektně připraveni. Nejen díky vašemu tréninku, ale i díky výživovým plánům na míru, které pro vás máme. Podle času, který předpokládáte, že strávíte na trati, vám doporučujeme adekvátní výživu a hydrataci pro co nejlepší sportovní výkon. Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a pomáháme vám sportovat lépe!

4/5
Startuje Giro d´Italia a Enervit bude opět u toho

107. ročník slavného cyklistického závodu se pojede od 4. do 26. května a absolvují ho i týmy Lidl-Trek a UAE Team Emirates, které spoléhají na Enervit. Tadej Pogačar (UAE) je navíc hlavním favoritem.

Více aktualit