Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: iontové, energetické a regenerační nápoje

Řada z vás si klade různé otázky týkající se sportovní výživy, a to je dobře – protože nejspíš dobře víte, že vám právě sportovní výživa může hodně pomoci. Jaká je ale nejvhodnější a kdy si ji vzít? Jaké jsou rozdíly mezi sportovními nápoji a jak ředit ionťák? Dali jsme dohromady vaše nejčastější dotazy a nabízíme odpovědi. V tomto díle především na otázky kolem sportovních nápojů.

Jaký je rozdíl mezi iontovým, regeneračním a energetickým nápojem?

Od regeneračního nápoje očekáváme, že nám pomůže s regenerací. Pijeme jej tedy nejčastěji po výkonu, který z našeho organizmu vyčerpal hodně energie ve formě sacharidů, z těla odešlo hodně minerálních látek, sportem vzniklo hodně volných radikálů a zůstala po něm i poškozená svalová vlákna. Úkoly pro regenerační nápoj proto zní – doplnit sacharidy, minerální látky, vitaminy (nejčastěji antioxidační) za účelem redukce volných radikálů, plus doplnění aminokyselin za účelem opravy poškozených svalových vláken.

Složení regeneračního nápoje koresponduje s výsledky výzkumů, které dokládají, že regenerace s takovým nápojem je v porovnání s jiným rychlejší. Koneckonců dokládají to i zkušenosti vytrvalců třeba s dnes už legendární „R dvojkou“, tedy nápojem Enervit R2 Recovery.

Iontový nápoj doplňuje ionty, tedy minerální látky nejvíce ztrácené potem. Nejčastěji jsou v iontových nápojích obsaženy hořčík, sodík, draslík, vápník a někdy také chlor – jako v případě Enervit Isotonic Drinku. Protože mají kompenzovat ztráty minerálních látek potem, je vhodné pít iontový nápoj během výkonu. Proto je správný ionťák doplněný i o jednoduché sacharidy, tedy rychle vstřebatelnou formu energie. Jde tak o ideální nápoj při sportovním výkonu.

Ionťák je tedy zároveň i energetickým nápojem, který nám dodává energii prostřednictvím sacharidů. Mnohem větší dávku sachridů ale najdete v čistě energetickém nápoji, jako je například Enervit Isocarb 2:1. Jedná se o speciální sportovní energetický nápoj vyvinutý s jediným cílem – doplňovat velké množství dobře vstřebatelné energie ve formě nápoje. Jeho receptura odpovídá požadavkům profesionálních cyklistů ze stájí UAE Team Emirates a Trek-Segafredo, kteří si přáli takový nápoj mít. Podle koncentrace snadno (na základě návodu) namícháte nápoj dodávající 30, 60 nebo 90 gramů sacharidů za hodinu. Pamatovat ale musíte na to, že z čistě energetického nápoje tělu nedodáte minerální látky jako v případě iontového nápoje. Zejména při dlouhodobých výkonech ve vyšší intenzitě a v teplém počasí je třeba na to myslet a příjem minerálních látek řešit jinak.

 

Jak správně ředit iontový nápoj? Přijde mi, že na některých závodech jde jen o vodu vydávanou za ionťák.

Byť iontové nápoje obsahují sacharidy pro příjem energie i minerální látky za účelem zachování vodivosti nervových impulsů (a často tedy předcházení křečím), jejich hlavním efektem je doplňování tekutin. Cílem je udržovat dostatečnou hydrataci a zajišťovat tak i ochlazování organizmu pocením. Zahušťuje-li se organizmus enormně, přestává se potit, čímž se přestává ochlazovat a na základě růstu vnitřní teploty pak kolabuje. Proto je účelem pitného režimu doplňovat tekutiny – aby se organizmus co nejpomaleji zahušťoval a byl schopný se co nejdéle potit.

Aby docházelo k co nejpomalejšímu zahušťování, měli bychom doplňovat stejně hustou tekutinu, jaká je z těla odváděna – nejvíce potem. A protože pot je hypotonický (vysvětlíme později), pak i iontový nápoj by měl být hypotonický. Protože hustší nápoj by organizmus zahušťoval a naopak řidší nápoj by nedoplňoval energii ani ztrácené minerální látky. Navíc výzkumy ukazují, že čistá voda se vstřebává pomaleji než iontový nápoj s obsahem sacharidů…

A co znamená zmíněná „hypotonicita“? Hustota nápoje se odvozuje od hustoty krevní plazmy. Tekutina se stejnou hustotou se nazývá isotonická, je-li tekutina řidší než krevní plazma, nazýváme ji hypotonickou, a naopak tekutinu hustší jako hypertonickou.

 

Přečtěte si i další otázky a odpovědi týkající se sportovní výživy:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit