Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

K čemu slouží sportovcům mikroživiny – vitaminy a minerální látky?

Mikroživiny sice nemají žádnou energetickou hodnotu, ale pro lidský organizmus jsou nezbytné a pro sportovce zvláště důležité. Jsou totiž předpokladem pro růst a tvorbu tkání a pro látkovou výměnu v těle (metabolismus).

V souvislosti se sportem jsou z mikroživin nejčastěji zmiňované minerální látky (označované jako ionty nebo elektrolyty), které se podílejí na vedení nervových vzruchů. Ty jsou důležité pro správnou koordinaci nervové soustavy a činnost svalových vláken. V případě nesprávné koordinace vznikají křeče, strašák každého vytrvalce.

 

Minerální látky pro sportovce

Nejčastěji se sportovcům doporučuje příjem minerálních látek, které z těla odcházejí potem: sodík, chlór, draslík, vápník a protikřečové synonymum – hořčík. Nedostatek jedné nebo více minerálních látek ztracených potem přináší pro tělo značné problémy, protože je-li zastavena absorpce iontů, zastaví se i absorpce vody (Curran et al., 1962). Z tohoto důvodu by měl ionty obsahovat nápoj popíjený při sportu, proto také doporučujeme iontový nápoj Enervit Isotonic Drink.

Sodík je ve sportovních nápojích zvláště důležitý. Díky němu je rehydratace rychlejší, protože sodík podporuje absorpci vody ve střevě. Rehydratační rychlost je největší u nápojů s obsahem maximálně 5 % sacharidů (5 gramů sacharidů na 95 ml vody) a současně sodíku v dávce cca 50 mmol na litr = 115 mg sodíku na 100 ml nápoje (Murray, 2002).

Synergickou roli se sodíkem hraje draslík. Po příjmu tekutin s obsahem sodíku a draslíku je sníženo vylučování moči oproti nápoji bez těchto minerálů, čímž je zadržováno více tekutin v těle a organizmus je tak více zavodněn.

Velký význam pro sportovce má příjem hořčíku (magnesia), byť by se mohlo zdát, že se jedná o minoritní minerální látku, protože jeho obsah v potu je ze zmiňovaných látek nejnižší. Problém je ale v tom, že potravin bohatých na hořčík je v našem běžném jídelníčku velmi málo (candát, čočka, hrách, mandle) a naopak v něm často dominují potraviny, které vstřebání hořčíku ztěžují (bílé pečivo, uzeniny). Tím pádem jdeme často už do sportovního výkonu s deficitem hořčíku, což se pak projeví, při současné ztrátě zbytků hořčíku potem, právě neoblíbenými křečemi. Chcete-li tedy sportovat lépe, doporučujeme nasytit tělo hořčíkem už před výkonem prostřednictvím sportovní výživy (Enervit Magnesium Sport). Během výkonu pak doplňovat hořčík i další minerální látky třeba kvalitním iontovým nápojem.

 

Pozor na formu

A ještě jedna praktická rada – u minerálních látek sledujte jejich formu. Tu se dozvíte ve složení, kde se nejčastěji minerální látky vyskytují ve formě oxidů, hydroxidů, chloridů, citrátů nebo glukanů. To jsou velmi důležité informace z hlediska celkové využitelnosti minerálních látek, protože v případě anorganických forem (oxidy, hydroxidy, chloridy) je vstřebatelnost pouze 10 %, zatímco u organických forem (citráty, glukonany či fumarany) je až 4x větší. Při stejném množství obsažené minerální látky je jí tedy v případě organické formy vstřebáno 4x více. A to je přesně důvod, proč ve sportovní výživě Enervit najdete právě tyto formy minerálních látek.

 

Vitaminy pro sportovce

Stejně jako minerální látky, potřebuje sportující organizmus ve zvýšené míře i některé vitaminy. Pro sportovní výkon a bezprostředně po něm jsou vhodné zejména vitaminy skupiny B, jejichž společným znakem je přínos pro energetický metabolismus. I proto bývají u Enervitu součástí energetických doplňků (gelů, tablet nebo tyčinek) a iontových nebo regeneračních nápojů.

Neoddiskutovatelným pomocníkem je pak asi nejznámější z vitaminů – vitamin C. Jeho přínosů je celá řada a lidský organizmus si ho neumí sám vytvořit. I vitamin C pomáhá energetickému metabolismu, ale také imunitnímu systému, ke snížení míry únavy a vyčerpání nebo k ochraně buněk před oxidativním stresem, který se týká ve zvýšené míře právě sportovců. Jeho doplňování ze stravy a jejích doplňků je nezbytné a pro sportovce velmi důležité.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit