Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte, že… typ a poměr přijímaných sacharidů rozhoduje?

Kdo neví, ten přichází o podstatnou část energie pro sportovní výkon. Kdo ví, ten naopak může čerpat ze sportovní výživy mnohem víc. Řeč je o znalosti fungování lidského těla a jeho schopnosti využít sacharidy přijímané během výkonu. Když jde totiž o ty správné, a navíc ve vhodném poměru, můžete navýšit jejich využití. A my víme, jak na to.   

Že vytrvalci potřebují pro svůj výkon sacharidy, je známá věc. Kolik energie ze sacharidů ale během výkonu přijmout, aby byl efekt maximální?

Na začátku je třeba vyjít z faktu, že nejrychleji vstřebatelné jsou jednoduché sacharidy, tzv. monosacharidy. Není třeba je štěpit, přecházejí velmi brzy do krve. Naopak všechny složité sacharidy se v těle nejdříve rozloží na jednoduché sacharidy, z nichž dominují především glukóza a fruktóza.

 

Glukóza

V průběhu fyzické aktivity jsou sacharidy s vysokým glykemickým indexem první volbou doplňování energie. Mohou to být buď samostatná glukóza, nebo její polymery (maltodextrin), z nichž během trávení vznikají molekuly glukózy. Jeukendrup (2008) tvrdí, že během cvičení vede požití těchto sacharidů k jejich spalování (oxidaci) rychlostí až 1 gramu za minutu. Tato úroveň nemůže být překročena, protože je to maximální množství glukózy, které může být za uvedený čas zpracováno a využito.

 

Fruktóza

Fruktóza na rozdíl od glukózy používá jiný nosič (Ferrari a Diamond, 1997), a to může být naší výhodou. Když je nasycen nosič glukózy, nosič fruktózy je stále aktivní. Konzumací fruktózy s glukózou tak dojde k navýšení využitelných zdrojů energie k výše uvedenému 1 gramu, a to na maximální hodnotu 1,7 g za minutu (Jeukendrup, 2008).

 

Kombinace glukózy a fruktózy je výhodná

Co z toho plyne? Že když bude sportovec přijímat jen energii z glukózy, tělo je schopné vstřebat jí maximálně 60 g za hodinu bez ohledu na to, zda její příjem bude vyšší. Když ale sportovec bude s vědomím tohoto pravidla konzumovat část sacharidů ve formě glukózy a část ve formě fruktózy, je schopen přijmout za hodinu až 102 g sacharidů, tedy 1,7x více, než kdyby přijímal jen glukózu.

To se samozřejmě projeví v lepším zásobování svalů energií, a to navíc rychle v podobě využitelné energie pro intenzivní výkony, tedy například ve spurtech, únicích nebo ve finiši.

 

Perfektní kombinaci najdete v C2:1 řadě

Naše nová řada Enervit C2:1 právě z výše uvedených důvodů obsahuje speciální směs maltodextrinu a fruktózy, které ve správném poměru a množství dokáží zlepšit využitelnost energie ze sacharidů. Ať sáhnete po jakémkoli produktu této řady, máte jistotu vhodného poměru obou sacharidů, navíc jejich množství snadno zjistíte přímo na obale a jednoduše si zkombinujete produkty podle vlastních preferencí a potřeby. Ať už jde o formu (nabízí se gel, tyčinka, nápoj, želé i želatinky) nebo o množství (doporučované množství pro intenzivní či douhotrvající výkony je 90 g/hod, což je množství, které jens  glukózou nikdy nedosáhnete).

Jaké produkty najdete v řadě Enervit C2:1?

 

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Ptáte se nás: Kolik sacharidů tělo využije při vytrvalostním výkonu?

Poměrně často se setkáváme s dotazy, jestli není možné se energetickými doplňky během výkonu „předávkovat“. Nebo kolik energie ze sacharidů během výkonu přijmout, aby byl efekt maximální. Na obě otázky samozřejmě existují jasné odpovědi vycházející z fyziologie a schopností našeho organizmu pracovat se sacharidy jako důležitými zdroji energie při vytrvaleckém výkonu.

