Možná občas slýcháte, že pivo je nejlepší „ionťák“, zvlášť mezi rekreačními sportovci je to celkem rozšířené. Ale pravda to není. Zatímco iontový nápoj vám pomáhá, pivo škodí. Proč? Protože iontový nápoj obsahuje vše potřebné pro váš výkon (energie, minerální látky, tekutiny), pivo naopak prakticky nic. Naopak obsahuje alkohol, který tělo bere jako jed a začne se prioritně věnovat tomu, aby ho zpracovalo a dostalo z těla ven. Na ostatní najednou není prostor a vašemu výkonu to výrazně škodí...
Řekněme si, co všechno musí náš organizmus při sportu řešit:
- energii pro výkon
- energii pro mozek v důsledku snižující se hladiny krevního cukru
- pracující svaly
- okysličování organizmu
- úbytek tekutin
- ztrátu minerálních látek
- odvádění spalin (metabolitů), které při sportu vznikají
- termoregulaci, tedy udržování životaschopné teploty v organizmu
Má toho celkem dost a plné buňky práce. Aby vše šlapalo co nejlépe, potřebuje nějaké vstupy, se kterými může pracovat. Hodí se proto energie pro výkon dodávaná prostřednictvím rychle a dobře vstřebatelné sportovní výživy, tekutiny potřebné pro všechny pochody v těle, i minerální látky podílející se na mnoha reakcích a ztrácené v důsledku pocení. Není proto překvapením, že ideálním nápojem během sportu je iontový nápoj, třeba Enervit Isotonic Drink.
Jak je to s pivem při sportu?
Zastávka při vyjížďce na kole vyplněná pivní pauzou má za následek, že vše potřebné a výše popsané tělo odsune na druhou kolej, protože dostává novou prioritu – vypořádat se s alkoholem. Alkohol totiž představuje pro tělo jed, proto se mu okamžitě brání a je pro něj důležité se ho zbavit. Na úkor všeho ostatního, co by v dané chvíli bylo dobré udělat.
Však si vzpomeňte na methanolovou aféru, která otřásla Českem. Určitě si vybavujete, kolik lidí zemřelo a kolik dalších má doživotní následky. A možná si i vzpomenete, že když lékaři přišli na požití methanolu včas, snažili se zabránit jeho tragickým důsledkům přebitím ethylalkoholem (ethanolem), tedy nějakým alkoholickým nápojem. Právě proto, že tělo se mu začne věnovat přednostně. Zatímco se tedy zbavovalo jedu v podobě alkoholu, methanol z těla odešel s minimálními následky…
Po výkonu neškoďte svému tělu
Pokud si říkáte, že po výkonu už je všechno v pohodě a pivo může být, uvědomte si, v jakém stavu je lidský organizmus:
- vyčerpané glykogenové zásoby s nutností co nejdříve je doplnit,
- poškozená svalová vlákna s nutností co nejdříve zahájit jejich opravy,
- nutný co nejrychlejší odvod různých metabolitů,
- vysoká hladina volných radikálů
- výrazný nedostatek tekutin v buňkách, které jsou po sportu značně dehydrovány
- zakyselený organizmus
Tělo po sportovním výkonu prostě není vůbec v dobrém stavu, všude je hodně práce, která nesnese odkladu. A najednou by přišel nepřítel číslo jedna – alkohol. Tělo v tu chvíli musí urychleně změnit priority a vše ostatní nechá na později. K vaší škodě tak dojde k enormnímu prodloužení doby regenerace, navíc je pivo močopudné. Takže místo abyste skutečně doplňovali tekutiny, které jste vypotili během výkonu, tak naopak tekutiny tělu ještě více odvádíte…
Po výkonu se proto spolehněte na opravdový regenerační nápoj, který vám výrazně pomůže urychlit regeneraci. Buňky totiž dostanou to, co potřebují: energii pro doplnění glykogenu, aminokyseliny pro opravu poškozených svalových vláken, v optimálním poměru vypocené minerální látky, antioxidanty. Nic z toho v pivu nenajdete.
Pivo si klidně dejte, ale rozhodně ne během sportovního výkonu a těsně po něm. Vydržte dvě hodinky, až doplníte tekutiny (nealkoholickými nápoji), sacharidy (regeneračním nápojem a sacharidovým jídlem), aminokyseliny (pro opravu svalových vláken) a vitaminy s minerálními látkami. Krátké „pivní“ zastávky během cyklistických výletů nahraďte konzumací iontového nápoje Enervit Isotonic Drink a regeneračního nápoje Enervit R2 Recovery Drink a poznáte velmi citelně, jak najednou zmizí pocit těžkých nohou a nedostatku energie s neustálým hladem a chutí na sladké.
A doporučení na závěr – chcete-li, aby váš nápoj po sportu měl říz, stačí si Recovery Drink namíchat do jemně perlivé vody (pro snazší postup míchání nejdříve jednu dávku R2 rozmíchejte v neperlivé vodě – nebude při míchání pěnit – a pak dolejte jemně perlivou vodou). Krásně vás osvěží a výrazně pomůže!
Více se o pitném režimu dozvíte v naší výživové poradně:
Jak, proč a čím plnit pitný režim?
Jak správně ředit iontový nápoj?
Zotavení a regenerace po výkonu: doplňování sacharidů