Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte, že... máme 4 nádrže?

Víte, že lidské tělo má 4x více palivových nádrží než automobil? Tomu může odpovídat i naše výkonnost. Stačí jen správně s nimi hospodařit, tzn. udržovat plnou každou nádrž a při sportu umožnit organizmu čerpat palivo ze všech 4 nádrží. Zdá se to být jednoduché, ale praxe ukazuje, že je to kumšt.

Co snídat před sportem

Klidně se dobře nasnídejte. Určitě už máte sami vypozorováno, jaká jídla vám pak při následném sportu svědčí a jaká méně. Snídaně je důležitý psychologický „rituál“ a platí to obzvláště v případě sportu. Pohlídejte si ale, abyste neměli při sportu plný žaludek – tedy nepřecpěte se a současně jezte tak, abyste měli mezi koncem snídaně a začátkem sportu (což je už rozcvičování) ideálně 2,5 až 3 hodiny prodlevu. To však mnozí nevydrží, protože:

 • buď mají pocit, že by se měli něčím nabudit (zapomeňte ale na stimulanty i na sladkosti, včetně sladkých nápojů – viz níže),
 • a nebo mají s přibývajícím časem pocit hladu.

Obojí vyřeší Enervit PRE Sport. Je to odpověď na to, co snídat před sportem. Je to energetické želé, které zažene pocity hladu a doplní energii pro výkon. Jelikož obsahuje pouze sacharidy (a žádné bílkoviny, tuk ani vlákninu), nezatíží žaludek, a tak nebudete mít negativní pocity plného žaludku.

Co je ale strašně důležité – jelikož obsahuje jen sacharidy s nízkým glykemickým indexem, z nichž se energie uvolňuje postupně, aktivuje všechny naše palivové nádrže a žádnou z nich nepotlačuje. Připraví tak náš organizmus optimálně na sportovní výkon.

 

Proč nejíst ani nepít nic sladkého před sportem

Jakákoliv sladkost v pevné i tekuté podobě (včetně sladké limonády) zvýší hladinu krevního cukru. To automaticky vyvolá následnou reakci inzulinu, aby ji vrátil do zdravého stavu – hladina krevního cukru tak klesá, ale tento pocit s sebou nese pocity únavy. Nic dobrého před sportem…

Co je ale horší, že je-li aktivní inzulin, potlačí se automaticky činnost hormonu glukagonu, který aktivuje tuk jako jednu z našich palivových nádrží. Když tedy sníme nebo vypijeme před sportem něco sladkého, potlačíme využití tuku jako zdroje energie a tím vyřadíme jednu z nejvýznamnějším palivových nádrží vytrvalce.

 

Proč není potřeba „nakopávač“ před sportem

 • princip „nakopávačů“ je postaven na tom, že obsahují nějaký neurostimulátor (nejčastěji kofein, případně taurin) v kombinaci s rychlým cukrem
 • logicky se má brát před výkonem (aby nakopnul)
 • z uvedených důvodů působí většinou na nervovou činnost, tzn. vyvolá reakci typickou pro stres (ve stresu člověk chvilku funguje na vyšší otáčky, ale opravdu jen velmi krátce, pak odpadá)

Naše filozofie je jiná:

 • v souvislosti s Enervit PRE Sportem uvádíme, proč není fyziologicky správné konzumovat cukr (sladkost) před výkonem
 • tělo "nenakopáváme" na úrovni nervové soustavy, ale na principech fyziologie, tedy aktivujeme energetické systémy tak, aby sportovec byl na sport ideálně připraven a tento stav mu vydržel dlouhodobě, tedy předvedl co nejlepší výkon

 

Mohu Enervit PRE Sport jíst i 15 minut PŘED startem závodu?

 • je to určitě lepší než startovat s pocitem hladu, takže ano
 • Enervit PRE Sport naštěstí není těžký na žaludek a svoji práci si odvede i v tomto čase
 • nicméně stále platí, že na Enervit PRE sport by měl člověk pamatovat dříve a dát si ho cca 1 hodinu, ideálně nejpozději 45 před startem – to pak je zaručeno, že tělo na výkon "stihne" připravit optimálně 

 

Enervit PRE Sport jako odpolední vychytávka

Mnoho lidí řeší častý problém s odpoledním sportováním – obědvají ve 12, „padla“ mají v 16:30 a hned poté v 17 hodin následuje běh, kolo či fitko. Vzhledem k dlouhému lačnění jdou sportovat hladoví s příznaky hypoglykémie, což samo o sobě vede k procesům neblahým pro rozvoj výkonnosti či psychické pohody. Přitom stačí jediné – mít u sebe Enervit PRE Sport a sníst jeden sáček v 15:30 a druhý v 16 hodin. Tím zastavíte hladovění a nastartujete v těle procesy, díky kterým budete mít na sport dostatek energie. Vaše sportování pak bude o mnoho efektivnější.

 

A o jakých 4 palivových nádržích to vlastně mluvíme?

Potravou přijímáme 3 makroživiny. Každá z nich se v těle v nějaké formě ukládá do své vlastní palivové nádrže:

 • sacharidy ve formě glykogenu,
 • tuky ve formě tukových zásob
 • a zásobárnou bílkovin by se daly nazvat svaly.

Všechny tyto uložené makroživiny se v různých fázích sportovního výkonu aktivují, aby doplňovaly energii. Někdy se mohou vzájemně nahrazovat, ale je to neefektivní (např. energie z tuků se uvolňuje dvakrát pomaleji než ze sacharidů). Někdy se energie nahrazovat nedají (např. pro anaerobní výkon je využitelná pouze energie ze sacharidů, která je ale velmi rychle vyčerpatelná).

Čtvrtou palivovou nádrží jsou tzv. makroergní fosfáty, vysokokapacitní energetické zdroje ve formě ATP (adenosintrifosfát) a CP, což je nejrychleji dostupná energie a vlastně i jediná, která aktivuje činnost svalových vláken.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit