Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Jak se vyznat v proteinech?

Bílkoviny hrají klíčovou roli ve zdraví a sportovním výkonu. Především z pohledu zdraví jsou bílkoviny pro vytrvalostní sportovce důležitější než v silových sportech. Jenže smutným faktem je, že řada vytrvalců důležitost proteinů podceňuje, nebo si neuvědomují, jak velké množství potřebují přijmout. O tom jsme se bavili v prvním článku věnovaném bílkovinám (Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?), tentokrát si povíme, jaké druhy bílkovin známe, a které obsahují proteinové koncentráty od Enervitu.

V Enervitu vnímáme proteinové koncentráty jako nezbytnou součást jídelníčku vytrvalostních sportovců. Pojďme se na ně proto podívat trochu blíže. Můžeme se v nich nejčastěji setkat se čtyřmi různými zdroji bílkovin – syrovátkou, kaseinem, sójou nebo vaječným bílkem.

 

Syrovátka

Jak se získává? Z mléka se oddělí suroviny pro výrobu sýra a zbyde tzv. tekutá syrovátka. Ta se poté suší, až zbyde jen sušina (sušená syrovátka). Ze sušené syrovátky se pak složitými výrobními postupy (většinou ultrafiltrací) získává syrovátkový proteinový koncentrát (WPC), který je očištěn od nežádoucí laktózy (mléčný cukr) a nadbytečného tuku.

Přednosti syrovátky:

 • velmi dobrá a rychlá stravitelnost a vstřebatelnost (výborné nutriční vlastnosti)
 • má tedy nejlepší anabolické účinky
 • nejlepší spektrum aminokyselin
 • nejvyšší obsah větvených aminokyselin BCAA
 • zvyšuje imunitu

Zápory syrovátky:

 • nemá antikatabolické účinky, tzn. nebrzdí odbourávání svalové hmoty
 • není schopna dodávat svalům potřebné aminokyseliny po dobu několika hodin

 

Kasein

Stejně jako syrovátková bílkovina se vyrábí z mléka. Francouzská studie z roku 1997 prokázala kvality kaseinu jako nejlepšího zdroje bílkovin pro ochranu svalové hmoty před katabolismem (zvláště v období nočního „hladovění“). Procesy jeho trávení a vstřebávání totiž probíhají velmi pomalu a tím je zajištěn stálý přísun aminokyselin do svalu.

 • kasein je vhodný pro zajištění vysoké hladiny aminokyselin pro regeneraci svalů po dobu 5 až 7 hodin
 • kasein označujeme také jako „pomalý“ protein
 • z jeho dvou forem lze určitě doporučit tzv. micelární kasein, který je o mnoho lépe snášen než běžnější kaseinát vápenatý.

 

Vaječný bílek

 • obsahuje vyvážené aminokyselinové spektrum
 • relativně pomalá rychlost trávení a vstřebávání (viz. graf níže)
 • spíše se řadí k „pomalým“ proteinům, má proto rovněž antikatabolické účinky
 • vhodná součást proteinů s prodlouženým účinkem

 

Rostlinné proteiny

Získávají na oblibě, a to i díky tomu, že jsou vhodné také pro vegetariány. Někdy jsou neprávem opomíjené, protože jejich aminokyselinové spektrum není kompletní. Enervit ale nabízí vysoce kvalitní čtyřsložový protein s výhradně rostlinnými bílkovinami, jehož vysoká biologická hodnota spočívá v mixu vzájemně se doplňujících zdrojů. Enervit Vegetal Protein nabízí bílkoviny pocházející z:

 • hrachu
 • rýže
 • brambor
 • kakaa 

 

Následující graf vyjadřuje anabolické a antikatabolické účinky jednotlivých druhů bílkovin v závislosti na délce a množství uvolňovaných aminokyselin:

WPI: syrovátkový izolát (whey protein isolate), silné anabolické účinky díky rychlému a vysokému množství uvolněných aminokyselin.

WPC: syrovátkový koncentrát (whey protein concentrate), rovněž rychlé uvolnění aminokyselin, jeho kvalita je však o něco nižší než vysoce kvalitní izoláty

EGG: egg albumin (vaječný bílek), uvolnění aminokyselin z něho je postupné

CASEIN: kasein, který zajišťuje dlouhodobé uvolňování aminokyselin po dobu až 7 hodin (proto má antikatabolické účinky)

 


Přehled Enervit proetinových koktejlů - výrobků s vysokým obsahem bílkovin:


ENERVIT 100% WHEY PROTEIN Isolate

 • Procento bílkovin: 89 % (vanilka), 86 % (kakao)
 • Zdroj bílkovin: syrovátkové bílkoviny izolované přes cross-flow mikrofiltraci (CFM, tzv. křížová mikrofiltrace)
 • Další látky: vitamin B6 (přispívá k optimálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu a ke snížení únavy a vyčerpání)
 • Doporučené časování: 1 hodinu po silovém výkonu

ENERVIT 100% WHEY PROTEIN Concentrate

 • Procento bílkovin: 81 % (kokos), 80 % (banán), 80 % (mléčná), 79 % (mandle), 78 % (kakao, capuccino)
 • Zdroj bílkovin: syrovátkové bílkoviny izolované přes cross-flow membránovou filtraci (CFMF)
 • Doporučené časování: 1 hodinu po silovém výkonu

ENERVIT VEGETAL PROTEIN

 • vysoká dávka rostlinných bílkovin v jedné dávce (69,3 %)
 • je vhodný i pro vegetariány a je bez přidaného cukru
 • obsažený vitamín B6 přispívá k optimálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu a ke snížení únavy a vyčerpání
 • vitamín B12 je důležitý pro přirozený energetický metabolismus
 • železo přispívá k normálnímu přenosu kyslíku v těle
 • zinek je důležitý k optimálnímu vstřebávání bílkovin
 • vápník přispívá k přirozené funkci svalů

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

5. výživový tip pro Jizerskou 50: Vyzrajte na křeče

Křeče nechce v závodě zažít nikdo. A tak se snažíme jim předcházet, nebo s nimi hned v zárodku bojovat. Jaké jsou osvědčené recepty z praxe i z pohledu fyziologie? To vám prozradíme v posledním díle našeho seriálu, který vám pomáhá připravit se co nejlépe na Jizerskou 50.

4. výživový tip pro Jizerskou 50: Co jíst před startem

Tahle otázka zaměstnává mnoho vytrvalců, běžce a běžkyně na lyžích nevyjímaje. Co si dát v době 2 hodin před startem, abychom se cítili sytí, nebylo nám těžko a pomohli tělu s přípravou na výkon? My v Enervitu máme jasnou odpověď, podle které se řídí už tisíce sportovců včetně profesionálů – i těch, kteří se postaví na start Jizerské 50.

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

Více aktualit

AKTUALITY

12/2
Mrkněte na záznam únorového semináře a termín nového

I v novém roce jsme připravení nabízet vám semináře zaměřené na výživové aspekty ve sportu. Letošní ročník jsme odstartovali tématem "Jak se (nejen) výživou připravit na závod", kde byla řeč o všem důležitém, co ne/dělat před vaším dnem D. Ať už se rozhodnete závodit na lyžích, na kole, v běhu, v triatlonu nebo v dalších vytrvalostních sportech. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v březnu. 

9/2
Podpořte nás v anketě Shop roku 2023

Líbí se vám náš e-shop? Nakupujete na něm a jste spokojení s jeho službami? Pak nám můžete dát hlas v tradiční anketě Heureky ShopRoku!

5/2
Jizerská 50 zrušena, pondělní seminář i vybrané akce proběhnou

Je nám to moc líto, ale je to tak - 57. ročník Jizerské 50 se neuskuteční. Organizátoři o víkendu rozhodli o jejím zrušení z důvodu nedostatku sněhu, teplého počasí a nepříznivé předpovědi na další dny. Některé z plánovaných akcí přesto proběhnou, stejně jako náš pondělní seminář na téma "Jak se připravit na závod aneb výživové vychytávky".

31/1
V roce 2024 nás čeká spousta sportovních událostí. Kde se potkáme?

Jsme rádi, že vám sportovní výživa Enervit pomáhá sportovat lépe. A jsme také moc rádi, když se s vámi můžeme potkávat přímo na závodech a veletrzích. Abychom vám mohli poradit, probrat vaše potřeby a představit novinky. Kde se potkáme v roce 2024?

19/1
Královnou cyklistiky za rok 2023 je Kristýna Zemanová

Slavnostní vyhlášení ankety o nejlepšího cyklistu či cyklistku roku má opět ženskou vítězku – královnou české cyklistiky za rok 2023 se stala cyklokrosařka Kristýna Zemanová, která ovládla hlasování v soutěži Českého cyklistického svazu, jehož výživovým partnerem je Enervit.

Více aktualit