Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co čekat od sportovní výživy BĚHEM sportu?

Často se ptáte, s čím v oblasti sportovní výživy začít, abyste zbytečně neutráceli a zároveň pomohli svému sportovnímu výkonu i růstu výkonnosti. Nabízíme proto stručný přehled top kategorií produktů, které běžci, cyklisté, lyžaři, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci nejčastěji užívají, včetně jejich přínosů. Tedy co byste od nich měli očekávat a co v nich hledat. Lépe tak pochopíte, proč a jaký produkt v uvedený čas použít.

Správně zvolený výživový plán by měl každopádně myslet na dobu před, během a po sportu, kdy jsou potřeby organizmu rozdílné. Proto je jiné i složení předsportovního želé, energetických gelů či regeneračního nápoje. My ve druhém díle našeho seriálu pokračujeme dobou BĚHEM sportu.


Přečtěte si také o:
- době PŘED sportem

- době PO sportu
 

BĚHEM sportu

V této fázi je potřeba dodávat tělu energii, tekutiny i vypocené minerální látky. Proto během výkonu vytrvalostní sportovci spoléhají na iontový nápoj a energii z dobře vstřebatelných sacharidů ve formě gelů, koncentrátů, tablet nebo tyčinek. Co od nich čekat?
 

Iontový nápoj

  • doplňuje tekutiny
  • doplňuje ionty, tedy minerální látky
  • dodává energii

Od nápoje očekáváme, že nám doplní tekutiny. U sportovce je navíc důležité, aby byly tekutiny i rychle vstřebány. Výzkumy dokládají, že rychlejší vstřebatelnost než čistá voda má voda s obsahem malého (max. 5 % = isotonické ředění) množství rychlých sacharidů a sodíku. Což je už velmi blízko k iontovému nápoji, který obsahuje jak sacharidy (ideálně více různých druhů) pro doplňování energie, tak minerální látky nejčastěji zastoupené v potu (sodík, draslík, hořčík). Protože minerální látky si tělo neumí vyrábět samo, je odkázáno na jejich příjem stravou, a protože právě během sportu je úbytek těchto elektrolytů největší, měl by být současně řešený i jejich příjem, a to především během delších výkonů.

 

Energetické gely

  • dodávají energii

U energetických gelů očekáváme, že se z nich bude uvolňovat energie po dobu alespoň 40 minut, že se lehce vstřebají a příliš nezatíží náš trávicí trakt. Uvolňování energie se děje především díky obsaženým sacharidům, které by měly být v mixu jak rychle (glukóza, maltodextrin), tak i pomaleji se uvolňující energie (vícemolekulové polymery, např. DP4, trehalóza, isomaltulóza). Díky takovému mixu máte jistotu, že vám gel pomůže během pár minut, ale současně vám bude postupně dodávat energii i v delším čase.

 

Energetické tablety

  • dodávají energii
  • oproti gelům i minerální látky

Od energetických tablet očekáváme prakticky to samé, co od gelů. Od těch je odlišuje především pevná konzistence, pro kterou po nich mnozí sahají. A která je v některých sportech a při mrazech i lépe použitelná než gely. Někdy i pocit kousání lépe zažene hlad při sportu. Každopádně na rozdíl od gelů obsahují energetické tablety i některé minerální látky ztrácené potem – jako třeba Enervit Carbo Tablets s obsahem draslíku, hořčíku, sodíku a mixem vitaminů.

 

Energetické koncentráty

  • dodávají více energie než gely
  • jde o bleskovou energii

Na rozdíl od gelů, které mají zajišťovat průběžné a „poklidné“ doplňování energie, jsou koncentráty jakousi „explozí“ v momentě, kdy situace začíná být vážná. Buď se propadáte do únavy a potřebujete rychle nakopnout, nebo se blížíte do cíle a chcete ze sebe dostat maximum. V obou případech je spíše než pozvolná energie potřeba energie rychlá, s výraznou účinností, která sice nevydrží tak dlouho jako z gelu, ale dostane vás z komplikací.

Aby se tak stalo, musí energie obsažená ve formě sacharidů projít co nejrychleji žaludkem. To se stane pouze tehdy, jedná-li se výhradně o jednoduché sacharidy bez bílkovin, tuků a vlákniny, navíc v řídké formě – pak máte jistotu rychlého zásahu. Proto bývají koncentráty řidší než gely.

A ještě jednu výhodu v sobě mají – kombinace glukózy a fruktózy znamená maximální využití všech energetických nosičů z tenkého střeva krví do svalů, což znamená, že touto kombinací zvýšíte příjem energie 1,7krát. Je-li navíc glukóza obsažená ve formě maltodextrinu, pak se jedná o skutečnou energetickou explozi – maltodextrin totiž při stejné hustotě tekutiny jako u jednoduché glukózy obsahuje 5x více energie. Zajišťuje tedy stejně rychlé vstřebání (hustota je stejná), ale 5x více energie. Prostě bomba!

A co si pod pojmem „energetický koncentrát“ představit? Třeba oblíbené Enervit Liquid Gely.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

2. fyziologický zákon: Externí sacharidy jako konkurenční výhoda

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 2. zákon, který říká, že při sportu je třeba doplňovat externí energii ze sacharidů.

1. fyziologický zákon: Sladké před sportem škodí

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 1. zákon, který říká, že sladké před sportem škodí.

K čemu a jaké minerální látky potřebují sportovci?

Minerální látky jsou nezbytnou součástí našich jídelníčků. Nemají sice žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné – jsou předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus). V souvislosti se sportem se však minerální látky nejčastěji zmiňují jako ionty nebo elektrolyty, které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Vyřešte palčivou otázku, co jíst před sportem

Taky se sami sebe ptáte, co jíst před startem nebo tréninkem, aby vaše tělo bylo maximálně připravené na výkon? Abyste měli dost energie, cítili se sytí, a přitom vám nebylo těžko? Spolehněte se na Enervit PRE Sport a máte to vyřešené! Tohle sacharidové želé vás totiž dokonale připraví na sport. Jak to dělá?

Více aktualit

AKTUALITY

5/6
Načerpejte know-how o výživě sportovců na našich on-line seminářích. První už 19. 6.

Chcete posouvat svou sportovní výkonnost? Chcete vědět, co děláte špatně a co byste měli dělat lépe v oblasti výživy? Chcete díky správné výživě sportovat lépe? Pak si nenechte ujít naše on-line semináře, které pro vás letos chystáme!

31/5
Buďte vidět s Enervitem a vyhrajte poukázku do e-shopu

Díky vhodnému užívání sportovní výživy Enervit budete určitě nepřehlédnutelní na tréninku, v závodech nebo zápasech. My vám ale nabízíme možnost být vidět díky Enervitu i na sociálních sítích – díky našemu projektu „Buďte vidět s Enervitem!“

29/5
NOVINKA: Enervit Sport Drink

Máme pro vás nový sacharidový nápoj doplňující energii a tekutiny během sportu. Jedná se o jednorázové sáčky po jednotlvých dávkách, které najdete v krabičce po 10 ks. Z každého sáčku připravíte 500 ml nápoje s obsahem sacharidů a elektrolytů, které podporují sportovní výkonnost.

26/5
Enervit je oficiálním dodavatelem Českého paralympijského týmu

Řady sportovců spoléhajících na Enervit v tréninku i při závodech či zápasech rozšiřuje Český paralympijský tým! Jsme moc rádi, protože výkony našich parasportovců dlouhodobě sledujeme a pravidelně jim fandíme na těch největších mezinárodních akcích.

22/5
ROZHOVOR s čerstvým mistrem ČR v maratonu Vítkem Pavlištou

Dlouholetý člen Enervit Teamu neměl ideální jaro a tréninkové kilometry i hodiny chyběly. Na Pražském maratonu ale nebylo znát a Vít Pavlišta si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra České republiky. Jak se pro něj závod vyvíjel, jak si triumf užil a jaký výživový plán volil? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Více aktualit