Proč myslet na OKYSLIČENÍ a co znamená VASODILATACE?

Základem vytrvalostního výkonu je dostatek kyslíku pro buňky. Energie díky tomu může být kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji (výkon může trvat delší dobu) a vzniká i méně fatálních metabolitů, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce. Dobrou zprávou je, že můžete organizmu pomoci a my prozradíme jak.

Ptáte se nás: Nestačí na kratší a lehčí trénink voda nebo šťáva místo ionťáku?

Tuhle otázku slýcháme často a nejspíš je motivovaná ekonomickou stránkou věci, tedy faktem že samotná voda je levnější než iontový nápoj. My se na problém ale podíváme ze sportovní stránky věci, nabídneme také pohled fyziologický a nakonec přidáme i ten ekonomický aspekt. Uvidíte, že představa o levnější šťávě můžu být jen mýtus, nehledě na přínosy iontového nápoje pro váš sportovní výkon.

Co je glykogen a k čemu slouží?

Ve formě glykogenu je v těle uložena sacharidová zásoba energie. Podle místa uložení glykogenu v těle se bavíme o jaterním nebo o svalovém glykogenu, přičemž každý slouží k trochu jiné potřebě organizmu. Mít glykogenu co nejvíc a zároveň ho během sportu šetřit, to jsou dva hlavní úkoly pro každého vytrvalce.

Ptáte se nás: Proč sladkosti před sportem škodí výkonu?

Možná už víte, že konzumaci jakýchkoli sladkostí v době 2 hodin před sportem striktně odmítáme. Není to otázka naší životní filozofie, ale odpověď na otázku fyziologie. Víte, co se v těle děje po konzumaci čehokoli sladkého s vysokým glykemickým indexem? Nabízíme vám odpověď.

Více aktualit

AKTUALITY

25/9
Helena Karásková v TOP 10 na MS Xterra

Po 9. místě na mistrovství Evropy (více zde) se členka Enervit Teamu probojovala i do nejlepší desítky na světovém šampionátu Xterra v terénním triatlonu. Helena Karásková tak opět dokázala, že stále patří do světové špičky, byť už se sportu nevěnuje profesionálně.

22/9
Máme pro vás záznam zářijových seminářů a termín nového

V září opět pokračoval náš letošní seriál online seminářů věnovaných vašim nejčastějším dotazům. A také jsme vysílali seminář na téma "Jak, proč a čím doplňovat energii během výkonu", který jsme pořádali ve spolupráci s organizátory cyklistického závodu Pražská 50. Další pro vás chystáme v říjnu - proběhně 24. 10. od 17:00 online a tématem bude "Večerní sportování a stravování".

18/9
Patricie Müllerová má bronz z cyklistického MS juniorů

Na konci srpna vybojovala česká reprezentantka cenný kov na dráze v disciplíně madison. Z bronzu se radovala se svou parťačkou Adélou Markovou a navázala tak na výborné vystoupení na mistrovství Evropy, kde jen vinou hromadného pádu přišla o titul šampionky. Patricie dlouhodobě spoléhá na Enervit, stejně jako její domácí stáj TUFO Pardus Prostějov.

15/9
ROZHOVOR: Brankář zlínských hokejistů Daniel Huf o titulu i přípravě na sezonu

V dubnu poznal euforii z triumfu ve druhé nejvyšší hokejové soutěži u nás, navíc po tradičně vyhroceném derby se Vsetínem. Hned poté čelil útokům hokejových osobností z Kladna v čele s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem v baráži, která mohla po roce vrátit Zlín do extraligy. Stejný cíl budou mít Berani i letos a také tentokrát jim bude pomáhat sportovní výživa Enervit.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

Více aktualit