Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co čekat od sportovní výživy BĚHEM sportu?

Často se ptáte, s čím v oblasti sportovní výživy začít, abyste zbytečně neutráceli a zároveň pomohli svému sportovnímu výkonu i růstu výkonnosti. Nabízíme proto stručný přehled top kategorií produktů, které běžci, cyklisté, lyžaři, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci nejčastěji užívají, včetně jejich přínosů. Tedy co byste od nich měli očekávat a co v nich hledat. Lépe tak pochopíte, proč a jaký produkt v uvedený čas použít.

Správně zvolený výživový plán by měl každopádně myslet na dobu před, během a po sportu, kdy jsou potřeby organizmu rozdílné. Proto je jiné i složení předsportovního želé, energetických gelů či regeneračního nápoje. My ve druhém díle našeho seriálu pokračujeme dobou BĚHEM sportu.


Přečtěte si také o:
- době PŘED sportem

- době PO sportu
 

BĚHEM sportu

V této fázi je potřeba dodávat tělu energii, tekutiny i vypocené minerální látky. Proto během výkonu vytrvalostní sportovci spoléhají na iontový nápoj a energii z dobře vstřebatelných sacharidů ve formě gelů, koncentrátů, tablet nebo tyčinek. Co od nich čekat?
 

Iontový nápoj

  • doplňuje tekutiny
  • doplňuje ionty, tedy minerální látky
  • dodává energii

Od nápoje očekáváme, že nám doplní tekutiny. U sportovce je navíc důležité, aby byly tekutiny i rychle vstřebány. Výzkumy dokládají, že rychlejší vstřebatelnost než čistá voda má voda s obsahem malého (max. 5 % = isotonické ředění) množství rychlých sacharidů a sodíku. Což je už velmi blízko k iontovému nápoji, který obsahuje jak sacharidy (ideálně více různých druhů) pro doplňování energie, tak minerální látky nejčastěji zastoupené v potu (sodík, draslík, hořčík). Protože minerální látky si tělo neumí vyrábět samo, je odkázáno na jejich příjem stravou, a protože právě během sportu je úbytek těchto elektrolytů největší, měl by být současně řešený i jejich příjem, a to především během delších výkonů.

 

Energetické gely

  • dodávají energii

U energetických gelů očekáváme, že se z nich bude uvolňovat energie po dobu alespoň 40 minut, že se lehce vstřebají a příliš nezatíží náš trávicí trakt. Uvolňování energie se děje především díky obsaženým sacharidům, které by měly být v mixu jak rychle (glukóza, maltodextrin), tak i pomaleji se uvolňující energie (vícemolekulové polymery, např. DP4, trehalóza, isomaltulóza). Díky takovému mixu máte jistotu, že vám gel pomůže během pár minut, ale současně vám bude postupně dodávat energii i v delším čase.

 

Energetické tablety

  • dodávají energii
  • oproti gelům i minerální látky

Od energetických tablet očekáváme prakticky to samé, co od gelů. Od těch je odlišuje především pevná konzistence, pro kterou po nich mnozí sahají. A která je v některých sportech a při mrazech i lépe použitelná než gely. Někdy i pocit kousání lépe zažene hlad při sportu. Každopádně na rozdíl od gelů obsahují energetické tablety i některé minerální látky ztrácené potem – jako třeba Enervit Carbo Tablets s obsahem draslíku, hořčíku, sodíku a mixem vitaminů.

 

Energetické koncentráty

  • dodávají více energie než gely
  • jde o bleskovou energii

Na rozdíl od gelů, které mají zajišťovat průběžné a „poklidné“ doplňování energie, jsou koncentráty jakousi „explozí“ v momentě, kdy situace začíná být vážná. Buď se propadáte do únavy a potřebujete rychle nakopnout, nebo se blížíte do cíle a chcete ze sebe dostat maximum. V obou případech je spíše než pozvolná energie potřeba energie rychlá, s výraznou účinností, která sice nevydrží tak dlouho jako z gelu, ale dostane vás z komplikací.

Aby se tak stalo, musí energie obsažená ve formě sacharidů projít co nejrychleji žaludkem. To se stane pouze tehdy, jedná-li se výhradně o jednoduché sacharidy bez bílkovin, tuků a vlákniny, navíc v řídké formě – pak máte jistotu rychlého zásahu. Proto bývají koncentráty řidší než gely.

A ještě jednu výhodu v sobě mají – kombinace glukózy a fruktózy znamená maximální využití všech energetických nosičů z tenkého střeva krví do svalů, což znamená, že touto kombinací zvýšíte příjem energie 1,7krát. Je-li navíc glukóza obsažená ve formě maltodextrinu, pak se jedná o skutečnou energetickou explozi – maltodextrin totiž při stejné hustotě tekutiny jako u jednoduché glukózy obsahuje 5x více energie. Zajišťuje tedy stejně rychlé vstřebání (hustota je stejná), ale 5x více energie. Prostě bomba!

A co si pod pojmem „energetický koncentrát“ představit? Třeba oblíbené Enervit Liquid Gely.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Jak si sestavit tréninkový plán

Pořád pravidelně trénujete, stravujete se podle našich výživových doporučení, ale výkonnostně se nijak neposouváte? Zaměřte se na svůj trénink, který je stejně jako správná výživa nesmírně důležitý pro rozvoj vaší výkonnosti. Pamatujte především na to, že tréninkové dávky by neměly být stále stejné a že by se měla měnit i intenzita tréninků.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit

AKTUALITY

27/1
On-line seminář: Jak si výživou nepokazit (nejen) Jizerskou 50

Chystáte se na některý ze závodů Jizerské 50 a neradi byste chybovali v otázce výživy, která je pro každý sportovní výkon důležitá? Pak se zúčastněte našeho on-line semináře, který pořádáme ve spolupráci právě s Jizerskou 50 – legendárním závodem v běhu na lyžích, jehož výživovým partnerem jsme. Seminář proběhne 6. února on-line a účast na něm je zdarma.

27/1
Objevte naše novinky - s ochutnávkou zdarma

S novým rokem pro vás máme i naše Enervit novinky. Vyzkoušet můžete novou tyčinku Enervit Performance Bar s kreatinem a aminokyselinami BCAA a opět máme v nabídce Enervit Salt Caps, které jste si přáli zařadit znovu do našeho portfolia.

16/1
Přijďte na novoroční seminář o výživě a technologii ve sportu

Ve spolupráci s našimi partnery z Českého běžeckého klubu pro vás hned v lednu chystáme seminář o výživě ve sportu. Spolu s ním bude na programu i přednáška o technologii ve sportu. Dorazit můžete po přihlášení i vy – 23. ledna na Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze.

9/1
Legendární Jizerská 50 startuje už za měsíc, i s Enervitem

Další start legendy se blíží. Jizerská 50 letos začíná 9. února a vyvrcholí hlavním závodem na 50 km v neděli 12. února. Enervit coby specialista na výživu běžců na lyžích a dalších vytrvalostních sportovců samozřejmě nebude chybět – součástí této legendární akce jsme už přes 10 let.

6/1
Inventura skladu = výhoda pro vás

Naše novoroční inventura je šance pro vás. Nakupte poslední kousky, co máme na skladě s omezenou expirací, a ušetřete. Máme pro vás třeba energetické tyčinky nebo proteiny. Inventura s sebou bohžel nese i zdržení při expedici objednávek, za které se omlouváme a nabízíme vám dárek ke každé objednávce jako omluvu.

Více aktualit