Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Brankář zlínských Beranů Daniel Huf o sportu i přípravě

zářijovém rozhovoru jste se mohli dočíst o vzpomínkách na loňskou sezonu, zisk titulu a přípravě na nový ročník. Ten je už v plném proudu a Daniel Huf už zase stráží zlínské brankoviště. Jak se ale k hokeji vůbec dostal a jaké další sporty má rád? A jak vypadá jeho trénink nebo zápasová příprava během sezony? To se dočtete v našem nové rozhovoru.

Jak je to s tréninkem během sezony – jste jen na ledě, nebo zařazujete i posilovnu a doplňková cvičení jako během přípravy?

Pokud není zápas, tak můj den začíná tréninkem na suchu s trenérem brankářů – skákání přes překážky, koordinační věci s tenisáky, trénink očí a podobně. Pak je trénink na ledě a po něm máme ještě posilovnu. Pracuje se každý den, je potřeba se zlepšovat a posouvat dál. Člověk se celou kariéru učí a bez práce to prostě nejde.
 

Když se podíváme na zápasový den, tak jak probíhá příprava na něj?

To by asi byla otázka i na členy mé rodiny – ti by řekli, že jsem v těchto věcech blázen (smích). Pro mě zápas začíná už den předem. Doma se koukám na zápasy týmu, se kterým hrajeme. Projíždím si jejich signály, jak hrají přesilovky a podobně. Pak využívám ještě čas před spánkem ke krátké vizualizaci a představování si zápasových situací. V den zápasu už mám svou rutinu, dělám všechny věci úplně stejně. Mám to vyzkoušené a pomáhá mi to nastavit hlavu do správného módu, až se cítím hlavou úplně uzamčený a nic jiného než zápas nevnímám.
 

Golmani mívají i své rituály, prozradíte nějaké?

Já jich mám tolik, že bychom tu byli strašně dlouho, takže o nich radši ani mluvit nebudu (smích).
 

V kabině Beranů používáte sportovní výživu Enervit. Jak jste s ním vy osobně spokojený?

Od Enervitu toho využívám hodně a cítím, že mi pomáhá. Využívám želé Enervit PRE Sport před zápasem, během něj pak energetické gely nebo želatinky pro doplnění energie a po zápase Enervit R2 Recovery Drink. Ten doplní všechno, co tělo po sportu potřebuje a já se zrovna hodně potím, takže pro mě je to důležité a beru si ho po každém zápase. I chuťově je výborný.

Jak a kdy jste se vůbec k hokeji dostal? Bylo to rovnou do brány?

Prvně jsem se šel naučit bruslit, to bylo hlavní, co rodiče chtěli. První kroky byly na „kačenkách“ na Fryštáku na přehradě, pak jsem šel do hokejové přípravky. Do třetí třídy jsem byl obránce a pak přišel trenér, jestli by někdo nechtěl být golman. Já jsem vždycky chtěl chytat, hokej jsem sledoval jen kvůli brankářům. Rodiče mě ale nechtěli do brány pustit, říkali, že mě nevychovávají proto, aby po mě pak stříleli pukem (smích). Nikdo moc nechápal, proč chci do brány, ale doteď to vidím – tak dlouho jsem doma brečel, až mi řekli „Tak si do té brány běž, však ono tě to přejde!“ Myslím, že byli překvapení že ne a že jsem v bráně zůstal dodnes.
 

Vy jste se dlouho věnoval i tenisu. Na jaké úrovni jste ho hrával a kdy jste se definitivně rozhodl pro hokej?

Do 16 let jsem hrával tenis závodně, objížděl jsem turnaje. Bylo to těžké skloubit, ale jednu dobu jsem to měl fakt vyrovnané, chtěl jsem dělat obojí. Pak jsem ale cítil, že je větší šance se prosadit v hokeji a zhruba od 12 let už byl hokej hlavní. V 16 jsem pochopil, že už nejde dělat obě věci naráz – začal jsem v hokeji nakukovat do mužů a tenis šel stranou. Teď je to pro mě koníček, pořád si chodím rád zahrát a na léto se těším i kvůli tenisu.
 

Během léta ale zvládáte i inline hokej, hrajete za Zlín extraligu. Kdy jste s ním začal?

Inlinu se věnuju také už od žáčků a projel jsem s ním republiku. Díky němu jsem se podíval i do zahraniční, byl jsem na světových šampionátech. S muži jsme vybojovali bronz, s juniory mám dokonce titul. I s inlinem mám spoustu zážitků, které si budu vždycky pamatovat.
 

Je to pro golmana podobné jako na ledě, nebo se chytání liší od hokeje?

Liší se to hodně a musím říct, že poslední dva roky už to vnímám dost. Jak jsme letos byli na ledě dlouho, tak najednou jsem přišel na inline, klekl si a ono to neklouzalo... Musím tam nad chytáním trošku jinak přemýšlet, ale je dobré, že to člověka nutí co nejdéle stát na nohou a nedělat zbytečné pohybu. Je fajn, že do sebe dostanu určitou trpělivost a zlepším si čtení hry.
 

Zbyde vám během sezony čas i na nějaké koníčky? Jak rád trávíte volný čas?

To většinou slyším od přítelkyně, jestli zbyde čas i na něco jiného než na hokej (smích). Ale jasně, člověk skončí v tréninkových dnech kolem jedné, druhé hodiny a zbytek dne je volný. Ten čas se snažím věnovat rodině a udržovat si hlavu v dobrém módu, abych pořád nemyslel jen na hokej. Zvlášť pro golmana je důležitá i psychohygiena. Takže podnikáme s přítelkyní výlety, zajdeme do kina. Jak je možnost, tak někam vyrazíme.

AKTUALITY

22/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit