Křeče nechce v závodě zažít nikdo. A tak se snažíme jim předcházet, nebo s nimi hned v zárodku bojovat. Jaké jsou osvědčené recepty z praxe i z pohledu fyziologie? To vám prozradíme v posledním díle našeho seriálu, který vám pomáhá připravit se co nejlépe na Jizerskou 50.
Křeče jsou spojovány s působením minerálů (elektrolytů), které mají vliv na nervové vzruchy a činnost svalů. O minerální látky bohužel v průběhu sportu přicházíme – jak samotným výkonem, který je může spotřebovávat, tak především potem, který má za úkol ochlazovat naše tělo. Jakmile o některé z důležitých minerálních látek přijdeme, hrozí nerovnováha a právě zmiňované křeče. Jak proti nim bojovat?
1) Nasyťte tělo minerály v předstihu
Tahle rada je dobrá především pro ty, kteří ví, že na křeče trpí, ale slouží i jako preventivní opatření pro všechny ostatní. Jde o běžně užívaný postup ze strany sportovců (i profesionálních), kteří začínají už v době před závodem či náročným tréninkem doplňovat tělu důležité minerální látky v čele s hořčíkem. Podstatné jsou ale i další minerály běžně vylučované potem – jako třeba draslík nebo sodík. Ty všechny najdete v rozpustném nápoji Enervit Magnesium Sport, který je tak ideálním parťákem sportovců už 2-3 dny před závodem.
Členové Enervit Teamu, kteří jsou na příznaky křečí citlivější, pijí Enervit Magnesium Sport před sobotním závodem už od středy či nejpozději čtvrtka, a to vždy jeden nápoj denně (většinou navečer). Poslední si pak dávají ráno před závodem se snídaní. Cílem tohoto postupu je tělo „nasytit“ minerálními látkami, aby se během výkonu neprojevil jejich nedostatek právě v podobě možných křečí.
2) Mějte minerály s sebou na trati
Enervit Magnesium Sport se dá popíjet i přímo během závodu, sportovci často volí možnost rozmíchat ho spolu s iontovým nápojem nebo gely v bidonu. Tak dostává organizmus pravidelnou dávku minerálních látek i přímo během sportu, kdy o minerální látky pocením přichází.
Příjmem tekutin během výkonu je přínosný i proto, že zamezíte hypertonickému (příliš hustému) vnitřnímu prostředí organizmu a naopak navodíte prostředí isotonické. V takovém prostředí probíhá přenos látek a nervových informací optimálně. Pitím iontového nápoje (smíchaného případně i s magnesiem) tak předcházíte křečím vlastně dvakrát – jednou doplňováním tekutin a podruhé příjmem minerálních látek.
Další možnost představují speciální solné kapsle – Enervit Salt Caps. Ty obsahují sodík (podporující přenosy nervových impulzů jako základ optimální funkce svalů) a vitaminy B, C a D pomáhající činnosti svalů. Kapsle se konzumují průběžně během sportovního výkonu a díky dávkovači je to velmi snadné.
Doplňujte hořčík a další důležité minerální látky díky Enervit Magnesium Sport a buďte nachystaní na den D díky Enervit výživovým plánům na míru – vše koupíte na našem e-shopu.
Na Jizerskou 50 vás připraví také náš seminář, kterého se můžete zúčastnit zdarma 5. 2. od 17:00 online (více zde).
Přečtěte si i další díly našeho seriálu a buďte perfektně připravení na letošní Jizerskou 50!