Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Vít Pavlišta už se těší na objemový trénink. S Enervitem i novým trenérem

Letošní sezonu prakticky zakončil na konci září tradičním během v Běchovicích, od té doby ale přidal i několik dalších závodů v rámci tréninku. Ten se teď pro Víta Pavlištu rozjede naplno a půjde do něj s novým trenérem i Enervitem, který mu pomáhá jak v přípravě, tak při závodech.

Jak si zatím užíváš běžeckého podzimu a závodění?

Podzimní závody mám hodně rád, v rámci aktivního odpočinku po sezóně jich odběhám dost. Posledním „vážným“ startem sezóny pro mě bývají každoročně Běchovice a po nich závodím už spíš na menších závodech. V týdnu si chodím zaklusat a o víkendu závodím, třeba i dvakrát. To už se ale od listopadu změní a já už se znovu těším na tréninkový režim.
 

Kterého z výsledků si v poslední době nejvíc ceníš?

Docela slušně mi vyšly právě ty pro mě nepříliš oblíbené Běchovice, kde jsem v rámci mistrovství republiky doběhl druhý v osobním rekordu na této ne zrovna rovinaté trati. Čas 30:27 z Běchovic dávám na stejnou úroveň jako čas pod 30 minut z rovinaté desítky. Slušný výkon jsem předvedl i v Praze na Birell GP (30:13), na Ústeckém půlmaratonu a terénním Klánovickém půlmaratonu.
 

Po dlouhém období teplého počasí se pomalu ochlazuje. Kolik toho ještě chceš do zimy stihnout a jak ti vyhovuje pro běh teplé, nebo naopak sychravé podzimní počasí?

Závody už letos plánuji jen dva a oba už poběžím z objemového tréninku, bez nějakého odpočívání a ladění. Jeden z nich bude domácí ještědský Winter SkyRace. Z počasí mi nejvíc vyhovuje to jarní a podzimní, ideálně slunečno s teplotou kolem 15 stupňů. Vím, že to jsou na počasí docela vysoké nároky (smích). Všeobecně když je do těch 15, tak si nestěžuji. Z extrémů mám mnohem radši mráz než vedro.
 

Mění se nějak během podzimu tvůj trénink, když už nemáš na programu ty největší maratony a půlmaratony, na které se soustředíš? Kolik toho během podzimu naběháš a v jakých intenzitách?

Říjen mívám volnější a moje tréninky jsou v podstatě jen závody. Mezi nimi si chodím zaklusat, plavat, jezdím na koloběžce. Přípravu na další sezónu začínám právě v těchto dnech, začátkem listopadu. V nižší intenzitě začínám znovu nabíhat objemy, na které v závodní sezóně není příliš prostor. Začínám na cca 130 kilometrech týdně ve volném tempu, ke konci přípravy v březnu se dostávám až ke 200 kilometrům týdně, z nichž většina je v tempu.
 

Pomáhá ti při závodech i tréninku sportovní výživa?

V tréninku jsou to především aminokyseliny a regenerační nápoje. Přece jen ta moje kilometráž je už docela vysoká a na regeneraci zas tak moc času nemám. Enervit BCAA a R2 Sport ji dokážou trochu urychlit. Během závodu jsem zvyklý především na koncentráty Enervit Liquid Gel. Jsou rychle vstřebatelné a stravitelné a kofeinový Competition dokáže slušně nakopnout, když už výkon upadá.
 

Narodila se ti dcera, změnila se kvůli tomu nějak tvoje příprava? Třeba přesunem tréninků na jinou dobu a podobně?

Zatím ne. Sára teď potřebuje především mámu a já funguji zatím jen jako občasný utěšovač. Je ráda venku, tak holky jezdí se mnou na závody a je to v pohodě. Časem se to ale jistě změní.
 

Když se ohlédneš za svou letní sezonou, jak ji s odstupem hodnotíš? Včetně těch největších vrcholů, které jsi absolvoval.

Svoji sezónu hodnotím jako vyrovnanou. Žádný závod mi vyloženě neulítl ani jedním směrem. Podával jsem solidní, vyrovnané výkony, což není zlé, ale sezóně nějaký ten top závod chyběl. I proto jsem se rozhodl letos trénink trochu překopat a změnil jsem trenéra. Snad dokáže trochu rozbít můj běžecký stereotyp posledních let a „vyždímá“ ze mě ještě něco víc.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit