Mikroživiny sice nemají žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné a pro sportovce zvláště důležité. Jsou totiž předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus).
V souvislosti se sportem jsou z mikroživin nejčastěji zmiňované minerální látky (označované jako ionty nebo elektrolyty), které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.
Minerální látky pro sportovce
Nejčastěji se sportovcům doporučuje příjem minerálních látek, které z těla odcházejí potem: sodík, chlór, draslík, vápník a protikřečové synonymum – hořčík. Nedostatek jedné nebo více minerálních látek ztracených potem přináší pro tělo značné problémy, protože je-li zastavena absorpce iontů, zastaví se i absorpce vody (Curran et al., 1962). Z tohoto důvodu by měl ionty obsahovat nápoj popíjený při sportu, proto také doporučujeme iontový nápoj Enervit Isotonic Drink.
Sodík je ve sportovních nápojích zvláště důležitý. Díky němu je rehydratace rychlejší, protože sodík podporuje absorpci vody ve střevě. Rehydratační rychlost je největší u nápojů s obsahem maximálně 5 % sacharidů (5 gramů sacharidů na 95 ml vody) a současně sodíku v dávce cca 50 mmol na litr = 115 mg sodíku na 100 ml nápoje (Murray, 2002).
Synergickou roli se sodíkem hraje draslík. Po příjmu tekutin s obsahem sodíku a draslíku je sníženo vylučování moči oproti nápoji bez těchto minerálů, čímž je zadržováno více tekutin v těle a organizmus je tak více zavodněn.
Velký význam pro sportovce má příjem hořčíku (magnesia), byť by se mohlo zdát, že se jedná o minoritní minerální látku, protože jeho obsah v potu je ze zmiňovaných látek nejnižší. Problém je ale v tom, že potravin bohatých na hořčík je v našem běžném jídelníčku velmi málo (candát, čočka, hrách, mandle) a naopak v něm často dominují potraviny, které vstřebání hořčíku ztěžují (bílé pečivo, uzeniny). Tím pádem jdeme často už do sportovního výkonu s deficitem hořčíku, což se pak projeví, při současné ztrátě zbytků hořčíku potem, právě neoblíbenými křečemi. Chcete-li tedy sportovat lépe, doporučujeme nasytit tělo hořčíkem už před výkonem prostřednictvím sportovní výživy (Enervit Magnesium Sport). Během výkonu pak doplňovat hořčík i další minerální látky třeba kvalitním iontovým nápojem.
Pozor na formu
A ještě jedna praktická rada – u minerálních látek sledujte jejich formu. Tu se dozvíte ve složení, kde se nejčastěji minerální látky vyskytují ve formě oxidů, hydroxidů, chloridů, citrátů nebo glukanů. To jsou velmi důležité informace z hlediska celkové využitelnosti minerálních látek, protože v případě anorganických forem (oxidy, hydroxidy, chloridy) je vstřebatelnost pouze 10 %, zatímco u organických forem (citráty, glukonany či fumarany) je až 4x větší. Při stejném množství obsažené minerální látky je jí tedy v případě organické formy vstřebáno 4x více. A to je přesně důvod, proč ve sportovní výživě Enervit najdete právě tyto formy minerálních látek.
Vitaminy pro sportovce
Stejně jako minerální látky, potřebuje sportující organizmus ve zvýšené míře i některé vitaminy. Pro sportovní výkon a bezprostředně po něm jsou vhodné zejména vitaminy skupiny B, jejichž společným znakem je přínos pro energetický metabolismus. I proto bývají u Enervitu součástí energetických doplňků (gelů, tablet nebo tyčinek) a iontových nebo regeneračních nápojů.
Neoddiskutovatelným pomocníkem je pak asi nejznámější z vitaminů – vitamin C. Jeho přínosů je celá řada a lidský organizmus si ho neumí sám vytvořit. I vitamin C pomáhá energetickému metabolismu, ale také imunitnímu systému, ke snížení míry únavy a vyčerpání nebo k ochraně buněk před oxidativním stresem, který se týká ve zvýšené míře právě sportovců. Jeho doplňování ze stravy a jejích doplňků je nezbytné a pro sportovce velmi důležité.