Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: iontové, energetické a regenerační nápoje

Řada z vás si klade různé otázky týkající se sportovní výživy, a to je dobře – protože nejspíš dobře víte, že vám právě sportovní výživa může hodně pomoci. Jaká je ale nejvhodnější a kdy si ji vzít? Jaké jsou rozdíly mezi sportovními nápoji a jak ředit ionťák? Dali jsme dohromady vaše nejčastější dotazy a nabízíme odpovědi. V tomto díle především na otázky kolem sportovních nápojů.

Jaký je rozdíl mezi iontovým, regeneračním a energetickým nápojem?

Od regeneračního nápoje očekáváme, že nám pomůže s regenerací. Pijeme jej tedy nejčastěji po výkonu, který z našeho organizmu vyčerpal hodně energie ve formě sacharidů, z těla odešlo hodně minerálních látek, sportem vzniklo hodně volných radikálů a zůstala po něm i poškozená svalová vlákna. Úkoly pro regenerační nápoj proto zní – doplnit sacharidy, minerální látky, vitaminy (nejčastěji antioxidační) za účelem redukce volných radikálů, plus doplnění aminokyselin za účelem opravy poškozených svalových vláken.

Složení regeneračního nápoje koresponduje s výsledky výzkumů, které dokládají, že regenerace s takovým nápojem je v porovnání s jiným rychlejší. Koneckonců dokládají to i zkušenosti vytrvalců třeba s dnes už legendární „R dvojkou“, tedy nápojem Enervit R2 Recovery.

Iontový nápoj doplňuje ionty, tedy minerální látky nejvíce ztrácené potem. Nejčastěji jsou v iontových nápojích obsaženy hořčík, sodík, draslík, vápník a někdy také chlor – jako v případě Enervit Isotonic Drinku. Protože mají kompenzovat ztráty minerálních látek potem, je vhodné pít iontový nápoj během výkonu. Proto je správný ionťák doplněný i o jednoduché sacharidy, tedy rychle vstřebatelnou formu energie. Jde tak o ideální nápoj při sportovním výkonu.

Ionťák je tedy zároveň i energetickým nápojem, který nám dodává energii prostřednictvím sacharidů. Mnohem větší dávku sachridů ale najdete v čistě energetickém nápoji, jako je například Enervit Isocarb 2:1. Jedná se o speciální sportovní energetický nápoj vyvinutý s jediným cílem – doplňovat velké množství dobře vstřebatelné energie ve formě nápoje. Jeho receptura odpovídá požadavkům profesionálních cyklistů ze stájí UAE Team Emirates a Trek-Segafredo, kteří si přáli takový nápoj mít. Podle koncentrace snadno (na základě návodu) namícháte nápoj dodávající 30, 60 nebo 90 gramů sacharidů za hodinu. Pamatovat ale musíte na to, že z čistě energetického nápoje tělu nedodáte minerální látky jako v případě iontového nápoje. Zejména při dlouhodobých výkonech ve vyšší intenzitě a v teplém počasí je třeba na to myslet a příjem minerálních látek řešit jinak.

 

Jak správně ředit iontový nápoj? Přijde mi, že na některých závodech jde jen o vodu vydávanou za ionťák.

Byť iontové nápoje obsahují sacharidy pro příjem energie i minerální látky za účelem zachování vodivosti nervových impulsů (a často tedy předcházení křečím), jejich hlavním efektem je doplňování tekutin. Cílem je udržovat dostatečnou hydrataci a zajišťovat tak i ochlazování organizmu pocením. Zahušťuje-li se organizmus enormně, přestává se potit, čímž se přestává ochlazovat a na základě růstu vnitřní teploty pak kolabuje. Proto je účelem pitného režimu doplňovat tekutiny – aby se organizmus co nejpomaleji zahušťoval a byl schopný se co nejdéle potit.

Aby docházelo k co nejpomalejšímu zahušťování, měli bychom doplňovat stejně hustou tekutinu, jaká je z těla odváděna – nejvíce potem. A protože pot je hypotonický (vysvětlíme později), pak i iontový nápoj by měl být hypotonický. Protože hustší nápoj by organizmus zahušťoval a naopak řidší nápoj by nedoplňoval energii ani ztrácené minerální látky. Navíc výzkumy ukazují, že čistá voda se vstřebává pomaleji než iontový nápoj s obsahem sacharidů…

A co znamená zmíněná „hypotonicita“? Hustota nápoje se odvozuje od hustoty krevní plazmy. Tekutina se stejnou hustotou se nazývá isotonická, je-li tekutina řidší než krevní plazma, nazýváme ji hypotonickou, a naopak tekutinu hustší jako hypertonickou.

 

Přečtěte si i další otázky a odpovědi týkající se sportovní výživy:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit

AKTUALITY

22/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

15/11
Rozhovor s pětinásobnou paralympijskou medailistikou Šárkou Pultar Musilovou o lukostřelbě

V roce 2015 s lukostřelbou začala a hned rok poté se objevila na své první paralympiádě v Riu. K první medaili přidala další dvě v Tokiu a dva nejnovější přírůstky má ve své sbírce z Paříže. Šárka Pultar Musilová je tak nejúspěšnější Češkou v para lukostřelbě a poměřovat se zvládne i se zdravými závodnicemi. Druhá část rozhovoru s českou reprezentantkou se věnuje právě lukostřelbě – jejím specifikům i krásám.   

12/11
ROZHOVOR: Triatlonista Jan Šneberger se ohlíží za letošní sezonou

Na domácí půdě patřil člen Enervit Teamu i letos mezi absolutní špičku: na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů (bronz) a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu. Kromě toho zvládl Jan Šneberger i řadu zahraničních startů pod hlavičkou Ironmana. Jak se mu závodilo, co ho čeká a jak řeší přísun energii na triatlonových tratích? To všechno prozrazuje v našem rozhovoru.

10/11
Máme pro vás dárek na e-shopu: multivitamin ke každé objednávce!

Chcete během podzimu a zimy posilovat imunitu? Využijte Enervit Vitamine Minerali - komplex 11 vitaminů a minerálních látek, který pro vás teď máme připravený jako dárek na našem e-shopu. Stačí objednat minimálně za 2000 Kč a tenhle užitečný pomocník je váš!

Více aktualit