Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonisté Jan a Lucie Šnebergerovi míří mezi profesionály

Další krok v kariéře a nová výzva čeká na manžele Šnebergerovi už nadcházející víkend v rakouském Zell am See, kde se poprvé postaví na start polovičního Ironmana mezi profesionály. Jak se na svou premiéru těší, proč se rozhodli pro přestup mezi profesionály a na jakou výživu spoléhají? To všechno prozrazují v našem rozhovoru pár dní před startem závodu.

Co vás vedlo k přestupu mezi profesionály?

Lucie: O profesionální licenci jsme doma začali prvně vážněji uvažovat po loňském IRONMANu v Barceloně. Závody obou hlavních světových sérií jsou značně předimenzované co do počtu závodníků a z bezhákové cyklistiky se často stává balíkové Tour de France, s nímž rozhodčí mnoho nenadělají. Možné řešení tedy bylo přestat závody jednoduše jezdit. Což by ale byla velká škoda, protože dějiště velkých akcí se většinou nachází ve velice atraktivních lokalitách a organizačně jsou tyto závody zpravidla výborně zajištěny. Druhou možností tak bylo přejít mezi elitu, kde je šance na spravedlivý průběh a větší závodní zážitek vyšší.

Jan: Sice nejsem ani zdaleka profesionální triatlet, ale přechod do kategorie elitních závodníků byl nevyhnutelný. Za poslední dva tři roky došlo k vývoji v mém pohledu na závodění a amatérské kategorie pod hlavičkou dvou největších sérií (Ironman a Challenge) přestávají dávat smysl. Cyklistické tratě nedokáží pojmout obrovské množství startujících a mnozí soupeři se neštítí využívat své anonymity v davu a porušují pravidla hákování, resp. nehákování. Další věcí je nepřehlednost závodu a mnohdy člověk ani neví, na jakém místě se v rámci své kategorie pohybuje. Závodní pole se rozmělní vlnovým systémem startování a veškerá zábava se vytrácí. Oproti tomu start v profesionální kategorii je okořeněný exklusivitou a přímým kontaktem se soupeři.

 

Takže se na tuhle výzvu hodně těšíte?

Jan: Pro mě osobně to přináší novou motivaci do závodění a věřím, že se tím i výkony opět o něco posunou. A posunout by se tedy měly, protože výkonnost elitních závodníků bývá až na pár výjimek vysoká. Každopádně doufám, že v dohledné budoucnosti nebude účast v profesionální kategorii záležitostí chtění nebo nechtění, ale že bude podmíněna výsledky a samotný start bude odměnou. Momentální systém rozhodně není ideální. Sportovci s výkonností profesionálů startují za amatérské kategorie a naopak někteří „turisté“ okupují zadní řady profesionálů. Tento stav poškozuje všechny.

 

Jaké závody chcete mezi profesionály absolvovat a jaké budou vaše ambice?

Jan: Volba padla na sérii IRONMAN, konkrétně na srpnové poloviční tratě v rakouském Zell am See a stejné distance také v zářijové německé Rujáně. Ambice jsou trochu nejasné, rád bych neudělal ostudu a zaostal co nejméně za první desítkou v cíli. Zell am See je vyhlášený podnik a konkurence se dá očekávat velmi kvalitní. Nicméně tratě znám, před pár lety jsem tam startoval v rámci amatérské kategorie na mistrovství světa. Papírově to na lepší výsledek vidím spíše na začátku září v Německu. Mohly by tam panovat chladnější podmínky, které mi jednoznačně sedí. TOP 10 by byl snový výsledek, ale obávám se, že na to má aktuální výkonnost nestačí.

Lucie: Vzhledem ke konkurenci, jaká v současné době a zejména pak v Evropě na polovičních distancích panuje, se budu snažit prodat vše, co je natrénováno a závod si maximálně užít.  Teď na konci srpna mě čeká první start mezi profesionály v rakouském Zell am See na polovičních distancích. Pak si určitě nenechám ujít závěrečný závod Českého poháru v Příbrami, kde se budu snažit útočit na stupně nejvyšší.

 

U vás je jasné, že necháte nic náhodě. Jak se na závod chystáte po stránce výživy?

Lucie: V triatlonu a zejména pak na delších distancích je výživa čtvrtou disciplínou. Takže za mě je to určitě základní dílek do skládačky. Při závodech už jsem vyzkoušela celou řadu různých produktů i značek a nakonec zakotvila u energetických gelů a koncentrátů od Enervitu. Ty kombinuji s tyčinkami Enervit Performance Bar. Při závodech, které mají start v poledne, tedy s velkým odstupem od snídaně, využívám Enervit PRE Sport. Jako prevenci křečí zařazuji pár dní před závody Enervit Magnesium Sport a během závodů uzobávám solné tablety Enervit Salt Caps.

Jan: U mě vyhrává v den závodu želé Enervit PRE Sport a Enervit Magnesium Sport. Při závodě pak průběžně doplňované solné tablety Enervit Salt Caps, iontový nápoj Enervit G Sport a zejména na běhu energetické gely. Při dlouhém triatlonu jídelníček doplňujeme kromě všemi oblíbeného banánu také například o tortillu se sýrem a pestem nebo jiným běžným jídlem na úpravu přeslazeného „vnitřního klima“.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit