Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co čekat od sportovní výživy BĚHEM sportu?

Často se ptáte, s čím v oblasti sportovní výživy začít, abyste zbytečně neutráceli a zároveň pomohli svému sportovnímu výkonu i růstu výkonnosti. Nabízíme proto stručný přehled top kategorií produktů, které běžci, cyklisté, lyžaři, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci nejčastěji užívají, včetně jejich přínosů. Tedy co byste od nich měli očekávat a co v nich hledat. Lépe tak pochopíte, proč a jaký produkt v uvedený čas použít.

Správně zvolený výživový plán by měl každopádně myslet na dobu před, během a po sportu, kdy jsou potřeby organizmu rozdílné. Proto je jiné i složení předsportovního želé, energetických gelů či regeneračního nápoje. My ve druhém díle našeho seriálu pokračujeme dobou BĚHEM sportu.


Přečtěte si také o:
- době PŘED sportem

- době PO sportu
 

BĚHEM sportu

V této fázi je potřeba dodávat tělu energii, tekutiny i vypocené minerální látky. Proto během výkonu vytrvalostní sportovci spoléhají na iontový nápoj a energii z dobře vstřebatelných sacharidů ve formě gelů, koncentrátů, tablet nebo tyčinek. Co od nich čekat?
 

Iontový nápoj

  • doplňuje tekutiny
  • doplňuje ionty, tedy minerální látky
  • dodává energii

Od nápoje očekáváme, že nám doplní tekutiny. U sportovce je navíc důležité, aby byly tekutiny i rychle vstřebány. Výzkumy dokládají, že rychlejší vstřebatelnost než čistá voda má voda s obsahem malého (max. 5 % = isotonické ředění) množství rychlých sacharidů a sodíku. Což je už velmi blízko k iontovému nápoji, který obsahuje jak sacharidy (ideálně více různých druhů) pro doplňování energie, tak minerální látky nejčastěji zastoupené v potu (sodík, draslík, hořčík). Protože minerální látky si tělo neumí vyrábět samo, je odkázáno na jejich příjem stravou, a protože právě během sportu je úbytek těchto elektrolytů největší, měl by být současně řešený i jejich příjem, a to především během delších výkonů.

 

Energetické gely

  • dodávají energii

U energetických gelů očekáváme, že se z nich bude uvolňovat energie po dobu alespoň 40 minut, že se lehce vstřebají a příliš nezatíží náš trávicí trakt. Uvolňování energie se děje především díky obsaženým sacharidům, které by měly být v mixu jak rychle (glukóza, maltodextrin), tak i pomaleji se uvolňující energie (vícemolekulové polymery, např. DP4, trehalóza, isomaltulóza). Díky takovému mixu máte jistotu, že vám gel pomůže během pár minut, ale současně vám bude postupně dodávat energii i v delším čase.

 

Energetické tablety

  • dodávají energii
  • oproti gelům i minerální látky

Od energetických tablet očekáváme prakticky to samé, co od gelů. Od těch je odlišuje především pevná konzistence, pro kterou po nich mnozí sahají. A která je v některých sportech a při mrazech i lépe použitelná než gely. Někdy i pocit kousání lépe zažene hlad při sportu. Každopádně na rozdíl od gelů obsahují energetické tablety i některé minerální látky ztrácené potem – jako třeba Enervit Carbo Tablets s obsahem draslíku, hořčíku, sodíku a mixem vitaminů.

 

Energetické koncentráty

  • dodávají více energie než gely
  • jde o bleskovou energii

Na rozdíl od gelů, které mají zajišťovat průběžné a „poklidné“ doplňování energie, jsou koncentráty jakousi „explozí“ v momentě, kdy situace začíná být vážná. Buď se propadáte do únavy a potřebujete rychle nakopnout, nebo se blížíte do cíle a chcete ze sebe dostat maximum. V obou případech je spíše než pozvolná energie potřeba energie rychlá, s výraznou účinností, která sice nevydrží tak dlouho jako z gelu, ale dostane vás z komplikací.

Aby se tak stalo, musí energie obsažená ve formě sacharidů projít co nejrychleji žaludkem. To se stane pouze tehdy, jedná-li se výhradně o jednoduché sacharidy bez bílkovin, tuků a vlákniny, navíc v řídké formě – pak máte jistotu rychlého zásahu. Proto bývají koncentráty řidší než gely.

A ještě jednu výhodu v sobě mají – kombinace glukózy a fruktózy znamená maximální využití všech energetických nosičů z tenkého střeva krví do svalů, což znamená, že touto kombinací zvýšíte příjem energie 1,7krát. Je-li navíc glukóza obsažená ve formě maltodextrinu, pak se jedná o skutečnou energetickou explozi – maltodextrin totiž při stejné hustotě tekutiny jako u jednoduché glukózy obsahuje 5x více energie. Zajišťuje tedy stejně rychlé vstřebání (hustota je stejná), ale 5x více energie. Prostě bomba!

A co si pod pojmem „energetický koncentrát“ představit? Třeba oblíbené Enervit Liquid Gely.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit