Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Zimní závody Petra Vinického, mistra světa v OCR: dřina i bedna na sněhu

Letošní zimu si pochvalují především lyžaři, kteří měli v novém roce ideální podmínky pro závody i tréninky. Sníh a mráz ale udělal radost i některým běžcům, kteří mají rádi extrémy. Petr Vinický holduje extrémním překážkovým běhům, a tak ho letošní zima rozhodně nemohla zastavit. Mistr světa a člen Enervit Teamu absolvoval vydatnou zimní přípravu na novou sezonu včetně tří závodů na sněhu.

Jaké pro vás jsou zimní závody, kdy se musíte vypořádat i s mrazem a sněhem, což během vaší hlavní sezony nehrozí?

Zimní závody beru spíše jako takové zpestření předsezónní přípravy. Všechny starty jsem šel z plného tréninku, takže nic příjemného. Neměl jsem od sebe ani žádná očekávání. Na druhou stranu letos vyšlo počasí, takže zimní závody byly opravdu zimní a mělo to své sněhové kouzlo. Takovou třešinkou na dortu byl poslední ze tří závodů – noční sprint série Gladiator Race. Nebylo to nic dlouhého, jen necelé 4 kilometry, ale bral jsem to jako druhou tréninkovou fázi a podařilo se mi vyhrát navzdory startu téměř na konci startovního pole.


Který závod byl vaším prvním v letošním roce?    

Winter Spartan Race v Liberci, kde bylo krásné zasněžené prostředí se startovním koridorem namířeným na Ještěd. To samozřejmě neslibovalo nic lehkého, navíc jsem pár dní předtím přijel ze soustřední z Harrachova, což bylo poznat na mém běhu. Šel jsem úplně bez jiskry, do kopce jsem se protrápil a celkově se mi běželo velmi zle. V polovině jsem do sebe kopl energetický gel od Enervitu, který mě trochu probral v momentě, kdy přišly první těžší překážky. Právě ty jsem překonal bez ztráty kytičky, což mě vykoplo až na třetí místo v kategorii ELITE.


Jaký byl další závod?

Winter Predator Race, který byl opět na závěr týmového soustředění na Klínovci. Už na startu jsem byl v podstatě mrtvý po náročných trénincích. Závod v hlubokém sněhu, kde jsme si trasu museli vyšlapat, byl opravdu očistec. Nedělní start za deště předčil sobotní co do obtížnosti i délky. Nebýt dobrého obutí od Icebug a energetických gelů od Enervitu, tak se závody vyloženě protrápím. I tak jsem se od poloviny toho nedělního těšil do cíle na teplý regenerační nápoj Enervit R2 Sport a postel... Oba závody jsem dokončil na pátém místě mezi elitou. 


Kromě OCR závodů jste opět absolvoval i třicetikilometrový závod na běžkách v rámci Jizerské 50. Jak se vám letos běželo, a kolik jste toho na běžkách zvládl v průběhu přípravy?

Po loňském premiérovém startu jsem si ten letošní nemohl nechat ujít. Vyšlo krásné počasí a já byl připraven o trochu lépe jak loni. Na běžkách jsme toho odtrénoval víc a častěji jsem byl přímo v Bedřichově. Najezdil jsem okolo 320 kilometrů, což se pozitivně podepsalo i na mém výsledku. Svůj osobní rekord jsem si vylepšil o více než 20 minut na 1:45. Samotný závod jsem si hodně užil a příjemně si zazávodil. Nikde mi nijak nedošlo, za což vděčím i skvělým Enervitene gelům, které jsem si postupně na trati bral. Ty jsou při sportu prostě mojí spásou!


Ve druhé části rozhovoru nabídneme pohled Petra Vinického na jeho letošní přípravu i plány na sezonu, tak nás sledujte a těšte se na pokračování!