Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

První část rozhovoru si můžete přečíst zde.

Jak dlouho trvalo, než jste se naučila vše potřebné pro lukostřelbu a jak dlouho pak trvalo, než jste se propracovala do úplné české a světové špičky?

Začala jsem v roce 2015, ale učím se doteď. Lukostřelba není nic, co by se člověk naučil za rok, za dva, je potřeba se učit pořád dál. Zjišťuji, že i milimetrový rozdíl třeba v nátahu udělá velký rozdíl na terči. Pořád se snažíme něco nacházet, aby se to zlepšovalo. Nemůžu říct, že po třech paralympiádách bych byla člověk, který umí dokonale střílet z luku a tohle se mi na lukostřelbě líbí. Během roku se naučíte základy, ale technicky dokonalé to není nikdy, učíte se to klidně celý život, takže pořád má člověk nějakou práci před sebou, není to stereotyp. A to se mi strašně líbí.
 

A čím si vás lukostřelba získala hned na začátku?

Na začátku se mi líbilo, že když jsem vystřelila správně, tak šel šíp tam, kam jsem chtěla. Těšila jsem se na každý další šíp, který takhle správně vystřelím. To se mi líbí doteď, proto se chci stále zlepšovat.
 

Je lukostřelba pro handicapované stejná jako pro sportovce bez handicapu, nebo jsou tam nějaké rozdíly a speciální úpravy?

Lukostřelba patří k jednomu z mála sportů, kde můžou handicapovaní i zdraví střílet prakticky za stejných podmínek. Rozdíl je v kategorizaci: zdraví mají reflexní nebo kladkový luk, handicapovaní to mají trošku jinak, na skupiny podle handicapu. Ve skupině W1, kam patřím i já, jde o handicap všech čtyř končetin plus trupu. Oproti v uvozovkách zdravějším a úplně zdravým máme o 40 centimetrů větší terč. On je úplně stejný jako jejich, akorát jsou k němu přidané ještě dvě barvy – bílá a černá. Další rozdíl je v tom, že kategorie W1 nepoužívá při střelbě optiku. Takže když střílíme se zdravýma, v tom máme trošku nevýhodu. Ale přesto s nimi dokážeme v pohodě střílet.
 

Na jak velkou vzdálenost střílíte a do jak velkých ploch se trefujete?

My máme terč o průměru 80 centimetrů, ten menší má 40. U kladkových luků se střílí ze vzdálenosti 50 metrů.
 

Vy střílíte kladkovým lukem. Jaká jsou jeho specifika a jak se liší od reflexního luku?

Reflex má jednu velkou nevýhodu. Když natahujete kladku, tak na začátku máte celou váhu luku, třeba 20 kg, ale když ho natáhnete na konec, tak vám většinu váhy podrží kladky, takže na konci držíte třeba 4 kg. Zatímco když natáhnete dlouhý reflexní luk, tak tam nemáte žádné pomocné kladky a od začátku do konce napínáte celou váhu luku, třeba 15 kg. Tohle je pro můj handicap strašně blbý, protože nemám trupové svaly, a když foukne vítr, jdu za ním. Kdybych měla držet celou váhu nátahu, tak šípy poletí jinam, než bych chtěla.
 

Kolik šípů vystřílíte během jednoho tréninku nebo závodu?

Když si vezmu trénink, tak to je kolem 150 až 200 šípů. Během závodu se nastřílí 92 až 100 šípů, podle toho, kolik jich stihnete v tréninku. Klasický kvalifikační závod je na 72 šípů. Když máte eliminace, tak každá z nich má 15 šípů.
 

Jak často a jak dlouho trénujete a co všechno k vašemu tréninku patří?

Tréninky mám lukostřelecké, kondiční nebo mentální, takže něco z toho mám každý den. Nemůžu říct, že bych měla jeden den volný. Na střelnici se snažím být dvakrát, třikrát týdně, před paralympiádou jsem tam byla skoro každý den. Teď na zimu vím, že budu střílet kvanta šípů, takže budu na střelnici klidně 3, 4 hodiny a budu se snažit dát co nejvíc šípů, klidně přes 200 za trénink.
 

Využíváte při tréninku a při závodech i sportovní výživu? A jak vám vyhovuje Enervit, který je výživovým partnerem Českého paralympijského týmu?

Používám hodně iontový nápoj Enervit Isotonic Drink, protože není tak sladký a pomáhá. Na tréninky si nedělám žádné svačiny typu rohlíku a podobně, ale beru si banán a tyčinku Enervit Performance Bar, která má dostatek energie, ale obsahuje i bílkoviny. Člověk nesmí být úplně nacpaný cukry, takže tohle je ideál. Když jdu do posilovny, tak si naopak beru energetický nápoj Enervit Icosarb C2:1, což je skvělá volba. A samozřejmě hodně používám hořčík, směs Enervit Magnesium je výborná a tu piju každý den.
 

Zmínila jste se o mentálním tréninku, znamená to, že i s psychikou pracujete cíleně?

Už několik let spolupracuji se sportovním psychologem Václavem Petrášem. Naše spolupráce začala už před Tokiem a ukázala se jako strašně přínosná. Především v tom, že dokážu v hlavě přepnout a eliminovat obavy. Já třeba vůbec v kvalifikaci neposlouchám výsledky, mám vypnutý mozek a soustředím se jen na sebe, trenéra a střelbu. Je to pro mě strašně příjemný, člověk ušetří dost stresu a může se víc soustředit na techniku a lukostřelbu jako takovou.

První část rozhovoru si můžete přečíst zde.

AKTUALITY

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

9/12
ROZHOVOR s kanoistou Danem Havlem o olympiádě i letošní sezoně

V Paříži absolvoval už svou třetí olympiádu a ani tentokrát se ve světové konkurenci neztratil, když s parťákem Jakubem Špicarem v tvrdé konkurenci vybojoval postup do finále. Jak své 7. místo hodnotí, jaká byla jeho třetí účast pod pěti kruhy i celá letošní sezona? Na to člen Enervit Teamu odpovídá v našem rozhovoru, kde prozradí i to, na které pomocníky od Enervitu nedá dopustit.

6/12
Vánoční tipy pro vás: vyberte rychle a se slevou

Vánoce se kvapem blíží, proto pro vás máme tipy na dárky pro všechny sportovce! Sáhněte po výhodnýyh baleních, balíčcích, výživových plánech a strategiích. Jejich nákupem ušetříte peníze i čas, protože budete mít dárek se slevou bez velkého vybírání po kusech a dlouhého přemýšlení. A vsaďte se, že rozhodně nešlápnete vedle...

2/12
Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová: „Před úrazem jsem jen přežívala“

Když v 19 letech uklouzla na schodech, netušila, že se jí život dramaticky změní. Od roku 2010 je na vozíku, ale zároveň říká: „Předtím jsem nežila, jen přežívala. Dneska žiju a plním si své sny.“ Šárka Pultar Musilová se musela poprat s obřími následky banálního pádu a výrazně ji v tom pomohl sport, který dostal nezastupitelné místo v jejím životě. Dnes je pětinásobnou paralympijskou medailistkou a užívá si života nejen na střelnicích, ale i se svým manželem a psem, což prozrazuje v poslední části našeho rozhovoru.

30/11
Jaké se vyznat ve sportovní výživě? Mrkněte na záznam našeho semináře a přihlaste se na další!

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na to, jak se vyznat ve sportovní výživě. Mluvili jsme o tom, jaké produkty se nabízejí, jaké je jejich (ideální) složení, a proč obsahují, co obsahují. Také jsme si řekli, jak přemýšlet o vhodných doplňcích na základě našich cílů. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v prosinci. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Více aktualit