Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Brankář zlínských Beranů Daniel Huf o sportu i přípravě

zářijovém rozhovoru jste se mohli dočíst o vzpomínkách na loňskou sezonu, zisk titulu a přípravě na nový ročník. Ten je už v plném proudu a Daniel Huf už zase stráží zlínské brankoviště. Jak se ale k hokeji vůbec dostal a jaké další sporty má rád? A jak vypadá jeho trénink nebo zápasová příprava během sezony? To se dočtete v našem nové rozhovoru.

Jak je to s tréninkem během sezony – jste jen na ledě, nebo zařazujete i posilovnu a doplňková cvičení jako během přípravy?

Pokud není zápas, tak můj den začíná tréninkem na suchu s trenérem brankářů – skákání přes překážky, koordinační věci s tenisáky, trénink očí a podobně. Pak je trénink na ledě a po něm máme ještě posilovnu. Pracuje se každý den, je potřeba se zlepšovat a posouvat dál. Člověk se celou kariéru učí a bez práce to prostě nejde.
 

Když se podíváme na zápasový den, tak jak probíhá příprava na něj?

To by asi byla otázka i na členy mé rodiny – ti by řekli, že jsem v těchto věcech blázen (smích). Pro mě zápas začíná už den předem. Doma se koukám na zápasy týmu, se kterým hrajeme. Projíždím si jejich signály, jak hrají přesilovky a podobně. Pak využívám ještě čas před spánkem ke krátké vizualizaci a představování si zápasových situací. V den zápasu už mám svou rutinu, dělám všechny věci úplně stejně. Mám to vyzkoušené a pomáhá mi to nastavit hlavu do správného módu, až se cítím hlavou úplně uzamčený a nic jiného než zápas nevnímám.
 

Golmani mívají i své rituály, prozradíte nějaké?

Já jich mám tolik, že bychom tu byli strašně dlouho, takže o nich radši ani mluvit nebudu (smích).
 

V kabině Beranů používáte sportovní výživu Enervit. Jak jste s ním vy osobně spokojený?

Od Enervitu toho využívám hodně a cítím, že mi pomáhá. Využívám želé Enervit PRE Sport před zápasem, během něj pak energetické gely nebo želatinky pro doplnění energie a po zápase Enervit R2 Recovery Drink. Ten doplní všechno, co tělo po sportu potřebuje a já se zrovna hodně potím, takže pro mě je to důležité a beru si ho po každém zápase. I chuťově je výborný.

Jak a kdy jste se vůbec k hokeji dostal? Bylo to rovnou do brány?

Prvně jsem se šel naučit bruslit, to bylo hlavní, co rodiče chtěli. První kroky byly na „kačenkách“ na Fryštáku na přehradě, pak jsem šel do hokejové přípravky. Do třetí třídy jsem byl obránce a pak přišel trenér, jestli by někdo nechtěl být golman. Já jsem vždycky chtěl chytat, hokej jsem sledoval jen kvůli brankářům. Rodiče mě ale nechtěli do brány pustit, říkali, že mě nevychovávají proto, aby po mě pak stříleli pukem (smích). Nikdo moc nechápal, proč chci do brány, ale doteď to vidím – tak dlouho jsem doma brečel, až mi řekli „Tak si do té brány běž, však ono tě to přejde!“ Myslím, že byli překvapení že ne a že jsem v bráně zůstal dodnes.
 

Vy jste se dlouho věnoval i tenisu. Na jaké úrovni jste ho hrával a kdy jste se definitivně rozhodl pro hokej?

Do 16 let jsem hrával tenis závodně, objížděl jsem turnaje. Bylo to těžké skloubit, ale jednu dobu jsem to měl fakt vyrovnané, chtěl jsem dělat obojí. Pak jsem ale cítil, že je větší šance se prosadit v hokeji a zhruba od 12 let už byl hokej hlavní. V 16 jsem pochopil, že už nejde dělat obě věci naráz – začal jsem v hokeji nakukovat do mužů a tenis šel stranou. Teď je to pro mě koníček, pořád si chodím rád zahrát a na léto se těším i kvůli tenisu.
 

Během léta ale zvládáte i inline hokej, hrajete za Zlín extraligu. Kdy jste s ním začal?

Inlinu se věnuju také už od žáčků a projel jsem s ním republiku. Díky němu jsem se podíval i do zahraniční, byl jsem na světových šampionátech. S muži jsme vybojovali bronz, s juniory mám dokonce titul. I s inlinem mám spoustu zážitků, které si budu vždycky pamatovat.
 

Je to pro golmana podobné jako na ledě, nebo se chytání liší od hokeje?

Liší se to hodně a musím říct, že poslední dva roky už to vnímám dost. Jak jsme letos byli na ledě dlouho, tak najednou jsem přišel na inline, klekl si a ono to neklouzalo... Musím tam nad chytáním trošku jinak přemýšlet, ale je dobré, že to člověka nutí co nejdéle stát na nohou a nedělat zbytečné pohybu. Je fajn, že do sebe dostanu určitou trpělivost a zlepším si čtení hry.
 

Zbyde vám během sezony čas i na nějaké koníčky? Jak rád trávíte volný čas?

To většinou slyším od přítelkyně, jestli zbyde čas i na něco jiného než na hokej (smích). Ale jasně, člověk skončí v tréninkových dnech kolem jedné, druhé hodiny a zbytek dne je volný. Ten čas se snažím věnovat rodině a udržovat si hlavu v dobrém módu, abych pořád nemyslel jen na hokej. Zvlášť pro golmana je důležitá i psychohygiena. Takže podnikáme s přítelkyní výlety, zajdeme do kina. Jak je možnost, tak někam vyrazíme.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit