Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

O výživě mladých sportovců s trenérem cyklistického Sportovního centra mládeže

Na co dávat pozor v otázkách výživy mladých sportovců, a proč se bránit některým módním trendům? I na to odpovídá trenér cyklistického Sportovního centra mládeže Karlovarského kraje Petr Novák ve druhé části našeho rozhovoru.

Výživa je pro cyklisty určitě hodně důležitá. Jak přistupujete k této otázce a kdy je dobré začít seznamovat mladé sportovce s tím, jak organizmus při sportu funguje a co potřebuje?

Zde platí jedno přísloví – co se v mládí naučíš… Díky spolupráci s Enervitem a projektem Sportuj lépe mají trenéři dostatek informací, které mohou předat svým svěřencům. Nejsem příznivce zákazů, jídelníčků na míru a významných omezení ve výživě, ale je potřeba si uvědomit, že stravovací návyky dnešní mládeže nejsou úplně dobré a vhodnou prací trenéra lze mladým sportovcům pomoci nejen ve sportu, ale i do dalšího života. Lze jim tak ušetřit případné zdravotní komplikace, které by mohly v budoucnu kvůli nedodržování základních pravidel zdravé výživy přijít.
 

Jaké jsou znalosti z oblasti fyziologie a výživy sportovců, kteří k vám přicházejí?

My pracujeme s opravdu mladými sportovci, od 18 let odcházejí do dospělých týmů. Znalosti tak odpovídají jejich věku a je potřeba na to přihlédnout i ve chvílích, kdy mladému sportovci vysvětlujeme, jak co v těle funguje a co je pro jejich organismus nejlepší. Na druhou stranu, s nenásilnou formou edukace a vzdělávání udělá sportovec, který to myslí se sportem vážně, poměrně velký pokrok a začne o svém těle a výživě přemýšlet. Nic se ale také nesmí přehánět a moje zkušenost i z jiných sportů je, že si sportovci někdy udělají z výživy bič, kterým se denně týrají a necítí se vůbec dobře. Dobrá výživa je jedním ze základů pro špičkový sport, ale není to rozhodně jediný bod, ke kterému by se měla snaha sportovců upínat! Kvalitní trénink, dobrá výživa, prostor pro regeneraci a spánek, psychická pohoda – to je jen několik faktorů, bez kterých nejde dělat sport naplno dlouhodobě.
 

Dá se obecně popsat, co je vhodné z pohledu výživy před, během a po sportu, aby byl výkon co nejlepší a výkonnost rostla?

Popsat se to samozřejmě dá, ale vydalo by to na několik článků... Obecně platí, že pro co nejlepší výkon je potřeba mít jídelníček vyvážený, pestrý, s dostatkem základních živin (tuky, sacharidy, bílkoviny), vitamínů, minerálů. Pokud je to možné, měly by být potřeby organismu pokryty co nejvíce z běžné stravy, potravinové doplňky by se měly používat až ve chvíli, kdy nejsme schopni si běžnou stravou doplnit všechny potřebné látky. V současnosti probíhá vždy nějaká vlna, nový trend v oblasti výživy, která zaručuje lepší hubnutí, výkon a tak dále. Je potřeba použít zdravý rozum, na základech znalostí fungování lidského organismu umět rozlišit, co, kdy a v jaké míře je či není vhodné. Od toho by měl být trenér. Pokud si není nějakou věcí jistý, protože se například dočte, že se pohled na nějakou problematiku změnil, měl by si zjistit co nejvíce informací, včetně konzultace s odborníkem, a ty pak předat svým svěřencům.
 

Máte nějaký příklad?

Máme tendenci hodnotit věci černobíle – buď je to tak, nebo jinak a žádná další cesta neexistuje. V současné době probíhá boj proti sacharidům a cukrům – už i mezi dětmi mi od rodičů přišel dotaz na nízkosacharidovou dietu. U sportujících dětí je to podle mě nesmysl, potřebují sacharidy na pokrytí energetických potřeb organismu nejen při sportu. Na druhou stranu stravovací návyky dětí nejsou dobré a jejich jídelníček obsahuje víc jednoduchých cukrů, než je vhodné. Je proto potřeba s touto problematikou pracovat citlivě a individuálně ke každému svěřenci. Každý přichází s jinými návyky a to, co někomu trvá chvilku, může být i ve věcech výživy velká překážka pro jiného.
 

Vy spoléháte v otázce sportovní výživy na Enervit. Proč?

Enervit věnuje nemalé prostředky osvětě a vzdělávání nejen mladých sportovců v otázce sportovní výživy. Také neustále vyvíjí a posouvá svoje produkty tak, aby splňovaly nároky sportovců všech úrovní. Další důležitou výhodou produktů Enervit je minimální množství přidaných látek do sportovní výživy, které mají za úkol jen nalákat na dobrou chuť a vzhled – jedná se o různá barviva a aromata, která ale do sportovního výkonu nic nepřinesou, naopak, jejich přítomnost ještě víc zatíží organismus sportovce.
 

Které produkty nejčastěji využíváte?

V našem SCM využíváme v podstatě celého spektra sportovní výživy pro vytrvalce od Enervitu. Jen se snažíme odlišit, co je pro určitou věkovou kategorii vhodné a přínosné. Během závodního dne tak přijdou ke slovu Enervit PRE Sport ve fázi před výkonem, energetické tyčinky a gely během výkonu a po sportu regenerační Enervit Recovery Drink, který zná snad každý sportovec, i kdyby jinak používal produkty jiných značek.

AKTUALITY

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit