Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Křeče jsou spojovány s příjmem protikřečových minerálů, což je obecné pojmenování minerálů obsažených v potu. O které jde a jaká fakta by sportovci měli znát?

Vápník

  • Zprostředkovává zúžení a rozšíření cév, čímž napomáhá udržovat hodnotu krevního tlaku a během výkonu se podílí na rychlejším transportu živin a metabolitů.
  • Účastní se svalové kontrakce, přenosu nervových impulzů a vylučování hormonů.
  • Klesne-li hladina vápníku pod organizmem hlídanou úroveň, následuje série hormonálních signálů vedoucí až k uvolnění vápníku z kostí do krevního řečiště (čímž se může časem zvýšit riziko zlomenin).

Hořčík

  • Jeho nízká hladina může přispět ke svalovým křečím.
  • Podporuje svalové kontrakce a přenos nervových impulzů.
  • Podílí se na tvorbě bílkovin.
  • Je důležitý pro obranyschopnost organizmu.
  • Jeho deficit může vyvolat nevolnost, podrážděnost, svalovou slabost, záškuby či chvění víček, křeče a srdeční arytmii.

Draslík

  • Elektrolyt, který vede elektrické impulzy buněčnými membránami (především ve svalové a nervové tkáni).
  • Pomáhá regulovat rovnováhu tekutin společně se sodíkem a chloridovými ionty.
  • Podílí se na transportu glukózy do svalových buněk a na ukládání glykogenu.

Sodík

  • Společně s draslíkem se podílí na regulaci rovnováhy tekutin.
  • Vně buněk udržuje objem krevní plazmy a krevní tlak.
  • Podporuje svalové kontrakce a přenosy nervových impulzů.
  • Deficit vede ke křečím.

Chlor

  • Udržování rovnováhy tělesných tekutin a elektrolytů.
  • Podporuje trávení.
  • Deficit vede ke svalovým křečím a únavě.

 

Lze příznaky křečí minimalizovat?

Z uvedených funkcí jednotlivých minerálních látek vyplývá, proč jejich akutní nedostatek vyústí ve svalové křeče. A nepřímo z již napsaného i vyplývá, že křečím lze předcházet, nebo jejich příznaky alespoň potlačit. A to tím, že budeme minerální látky ztrácené potem zpětně doplňovat, nebo se na jejich ztráty dopředu připravíme. Ale čím a jak?

V případě Enervitu jsou protikřečové minerály obsaženy především v těchto produktech:


 

1. PITÍM PROTI KŘEČÍM

Jednou z možných příčin křečí je nedostatečná hydratace (doplňování tekutin). Už 2-3 hodiny před sportem je dobré myslet na průběžné doplňování tekutin (v tomto čase je optimální čistá voda, případně s citronovou šťávou). A během výkonu by pak pití ionťáku (Enervit Isotonic Drink) mělo být pravidlem.

Prvním důvodem je to, že příjmem tekutin zamezíte hypertonickému (příliš hustému) vnitřnímu prostředí organizmu. V příliš hustém prostředí neprobíhá přenos látek ani informací optimálně. Druhým přínosem iontového nápoje během výkonu je, že doplňuje energii ze sacharidů a rovněž i minerální látky ztracené potem. Pitím iontového nápoje tak předcházíte křečím vlastně hned dvakrát – jednou doplňováním tekutin a podruhé příjmem minerálních látek.

 

2. KŘEČE A HAŠENÍ „POŽÁRU“

Požárem jsou v tomto případě myšleny právě ony křeče. Jakmile už vás přepadnou, je v daný okamžik rozhodně správné sáhnout po něčem, kde je KONCENTROVANÝ obsah minerálních látek. Jako nejlepší se nabízí Enervit Magnesium Sport. Kromě vysoké koncentrace minerálů (obsah je uveden níže) a vitamínu C je připraveno v práškové formě pro přípravu nápoje, takže účinek je nejen rychlý, ale současně jeho vypitím zapracujete i na doplnění tekutin.

S pomocí Enervit Magnesium sport tedy vyřešíte akutní problém křečí, což je určitě fajn. Ale pro příště bude zřejmě lepší preventivně zamezit nebo alespoň minimalizovat to, aby tento stav vůbec nastal. Jak tedy lze preventivním postupem minimalizovat příznaky křečí?

 

3. PREVENTIVNĚ PROTI KŘEČÍM

Především pro vás, kteří trpíte na křeče, je naše doporučení pracovat preventivně na jejich potlačení už dříve, alespoň 1-2 dny před vlastním závodem (nebo náročným tréninkem). A to opět pitím nápoje Enervit Magnesium Sport. Námi podporovaní sportovci, kteří jsou na příznaky křečí citlivější, pijí Enervit Magnesium sport před sobotním závodem už od středy, a to vždy jeden nápoj denně a poslední pak ráno se snídaní.

Cílem tohoto postupu je tělo „nasytit“ minerálními látkami, aby se během výkonu neprojevil jejich nedostatek právě v podobě možných křečí.

Proč právě Enervit Magnesium Sport zajišťuje nasycení minerálními látkami? Je to jejich vysokou koncentrací v produktu - jeden sáček (15 g) obsahuje 600 mg draslíku, 160 mg hořčíku, 90 mg sodíku a 80 mg vitaminu C. Draslík a hořčík podporuje optimální činnost svalů a nervové soustavy během výkonu, hořčík přispívá ke správné elektrolytické rovnováze a vitamin C se podílí na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a současně i k udržení správné funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm, kdy je organizmus díky vyčerpání výrazně oslaben.

 

Jak a kdy Enervit Magnesium sport použít, abychom předcházeli křečím:

Enervit Magnesium Sport užívejte ve dnech před fyzicky náročným výkonem (závodem či těžkým tréninkem), a to v dávce jeden sáček denně. Trpíte-li na křeče, lze jeden sáček vmíchat do hypotonického iontového nápoje Enervit Isotonic Drink a popíjet během závodu či tréninku. Pro doplnění minerálních látek po náročném výkonu lze vypít jeden sáček Enervit Magnesium Sport denně i ve dnech následujících.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Čím doplňovat energii během sportu? Máme skvělý přehled, který poradí!

Určitě víte, že každý cyklista, běžec, lyžař nebo triatlonista (obecně vytrvalec) potřebuje během svého sportovního výkonu doplňovat energii ze sacharidů. Ty jsou nejrychlejším zdrojem energie a jejich zásoby v těle jsou značně omezené. Po čem ale sáhnout? Poradíme a na grafu názorně ukážeme!

Více aktualit

AKTUALITY

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

7/11
Přihlaste se na listopadový seminář a zorientujte se ve sportovní výživě

I v listopadu pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 19. 11. bude "Jak se vyznat ve sportovní výživě". A v listopadu přednášíme i v rámci festivalu Obzory na Univerzetě Karlově v Praze.

Více aktualit