Často se ptáte, s čím v oblasti sportovní výživy začít, abyste zbytečně neutráceli a zároveň pomohli svému sportovnímu výkonu i růstu výkonnosti. Nabízíme proto stručný přehled top kategorií produktů, které běžci, cyklisté, lyžaři, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci nejčastěji užívají, včetně jejich přínosů. Tedy co byste od nich měli očekávat a co v nich hledat. Lépe tak pochopíte, proč a jaký produkt v uvedený čas použít.
Správně zvolený výživový plán by měl každopádně myslet na dobu před, během a po sportu, kdy jsou potřeby organizmu rozdílné. Proto je jiné i složení předsportovního želé, energetických gelů či regeneračního nápoje. My se ve třetím díle našeho seriálu zabýváme dobou PO sportu.
Přečtěte si také o:
- době PŘED sportem
- době BĚHEM sportu
PO sportu
V této fázi si organizmus říká o vše, co během něj ztratil. Potřebuje energii, aby doplnil glykogen, aminokyseliny, aby opravil porušená svalová vlákna, vitaminy a minerální látky pro všechny vnitřní pochody a jejich urychlení. Proto existují regenerační nápoje.
Regenerační nápoje
- pomáhají s regenerací
- uhasí žízeň po sportu
- doplní energii, která po sportu vždycky chybí
Během sportovního výkonu spotřebováváme energii (v podobě glykogenu a bohužel i svalových aminokyselin), minerální látky, ztrácíme tekutiny. Po sportu tak musí tělo ztráty dorovnat, a protože se snaží na podobnou zátěž připravit lépe, vytvoří si rovnou i větší zásobu. Tomuto předzásobení, které je klasickou ukázkou adaptace lidského organizmu na těžké podmínky, říkáme superkompenzace, která pak stojí za růstem výkonnosti.
Pojďme ale zpátky na konec tréninku – čím jiným by měl sportovec doplnit chybějící látky a tekutiny, než právě doplňováním energie (nejlépe v rychle vstřebatelné formě, tedy v podobě jednoduchých sacharidů), minerálních látek, lehce vstřebatelných aminokyselin (nejzastoupenějšími v těle jsou glutamin, leucin, isoleucin a valin) a tekutin? Tohle vše obsahuje právě regenerační nápoj, například mezi vytrvalci doslova legendární Enervit R2 Recovery Drink.
Pokud regenerační nápoj vypijete v průběhu 30 minut po skončení sportu, uděláte pro svoji regeneraci to nejlepší. Využijete totiž otevřená okna do svalových buněk (tzv. anabolické okno), kterými tam můžete dostat mnoho ze ztracených živin. Po skončení fyzické aktivity se okna začínají postupně zavírat, což trvá zhruba 30 minut, a regenerační proces se tak výrazně prodlouží. Vzhledem k tomu, že i tak trvá 1-2 dny (dle intenzity výkonu) a další intenzivní výkon by měl přijít, až když jsme plně regenerovaní, pak využití anabolického okna je důležitým momentem v růstu výkonnosti a někdy i jazýčkem na vahách mezi růstem (u plně regenerovaného) a poklesem (u nedoregenerovaného) sportovce.
Co má tedy regenerační nápoj přinést?
- Připravit organizmus na další trénink.
- Odstartovat zaplňování glykogenových rezerv, které jsou pro sportovce důležité.
- Nastartovat stabilizaci vnitřního prostředí organizmu.
- Začít s opravováním poškozených svalových vláken.
Regenerační nápoj má zkrátka zahájit přípravu na další sportovní výkon a měli bychom o něm vlastně mluvit jako o prvním doporučovaném předstartovním jídle. Když se pak budeme bavit o vhodné výživě časově startu nejbližší, dostaneme se opět na začátek – tedy k předstartovnímu želé…