Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sezona Petra Vinického, mistra světa v OCR běhu: „Titul je mým největším úspěchem“

Během sezony dlouho léčil zánět v koleni, který ho limitoval v tréninku. Přesto zvládl odběhnout více než desítku závodů v extrémním překážkovém běhu a připsal si i největší úspěch své dosavadní kariéry. Společně se Zuzkou Kocumovou a Michalem Rajniakem vybojoval zlato na mistrovství světa v Kanadě. „Byla to obrovská záplata za letošní sezónou. Odměna za čas a úsilí, které tomu věnuji během celého roku,“ říká Petr Vinický, o jehož tréninku a jeho skloubení s prací a rodinou jste se mohli dočíst v první části našeho rozhovoru. V té druhé se člen Enervit Teamu ohlíží za světovým šampionátem i celou soutěžní sezonou.

Během sezony dlouho léčil zánět v koleni, který ho limitoval v tréninku. Přesto zvládl odběhnout více než desítku závodů v extrémním překážkovém běhu a připsal si i největší úspěch své dosavadní kariéry. Společně se Zuzkou Kocumovou a Michalem Rajniakem vybojoval zlato na mistrovství světa v Kanadě. „Byla to obrovská záplata za letošní sezónou. Odměna za čas a úsilí, které tomu věnuji během celého roku,“ říká Petr Vinický, o jehož tréninku a jeho skloubení s prací a rodinou jste se mohli dočíst v první části našeho rozhovoru. V té druhé se člen Enervit Teamu ohlíží za světovým šampionátem i celou soutěžní sezonou.

 

Je jasné, že největším úspěchem končícího roku je titul mistra světa v OCR běhu. Jaké ve vás převládají pocity s určitým časovým odstupem od triumfu?

V různých rozhovorech sportovců jsem četl, že si úspěch uvědomí až později, a konečně jsem poznal, že to tak skutečně je. Titul mistra světa je největší úspěch mojí dosavadní kariery a obrovská záplata za letošní sezónou. Odměna za čas a úsilí, které tomu věnuji během celého roku. Už jako kluk jsem vzhlížel ke každému, kdo si stoupl na ten nejvyšší stupínek, a někde vzadu jsem o podobném okamžiku snil celý život. Do poslední chvíle si to nepřipouštíte a najednou vám na trati předají štafetu a u toho vám řeknou „makej, jdeš o zlato“. Hodilo mě to do takového transu, že jsem z něho vypadl až v cíli po pár minutách. Po protnutí cílové pásky šla všechna euforie ven. V hlavě se mi promítly okamžiky, kdy mi nebylo úplně nejlépe. S čím vším jsem zápasil a co jsem musel podstoupit, abych to dotáhl až sem. A pak si můžete říct „Jsme nejrychlejší na světě, jsme mistři“. Úžasný pocit, který bych přál každému sportovci.

 

Jak složitá byla cesta k tomuto triumfu?

Až s odstupem času vidím, co všechno se muselo sejít, aby tohle vyšlo. Celý závod hustě pršelo, trať a překážky hrozně klouzaly. Měli jsme v nohách předchozí dva závodní dny… Michal Rajniak výborně zvládl běh na 5 km a pár lehkých překážek a předával mi na 3. místě se ztrátou asi 30 sekund na první dvě štafety. Pak následoval můj úsek na asi 300 metrů s jednou těžkou překážkou. Tam se mi podařilo předběhnout štafetu Velké Británie, protože její člen spadl z uklouzané překážky. Následně jsem předával Zuzce Kocumové, která měla před sebou 800 metrů nahoru do sjezdovky s 25kilovým pytlem. Pak samozřejmě ještě dolů a deštěm nasáknutý svah byl jak jedna velká skluzavka. Přesto se Zuzce podařilo předběhnout dánskou štafetu a celá sedřená a od krve mi předávala na prvním místě. Můj závěrečný úsek měl asi kilometr, na kterém bylo sedm nejtěžších překážek, až po závěrečnou stěnu, která se šla společně. Snažil jsem se jít nejrychleji, co to šlo, ale s rozumem, protože jsem věděl, že jediná chyba nás může stát zlato. Na předposlední překážce jsem se držel za dva prsty, když mi to uklouzlo na kruhu těsně před koncem. Ale udržel jsem se a po finálové stěně jsme mohli společně protnout pásku jako mistři světa.

 

Jak dlouho jste se na světový šampionát připravoval?

