Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková a její bikové výzvy: „Na Salzkamergut jsem se strašně moc těšila!“

Nejúspěšnější česká triatlonová závodnice v seriálu Xterra se letos zatím ke svému sportu číslo jedna nedostala, zato objela spoustu závodních kilometrů v rámci cyklistických podniků. Třeba 120km bikový maraton v Rakousku, velký cyklistický závod v Dolomitech a kompletní program Českého poháru horských kol včetně červencového mistrovství republiky (o něm hovoří v rozhovoru zde). V našem rozhovoru popisuje členka Enervit Teamu nové výzvy a také vysvětluje, proč na Xterru letos zatím nedošlo.   

Před sezonou ses hodně těšila na novou výzvu v podání bikového maratonu, 120 km dlouhého závodu Salzkamergut, který jsi letos skutečně absolvovala. Co tě na něm lákalo?

Na tenhle závod jsem se těšila strašně moc! Loni jsem tam dělala support a starala se o naše děti z týmu. Do toho jsem nervózně sledovala web, jak si vedou kluci na dvoustovce, a říkala si, že podávají v celodenním slejváku neuvěřitelné výkony. Náš poslední závoďák dojížděl z dvoustovky a za ním byly blesky a hromy. Bylo to všechno náročné a zároveň úžasné, až jsem si říkala, že bych taky chtěla být na trati (smích). To ale znamenalo sehnat support pro děti a pro ostatní na občerstvovačku. Nakonec nás jelo 25, z toho pět nezávodilo a staralo se o nás.
 

Jak se ti tahle zkouška vydařila?

Moc ne... Na startu jsem se najednou cítila hodně unavená a chvíli jsem pak přemýšlela, jestli má význam se tam trápit. Nakonec jsem se rozhodla, že budu bojovat a aspoň se podívám po místních kopcích. Chtěla jsem si vyjet legendární Salzberg, kde je sklon po dost dlouhou dobu přes 40 %. Hodně dlouho jsem se držela na kole, ale s 34 převodníkem to bylo nad moje síly a pár metrů jsem musela po svých.  Pak jsem si prožila chvíle s křečí a hlavně mě po celý den hodně bolela hlava. Celý den jsem prostě bojovala sama se sebou a říkala si, že tohle už nikdy nepojedu. Technika skoro žádná, jen štěrková cesta… Hned druhý den, kdy přešla bolest hlavy, se to ale pomalu začalo měnit a myslím, že to ještě jednou zkusím. Mám tam s těmi kopci nevyřízené účty (smích).
 

Byl to zatím tvůj nejdelší cyklistický závod? Byly tam kromě vzdálenosti i nějaké další rozdíly oproti závodům, které běžně jezdíš? 

Úplně nejdelší nebyl, v rámci adventure race v Číně jsme jeli etapu, která měřila 134 kilometrů a převýšení měla také skoro 4 tisíce metrů. Pak se k tomu ještě běželo 30 kilometrů a jelo na raftu… Ale tohle bylo jiné v tom, že jsem jela sama za sebe. Na trati mi pomáhal jen support s občerstvením. Jiné to bylo především v tom, že tam bylo málo technických pasáží. Na prvním kopci sice trochu techniky bylo, ale na pozicích, kde jsem se pohybovala, závodníci moc velcí sjezdaři nebyli a totálně mi to zkazilo pocit ze sjezdů. My jsem si ve středu na ten první kopec vyjeli a sjezd si zkusili projet. Těšila jsem se na něj, ale pak se tam nedalo předjíždět, a to mě hodně mrzelo.
 

Jak řešíš výživu během závodů?

Mám už vyzkoušené sušené ovoce, ořechy a Enervit PRE Sport těsně před závodem. Při něm si vezu pití – Enervit Maltodextrin Fructose namíchaný s iontovým nápojem. Samozřejmostí jsou pak gely – klasické Enervit Gely s kofeinem, Isotonic Gely nebo Liquid Gely. Používám i energeti.cké tablety Enervit Carbo Tablets a po náročných výkonech včetně tréninků si dávám regenerační nápoj Enervit R2 Recovery Drink, po kratších trénincích After Sport Drink.
 

Kromě cyklistických závodů jsi měla v plánu i triatlonový seriál Xterra. Na ten letos nedošlo?

Bohužel ne, situaci s Xterrou se letos poměrně dost komplikuje. První triatlon jsem měla absolvovat ve Francii, ale bohužel ten systém je tam teď takový, že v elitě se musí jít v sobotu Short Track a teprve potom je hlavní dlouhý nedělní závod. To je na mě prostě už moc, nerada jdu do závodu unavená a zmlácená.  Navíc dcera se na poslední chvíli nominovala na Olympiádu dětí a mládeže do Olomouce, chtěli jsme jí jet podpořit. Tak je to teď s více závody. Kryje se nám Český pohár horských kol s triatlonem a je potřeba se postarat o děti z týmu. Když už tam pak jsme, tak si taky zazávodím.

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit