Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Křeče jsou spojovány s příjmem protikřečových minerálů, což je obecné pojmenování minerálů obsažených v potu. O které jde a jaká fakta by sportovci měli znát?

Vápník

  • Zprostředkovává zúžení a rozšíření cév, čímž napomáhá udržovat hodnotu krevního tlaku a během výkonu se podílí na rychlejším transportu živin a metabolitů.
  • Účastní se svalové kontrakce, přenosu nervových impulzů a vylučování hormonů.
  • Klesne-li hladina vápníku pod organizmem hlídanou úroveň, následuje série hormonálních signálů vedoucí až k uvolnění vápníku z kostí do krevního řečiště (čímž se může časem zvýšit riziko zlomenin).

Hořčík

  • Jeho nízká hladina může přispět ke svalovým křečím.
  • Podporuje svalové kontrakce a přenos nervových impulzů.
  • Podílí se na tvorbě bílkovin.
  • Je důležitý pro obranyschopnost organizmu.
  • Jeho deficit může vyvolat nevolnost, podrážděnost, svalovou slabost, záškuby či chvění víček, křeče a srdeční arytmii.

Draslík

  • Elektrolyt, který vede elektrické impulzy buněčnými membránami (především ve svalové a nervové tkáni).
  • Pomáhá regulovat rovnováhu tekutin společně se sodíkem a chloridovými ionty.
  • Podílí se na transportu glukózy do svalových buněk a na ukládání glykogenu.

Sodík

  • Společně s draslíkem se podílí na regulaci rovnováhy tekutin.
  • Vně buněk udržuje objem krevní plazmy a krevní tlak.
  • Podporuje svalové kontrakce a přenosy nervových impulzů.
  • Deficit vede ke křečím.

Chlor

  • Udržování rovnováhy tělesných tekutin a elektrolytů.
  • Podporuje trávení.
  • Deficit vede ke svalovým křečím a únavě.

 

Lze příznaky křečí minimalizovat?

Z uvedených funkcí jednotlivých minerálních látek vyplývá, proč jejich akutní nedostatek vyústí ve svalové křeče. A nepřímo z již napsaného i vyplývá, že křečím lze předcházet, nebo jejich příznaky alespoň potlačit. A to tím, že budeme minerální látky ztrácené potem zpětně doplňovat, nebo se na jejich ztráty dopředu připravíme. Ale čím a jak?

V případě Enervitu jsou protikřečové minerály obsaženy především v těchto produktech:


 

1. PITÍM PROTI KŘEČÍM

Jednou z možných příčin křečí je nedostatečná hydratace (doplňování tekutin). Už 2-3 hodiny před sportem je dobré myslet na průběžné doplňování tekutin (v tomto čase je optimální čistá voda, případně s citronovou šťávou). A během výkonu by pak pití ionťáku (Enervit Isotonic Drink) mělo být pravidlem.

Prvním důvodem je to, že příjmem tekutin zamezíte hypertonickému (příliš hustému) vnitřnímu prostředí organizmu. V příliš hustém prostředí neprobíhá přenos látek ani informací optimálně. Druhým přínosem iontového nápoje během výkonu je, že doplňuje energii ze sacharidů a rovněž i minerální látky ztracené potem. Pitím iontového nápoje tak předcházíte křečím vlastně hned dvakrát – jednou doplňováním tekutin a podruhé příjmem minerálních látek.

 

2. KŘEČE A HAŠENÍ „POŽÁRU“

Požárem jsou v tomto případě myšleny právě ony křeče. Jakmile už vás přepadnou, je v daný okamžik rozhodně správné sáhnout po něčem, kde je KONCENTROVANÝ obsah minerálních látek. Jako nejlepší se nabízí Enervit Magnesium Sport. Kromě vysoké koncentrace minerálů (obsah je uveden níže) a vitamínu C je připraveno v práškové formě pro přípravu nápoje, takže účinek je nejen rychlý, ale současně jeho vypitím zapracujete i na doplnění tekutin.

S pomocí Enervit Magnesium sport tedy vyřešíte akutní problém křečí, což je určitě fajn. Ale pro příště bude zřejmě lepší preventivně zamezit nebo alespoň minimalizovat to, aby tento stav vůbec nastal. Jak tedy lze preventivním postupem minimalizovat příznaky křečí?

 

3. PREVENTIVNĚ PROTI KŘEČÍM

Především pro vás, kteří trpíte na křeče, je naše doporučení pracovat preventivně na jejich potlačení už dříve, alespoň 1-2 dny před vlastním závodem (nebo náročným tréninkem). A to opět pitím nápoje Enervit Magnesium Sport. Námi podporovaní sportovci, kteří jsou na příznaky křečí citlivější, pijí Enervit Magnesium sport před sobotním závodem už od středy, a to vždy jeden nápoj denně a poslední pak ráno se snídaní.

Cílem tohoto postupu je tělo „nasytit“ minerálními látkami, aby se během výkonu neprojevil jejich nedostatek právě v podobě možných křečí.

Proč právě Enervit Magnesium Sport zajišťuje nasycení minerálními látkami? Je to jejich vysokou koncentrací v produktu - jeden sáček (15 g) obsahuje 600 mg draslíku, 160 mg hořčíku, 90 mg sodíku a 80 mg vitaminu C. Draslík a hořčík podporuje optimální činnost svalů a nervové soustavy během výkonu, hořčík přispívá ke správné elektrolytické rovnováze a vitamin C se podílí na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a současně i k udržení správné funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm, kdy je organizmus díky vyčerpání výrazně oslaben.

 

Jak a kdy Enervit Magnesium sport použít, abychom předcházeli křečím:

Enervit Magnesium Sport užívejte ve dnech před fyzicky náročným výkonem (závodem či těžkým tréninkem), a to v dávce jeden sáček denně. Trpíte-li na křeče, lze jeden sáček vmíchat do hypotonického iontového nápoje Enervit Isotonic Drink a popíjet během závodu či tréninku. Pro doplnění minerálních látek po náročném výkonu lze vypít jeden sáček Enervit Magnesium Sport denně i ve dnech následujících.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak, proč a čím plnit pitný režim?

Dodržovat pitný režim je důležité nejen při velkých vedrech, která zažíváme v létě. Lidský organismus tekutiny potřebuje a my musíme myslet na to, jaké mu udělají nejlépe. Požadavky sportovce jsou i v tomto ohledu specifické a s pitným režimem je bohužel spojeno hned několik možných chyb a úskalí. Co tedy pít před, během a po výkonu?

Výživa pro vytrvalce v kostce: stáhněte si naši brožuru Sportuj lépe

Jsme specialisté na výživu pro vytrvalce a své know-how si nenecháváme pro sebe. Chceme vám pomáhat sportovat lépe. Proto odhalujeme fyziologické zákonitosti pochodů ve vašem těle, abyste mohli svou výkonnost zlepšovat. I v brožurce Sportuj lépe, kterou nabízíme zdarma ke stažení všem sportovcům. Sportujte s námi lépe!

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: proč a co kupovat

Víte, že sportovní výživa pomůže vašemu sportovnímu výkonu. Přemýšlíte ale, kterou vybrat, abyste neutratili celou výplatu, a také si kladete otázku, jestli je potřeba i při tréninku, nebo stačí na závod. Pokusíme se vám dát na tyto otázky odpovědi.

Proč používat sportovní výživu i v tréninku a ne jen při závodě?

Pokud chcete stručnou odpověď hned na úvod, tak ta zní – protože se vám to vyplatí. Rychleji vám totiž poroste výkonnost. Zvyšování výkonnosti tréninkem spočívá na principu adaptace, tedy čím více při tréninku vydržíte (počet kilometrů, čas, intenzita zatížení), tím více se tělo musí připravit na další tréninkovou jednotku. Míra přípravy organizmu, tedy míra růstu výkonnosti, je úměrná náročnosti předchozí zátěže. Z toho vyplývá jednoduchá rovnice: dostatek energie pro trénink = větší výdrž = větší adaptační impulz = větší růst výkonnosti. Energii organizmu přitom zajistíte právě sportovní výživou.

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: co před sportem a v krizi?

Kdo to myslí se sportem aspoň trochu vážně, sportovní výživu dobře zná. Přesto může mít i otázky, které se právě ke sportovní výživě a jejímu užívání vážou. Dali jsme dohromady ty nejčastější a nabízíme odpovědi. V tomto díle především na otázky, co jíst před sportem a jak zažehnat krizi během tréninku či závodu.

Více aktualit

AKTUALITY

20/4
Nejlepším českým parasportovcem je opět plavec David Kratochvíl

Trojnásobný medailista z loňských paralympijských her v Paříži ovládl Ceny Českého paralympijského výboru podruhé v řadě. Na stříbrném stupínku byla lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová a bronzový skončil stolní tenista Jiří Suchánek. I oni ve Francii vybojovali cenné kovy a stejně jako celý český paralympijský tým spoléhají na sportovní výživu Enervit.

17/4
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A  koledovat mohou všichni - sportovci i sportovkyně. Koledu totiž máme pro všechny, kteří chtějí sportovat lépe. 

14/4
Cyklistické Flandry a Roubaix s Enervitem: 4 pódiová umístění

Tadej Pogačar z UAE Emirates ovládl závod Kolem Flander a na Paříž-Roubaix bral druhou příčku. I Mads Pedersen ze stáje Lidl-Trek vybojoval stupně vítězů v obou startech – v tom prvním bral stříbro, ve druhém bronz. Oba dva se svými týmy spoléhají na sportovní výživu Enervit. A my vám prozradíme, na co jeli!

7/4
Vrchol hokejové sezony se neobejde bez Enervitu

Obě nejvyšší české hokejové soutěže míří k vyvrcholení v podobě korunování mistrů letošní sezony. V semifinále Tipsport extraligy i ve finále Maxa ligy bojují o titul i týmy spoléhající na Enervit – Sparta Praha, Dynamo Pardubice a Berani Zlín.

3/4
Objevte jarní Enervit novinky!

Máme pro vás zbrusu nové produkty na startu jarní sezony. Speciální řadu Enervit C2:1 rozšířila nová energetická tyčinka Enervit Carbo Bar s přídavkem sodíku a skvělou příchutí slaného arašídového másla. Úplnou novinkou v portfoliu jsou sáčky Enervit Electrolytes Boost se sypkou směsí určenou k přípravě nápoje a dodání potřebných minerálních látek během sportu.

Více aktualit