Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Volbou konkrétního produktu rozhodujete o tom, jestli půjde o energetickou „bombu“, která vás okamžitě nakopne, nebo o energetického „držáka“ s doplňováním energie v delším čase. Vyplatí se proto sledovat složení a zároveň znát základní mechanismy vstřebávání sacharidů. Proto vysvětlíme, jak fungují zmiňované energetické gely a tyčinky, na konkrétních příkladech.

 

Liquid Gel = blesková energie

K nejspolehlivějším energetickým nakopávačům patří liquid gely (Enervit Liquid Gel). Je to proto, že jejich efekt je postavený na principech fungování organizmu:

  • Mají optimálním ředění pro rychlé vstřebání (proto „liquid“), díky kterému projdou bleskově žaludkem.
  • Obsahují energii v podobě velmi rychle vstřebatelných sacharidů.
  • Obsažené sacharidy v kombinaci glukóza a fruktóza uvedou v činnost oba typy sacharidových nosičů (glukózových i fruktózových), které transportují vstřebané molekuly energie. Díky tomu se za krátkou dobu pracujícím svalům dostane více energie.
  • V případě zmiňovaných Enervit Liquid Gelů je glukóza obsažena formou maltodextrinu, který je stejně rychle vstřebatelný jako glukóza, ale obsahuje násobně více molekul glukózy. To znamená i násobně více vstřebané energie za stejný čas.

Díky promyšlenému složení liquid gelů se tak za krátký čas vstřebá maximální možné množství energie, které se projeví citelným „nakopnutím“. To je vhodné při náznacích únavy, před náročným úsekem trati nebo v případě závodů před cílem.

Využít ale můžete i podobně fungující Enervit Isotonic Gel, který je více naředěný a jeho výhodou tak je, že není třeba zapíjet vodou. I z něj dostanete velké množství bleskově využitelné energie a můžete využít také kofeinovou variantu.

 

Klasický gel = průběžné doplnění energie

Úkolem klasických energetických gelů (Enervit Gel) je dodávat energii v delším časovém horizontu a spíše udržovat organizmus v průběžném výkonu. Proto je jejich složení tomuto účelu přizpůsobeno:

  • Obsažené sacharidy mají pomalejší proces vstřebávání, aby vydržely zásobovat energií delší dobu než liquid gely.
  • Množství energie uvolněné v krátkém čase není tak vysoké jako u liquid gelů, protože gely nepředpokládají potřebu výrazného nakopnutí organizmu.

 

Tyčinky = „dlouhá“ energie i zasycení

Energetické tyčinky mají za úkol nasytit a doplnit „velmi dlouhou“ energii. Proto jsou v nich velmi často obsaženy kromě sacharidů i bílkoviny a tuky, které cíleně rychlost vstřebání výrazně zpomalují. Proto je doporučujeme hlavně pro zabránění hladu a postupné doplňování energie během dlouhých sportovních výkonů. K tomuto účelu se výborně hodí například Enervit Performance Bar, která má navíc optimální dvojbalení. Méně bílkovin pak obsahuje oblíbená energetická tyčinka Enervit Competition Bar.


Kolik energie a jak rychle se uvolní z energetických produktů Enervit můžete vidět v tomto grafu:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Ptáte se nás: Kolik sacharidů tělo využije při vytrvalostním výkonu?

Poměrně často se setkáváme s dotazy, jestli není možné se energetickými doplňky během výkonu „předávkovat“. Nebo kolik energie ze sacharidů během výkonu přijmout, aby byl efekt maximální. Na obě otázky samozřejmě existují jasné odpovědi vycházející z fyziologie a schopností našeho organizmu pracovat se sacharidy jako důležitými zdroji energie při vytrvaleckém výkonu.

Proč myslet na OKYSLIČENÍ a co znamená VASODILATACE?

Základem vytrvalostního výkonu je dostatek kyslíku pro buňky. Energie díky tomu může být kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji (výkon může trvat delší dobu) a vzniká i méně fatálních metabolitů, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce. Dobrou zprávou je, že můžete organizmu pomoci a my prozradíme jak.

Ptáte se nás: Nestačí na kratší a lehčí trénink voda nebo šťáva místo ionťáku?

Tuhle otázku slýcháme často a nejspíš je motivovaná ekonomickou stránkou věci, tedy faktem že samotná voda je levnější než iontový nápoj. My se na problém ale podíváme ze sportovní stránky věci, nabídneme také pohled fyziologický a nakonec přidáme i ten ekonomický aspekt. Uvidíte, že představa o levnější šťávě můžu být jen mýtus, nehledě na přínosy iontového nápoje pro váš sportovní výkon.

Co je glykogen a k čemu slouží?

Ve formě glykogenu je v těle uložena sacharidová zásoba energie. Podle místa uložení glykogenu v těle se bavíme o jaterním nebo o svalovém glykogenu, přičemž každý slouží k trochu jiné potřebě organizmu. Mít glykogenu co nejvíc a zároveň ho během sportu šetřit, to jsou dva hlavní úkoly pro každého vytrvalce.

Ptáte se nás: Proč sladkosti před sportem škodí výkonu?

Možná už víte, že konzumaci jakýchkoli sladkostí v době 2 hodin před sportem striktně odmítáme. Není to otázka naší životní filozofie, ale odpověď na otázku fyziologie. Víte, co se v těle děje po konzumaci čehokoli sladkého s vysokým glykemickým indexem? Nabízíme vám odpověď.

Více aktualit

AKTUALITY

25/9
Helena Karásková v TOP 10 na MS Xterra

Po 9. místě na mistrovství Evropy (více zde) se členka Enervit Teamu probojovala i do nejlepší desítky na světovém šampionátu Xterra v terénním triatlonu. Helena Karásková tak opět dokázala, že stále patří do světové špičky, byť už se sportu nevěnuje profesionálně.

22/9
Máme pro vás záznam zářijových seminářů a termín nového

V září opět pokračoval náš letošní seriál online seminářů věnovaných vašim nejčastějším dotazům. A také jsme vysílali seminář na téma "Jak, proč a čím doplňovat energii během výkonu", který jsme pořádali ve spolupráci s organizátory cyklistického závodu Pražská 50. Další pro vás chystáme v říjnu - proběhně 24. 10. od 17:00 online a tématem bude "Večerní sportování a stravování".

18/9
Patricie Müllerová má bronz z cyklistického MS juniorů

Na konci srpna vybojovala česká reprezentantka cenný kov na dráze v disciplíně madison. Z bronzu se radovala se svou parťačkou Adélou Markovou a navázala tak na výborné vystoupení na mistrovství Evropy, kde jen vinou hromadného pádu přišla o titul šampionky. Patricie dlouhodobě spoléhá na Enervit, stejně jako její domácí stáj TUFO Pardus Prostějov.

15/9
ROZHOVOR: Brankář zlínských hokejistů Daniel Huf o titulu i přípravě na sezonu

V dubnu poznal euforii z triumfu ve druhé nejvyšší hokejové soutěži u nás, navíc po tradičně vyhroceném derby se Vsetínem. Hned poté čelil útokům hokejových osobností z Kladna v čele s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem v baráži, která mohla po roce vrátit Zlín do extraligy. Stejný cíl budou mít Berani i letos a také tentokrát jim bude pomáhat sportovní výživa Enervit.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

Více aktualit