Plán na celou sezónu byl postaven k tomuhle vrcholu. Plánované mistrovství Evropy jsem musel kvůli zranění vynechat, a tak jsem opravdu vše směřoval sem. Hlavní část přípravy na mistrovství světa začala v létě. Běžecká příprava byla specifičtější, protože se neběželo tolik v kopcích, a bylo potřeba pracovat na běžecké rychlosti. Zhruba dva měsíce jsem pak věnoval přípravě na překážky, které jsou specifické. Pro Evropany prakticky neznámé a je nutné si je buď doma vyrobit, nebo nastudovat z YouTube. 

 

Předpokládám, že ani na mistrovství světa nechyběla ve vaší výbavě sportovní výživa Enervit. Co používáte nejčastěji?

Na trénink si míchám hypotonický iontový nápoj Enervit G Sport a po tréninku určitě regenerační drink – buď Enervit R2 nebo R1 Sport. Dobré zkušenosti mám i s magnesiem od Enervitu, které jsem testoval právě před a během mistrovství světa a neměl jsem problémy s křečemi, na které trpím. Do závodu pak nejčastěji zařazuji energetický gel Enervitene Sport Gel. A pokud je potřeba, tak mám poslední záchranu v podobě energetického koncentrátu Enervitene Sport Competition.

 

I s ohledem na titul mistra světa asi budou vzpomínky na letošní sezonu pozitivní, že?

Na sezónu se musím dívat ze dvou úhlů pohledu. Z jedné strany vidím sezónu jako velmi, až nadmíru úspěšnou. Cesta, kterou jsme se s trenérem vydali, nese ovoce. Věci, které jsem zapracoval do tréninku, fungují a výsledky jsou opravdu vidět.  Ve většině závodů, které jsem absolvoval, byl můj výsledek v TOP 10 celkově. A právě to, proč byly většinou výsledky „jen“ v TOP 10, navazuje na druhý úhel pohledu. Přes půl roku jsem léčil zánět v koleni, který mě limitoval v tréninku a nedovoloval mi jít většinu závodů z plného tréninku, nebo se na závodě úmyslně nešetřit. 

 

Kolik závodů jste letos vlastně absolvoval? A jakých dalších umístění si v roce 2016 ceníte?

Odběhl jsem asi 14 závodů u nás a v Evropě. K nejhodnotnějším patří určitě umístění na Predator Race, což je u nás nejtěžší a nejkomplexnější OCR série. A pak asi třetí místa v Elitě na Spartan Race v Mnichově a Litovli.

 

Jaké jsou vaše plány na příští rok?

Příští rok nemám ještě úplně naplánovaný, ale jsou tam dva vrcholy, kde bych nechtěl chybět: OCR mistrovství Evropy, které bude v Holandsku, a na závěr sezóny mistrovství světa konané opět v kanadském Blue Mountain. Obhajoba zlaté medaile a vylepšení individuálních výsledků jsou dva stěžejní body sezóny. Z ostatních závodů se chci podívat na severský Toughest, což je asi nejlepší série v Evropě. Když se mi bude dařit a povede se mi sehnat finance, tak proč nezkusit celý jejich seriál… Mám v plánu i pár jiných závodů po Evropě a na českém území pak Predator Race, Gladiator nebo poprvé zkusit Army Run. Ale uvidíme podle toho, jak to bude zapadat do kalendáře.

AKTUALITY

20/1
Enervit je partnerem všech běžců na lyžích včetně významných závodů

Na Enervit se v bílé stopě můžete spolehnout! Doplní vám potřebnou energii na trati, připraví na sport i pomůže s následnou regenerací. Navíc jsme partnerem významných závodů, na kterých najdete i náš červený stánek se vším potřebným pro váš výkon.

17/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě, přihlásit se na seminář (30. 1.) a nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

13/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2024

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se prodalo loni nejvíc? Mrkněte do našich statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

9/1
Za měsíc startuje Jizerská 50. I letos jsme jejími partnery!

V neděli 9. února proběhne legendární Jizerská 50. Tradiční závod, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics, se chystá na svůj 58. ročník. A my s Enervitem jsme opět připravení všem účastníkům pomoci - i letos jsme výživovým partnerem. 

6/1
Přihaste se na lednový seminář o výživě sportovců před důležitým závodem

30. ledna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem prvního semináře roku 2025 bude, co nedělat, aby se vám váš důležitý závod vydařil. Bavit se samozřejmě budeme o výživě, ale i tréninkové přípravě těsně před závodem. Nenechte si ujít náš seminář těsně před startem legendární Jizerské 50, jejímž výživoým partnerem opět jsme! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Více aktualit