Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Zimní závody Petra Vinického, mistra světa v OCR: dřina i bedna na sněhu

Letošní zimu si pochvalují především lyžaři, kteří měli v novém roce ideální podmínky pro závody i tréninky. Sníh a mráz ale udělal radost i některým běžcům, kteří mají rádi extrémy. Petr Vinický holduje extrémním překážkovým běhům, a tak ho letošní zima rozhodně nemohla zastavit. Mistr světa a člen Enervit Teamu absolvoval vydatnou zimní přípravu na novou sezonu včetně tří závodů na sněhu.

Jaké pro vás jsou zimní závody, kdy se musíte vypořádat i s mrazem a sněhem, což během vaší hlavní sezony nehrozí?

Zimní závody beru spíše jako takové zpestření předsezónní přípravy. Všechny starty jsem šel z plného tréninku, takže nic příjemného. Neměl jsem od sebe ani žádná očekávání. Na druhou stranu letos vyšlo počasí, takže zimní závody byly opravdu zimní a mělo to své sněhové kouzlo. Takovou třešinkou na dortu byl poslední ze tří závodů – noční sprint série Gladiator Race. Nebylo to nic dlouhého, jen necelé 4 kilometry, ale bral jsem to jako druhou tréninkovou fázi a podařilo se mi vyhrát navzdory startu téměř na konci startovního pole.


Který závod byl vaším prvním v letošním roce?    

Winter Spartan Race v Liberci, kde bylo krásné zasněžené prostředí se startovním koridorem namířeným na Ještěd. To samozřejmě neslibovalo nic lehkého, navíc jsem pár dní předtím přijel ze soustřední z Harrachova, což bylo poznat na mém běhu. Šel jsem úplně bez jiskry, do kopce jsem se protrápil a celkově se mi běželo velmi zle. V polovině jsem do sebe kopl energetický gel od Enervitu, který mě trochu probral v momentě, kdy přišly první těžší překážky. Právě ty jsem překonal bez ztráty kytičky, což mě vykoplo až na třetí místo v kategorii ELITE.


Jaký byl další závod?

Winter Predator Race, který byl opět na závěr týmového soustředění na Klínovci. Už na startu jsem byl v podstatě mrtvý po náročných trénincích. Závod v hlubokém sněhu, kde jsme si trasu museli vyšlapat, byl opravdu očistec. Nedělní start za deště předčil sobotní co do obtížnosti i délky. Nebýt dobrého obutí od Icebug a energetických gelů od Enervitu, tak se závody vyloženě protrápím. I tak jsem se od poloviny toho nedělního těšil do cíle na teplý regenerační nápoj Enervit R2 Sport a postel... Oba závody jsem dokončil na pátém místě mezi elitou. 


Kromě OCR závodů jste opět absolvoval i třicetikilometrový závod na běžkách v rámci Jizerské 50. Jak se vám letos běželo, a kolik jste toho na běžkách zvládl v průběhu přípravy?

Po loňském premiérovém startu jsem si ten letošní nemohl nechat ujít. Vyšlo krásné počasí a já byl připraven o trochu lépe jak loni. Na běžkách jsme toho odtrénoval víc a častěji jsem byl přímo v Bedřichově. Najezdil jsem okolo 320 kilometrů, což se pozitivně podepsalo i na mém výsledku. Svůj osobní rekord jsem si vylepšil o více než 20 minut na 1:45. Samotný závod jsem si hodně užil a příjemně si zazávodil. Nikde mi nijak nedošlo, za což vděčím i skvělým Enervitene gelům, které jsem si postupně na trati bral. Ty jsou při sportu prostě mojí spásou!


Ve druhé části rozhovoru nabídneme pohled Petra Vinického na jeho letošní přípravu i plány na sezonu, tak nás sledujte a těšte se na pokračování!

AKTUALITY

2/12
Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová: „Před úrazem jsem jen přežívala“

Když v 19 letech uklouzla na schodech, netušila, že se jí život dramaticky změní. Od roku 2010 je na vozíku, ale zároveň říká: „Předtím jsem nežila, jen přežívala. Dneska žiju a plním si své sny.“ Šárka Pultar Musilová se musela poprat s obřími následky banálního pádu a výrazně ji v tom pomohl sport, který dostal nezastupitelné místo v jejím životě. Dnes je pětinásobnou paralympijskou medailistkou a užívá si života nejen na střelnicích, ale i se svým manželem a psem, což prozrazuje v poslední části našeho rozhovoru.

30/11
Jaké se vyznat ve sportovní výživě? Mrkněte na záznam našeho semináře a přihlaste se na další!

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na to, jak se vyznat ve sportovní výživě. Mluvili jsme o tom, jaké produkty se nabízejí, jaké je jejich (ideální) složení, a proč obsahují, co obsahují. Také jsme si řekli, jak přemýšlet o vhodných doplňcích na základě našich cílů. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v prosinci. 

28/11
Rozdáváme vánoční dárky v předstihu - chcete také jeden?

Zbývá měsíc do Vánoc a my pro vás máme právě teď nachystané vánoční dárky pro každého! U nás totiž Ježíšek vzkazy poctivě čte a vždy přání splní. Stačí objednat na našem e-shopu od 27. 11. do 10. 12. a říct si o jeden z dárků, který pro vás máme připravený.

25/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

Více aktualit