Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Jak se vyznat v proteinech?

Bílkoviny hrají klíčovou roli ve zdraví a sportovním výkonu. Především z pohledu zdraví jsou bílkoviny pro vytrvalostní sportovce důležitější než v silových sportech. Jenže smutným faktem je, že řada vytrvalců důležitost proteinů podceňuje, nebo si neuvědomují, jak velké množství potřebují přijmout. O tom jsme se bavili v prvním článku věnovaném bílkovinám (Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?), tentokrát si povíme, jaké druhy bílkovin známe, a které obsahují proteinové koncentráty od Enervitu.

V Enervitu vnímáme proteinové koncentráty jako nezbytnou součást jídelníčku vytrvalostních sportovců. Pojďme se na ně proto podívat trochu blíže. Můžeme se v nich nejčastěji setkat se čtyřmi různými zdroji bílkovin – syrovátkou, kaseinem, sójou nebo vaječným bílkem.

 

Syrovátka

Jak se získává? Z mléka se oddělí suroviny pro výrobu sýra a zbyde tzv. tekutá syrovátka. Ta se poté suší, až zbyde jen sušina (sušená syrovátka). Ze sušené syrovátky se pak složitými výrobními postupy (většinou ultrafiltrací) získává syrovátkový proteinový koncentrát (WPC), který je očištěn od nežádoucí laktózy (mléčný cukr) a nadbytečného tuku.

Přednosti syrovátky:

  • velmi dobrá a rychlá stravitelnost a vstřebatelnost (výborné nutriční vlastnosti)
  • má tedy nejlepší anabolické účinky
  • nejlepší spektrum aminokyselin
  • nejvyšší obsah větvených aminokyselin BCAA
  • zvyšuje imunitu

Zápory syrovátky:

  • nemá antikatabolické účinky, tzn. nebrzdí odbourávání svalové hmoty
  • není schopna dodávat svalům potřebné aminokyseliny po dobu několika hodin

 

Kasein

Stejně jako syrovátková bílkovina se vyrábí z mléka. Francouzská studie z roku 1997 prokázala kvality kaseinu jako nejlepšího zdroje bílkovin pro ochranu svalové hmoty před katabolismem (zvláště v období nočního „hladovění“). Procesy jeho trávení a vstřebávání totiž probíhají velmi pomalu a tím je zajištěn stálý přísun aminokyselin do svalu.

  • kasein je vhodný pro zajištění vysoké hladiny aminokyselin pro regeneraci svalů po dobu 5 až 7 hodin
  • kasein označujeme také jako „pomalý“ protein
  • z jeho dvou forem lze určitě doporučit tzv. micelární kasein, který je o mnoho lépe snášen než běžnější kaseinát vápenatý.

 

Vaječný bílek

  • obsahuje vyvážené aminokyselinové spektrum
  • relativně pomalá rychlost trávení a vstřebávání (viz. graf níže)
  • spíše se řadí k „pomalým“ proteinům, má proto rovněž antikatabolické účinky
  • vhodná součást proteinů s prodlouženým účinkem

 

Rostlinné proteiny

Získávají na oblibě, a to i díky tomu, že jsou vhodné také pro vegetariány. Někdy jsou neprávem opomíjené, protože jejich aminokyselinové spektrum není kompletní. Enervit ale nabízí vysoce kvalitní čtyřsložový protein s výhradně rostlinnými bílkovinami, jehož vysoká biologická hodnota spočívá v mixu vzájemně se doplňujících zdrojů. Enervit Vegetal Protein nabízí bílkoviny pocházející z:

  • hrachu
  • rýže
  • brambor
  • kakaa 

 

Následující graf vyjadřuje anabolické a antikatabolické účinky jednotlivých druhů bílkovin v závislosti na délce a množství uvolňovaných aminokyselin:

WPI: syrovátkový izolát (whey protein isolate), silné anabolické účinky díky rychlému a vysokému množství uvolněných aminokyselin.

WPC: syrovátkový koncentrát (whey protein concentrate), rovněž rychlé uvolnění aminokyselin, jeho kvalita je však o něco nižší než vysoce kvalitní izoláty

EGG: egg albumin (vaječný bílek), uvolnění aminokyselin z něho je postupné

CASEIN: kasein, který zajišťuje dlouhodobé uvolňování aminokyselin po dobu až 7 hodin (proto má antikatabolické účinky)

 


Přehled Enervit proetinových koktejlů - výrobků s vysokým obsahem bílkovin:


ENERVIT 100% WHEY PROTEIN Isolate

  • Procento bílkovin: 89 % (vanilka), 86 % (kakao)
  • Zdroj bílkovin: syrovátkové bílkoviny izolované přes cross-flow mikrofiltraci (CFM, tzv. křížová mikrofiltrace)
  • Další látky: vitamin B6 (přispívá k optimálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu a ke snížení únavy a vyčerpání)
  • Doporučené časování: 1 hodinu po silovém výkonu

ENERVIT 100% WHEY PROTEIN Concentrate

  • Procento bílkovin: 81 % (kokos), 80 % (banán), 80 % (mléčná), 79 % (mandle), 78 % (kakao, capuccino)
  • Zdroj bílkovin: syrovátkové bílkoviny izolované přes cross-flow membránovou filtraci (CFMF)
  • Doporučené časování: 1 hodinu po silovém výkonu

ENERVIT VEGETAL PROTEIN

  • vysoká dávka rostlinných bílkovin v jedné dávce (69,3 %)
  • je vhodný i pro vegetariány a je bez přidaného cukru
  • obsažený vitamín B6 přispívá k optimálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu a ke snížení únavy a vyčerpání
  • vitamín B12 je důležitý pro přirozený energetický metabolismus
  • železo přispívá k normálnímu přenosu kyslíku v těle
  • zinek je důležitý k optimálnímu vstřebávání bílkovin
  • vápník přispívá k přirozené funkci svalů

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit