Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co čekat od sportovní výživy PŘED sportem?

Často se ptáte, s čím v oblasti sportovní výživy začít, abyste zbytečně neutráceli a zároveň pomohli svému sportovnímu výkonu i růstu výkonnosti. Nabízíme proto stručný přehled top kategorií produktů, které běžci, cyklisté, lyžaři, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci nejčastěji užívají, včetně jejich přínosů. Tedy co byste od nich měli očekávat a co v nich hledat. Lépe tak pochopíte, proč a jaký produkt v uvedený čas použít.

Správně zvolený výživový plán by měl každopádně myslet na dobu před, během a po sportu, kdy jsou potřeby organizmu rozdílné. Proto je jiné i složení předsportovního želé, energetických gelů či regeneračního nápoje. My v prvním díle našeho seriálu začínáme dobou PŘED sportem.
 

Přečtěte si také o:
- době BĚHEM sportu
- době PO sportu

 

PŘED SPORTEM

V této fázi potřebujete tělo na výkon perfektně připravit, nastavit optimálně vnitřní systémy a především si nesmíme škodit. Být připraven na sportovní výkon znamená:

Dostatek glykogenových zásob je poměrně dlouhodobá věc. Glykogen ze svalů ubyde vlivem sportovní aktivity a doplňování glykogenu je tedy vlastně procesem regenerace, který po těžkých trénincích trvá i dva dny (viz dále v textu). Glykogen se obnovuje ze sacharidů a zpracování běžných sacharidů z jídelníčku trvá až 4 hodiny. Z tohoto pohledu se v posledních 2 hodinách již zásoby glykogenu výrazně navýšit nepodaří.

Být správně hydratován na sport je rovněž otázka delšího času. Hydrataci bychom měli řešit neustále a dlouhodobě. Nejde vypít doporučované 2 litry tekutin naráz a pak 12 hodin nepřijímat žádné tekutiny. Proto pijte průběžně, často a raději po menších doušcích. Což platí i během posledních dvou hodin před výkonem. Nejlepším ukazatelem zavodnění organizmu je barva moči.

Nejčastější chybou v posledních dvou hodinách před sportem je příjem sladkého – sušenky, sladké nápoje, čokoláda, energetické tyčinky a podobně. Z pohledu doplnění energie toto řešení na posledních chvíli nepřinese nic pozitivního, ale naopak vyvolá zvýšení hladiny krevního cukru (hyperglykémie), která zvýší inzulin v krvi a vyvolá následnou hypoglykémii. Tedy totální destabilizace vnitřního prostředí organizmu s negativním vlivem na sportovní výkon. Vy ale chcete dosáhnout přesně opačného efektu – a proto existuje tzv. předstartovní želé, například Enervit PRE Sport.

 

Předstartovní želé Enervit PRE Sport

Co od něj očekávat při konzumaci v posledních 2 hodinách před sportem?

  • Díky nízkému glykemickému indexu nerozhází hladinu krevního cukru, tedy nevyvolá negativní důsledky hyperglykémie.
  • Zamezí hladu nebo pocitům hladu, běžným nepříjemným jevům před startem (kdy na jídlo už není úplně vhodná doba).
  • Nezatíží žaludek a je dobře vstřebatelné, díky absenci bílkovin, tuků a vlákniny.

Tady je důležité říci, že zatímco energetické koncentráty sportovci často používají výhradně jen při závodech nebo těžkých trénincích, předstartovní želé je vhodné před jakýmkoliv výkonem. Jde totiž o to, že nás má optimálně připravit na sport. Ne z pohledu dostatku energie, ale správně nastaveného a tedy stabilizovaného organizmu. To je podmínka pro požadovaný efekt každého tréninku, ať náročného, nebo regeneračního či kompenzačního. Potýkat se během uvolňovacího tréninku s důsledky nevhodné konzumace špatně zvolených jídel těsně před ním určitě přílišné uvolnění nepřinese.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit

AKTUALITY

22/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

Více aktualit