Často se ptáte, s čím v oblasti sportovní výživy začít, abyste zbytečně neutráceli a zároveň pomohli svému sportovnímu výkonu i růstu výkonnosti. Nabízíme proto stručný přehled top kategorií produktů, které běžci, cyklisté, lyžaři, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci nejčastěji užívají, včetně jejich přínosů. Tedy co byste od nich měli očekávat a co v nich hledat. Lépe tak pochopíte, proč a jaký produkt v uvedený čas použít.
Správně zvolený výživový plán by měl každopádně myslet na dobu před, během a po sportu, kdy jsou potřeby organizmu rozdílné. Proto je jiné i složení předsportovního želé, energetických gelů či regeneračního nápoje. My v prvním díle našeho seriálu začínáme dobou PŘED sportem.
Přečtěte si také o:
- době BĚHEM sportu
- době PO sportu
PŘED SPORTEM
V této fázi potřebujete tělo na výkon perfektně připravit, nastavit optimálně vnitřní systémy a především si nesmíme škodit. Být připraven na sportovní výkon znamená:
- mít dostatek zásob v podobě glykogenu,
- být správně hydratován,
- mít stabilizované vnitřní prostředí.
Dostatek glykogenových zásob je poměrně dlouhodobá věc. Glykogen ze svalů ubyde vlivem sportovní aktivity a doplňování glykogenu je tedy vlastně procesem regenerace, který po těžkých trénincích trvá i dva dny (viz dále v textu). Glykogen se obnovuje ze sacharidů a zpracování běžných sacharidů z jídelníčku trvá až 4 hodiny. Z tohoto pohledu se v posledních 2 hodinách již zásoby glykogenu výrazně navýšit nepodaří.
Být správně hydratován na sport je rovněž otázka delšího času. Hydrataci bychom měli řešit neustále a dlouhodobě. Nejde vypít doporučované 2 litry tekutin naráz a pak 12 hodin nepřijímat žádné tekutiny. Proto pijte průběžně, často a raději po menších doušcích. Což platí i během posledních dvou hodin před výkonem. Nejlepším ukazatelem zavodnění organizmu je barva moči.
Nejčastější chybou v posledních dvou hodinách před sportem je příjem sladkého – sušenky, sladké nápoje, čokoláda, energetické tyčinky a podobně. Z pohledu doplnění energie toto řešení na posledních chvíli nepřinese nic pozitivního, ale naopak vyvolá zvýšení hladiny krevního cukru (hyperglykémie), která zvýší inzulin v krvi a vyvolá následnou hypoglykémii. Tedy totální destabilizace vnitřního prostředí organizmu s negativním vlivem na sportovní výkon. Vy ale chcete dosáhnout přesně opačného efektu – a proto existuje tzv. předstartovní želé, například Enervit PRE Sport.
Předstartovní želé Enervit PRE Sport
Co od něj očekávat při konzumaci v posledních 2 hodinách před sportem?
- Díky nízkému glykemickému indexu nerozhází hladinu krevního cukru, tedy nevyvolá negativní důsledky hyperglykémie.
- Zamezí hladu nebo pocitům hladu, běžným nepříjemným jevům před startem (kdy na jídlo už není úplně vhodná doba).
- Nezatíží žaludek a je dobře vstřebatelné, díky absenci bílkovin, tuků a vlákniny.
Tady je důležité říci, že zatímco energetické koncentráty sportovci často používají výhradně jen při závodech nebo těžkých trénincích, předstartovní želé je vhodné před jakýmkoliv výkonem. Jde totiž o to, že nás má optimálně připravit na sport. Ne z pohledu dostatku energie, ale správně nastaveného a tedy stabilizovaného organizmu. To je podmínka pro požadovaný efekt každého tréninku, ať náročného, nebo regeneračního či kompenzačního. Potýkat se během uvolňovacího tréninku s důsledky nevhodné konzumace špatně zvolených jídel těsně před ním určitě přílišné uvolnění nepřinese.