Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Víte, že... máme 4 nádrže?

Víte, že lidské tělo má 4x více palivových nádrží než automobil? Tomu může odpovídat i naše výkonnost. Stačí jen správně s nimi hospodařit, tzn. udržovat plnou každou nádrž a při sportu umožnit organizmu čerpat palivo ze všech 4 nádrží. Zdá se to být jednoduché, ale praxe ukazuje, že je to kumšt.

Co snídat před sportem

Klidně se dobře nasnídejte. Určitě už máte sami vypozorováno, jaká jídla vám pak při následném sportu svědčí a jaká méně. Snídaně je důležitý psychologický „rituál“ a platí to obzvláště v případě sportu. Pohlídejte si ale, abyste neměli při sportu plný žaludek – tedy nepřecpěte se a současně jezte tak, abyste měli mezi koncem snídaně a začátkem sportu (což je už rozcvičování) ideálně 2,5 až 3 hodiny prodlevu. To však mnozí nevydrží, protože:

  • buď mají pocit, že by se měli něčím nabudit (zapomeňte ale na stimulanty i na sladkosti, včetně sladkých nápojů – viz níže),
  • a nebo mají s přibývajícím časem pocit hladu.

Obojí vyřeší Enervit PRE Sport. Je to odpověď na to, co snídat před sportem. Je to energetické želé, které zažene pocity hladu a doplní energii pro výkon. Jelikož obsahuje pouze sacharidy (a žádné bílkoviny, tuk ani vlákninu), nezatíží žaludek, a tak nebudete mít negativní pocity plného žaludku.

Co je ale strašně důležité – jelikož obsahuje jen sacharidy s nízkým glykemickým indexem, z nichž se energie uvolňuje postupně, aktivuje všechny naše palivové nádrže a žádnou z nich nepotlačuje. Připraví tak náš organizmus optimálně na sportovní výkon.

 

Proč nejíst ani nepít nic sladkého před sportem

Jakákoliv sladkost v pevné i tekuté podobě (včetně sladké limonády) zvýší hladinu krevního cukru. To automaticky vyvolá následnou reakci inzulinu, aby ji vrátil do zdravého stavu – hladina krevního cukru tak klesá, ale tento pocit s sebou nese pocity únavy. Nic dobrého před sportem…

Co je ale horší, že je-li aktivní inzulin, potlačí se automaticky činnost hormonu glukagonu, který aktivuje tuk jako jednu z našich palivových nádrží. Když tedy sníme nebo vypijeme před sportem něco sladkého, potlačíme využití tuku jako zdroje energie a tím vyřadíme jednu z nejvýznamnějším palivových nádrží vytrvalce.

 

Proč není potřeba „nakopávač“ před sportem

  • princip „nakopávačů“ je postaven na tom, že obsahují nějaký neurostimulátor (nejčastěji kofein, případně taurin) v kombinaci s rychlým cukrem
  • logicky se má brát před výkonem (aby nakopnul)
  • z uvedených důvodů působí většinou na nervovou činnost, tzn. vyvolá reakci typickou pro stres (ve stresu člověk chvilku funguje na vyšší otáčky, ale opravdu jen velmi krátce, pak odpadá)

Naše filozofie je jiná:

  • v souvislosti s Enervit PRE Sportem uvádíme, proč není fyziologicky správné konzumovat cukr (sladkost) před výkonem
  • tělo "nenakopáváme" na úrovni nervové soustavy, ale na principech fyziologie, tedy aktivujeme energetické systémy tak, aby sportovec byl na sport ideálně připraven a tento stav mu vydržel dlouhodobě, tedy předvedl co nejlepší výkon

 

Mohu Enervit PRE Sport jíst i 15 minut PŘED startem závodu?

  • je to určitě lepší než startovat s pocitem hladu, takže ano
  • Enervit PRE Sport naštěstí není těžký na žaludek a svoji práci si odvede i v tomto čase
  • nicméně stále platí, že na Enervit PRE sport by měl člověk pamatovat dříve a dát si ho cca 1 hodinu, ideálně nejpozději 45 před startem – to pak je zaručeno, že tělo na výkon "stihne" připravit optimálně 

 

Enervit PRE Sport jako odpolední vychytávka

Mnoho lidí řeší častý problém s odpoledním sportováním – obědvají ve 12, „padla“ mají v 16:30 a hned poté v 17 hodin následuje běh, kolo či fitko. Vzhledem k dlouhému lačnění jdou sportovat hladoví s příznaky hypoglykémie, což samo o sobě vede k procesům neblahým pro rozvoj výkonnosti či psychické pohody. Přitom stačí jediné – mít u sebe Enervit PRE Sport a sníst jeden sáček v 15:30 a druhý v 16 hodin. Tím zastavíte hladovění a nastartujete v těle procesy, díky kterým budete mít na sport dostatek energie. Vaše sportování pak bude o mnoho efektivnější.

 

A o jakých 4 palivových nádržích to vlastně mluvíme?

Potravou přijímáme 3 makroživiny. Každá z nich se v těle v nějaké formě ukládá do své vlastní palivové nádrže:

  • sacharidy ve formě glykogenu,
  • tuky ve formě tukových zásob
  • a zásobárnou bílkovin by se daly nazvat svaly.

Všechny tyto uložené makroživiny se v různých fázích sportovního výkonu aktivují, aby doplňovaly energii. Někdy se mohou vzájemně nahrazovat, ale je to neefektivní (např. energie z tuků se uvolňuje dvakrát pomaleji než ze sacharidů). Někdy se energie nahrazovat nedají (např. pro anaerobní výkon je využitelná pouze energie ze sacharidů, která je ale velmi rychle vyčerpatelná).

Čtvrtou palivovou nádrží jsou tzv. makroergní fosfáty, vysokokapacitní energetické zdroje ve formě ATP (adenosintrifosfát) a CP, což je nejrychleji dostupná energie a vlastně i jediná, která aktivuje činnost svalových vláken.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit