Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Volbou konkrétního produktu rozhodujete o tom, jestli půjde o energetickou „bombu“, která vás okamžitě nakopne, nebo o energetického „držáka“ s doplňováním energie v delším čase. Vyplatí se proto sledovat složení a zároveň znát základní mechanismy vstřebávání sacharidů. Proto vysvětlíme, jak fungují zmiňované energetické gely a tyčinky, na konkrétních příkladech.

 

Liquid Gel = blesková energie

K nejspolehlivějším energetickým nakopávačům patří liquid gely (Enervit Liquid Gel). Je to proto, že jejich efekt je postavený na principech fungování organizmu:

  • Mají optimálním ředění pro rychlé vstřebání (proto „liquid“), díky kterému projdou bleskově žaludkem.
  • Obsahují energii v podobě velmi rychle vstřebatelných sacharidů.
  • Obsažené sacharidy v kombinaci glukóza a fruktóza uvedou v činnost oba typy sacharidových nosičů (glukózových i fruktózových), které transportují vstřebané molekuly energie. Díky tomu se za krátkou dobu pracujícím svalům dostane více energie.
  • V případě zmiňovaných Enervit Liquid Gelů je glukóza obsažena formou maltodextrinu, který je stejně rychle vstřebatelný jako glukóza, ale obsahuje násobně více molekul glukózy. To znamená i násobně více vstřebané energie za stejný čas.

Díky promyšlenému složení liquid gelů se tak za krátký čas vstřebá maximální možné množství energie, které se projeví citelným „nakopnutím“. To je vhodné při náznacích únavy, před náročným úsekem trati nebo v případě závodů před cílem.

Využít ale můžete i podobně fungující Enervit Isotonic Gel, který je více naředěný a jeho výhodou tak je, že není třeba zapíjet vodou. I z něj dostanete velké množství bleskově využitelné energie a můžete využít také kofeinovou variantu.

 

Klasický gel = průběžné doplnění energie

Úkolem klasických energetických gelů (Enervit Gel) je dodávat energii v delším časovém horizontu a spíše udržovat organizmus v průběžném výkonu. Proto je jejich složení tomuto účelu přizpůsobeno:

  • Obsažené sacharidy mají pomalejší proces vstřebávání, aby vydržely zásobovat energií delší dobu než liquid gely.
  • Množství energie uvolněné v krátkém čase není tak vysoké jako u liquid gelů, protože gely nepředpokládají potřebu výrazného nakopnutí organizmu.

 

Tyčinky = „dlouhá“ energie i zasycení

Energetické tyčinky mají za úkol nasytit a doplnit „velmi dlouhou“ energii. Proto jsou v nich velmi často obsaženy kromě sacharidů i bílkoviny a tuky, které cíleně rychlost vstřebání výrazně zpomalují. Proto je doporučujeme hlavně pro zabránění hladu a postupné doplňování energie během dlouhých sportovních výkonů. K tomuto účelu se výborně hodí například Enervit Performance Bar, která má navíc optimální dvojbalení. Méně bílkovin pak obsahuje oblíbená energetická tyčinka Enervit Competition Bar.


Kolik energie a jak rychle se uvolní z energetických produktů Enervit můžete vidět v tomto grafu:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

5. výživový tip pro Jizerskou 50: Vyzrajte na křeče

Křeče nechce v závodě zažít nikdo. A tak se snažíme jim předcházet, nebo s nimi hned v zárodku bojovat. Jaké jsou osvědčené recepty z praxe i z pohledu fyziologie? To vám prozradíme v posledním díle našeho seriálu, který vám pomáhá připravit se co nejlépe na Jizerskou 50.

4. výživový tip pro Jizerskou 50: Co jíst před startem

Tahle otázka zaměstnává mnoho vytrvalců, běžce a běžkyně na lyžích nevyjímaje. Co si dát v době 2 hodin před startem, abychom se cítili sytí, nebylo nám těžko a pomohli tělu s přípravou na výkon? My v Enervitu máme jasnou odpověď, podle které se řídí už tisíce sportovců včetně profesionálů – i těch, kteří se postaví na start Jizerské 50.

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

Více aktualit

AKTUALITY

12/2
Mrkněte na záznam únorového semináře a termín nového

I v novém roce jsme připravení nabízet vám semináře zaměřené na výživové aspekty ve sportu. Letošní ročník jsme odstartovali tématem "Jak se (nejen) výživou připravit na závod", kde byla řeč o všem důležitém, co ne/dělat před vaším dnem D. Ať už se rozhodnete závodit na lyžích, na kole, v běhu, v triatlonu nebo v dalších vytrvalostních sportech. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v březnu. 

9/2
Podpořte nás v anketě Shop roku 2023

Líbí se vám náš e-shop? Nakupujete na něm a jste spokojení s jeho službami? Pak nám můžete dát hlas v tradiční anketě Heureky ShopRoku!

5/2
Jizerská 50 zrušena, pondělní seminář i vybrané akce proběhnou

Je nám to moc líto, ale je to tak - 57. ročník Jizerské 50 se neuskuteční. Organizátoři o víkendu rozhodli o jejím zrušení z důvodu nedostatku sněhu, teplého počasí a nepříznivé předpovědi na další dny. Některé z plánovaných akcí přesto proběhnou, stejně jako náš pondělní seminář na téma "Jak se připravit na závod aneb výživové vychytávky".

31/1
V roce 2024 nás čeká spousta sportovních událostí. Kde se potkáme?

Jsme rádi, že vám sportovní výživa Enervit pomáhá sportovat lépe. A jsme také moc rádi, když se s vámi můžeme potkávat přímo na závodech a veletrzích. Abychom vám mohli poradit, probrat vaše potřeby a představit novinky. Kde se potkáme v roce 2024?

19/1
Královnou cyklistiky za rok 2023 je Kristýna Zemanová

Slavnostní vyhlášení ankety o nejlepšího cyklistu či cyklistku roku má opět ženskou vítězku – královnou české cyklistiky za rok 2023 se stala cyklokrosařka Kristýna Zemanová, která ovládla hlasování v soutěži Českého cyklistického svazu, jehož výživovým partnerem je Enervit.

Více aktualit