Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: proč a co kupovat

Víte, že sportovní výživa pomůže vašemu sportovnímu výkonu. Přemýšlíte ale, kterou vybrat, abyste neutratili celou výplatu, a také si kladete otázku, jestli je potřeba i při tréninku, nebo stačí na závod. Pokusíme se vám dát na tyto otázky odpovědi.

Pro jak dlouhý závod se vyplatí přemýšlet o využití sportovní výživy?

Hodně záleží na časování sportovní výživy. Sacharidové želé před výkonem má za úkol optimálně připravit organizmus na sport a je jedno, jestli je to výkon rekreační, nebo vrcholový. Vždy od něho očekáváme maximum z pohledu daného cíle, a tedy ideální nastavení organizmu. Proto by se správná příprava měla řešit před každým výkonem – ať jde o závod, nebo trénink.

I na regeneraci je třeba myslet po každém výkonu. Samozřejmě ale tak intenzivně, jak intenzivní byl předcházející výkon. Po lehkém tréninku tedy postačí tělo hydratovat a doplnit sacharidy. Po hodně těžkém tréninku je pak potřeba řešit regeneraci v řádu několika hodin a doporučujeme zařadit regenerační nápoj (Enervit R2 Recovery Drink nebo After Sport Drink).

Během výkonu je to hodně individuální a závislé také na počasí. Asi vždy bychom měli myslet na iontový nápoj, a to i když jdeme třeba jen na krátký trénink. Stejně tak se osvědčilo mít s sebou nějakou formu „první pomoci“ v případě, že by přišel neočekávaně hlaďák (což se stává i trénovaným borcům) – gel, tyčinky, energetické tablety. Doplňování energie je pak hodně závislé na individuálních potřebách i druhu sportovního výkonu. Někomu třeba i při 90minutovém běhu stačí jen iontový nápoj, ale při stejně dlouhém cyklistickém tréninku nutně potřebuje po hodině šlapání doplnit energii tyčinkou či gelem. Při výkonech nad 90 minut je pak zcela jistě nutné myslet na výživu, a to především ze zdravotních důvodů s ohledem na zákonitosti energetických systémů.  

 

Nechce se mi na každý trénink utrácet za sportovní výživu tolik jako na závod. Dá se říct, který doplněk je nezbytný i pro trénink?

Je důležité si nejdříve kategorizovat tréninky. Ty regenerační, jejichž cílem je spíše aktivní odpočinek, v pohodě absolvujete třeba jen na pitný režim. Pak jsou tady ale tréninky stěžejní, jejichž cílem je silný adaptační impulz za účelem rozvoje výkonnosti. Aby byl tento trénink opravdu kvalitní, musíte na něj být velmi dobře připraveni a současně i během něj je důležité se opravdu „vymáčknout“ – aby pak následný růst výkonnosti, nazývaný jako superkompenzace, byl výrazný. Z toho vyplývá, že při stěžejních trénincích je dobré volit výživu hodně blízkou závodům, včetně té sportovní. Už proto, abyste si vyzkoušeli, zda vám vše sedí.

Sportovní výživu si každopádně můžete rozdělit na nezbytné položky před, během a po sportu a z tohoto základu vycházet (při zohlednění hledisek výše):

  • Před sportem řešíte přípravu organizmu na sport – měli byste být sytí, ale ne přejedení a s těžkým žaludkem; nachystat byste pomocí výživy měli i své vnitřní energetické systémy. Proto je vhodné želé Enervit PRE Sport, které řeší otázku, co jíst před sportem (více zde).
  •  Během sportu je klíčové doplňování tekutin (prostřednictvím iontového nápoje, který je při sportu ideální – kromě tekutin dodá i minerální látky ztrácené potem a energii ze sacharidů) a energie – to se může dít pomocí energetických tablet, gelů či tyčinek a závisí na době a intenzitě výkonu i do jisté míry na vašich preferencích. Pomoci může i náš graf znázorňující množství přijaté energie v čase z různých typů doplňků.
  • Po sportu řešíte regeneraci, tedy doplnění vyčerpaných látek a opravu poškozených svalů. Tady je prostor pro regenerační nápoj.

 

Přečtěte si i další otázky a odpovědi týkající se sportovní výživy:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit

AKTUALITY

22/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

Více aktualit