Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Filip Ospalý hodnotí trojici závodů a popisuje, co se stane, když sportovci chybí energie

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

Uplynulý víkend byl pro českého triatlonistu závodní – ve slovenském Šamoríně absolvoval podnik ze seriálu Challenge na svém oblíbeném tréninkovém místě a v prostředí, kde to dobře zná. Přesto pro něj závod nebyl úplně příjemný, byť ho dokončil na 4. místě. „Bylo   to  rozjeté   na bednu, ale drobná chyba, kterou jsem udělal  na začátku cyklistické části, zapříčinila to, že jsem na konci závodu neměl dostatek energie.“ Co se vlastně na Slovensku stalo?

 

Říkáte, že se v cyklistice stala drobná chyba. O co šlo?

Řešil jsem ztrátu bidonu s gely, který mi vypadl na nerovnosti hned při výjezdu z resortu x-bionic sphere. Utvořil  jsem pak dvojici s Tomášem Renčem, jeli jsme za dvěma vedoucími muži závodu a snažili jsme se, aby naše ztráta moc nenarůstala. Mně  se však na  žádné z občerstvovacích stanic nepodařilo vzít gel. Na závěrečné občerstvovačce, zhruba 22 km před depem, kdy už pršelo, a protivítr byl silný, nás dojela čtveřice jezdců. Mezi nimi byl jak místní Karol Džalaj, tak nejrychlejší cyklista závodu, Němec Knosalla. Bohužel mi v závěrečné fázi tratě ujeli. Hned na začátku běhu jsem upravil výživu podle nastalé situace, ale jak  říkám posluchačům na svých seminářích – jakmile během cyklistické části podceníte příjem energie, na běhu  vás to dožene! A  mě to dohnalo v druhé polovině půlmaratonu, kdy jsem byl už jen kousek za druhým v pořadí...

 

Takže peripetie se vám kvůli nepříjemnosti s gely nevyhnuly jen při plavání. Jak jste s ním byl spokojený?

Plavání v Dunaji bylo slušné. Sice mi po 500 metrech začal uplavávat nejlepší plavec dne, Španěl Balldelou, ale v druhé polovině plavecké části jsem se osamostatnil na druhé pozici a z vody vylézal 30 sekund za prvním.

 

Když už přišla řeč na důležitost sportovní výživy během závodu, prozradíte, na jaké produkty jste spoléhal?

Předstartovní výživa, a to nejenom v den závodu, je postavena na produktech Enervit Carbo Flow a PRE Sport. Během závodu pak na ionťáku G Sport, energetickém koncentrátu Enervitene Sport Competion a gelech Enervitene Sport, které mi však v neděli chyběly. Hned po závodě pak následuje regenerační nápoj Enervit R2 a večer protein Time Release 4.

 

V Šamoríně pobýváte často, pořádáte tam i sportovní semináře. Je to pro vás ideální tréninková a závodní destinace?

Co se týče tréninkového zázemí, nic mi tam nechybí. Nedělní závod pak ukázal, že nechybí nic ani při pořádání mezinárodního závodu. V bohatém doprovodném programu od pátku do neděle, kdy se konaly sportovní exhibice, koncerty, kino a další akce, si musel vybrat každý.

 

Týden před slovenským závodem jste se připravoval v rámci Pálava Race ve štafetě. Jak jste byl spokojený s touhle generálkou?

Má účast ve štafetě EKOL teamu na Pálava Race byla "upečena" v pátek večer a šel jsem do toho opravdu jen tréninkově – den před startem jsem odtrénoval šest hodin. První ročník tohoto závodu zvládli organizátoři na výbornou a trénink vyšel i nám. Takže natrénováno je kvalitně. Teď jen dělám vše pro to, aby se to projevilo výrazně i na nějakém závodě.

 

Na konci července jste naopak nedokončil TRIPrague, na který jste se hodně těšil. Co se přesně stalo?

Bohužel jsem se ve dnech před startem necítil ve své kůži a nedokázal jsem se dostat do své závodní pohody. I přesto jsem se na start postavil s tím, že zabojuji. Tento boj sám se sebou jsem bohužel prohrál a přesně v polovině cyklistické části, kde jsem se pohyboval na třetím místě, jsem závod vzdal a zbytek kola dojel v tréninkovém tempu.

 

Jak jste si do odstoupení užíval atmosféru pražského závodu?

Závod v centru našeho hlavního města má zvláštní atmosféru. Někomu sedí, někomu ne. Mně sedí a smekám před organizátory, kteří se do toho pustili a takový závod pro triatlonisty v Praze dělají! 

 

Co dalšího vás teď čeká a k čemu se upínáte?

Teď v sobotu mě čeká další závod série Challenge v norském Tonsbergu. A poté už přijde můj letošní vrchol – mistrovství světa v dlouhém triatlonu pod hlavičkou ITU, to znamená na tratích 4, 120 a 30 kilometrů.

AKTUALITY

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Více aktualit