Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Route 66 na kolech: „Před řidiči v Americe smekáme!“

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. Přesto už spolu absolvovali řadu slavných běžeckých závodů včetně světových maratonů a letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. I když na nich začali intenzivněji jezdit teprve před pár lety. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť odstartovali na konci července v Chicagu a dokončili na začátku září v Los Angeles. I s Enervitem po kapsách.

Koho napadlo vydat se na takové dobrodružství?

MP: Vydat se na cestu po Route 66 byl sen Libora. Probírali jsme to párkrát na běžeckém tréninku a já se postupně přidal.

LK: USA jsme navštívili několikrát a víme, že tahle země je ohromná a nabitá spoustou míst, která stojí za to vidět. Přibližně před 9 lety se mi navíc dostala do ruky knížka o dvou šestašedesátiletých Češích, kteří projeli Route 66 na kole. Pak už byla jen otázka času, kdy najdu někoho, kdo se tam se mnou vydá. Chvíli trvalo, než se Míra chytil, ale jakmile jsme ověřili, že je možné odjet z práce na dobu delší, než je běžná čtrnáctidenní dovolená, bylo jasno.
 

Jak potom vypadala vaše příprava?

MP: Původně byla cesta plánovaná na minulý rok, proto jsme s tréninkem začali koncem loňského dubna. V polovině června ale bohužel těžce onemocněl tatínek členky doprovodného týmu a po dlouhém rozmýšlení byla cesta týden před odletem zrušena a my se vrátili opět spíš k běhu. Kolu jsme se oba začali věnovat opět letos na jaře. Oba dva roky jsme najeli do letních prázdnin zhruba 5000 kilometrů.
 

Route 66 přitom měří 2448 mil, tedy 3 940 kilometrů. Kolik jste nakonec měli na tachometrech vy?

LK: Něco málo přes 4000 kilometrů. Jeli jsme přesně podle navigace, která kromě jednoho neexistujícího mostu vedla opravdu po historické trase. Občas byla možnost volit různé varianty, protože v průběhu let se trasa měnila. Cestou jsme i na značkách viděli, ve kterých letech se daný úsek používal.

MP: Na mnoha místech už je stará Route 66 nahrazena dálnicí, kterou prostě musíte jet, protože jiná cesta není. Naštěstí i tyto průjezdy byly pohodové, i když jsme se ze začátku báli. Postupně ale strach opadl, protože místní řidiči jsou velmi ohleduplní a opatrní. Kde to šlo, tak nám všude dávali přednost. Zážitky jako u nás v Česku, kdy vás projíždějící auto postříká ostřikovačem, opravdu nehrozí. Před řidiči v Americe smekám a děkuju jim za pohodovou cestu.
 

V hlavě jste určitě měli harmonogram, jak by vaše cesta měla postupovat. Dařilo se ho postupně naplňovat, nebo jste museli někdy plány měnit?

MP: Každodenní plán byl vstát v 5:30, nasnídat se a mezi sedmou a osmou hodinou vyrazit na plánovanou etapu.

LK: Inspirovali jsme se u jezdců Tour de France, takže původní plán byl sedm dní v sedle a jeden den volna. V průběhu cesty jsme se ho ale nedrželi striktně, protože jsme ve volný den chtěli něco podniknout, takže jsme je plánovali tak, aby v dané lokalitě bylo co vidět nebo navštívit.
 

Co zajímavého jste tedy cestou viděli?

MP: Navštívili jsme národní parky, například Petrifield Forest, Sandia Peak, Palo Duro State Park nebo Grand Canyon a krásné krápníkové jeskyně. Den jsme strávili také v Chicagu na začátku a v Los Angeles na konci.

LK: Navigace určená přímo pro historickou Route 66 nám ukazovala také spoustu bodů zájmu na trase a některé z nich jsme navštívili. Ty vzdálenější body, kam bylo třeba si kus zajet a uhnout z cesty, jsme přenechali doprovodnému týmu, který si tvořil svůj vlastní plán. I oni se ale drželi hlavního cíle – projet každý kilometr staré Route 66.
 

Kdo další s vámi jel?

MP: Jako doprovod jely obě manželky a také náš třetí běžecký parťák. Role v týmu byly rozvrženy jasně – Naďa Kůrková plnila úlohy manažera, řidiče, pokladníka a tlumočníka. Hanka Paterová byla hlavně kuchařka a pradlena. A náš parťák Míra jel jako kuchař, masér a zdravotník. Společným cílem doprovodu bylo i povzbuzování v terénu a dodávání sil nejen podáním tekutin nebo dobré bašty. Po každém dojezdu pak bylo jejich cílem ošéfovat vše tak, abychom byli připraveni na další den.
 

Na cestě vám pomáhala také sportovní výživa Enervit – jak se vám osvědčila a na jaké produkty jste během cesty spoléhali?

LK: Enervit užíváme dlouhodobě, já vlastně po celou dobu mých sportovních aktivit, a opět nás nezklamal. Na cestu jsme míchali ionťák Isotonic Drink, v průběhu dne jsme používali energetické tablety nebo gely, já zařazoval pro mě nutné Magnesium Sport a v cíli hned po dojezdu byl čas na regenerační R2 Recovery Drink.

Přečtěte si i druhou část rozhovoru zde.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit