Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte, že... pivo opravdu není nejlepší iontový nápoj?

Možná občas slýcháte, že pivo je nejlepší „ionťák“, zvlášť mezi rekreačními sportovci je to celkem rozšířené. Ale pravda to není. Zatímco iontový nápoj vám pomáhá, pivo škodí. Proč? Protože iontový nápoj obsahuje vše potřebné pro váš výkon (energie, minerální látky, tekutiny), pivo naopak prakticky nic. Naopak obsahuje alkohol, který tělo bere jako jed a začne se prioritně věnovat tomu, aby ho zpracovalo a dostalo z těla ven. Na ostatní najednou není prostor a vašemu výkonu to výrazně škodí...

Řekněme si, co všechno musí náš organizmus při sportu řešit:

  • energii pro výkon
  • energii pro mozek v důsledku snižující se hladiny krevního cukru
  • pracující svaly
  • okysličování organizmu
  • úbytek tekutin
  • ztrátu minerálních látek
  • odvádění spalin (metabolitů), které při sportu vznikají
  • termoregulaci, tedy udržování životaschopné teploty v organizmu

 

Má toho celkem dost a plné buňky práce. Aby vše šlapalo co nejlépe, potřebuje nějaké vstupy, se kterými může pracovat. Hodí se proto energie pro výkon dodávaná prostřednictvím rychle a dobře vstřebatelné sportovní výživy, tekutiny potřebné pro všechny pochody v těle, i minerální látky podílející se na mnoha reakcích a ztrácené v důsledku pocení. Není proto překvapením, že ideálním nápojem během sportu je iontový nápoj, třeba Enervit Isotonic Drink.

 

Jak je to s pivem při sportu?

Zastávka při vyjížďce na kole vyplněná pivní pauzou má za následek, že vše potřebné a výše popsané tělo odsune na druhou kolej, protože dostává novou prioritu – vypořádat se s alkoholem. Alkohol totiž představuje pro tělo jed, proto se mu okamžitě brání a je pro něj důležité se ho zbavit. Na úkor všeho ostatního, co by v dané chvíli bylo dobré udělat.

 

Však si vzpomeňte na methanolovou aféru, která otřásla Českem. Určitě si vybavujete, kolik lidí zemřelo a kolik dalších má doživotní následky. A možná si i vzpomenete, že když lékaři přišli na požití methanolu včas, snažili se zabránit jeho tragickým důsledkům přebitím ethylalkoholem (ethanolem), tedy nějakým alkoholickým nápojem. Právě proto, že tělo se mu začne věnovat přednostně. Zatímco se tedy zbavovalo jedu v podobě alkoholu, methanol z těla odešel s minimálními následky…

 

Po výkonu neškoďte svému tělu

Pokud si říkáte, že po výkonu už je všechno v pohodě a pivo může být, uvědomte si, v jakém stavu je lidský organizmus:

  • vyčerpané glykogenové zásoby s nutností co nejdříve je doplnit,
  • poškozená svalová vlákna s nutností co nejdříve zahájit jejich opravy,
  • nutný co nejrychlejší odvod různých metabolitů,
  • vysoká hladina volných radikálů
  • výrazný nedostatek tekutin v buňkách, které jsou po sportu značně dehydrovány
  • zakyselený organizmus

 

Tělo po sportovním výkonu prostě není vůbec v dobrém stavu, všude je hodně práce, která nesnese odkladu. A najednou by přišel nepřítel číslo jedna – alkohol. Tělo v tu chvíli musí urychleně změnit priority a vše ostatní nechá na později. K vaší škodě tak dojde k enormnímu prodloužení doby regenerace, navíc je pivo močopudné. Takže místo abyste skutečně doplňovali tekutiny, které jste vypotili během výkonu, tak naopak tekutiny tělu ještě více odvádíte…

 

Po výkonu se proto spolehněte na opravdový regenerační nápoj, který vám výrazně pomůže urychlit regeneraci. Buňky totiž dostanou to, co potřebují: energii pro doplnění glykogenu, aminokyseliny pro opravu poškozených svalových vláken, v optimálním poměru vypocené minerální látky, antioxidanty. Nic z toho v pivu nenajdete.

 

Pivo si klidně dejte, ale rozhodně ne během sportovního výkonu a těsně po něm. Vydržte dvě hodinky, až doplníte tekutiny (nealkoholickými nápoji), sacharidy (regeneračním nápojem a sacharidovým jídlem), aminokyseliny (pro opravu svalových vláken) a vitaminy s minerálními látkami. Krátké „pivní“ zastávky během cyklistických výletů nahraďte konzumací iontového nápoje Enervit Isotonic Drink a regeneračního nápoje Enervit R2 Recovery Drink a poznáte velmi citelně, jak najednou zmizí pocit těžkých nohou a nedostatku energie s neustálým hladem a chutí na sladké.

 

A doporučení na závěr – chcete-li, aby váš nápoj po sportu měl říz, stačí si Recovery Drink namíchat do jemně perlivé vody (pro snazší postup míchání nejdříve jednu dávku R2 rozmíchejte v neperlivé vodě – nebude při míchání pěnit – a pak dolejte jemně perlivou vodou). Krásně vás osvěží a výrazně pomůže!

 

Více se o pitném režimu dozvíte v naší výživové poradně:

Jak, proč a čím plnit pitný režim?
Jak správně ředit iontový nápoj?
Zotavení a regenerace po výkonu: doplňování sacharidů

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Ptáte se nás: Kolik sacharidů tělo využije při vytrvalostním výkonu?

Poměrně často se setkáváme s dotazy, jestli není možné se energetickými doplňky během výkonu „předávkovat“. Nebo kolik energie ze sacharidů během výkonu přijmout, aby byl efekt maximální. Na obě otázky samozřejmě existují jasné odpovědi vycházející z fyziologie a schopností našeho organizmu pracovat se sacharidy jako důležitými zdroji energie při vytrvaleckém výkonu.

Proč myslet na OKYSLIČENÍ a co znamená VASODILATACE?

Základem vytrvalostního výkonu je dostatek kyslíku pro buňky. Energie díky tomu může být kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji (výkon může trvat delší dobu) a vzniká i méně fatálních metabolitů, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce. Dobrou zprávou je, že můžete organizmu pomoci a my prozradíme jak.

Ptáte se nás: Nestačí na kratší a lehčí trénink voda nebo šťáva místo ionťáku?

Tuhle otázku slýcháme často a nejspíš je motivovaná ekonomickou stránkou věci, tedy faktem že samotná voda je levnější než iontový nápoj. My se na problém ale podíváme ze sportovní stránky věci, nabídneme také pohled fyziologický a nakonec přidáme i ten ekonomický aspekt. Uvidíte, že představa o levnější šťávě můžu být jen mýtus, nehledě na přínosy iontového nápoje pro váš sportovní výkon.

Co je glykogen a k čemu slouží?

Ve formě glykogenu je v těle uložena sacharidová zásoba energie. Podle místa uložení glykogenu v těle se bavíme o jaterním nebo o svalovém glykogenu, přičemž každý slouží k trochu jiné potřebě organizmu. Mít glykogenu co nejvíc a zároveň ho během sportu šetřit, to jsou dva hlavní úkoly pro každého vytrvalce.

Ptáte se nás: Proč sladkosti před sportem škodí výkonu?

Možná už víte, že konzumaci jakýchkoli sladkostí v době 2 hodin před sportem striktně odmítáme. Není to otázka naší životní filozofie, ale odpověď na otázku fyziologie. Víte, co se v těle děje po konzumaci čehokoli sladkého s vysokým glykemickým indexem? Nabízíme vám odpověď.

Více aktualit

AKTUALITY

25/9
Helena Karásková v TOP 10 na MS Xterra

Po 9. místě na mistrovství Evropy (více zde) se členka Enervit Teamu probojovala i do nejlepší desítky na světovém šampionátu Xterra v terénním triatlonu. Helena Karásková tak opět dokázala, že stále patří do světové špičky, byť už se sportu nevěnuje profesionálně.

22/9
Máme pro vás záznam zářijových seminářů a termín nového

V září opět pokračoval náš letošní seriál online seminářů věnovaných vašim nejčastějším dotazům. A také jsme vysílali seminář na téma "Jak, proč a čím doplňovat energii během výkonu", který jsme pořádali ve spolupráci s organizátory cyklistického závodu Pražská 50. Další pro vás chystáme v říjnu - proběhně 24. 10. od 17:00 online a tématem bude "Večerní sportování a stravování".

18/9
Patricie Müllerová má bronz z cyklistického MS juniorů

Na konci srpna vybojovala česká reprezentantka cenný kov na dráze v disciplíně madison. Z bronzu se radovala se svou parťačkou Adélou Markovou a navázala tak na výborné vystoupení na mistrovství Evropy, kde jen vinou hromadného pádu přišla o titul šampionky. Patricie dlouhodobě spoléhá na Enervit, stejně jako její domácí stáj TUFO Pardus Prostějov.

15/9
ROZHOVOR: Brankář zlínských hokejistů Daniel Huf o titulu i přípravě na sezonu

V dubnu poznal euforii z triumfu ve druhé nejvyšší hokejové soutěži u nás, navíc po tradičně vyhroceném derby se Vsetínem. Hned poté čelil útokům hokejových osobností z Kladna v čele s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem v baráži, která mohla po roce vrátit Zlín do extraligy. Stejný cíl budou mít Berani i letos a také tentokrát jim bude pomáhat sportovní výživa Enervit.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

Více aktualit