Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co čekat od sportovní výživy PŘED sportem?

Často se ptáte, s čím v oblasti sportovní výživy začít, abyste zbytečně neutráceli a zároveň pomohli svému sportovnímu výkonu i růstu výkonnosti. Nabízíme proto stručný přehled top kategorií produktů, které běžci, cyklisté, lyžaři, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci nejčastěji užívají, včetně jejich přínosů. Tedy co byste od nich měli očekávat a co v nich hledat. Lépe tak pochopíte, proč a jaký produkt v uvedený čas použít.

Správně zvolený výživový plán by měl každopádně myslet na dobu před, během a po sportu, kdy jsou potřeby organizmu rozdílné. Proto je jiné i složení předsportovního želé, energetických gelů či regeneračního nápoje. My v prvním díle našeho seriálu začínáme dobou PŘED sportem.
 

Přečtěte si také o:
- době BĚHEM sportu
- době PO sportu

 

PŘED SPORTEM

V této fázi potřebujete tělo na výkon perfektně připravit, nastavit optimálně vnitřní systémy a především si nesmíme škodit. Být připraven na sportovní výkon znamená:

Dostatek glykogenových zásob je poměrně dlouhodobá věc. Glykogen ze svalů ubyde vlivem sportovní aktivity a doplňování glykogenu je tedy vlastně procesem regenerace, který po těžkých trénincích trvá i dva dny (viz dále v textu). Glykogen se obnovuje ze sacharidů a zpracování běžných sacharidů z jídelníčku trvá až 4 hodiny. Z tohoto pohledu se v posledních 2 hodinách již zásoby glykogenu výrazně navýšit nepodaří.

Být správně hydratován na sport je rovněž otázka delšího času. Hydrataci bychom měli řešit neustále a dlouhodobě. Nejde vypít doporučované 2 litry tekutin naráz a pak 12 hodin nepřijímat žádné tekutiny. Proto pijte průběžně, často a raději po menších doušcích. Což platí i během posledních dvou hodin před výkonem. Nejlepším ukazatelem zavodnění organizmu je barva moči.

Nejčastější chybou v posledních dvou hodinách před sportem je příjem sladkého – sušenky, sladké nápoje, čokoláda, energetické tyčinky a podobně. Z pohledu doplnění energie toto řešení na posledních chvíli nepřinese nic pozitivního, ale naopak vyvolá zvýšení hladiny krevního cukru (hyperglykémie), která zvýší inzulin v krvi a vyvolá následnou hypoglykémii. Tedy totální destabilizace vnitřního prostředí organizmu s negativním vlivem na sportovní výkon. Vy ale chcete dosáhnout přesně opačného efektu – a proto existuje tzv. předstartovní želé, například Enervit PRE Sport.

 

Předstartovní želé Enervit PRE Sport

Co od něj očekávat při konzumaci v posledních 2 hodinách před sportem?

  • Díky nízkému glykemickému indexu nerozhází hladinu krevního cukru, tedy nevyvolá negativní důsledky hyperglykémie.
  • Zamezí hladu nebo pocitům hladu, běžným nepříjemným jevům před startem (kdy na jídlo už není úplně vhodná doba).
  • Nezatíží žaludek a je dobře vstřebatelné, díky absenci bílkovin, tuků a vlákniny.

Tady je důležité říci, že zatímco energetické koncentráty sportovci často používají výhradně jen při závodech nebo těžkých trénincích, předstartovní želé je vhodné před jakýmkoliv výkonem. Jde totiž o to, že nás má optimálně připravit na sport. Ne z pohledu dostatku energie, ale správně nastaveného a tedy stabilizovaného organizmu. To je podmínka pro požadovaný efekt každého tréninku, ať náročného, nebo regeneračního či kompenzačního. Potýkat se během uvolňovacího tréninku s důsledky nevhodné konzumace špatně zvolených jídel těsně před ním určitě přílišné uvolnění nepřinese.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

2. fyziologický zákon: Externí sacharidy jako konkurenční výhoda

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 2. zákon, který říká, že při sportu je třeba doplňovat externí energii ze sacharidů.

1. fyziologický zákon: Sladké před sportem škodí

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 1. zákon, který říká, že sladké před sportem škodí.

K čemu a jaké minerální látky potřebují sportovci?

Minerální látky jsou nezbytnou součástí našich jídelníčků. Nemají sice žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné – jsou předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus). V souvislosti se sportem se však minerální látky nejčastěji zmiňují jako ionty nebo elektrolyty, které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Vyřešte palčivou otázku, co jíst před sportem

Taky se sami sebe ptáte, co jíst před startem nebo tréninkem, aby vaše tělo bylo maximálně připravené na výkon? Abyste měli dost energie, cítili se sytí, a přitom vám nebylo těžko? Spolehněte se na Enervit PRE Sport a máte to vyřešené! Tohle sacharidové želé vás totiž dokonale připraví na sport. Jak to dělá?

Více aktualit

AKTUALITY

5/6
Načerpejte know-how o výživě sportovců na našich on-line seminářích. První už 19. 6.

Chcete posouvat svou sportovní výkonnost? Chcete vědět, co děláte špatně a co byste měli dělat lépe v oblasti výživy? Chcete díky správné výživě sportovat lépe? Pak si nenechte ujít naše on-line semináře, které pro vás letos chystáme!

31/5
Buďte vidět s Enervitem a vyhrajte poukázku do e-shopu

Díky vhodnému užívání sportovní výživy Enervit budete určitě nepřehlédnutelní na tréninku, v závodech nebo zápasech. My vám ale nabízíme možnost být vidět díky Enervitu i na sociálních sítích – díky našemu projektu „Buďte vidět s Enervitem!“

29/5
NOVINKA: Enervit Sport Drink

Máme pro vás nový sacharidový nápoj doplňující energii a tekutiny během sportu. Jedná se o jednorázové sáčky po jednotlvých dávkách, které najdete v krabičce po 10 ks. Z každého sáčku připravíte 500 ml nápoje s obsahem sacharidů a elektrolytů, které podporují sportovní výkonnost.

26/5
Enervit je oficiálním dodavatelem Českého paralympijského týmu

Řady sportovců spoléhajících na Enervit v tréninku i při závodech či zápasech rozšiřuje Český paralympijský tým! Jsme moc rádi, protože výkony našich parasportovců dlouhodobě sledujeme a pravidelně jim fandíme na těch největších mezinárodních akcích.

22/5
ROZHOVOR s čerstvým mistrem ČR v maratonu Vítkem Pavlištou

Dlouholetý člen Enervit Teamu neměl ideální jaro a tréninkové kilometry i hodiny chyběly. Na Pražském maratonu ale nebylo znát a Vít Pavlišta si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra České republiky. Jak se pro něj závod vyvíjel, jak si triumf užil a jaký výživový plán volil? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

Více aktualit