Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Route 66 na kolech: „Před řidiči v Americe smekáme!“

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. Přesto už spolu absolvovali řadu slavných běžeckých závodů včetně světových maratonů a letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. I když na nich začali intenzivněji jezdit teprve před pár lety. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť odstartovali na konci července v Chicagu a dokončili na začátku září v Los Angeles. I s Enervitem po kapsách.

Koho napadlo vydat se na takové dobrodružství?

MP: Vydat se na cestu po Route 66 byl sen Libora. Probírali jsme to párkrát na běžeckém tréninku a já se postupně přidal.

LK: USA jsme navštívili několikrát a víme, že tahle země je ohromná a nabitá spoustou míst, která stojí za to vidět. Přibližně před 9 lety se mi navíc dostala do ruky knížka o dvou šestašedesátiletých Češích, kteří projeli Route 66 na kole. Pak už byla jen otázka času, kdy najdu někoho, kdo se tam se mnou vydá. Chvíli trvalo, než se Míra chytil, ale jakmile jsme ověřili, že je možné odjet z práce na dobu delší, než je běžná čtrnáctidenní dovolená, bylo jasno.
 

Jak potom vypadala vaše příprava?

MP: Původně byla cesta plánovaná na minulý rok, proto jsme s tréninkem začali koncem loňského dubna. V polovině června ale bohužel těžce onemocněl tatínek členky doprovodného týmu a po dlouhém rozmýšlení byla cesta týden před odletem zrušena a my se vrátili opět spíš k běhu. Kolu jsme se oba začali věnovat opět letos na jaře. Oba dva roky jsme najeli do letních prázdnin zhruba 5000 kilometrů.
 

Route 66 přitom měří 2448 mil, tedy 3 940 kilometrů. Kolik jste nakonec měli na tachometrech vy?

LK: Něco málo přes 4000 kilometrů. Jeli jsme přesně podle navigace, která kromě jednoho neexistujícího mostu vedla opravdu po historické trase. Občas byla možnost volit různé varianty, protože v průběhu let se trasa měnila. Cestou jsme i na značkách viděli, ve kterých letech se daný úsek používal.

MP: Na mnoha místech už je stará Route 66 nahrazena dálnicí, kterou prostě musíte jet, protože jiná cesta není. Naštěstí i tyto průjezdy byly pohodové, i když jsme se ze začátku báli. Postupně ale strach opadl, protože místní řidiči jsou velmi ohleduplní a opatrní. Kde to šlo, tak nám všude dávali přednost. Zážitky jako u nás v Česku, kdy vás projíždějící auto postříká ostřikovačem, opravdu nehrozí. Před řidiči v Americe smekám a děkuju jim za pohodovou cestu.
 

V hlavě jste určitě měli harmonogram, jak by vaše cesta měla postupovat. Dařilo se ho postupně naplňovat, nebo jste museli někdy plány měnit?

MP: Každodenní plán byl vstát v 5:30, nasnídat se a mezi sedmou a osmou hodinou vyrazit na plánovanou etapu.

LK: Inspirovali jsme se u jezdců Tour de France, takže původní plán byl sedm dní v sedle a jeden den volna. V průběhu cesty jsme se ho ale nedrželi striktně, protože jsme ve volný den chtěli něco podniknout, takže jsme je plánovali tak, aby v dané lokalitě bylo co vidět nebo navštívit.
 

Co zajímavého jste tedy cestou viděli?

MP: Navštívili jsme národní parky, například Petrifield Forest, Sandia Peak, Palo Duro State Park nebo Grand Canyon a krásné krápníkové jeskyně. Den jsme strávili také v Chicagu na začátku a v Los Angeles na konci.

LK: Navigace určená přímo pro historickou Route 66 nám ukazovala také spoustu bodů zájmu na trase a některé z nich jsme navštívili. Ty vzdálenější body, kam bylo třeba si kus zajet a uhnout z cesty, jsme přenechali doprovodnému týmu, který si tvořil svůj vlastní plán. I oni se ale drželi hlavního cíle – projet každý kilometr staré Route 66.
 

Kdo další s vámi jel?

MP: Jako doprovod jely obě manželky a také náš třetí běžecký parťák. Role v týmu byly rozvrženy jasně – Naďa Kůrková plnila úlohy manažera, řidiče, pokladníka a tlumočníka. Hanka Paterová byla hlavně kuchařka a pradlena. A náš parťák Míra jel jako kuchař, masér a zdravotník. Společným cílem doprovodu bylo i povzbuzování v terénu a dodávání sil nejen podáním tekutin nebo dobré bašty. Po každém dojezdu pak bylo jejich cílem ošéfovat vše tak, abychom byli připraveni na další den.
 

Na cestě vám pomáhala také sportovní výživa Enervit – jak se vám osvědčila a na jaké produkty jste během cesty spoléhali?

LK: Enervit užíváme dlouhodobě, já vlastně po celou dobu mých sportovních aktivit, a opět nás nezklamal. Na cestu jsme míchali ionťák Isotonic Drink, v průběhu dne jsme používali energetické tablety nebo gely, já zařazoval pro mě nutné Magnesium Sport a v cíli hned po dojezdu byl čas na regenerační R2 Recovery Drink.

Přečtěte si i druhou část rozhovoru zde.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit