Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Jan Šneberger po Moraviamanu: „Bronz je pro mě jeden z největších úspěchů!“

Parádní šňůru na republikových šampionátech v triatlonu završil Jan Šneberger bronzovou medailí na Moraviamanu – mistrovství ČR v dlouhém triatlonu. Z něj si odvezl i titul ve své věkové kategorii a skalp legendárního Petra Vabrouška. Spokojený ale mohl být i s předchozími výsledky na republikových šampionátech v olympijském a terénním triatlonu. Člen Enervit Teamu si úvodní část sezony pochvaluje a chystá se na její druhou polovinu.

Na Moraviamanu jste bral bronz a k tomu titul mistra ČR ve své věkové kategorii. Jak jste spokojený?

S výsledkem jsem naprosto spokojený, před závodem bych třetí místo bral všemi deseti. První i druhé místo obsadili očekávaní borci, ale další umístění byla vcelku nejasná. Nicméně sám v sebe jsem docela věřil a TOP 3 byl jasný cíl.


Po plavání jste se držel ve velmi silné skupině pronásledovatelů první trojice. Byla to pro vás dobrá pozice a povedený start do závodu?

Plavecká část zapadla do plánovaného scénáře. První trojice byla nad mé možnosti a bohužel nestartoval žádný další méně nedosažitelný plavec, se kterým bych se mohl pustit do úniku. Ve střední části jsem se pokusil o samostatný únik, ale byl z toho jen malý náskok, který nemělo smysl udržovat. Raději jsem zpomalil a v odpočinkovém módu dokončil poslední plavecký okruh ve skupině. 


Na kole zůstal z vedoucí trojice suverénní Tomáš Řenč, na druhou pozici jste se pak ale dostal i vy. Takže cyklistika vám chutnala?

Kolega z Enervit Teamu jel vlastní závod a jeho tempo nikdo další nedokázal napodobit. Mně se ale jelo také velmi dobře. Prvních devadesát kilometrů jsem kopíroval nerovnoměrné tempo dvou soupeřů přede mnou, kteří ovšem do druhé poloviny cyklistiky nevyšetřili dostatek energie a lehce zpomalili. To mě dostalo na nějakou chvíli i na průběžné druhé místo. Do depa jsem ale dorazil nakonec třetí v závěsu za proslulým a stále ještě nebezpečným Petrem Vabrouškem. 


V běžeckém maratonu jste bojoval o stříbro, ale také s křečemi. Jak náročná pro vás poslední disciplína byla a jak se vyvíjel závěr závodu?

Na maratonský běh jsem vyrážel opět druhý a po kole vcelku odpočatý i dobře naladěný. Pozici jsem ale udržel jen něco málo přes deset kilometrů. O třetí místo jsme se pak přetahovali s Petrem Vabrouškem skoro celý maraton. Na nějakou chvíli jsem vinou nepříjemné křeče do stehna klesl i na čtvrtou pozici, ale naštěstí jsem dokázal opět zabrat, ztrátu dotáhnout a doběhnout do cíle pro jeden z největších úspěchů mé dosavadní triatlonové kariéry.


O stříbro si nakonec řekl skvělý běžec Jan Oppolzer, vy jste ale dokázal uhájit stupně před jiným výborným triatlonistou, Petrem Vabrouškem. Je bronz z Moraviamanu o to cennější?

Honza Oppolzer už několikrát předvedl, že ironmanské maratony běhat umí a vůbec mě nepřekvapilo, že jinak docela slušný, asi pětiminutový náskok z kola dlouho nevydržel. Uhájit bronz před Petrem Vabrouškem také nebyla procházka růžovým sadem, ale vyšlo to. Petr je mistr taktik, dlouhá léta si drží vysokou výkonnost a na světové úrovni závodil už v době, kdy já ani netušil, jaké disciplíny triatlon zahrnuje. Takže porazit ho v přímém souboji určitě moc potěšilo!


Bylo poměrně teplo, sprchlo až v závěru závodu. Jak vám počasí vyhovovalo a kolik jste během závodu doplnil tekutin?

Ačkoli se den před závodem trochu ochladilo, teplota na mé poměry byla stále celkem vysoká. Vedra nesnáším dobře, ale snažím se s tím bojovat. Hlavně v běžecké části je to zejména o chlazení – čím víc studené vody na těle, tím lépe. Zavodňovat se člověk musí poctivě nejen při závodě, ale už raději den nebo dva před ním. Ztráta tekutin je v závodě obrovská, v mém případě jde o mnohakilový úbytek váhy (cca 5 kg) a to už je na hraně kolapsu organismu. Na kole běžně v horkém počasí nasaji zhruba 0,5 l slabšího iontového nápoje Enervit Isotonic Drink každou hodinu a do toho samozřejmě doplňuji i solné tablety Enervit Salt Caps, které rozpouštím společně s vodou a energetickými gely Enervit. Při každé příležitosti také na občerstvovací stanici popadnu vodu na chlazení i drobnější napití na spravení přeslazené chuti.


Dlouhý triatlon je také velmi energeticky náročný. Jak jste se připravoval na Moraviamana?

Dlouhý triatlon vlastně začíná už několik dní před závodem. Osobně se zhruba tři dny před startem začínám zásobovat magnesiem ve formě ranního a večerního instantního nápoje Enervit Magnesium. Zvýšený příjem tekutin už jsem zmínil a dobré je také postupně vyřadit z jídelníčku větší množství vlákniny a těžších jídel. Osobě vyřazuji i maso a soustředím se hlavně na sacharidové pokrmy. Nemám problém se od rána do večer cpát těstovinami s omáčkou a sýrem. Tady ale záleží na preferencích, důležité je zůstat v klidu, zbytečně se nepřejíst, vyspat se a ráno stát na startu v dobrém rozpoložení. Mně osobně nevadí trochu plný žaludek, se kterým se dá vcelku dobře plavat i v tempu a na kole postupně snídani dotrávit. Takže snídám pestře (pečivo, těstoviny, kaše, banán) a poměrně blízko před startem (cca 2 až 1,5 hodiny). Hodinu před startem posílám do akce také dvě osvědčené želé Enervit PRE Sport a jde se na věc. V závodě pak doplňuji energii z gelů a iontového nápoje, plus zařazuji solné tablety, jak jsem už zmínil.


Moraviaman završil vaši šňůru pěti náročných závodů a vlastně i první polovinu sezony. Jak jste s ní a jednotlivými starty spokojený?

Zimní příprava byla trochu odlišná od těch předchozích. Soustředím se teď víc na výkon v závodě než na nabouchaný tréninkový deník a evidentně se to vyplácí – vyšlo mi zatím téměř vše. První závod v dubnu ve španělské Marbelle trochu pokazily křeče na běhu, ale jinak to bylo dobré. V květnu v rakouském Poltenu jsem již i celkem přijatelně běžel, takže pokrok. Hned 6 dní na to jsem zkusil start na Czechmanovi, který ovšem nesedl. Zřejmě se mi nepodařilo dostatečně odpočinout a vrátit se narychlo zpět do formy. Nicméně další dva víkendy jsem v rámci tréninku a přípravy na Moraviamana šel po objemových trénincích v týdnu kratší závody, které se nad očekávání povedly.


Které to byly?

Šlo o mistrovství republiky v olympijském triatlonu, kde jsem obsadil dokonce celkovou třetí příčku, a týden na to mistrovství republiky v terénním triatlonu. Tam to zase vyšlo na celkovou čtvrtou příčku. Na specialistu na dlouhé tratě to byly myslím velmi zajímavé výsledky! Moraviaman tak završil skvělou sérii závodů a spokojenější bych asi být nemohl.


Do druhé části sezony půjdete dobře naladěný. Jaké si dáváte cíle a co bude jejím vrcholem?

Červenec se pokusím pojmout rozumně, ale jsem namlsaný pěknými výsledky a bude těžké odolat závodnímu vábení. Čeká mě regenerace, pozvolný návrat do tréninku, pár přípravných menších závodů a snad také pořádný tréninkový blok na srpnové závody. První srpnový víkend to bude mistrovství Evropy v terénním triatlonu v Prachaticích, týden na to se přesouváme do polské Gdyně na poloviční distance IRONMAN a hned poté přeplaveme do švédského Kalmaru na plné IRONMAN tratě, kde bude startovat i manželka Lucka. Další závodní kalendář je ve hvězdách a bude hodně záležet na srpnových výsledcích. Ve hře je více variant.

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit