Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Třeba buňky centrální nervové soustavy (tedy i mozku) nebo červené krvinky nejsou schopny metabolizovat tuky, proto je hlavním zdrojem jejich energie právě glukóza. Je teda jasné, že jí musí být v krvi neustále dostatek, aby neodumíraly buňky, zvlášť ty mozkové. Nadbytek glukózy je ale zase pro tkáně celého těla silně toxický, proto mozek a slinivka břišní neustále hlídají hladinu glukózy v krvi a regulují ji pomocí hormonů insulinu a glukagonu. Zatímco insulin snižuje hladinu krevního cukru, glukagon ji zvyšuje.

 

Glukóza a glykemický index

Glukóza patří mezi tzv. rychle vstřebatelné neboli rychlé sacharidy, což popisujeme tzv. glykemickým indexem. Hodnota glykemického indexu glukózy je 100 a právě glykemický index glukózy je považován za měřítko pro stanovení glykemických indexů ostatních sacharidů, tzn. že zvýšení hladiny krevního cukru po konzumaci potravin je porovnáváno se zvýšením hladiny krevního cukru po konzumaci glukózy.

 

Jak tělo se sacharidy v potravě pracuje?

Složitější sacharidy se během trávicích procesů rozštěpí na monosacharidy a glukóza přejde z tenkého střeva do krve. Zhruba 20 procent glukózy skončí v játrech, která ji přemění na glykogen, tedy zásobní formu sacharidové (rychlé) energie. Zbývajících 80 procent glukózy putuje po těle a jako palivo ji spotřebovávají nejrůznější orgány včetně mozku, svalů nebo ledvin. Přebytečná glukóza, kterou nedokáže tělo rychle spotřebovat, se ukládá jako tuk.

 

Glukóza a další sacharidy

Glukóza je stavebním kamenem jiných sacharidů, například sacharózy, což je běžně používaný cukr v domácnosti. Jde o disacharid tvořený dvěma molekulami (glukóza + fruktóza), díky čemuž je jeho glykemický index středně vysoký (67). To znamená, že energie z něho se uvolňuje pomaleji než v případě rychlé glukózy.

 

V medu je obsažen přírodní cukr isomaltulóza, sacharid podobný sacharóze, ale méně sladivý. Isomaltulóza je tvořena stejně jako sacharóza jednou molekulou fruktózy a jednou molekulou glukózy, ale protože jsou spojeny jinou vazbou než v případě sacharózy, je více odolná během trávení a její vstřebatelnost je o 20-25 % pomalejší než u glukózy či fruktózy. Proto má isomaltulóza oproti těmto sacharidům nízký glykemický index a nízkou osmolalitu. Jak bylo prokázáno vědeckými studiemi, dodává isomaltulóza energii postupně během delšího výkonu a podporuje větší využití tuků jako zdroje energie v porovnání se sacharózou.

 

Sacharidy s malým počtem molekul najdete nejhojněji zastoupené i ve sportovní výživě, což dává v souvislosti se sportovním výkonem smysl – energie z takových sacharidů je dobře dostupná a tím pádem i rychlá. Vliv na zpracování a využití má samozřejmě i fakt, že sacharidy ve sportovní výživě vhodné během výkonu zpravidla nedoprovázejí bílkoviny a tuky, které by vstřebání prodlužovaly.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak správně vybrat sportovní výživu před, během a po sportu

Nejdůležitějším pravidlem a předpokladem správného výběru sportovní výživy je, že vybraný výrobek vám má pomoci vyřešit VÁŠ problém. Hledisko reference či doporučení od kamaráda je sice silné, ale nesmí převažovat nad tím, že řešíte svůj vlastní problém a máte svoji představu o tom, jak vám má daný produkt pomoci. Cílem tohoto článku je vám poradit, a ušetřit tak čas i peníze. A především – podpořit růst vaší výkonnosti.

PODCAST: Proč je důležitá hydratace a jak plnit pitný režim při sportu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm pitnému režimu a hydrataci organizmu během sportu. Proč je důležitá, a proč iontový nápoj poslouží lépe než voda. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Jak správně ředit iontový nápoj?

Iontový nápoj by měl být povinnou součástí sportovní výbavy. Zajišťuje pitný režim sportovce, dodává energii, vitaminy i minerální látky (ionty), které během výkonu ztrácíme. Navíc je iontový nápoj optimální z hlediska vstřebávání. Ovšem za předpokladu, že ho správně naředíte…

Více aktualit

AKTUALITY

4/10
Poslední šance vyhrát výživový plán v naší soutěži

Třetí kolo naší soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme, se blíží do finále. 12. a 19. října proběhnoou poslední tři závody, na kterých můžete sbírat razítka do hrací karty a soutěž bude ukončena. Zapojili jste se už, nebo se chystáte na poslední štace? Ještě máte šanci - hrajeme o Enervit výživové plány na míru!

30/9
Jak si sestavit výživový plán? Podívejte se na záznam našeho semináře a přihlaste se na další

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na často poptávané výživové plány. Mluvili jsme především o jtom, ak přemýšlet o výživovém plánu na závod či trénink, na co klást důraz, čeho se vyvarovat, jaká jsou základní obecná pravidla.Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v říjnu. 

27/9
Cyklista Jan Voneš v rozhovoru říká: „Olympiáda byla splněním snu!“

7. místo v madisonu a 12. v omniu. To jsou výsledky dráhového cyklisty Jana Voneše na olympijských hrách v Paříži. Při své premiéře pod pěti kruhy tak český reprezentant zaznamenal výborné výsledky a v rozhovoru přiznává, že účast na olympiádě byla splněným snem. V reprezentačním dresu Jan Voneš spoléhá na Enervit, stejně jako v barvách svého domácího týmu Tufo Pardus Prostějov. Enervit je totiž partnerem jak prostějovských cyklistů, tak Českého svazu cyklistiky v sekci dráhařů, silničářů a BMX.

23/9
Obránce Dynama Pardubice Libor Hájek: „Myslím, že tým máme hodně dobrý."

Září patří v Česku startu hokejové extraligy, proto vám přinášíme rozhovor s Liborem Hájkem – hráčem pardubického Dynama a čerstvého mistra světa. Obránce, který má na kontě přes stovku zápasů v NHL. A také hokejistu, který aktuálně obléká dres extraligového týmu, který i letos patří mezi největší favority na titul a opět při tom spoléhá na sportovní výživu Enervit.

19/9
Enervit na Vueltě pomáhal k triumfům i zisku prestižních trikotů

Španělská Vuelta byla poslední z letošních Grand Tour a i do ní samozřejmě zasáhly profesionální cyklistické týmy spoléhající na Enervit – UAE Emirates a Lidl-Trek. Oba dva si připsaly řadu dílčích triumfů a získaly také prestižní trikoty – UAE má nejlepšího vrchaře a Lidl-Trek zase nejrychlejšího mladého jezdce. Na Giru a Tour se ze zisku nejprestižnějších trikotů pro celkového vítěze radoval Tadej Pogačar z UAE. Enervit tak opět potvrdil, že je výživou vítězů.

Více aktualit