Víte, že sportovní výživa pomůže vašemu sportovnímu výkonu. Přemýšlíte ale, kterou vybrat, abyste neutratili celou výplatu, a také si kladete otázku, jestli je potřeba i při tréninku, nebo stačí na závod. Pokusíme se vám dát na tyto otázky odpovědi.
Pro jak dlouhý závod se vyplatí přemýšlet o využití sportovní výživy?
Hodně záleží na časování sportovní výživy. Sacharidové želé před výkonem má za úkol optimálně připravit organizmus na sport a je jedno, jestli je to výkon rekreační, nebo vrcholový. Vždy od něho očekáváme maximum z pohledu daného cíle, a tedy ideální nastavení organizmu. Proto by se správná příprava měla řešit před každým výkonem – ať jde o závod, nebo trénink.
I na regeneraci je třeba myslet po každém výkonu. Samozřejmě ale tak intenzivně, jak intenzivní byl předcházející výkon. Po lehkém tréninku tedy postačí tělo hydratovat a doplnit sacharidy. Po hodně těžkém tréninku je pak potřeba řešit regeneraci v řádu několika hodin a doporučujeme zařadit regenerační nápoj (Enervit R2 Recovery Drink nebo After Sport Drink).
Během výkonu je to hodně individuální a závislé také na počasí. Asi vždy bychom měli myslet na iontový nápoj, a to i když jdeme třeba jen na krátký trénink. Stejně tak se osvědčilo mít s sebou nějakou formu „první pomoci“ v případě, že by přišel neočekávaně hlaďák (což se stává i trénovaným borcům) – gel, tyčinky, energetické tablety. Doplňování energie je pak hodně závislé na individuálních potřebách i druhu sportovního výkonu. Někomu třeba i při 90minutovém běhu stačí jen iontový nápoj, ale při stejně dlouhém cyklistickém tréninku nutně potřebuje po hodině šlapání doplnit energii tyčinkou či gelem. Při výkonech nad 90 minut je pak zcela jistě nutné myslet na výživu, a to především ze zdravotních důvodů s ohledem na zákonitosti energetických systémů.
Nechce se mi na každý trénink utrácet za sportovní výživu tolik jako na závod. Dá se říct, který doplněk je nezbytný i pro trénink?
Je důležité si nejdříve kategorizovat tréninky. Ty regenerační, jejichž cílem je spíše aktivní odpočinek, v pohodě absolvujete třeba jen na pitný režim. Pak jsou tady ale tréninky stěžejní, jejichž cílem je silný adaptační impulz za účelem rozvoje výkonnosti. Aby byl tento trénink opravdu kvalitní, musíte na něj být velmi dobře připraveni a současně i během něj je důležité se opravdu „vymáčknout“ – aby pak následný růst výkonnosti, nazývaný jako superkompenzace, byl výrazný. Z toho vyplývá, že při stěžejních trénincích je dobré volit výživu hodně blízkou závodům, včetně té sportovní. Už proto, abyste si vyzkoušeli, zda vám vše sedí.
Sportovní výživu si každopádně můžete rozdělit na nezbytné položky před, během a po sportu a z tohoto základu vycházet (při zohlednění hledisek výše):
- Před sportem řešíte přípravu organizmu na sport – měli byste být sytí, ale ne přejedení a s těžkým žaludkem; nachystat byste pomocí výživy měli i své vnitřní energetické systémy. Proto je vhodné želé Enervit PRE Sport, které řeší otázku, co jíst před sportem (více zde).
- Během sportu je klíčové doplňování tekutin (prostřednictvím iontového nápoje, který je při sportu ideální – kromě tekutin dodá i minerální látky ztrácené potem a energii ze sacharidů) a energie – to se může dít pomocí energetických tablet, gelů či tyčinek a závisí na době a intenzitě výkonu i do jisté míry na vašich preferencích. Pomoci může i náš graf znázorňující množství přijaté energie v čase z různých typů doplňků.
- Po sportu řešíte regeneraci, tedy doplnění vyčerpaných látek a opravu poškozených svalů. Tady je prostor pro regenerační nápoj.
Přečtěte si i další otázky a odpovědi týkající se sportovní výživy: