Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Sportovní výživa v otázkách a odpovědích: iontové, energetické a regenerační nápoje

Řada z vás si klade různé otázky týkající se sportovní výživy, a to je dobře – protože nejspíš dobře víte, že vám právě sportovní výživa může hodně pomoci. Jaká je ale nejvhodnější a kdy si ji vzít? Jaké jsou rozdíly mezi sportovními nápoji a jak ředit ionťák? Dali jsme dohromady vaše nejčastější dotazy a nabízíme odpovědi. V tomto díle především na otázky kolem sportovních nápojů.

Jaký je rozdíl mezi iontovým, regeneračním a energetickým nápojem?

Od regeneračního nápoje očekáváme, že nám pomůže s regenerací. Pijeme jej tedy nejčastěji po výkonu, který z našeho organizmu vyčerpal hodně energie ve formě sacharidů, z těla odešlo hodně minerálních látek, sportem vzniklo hodně volných radikálů a zůstala po něm i poškozená svalová vlákna. Úkoly pro regenerační nápoj proto zní – doplnit sacharidy, minerální látky, vitaminy (nejčastěji antioxidační) za účelem redukce volných radikálů, plus doplnění aminokyselin za účelem opravy poškozených svalových vláken.

Složení regeneračního nápoje koresponduje s výsledky výzkumů, které dokládají, že regenerace s takovým nápojem je v porovnání s jiným rychlejší. Koneckonců dokládají to i zkušenosti vytrvalců třeba s dnes už legendární „R dvojkou“, tedy nápojem Enervit R2 Recovery.

Iontový nápoj doplňuje ionty, tedy minerální látky nejvíce ztrácené potem. Nejčastěji jsou v iontových nápojích obsaženy hořčík, sodík, draslík, vápník a někdy také chlor – jako v případě Enervit Isotonic Drinku. Protože mají kompenzovat ztráty minerálních látek potem, je vhodné pít iontový nápoj během výkonu. Proto je správný ionťák doplněný i o jednoduché sacharidy, tedy rychle vstřebatelnou formu energie. Jde tak o ideální nápoj při sportovním výkonu.

Ionťák je tedy zároveň i energetickým nápojem, který nám dodává energii prostřednictvím sacharidů. Mnohem větší dávku sachridů ale najdete v čistě energetickém nápoji, jako je například Enervit Isocarb 2:1. Jedná se o speciální sportovní energetický nápoj vyvinutý s jediným cílem – doplňovat velké množství dobře vstřebatelné energie ve formě nápoje. Jeho receptura odpovídá požadavkům profesionálních cyklistů ze stájí UAE Team Emirates a Trek-Segafredo, kteří si přáli takový nápoj mít. Podle koncentrace snadno (na základě návodu) namícháte nápoj dodávající 30, 60 nebo 90 gramů sacharidů za hodinu. Pamatovat ale musíte na to, že z čistě energetického nápoje tělu nedodáte minerální látky jako v případě iontového nápoje. Zejména při dlouhodobých výkonech ve vyšší intenzitě a v teplém počasí je třeba na to myslet a příjem minerálních látek řešit jinak.

 

Jak správně ředit iontový nápoj? Přijde mi, že na některých závodech jde jen o vodu vydávanou za ionťák.

Byť iontové nápoje obsahují sacharidy pro příjem energie i minerální látky za účelem zachování vodivosti nervových impulsů (a často tedy předcházení křečím), jejich hlavním efektem je doplňování tekutin. Cílem je udržovat dostatečnou hydrataci a zajišťovat tak i ochlazování organizmu pocením. Zahušťuje-li se organizmus enormně, přestává se potit, čímž se přestává ochlazovat a na základě růstu vnitřní teploty pak kolabuje. Proto je účelem pitného režimu doplňovat tekutiny – aby se organizmus co nejpomaleji zahušťoval a byl schopný se co nejdéle potit.

Aby docházelo k co nejpomalejšímu zahušťování, měli bychom doplňovat stejně hustou tekutinu, jaká je z těla odváděna – nejvíce potem. A protože pot je hypotonický (vysvětlíme později), pak i iontový nápoj by měl být hypotonický. Protože hustší nápoj by organizmus zahušťoval a naopak řidší nápoj by nedoplňoval energii ani ztrácené minerální látky. Navíc výzkumy ukazují, že čistá voda se vstřebává pomaleji než iontový nápoj s obsahem sacharidů…

A co znamená zmíněná „hypotonicita“? Hustota nápoje se odvozuje od hustoty krevní plazmy. Tekutina se stejnou hustotou se nazývá isotonická, je-li tekutina řidší než krevní plazma, nazýváme ji hypotonickou, a naopak tekutinu hustší jako hypertonickou.

 

Přečtěte si i další otázky a odpovědi týkající se sportovní výživy:

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak fungují produkty Enervit C2:1 a proč je zařadit do sportovních výkonů

Nová řada produktů Enervit C2:1 se vyznačuje vysokým obsahem sacharidů v optimálním složení a poměru (2:1 glukóza:fruktóza) pro maximální možný příjem energie během výkonu. Ideální je tak pro dlouhotrvající výkony a intenzivní sportovní výkony vyžadující velký příjem energie přesahující 60 g za hodinu. Jak to dělají a proč zrovna hranice 60 gramů? Na to vše odpovídá náš článek.

Víte, že... pivo opravdu není nejlepší iontový nápoj?

Možná občas slýcháte, že pivo je nejlepší „ionťák“, zvlášť mezi rekreačními sportovci je to celkem rozšířené. Ale pravda to není. Zatímco iontový nápoj vám pomáhá, pivo škodí. Proč? Protože iontový nápoj obsahuje vše potřebné pro váš výkon (energie, minerální látky, tekutiny), pivo naopak prakticky nic. Naopak obsahuje alkohol, který tělo bere jako jed a začne se prioritně věnovat tomu, aby ho zpracovalo a dostalo z těla ven. Na ostatní najednou není prostor a vašemu výkonu to výrazně škodí...

PODCAST: Co jíst po sportu

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst po sportu, abyste tělu dopřáli kvalitní regeneraci. Právě ta je klíčem k růstu výkonnosti. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu?

Víte, kdy skutečně roste vaše výkonnost? Ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku! Mnozí sportovci se chybně domnívají, že k růstu výkonnosti dochází během tréninku, ale opak je pravdou. Trénink znamená pokles výkonnosti, růst únavy a vyčerpání, kdy se organizmus nachází v nežádoucím stavu katabolismu (nedostatek energie). Jak a kdy mu rychle dodat vhodné látky pro potřebnou obnovu?

Jakou zvolit strategii pro hubnutí a současný růst výkonnosti?

Tuhle otázku dostáváme čaato a odpověď je jednoduchá – tyto cíle jdou proti sobě. Každý z nich vyžaduje zcela opačný přístup, takže soustředit se na oba zároveň je stejné, jako snažit se v lese trefit jednou ranou dva zajíce. Když se však budete soustředit jen na jeden, a to ten správný cíl, přinese vám obojí.

Více aktualit

AKTUALITY

27/3
Jaký byl 16. ročník SkiTour?

Největší český seriál v běhu na lyžích má za sebou už 16. ročník, do jehož hodnocení se počítalo šest českých a jeden polský závod. Organizátory na začátku potrápilo počasí, které stálo za překládáním a rušením závodů, pak je ale potěšil účastnický rekord na legendární Jizerské 50. Na žádném ze závodů samozřejmě nechyběl Enervit, dlouholetý výživový partner seriálu a nepostradatelný parťák všech běžců a běžkyň na lyžích.

22/3
NOVINKA: řada Enervit C2:1 pro maximální výkon

Uvádíme novou řadu produktů pro doplňování energie během výkonu vycházející z fyziologických zákonů a praktických potřeb sportovců. Ve spojení s profesionály z cyklistických stájí UAE Team Emirates a Trek-Segafredo Enervit vyvinul novou řadu energetických doplňků C2:1, jejíž název odkazuje na hlavní přínos – obsah dvou druhů sacharidů (glukózy/maltodextrinu a fruktózy) v optimální kombinaci (2:1), aby mohly dodat maximální množství energie během sportu. 

20/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 24. do 26. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu novou řadu produktů, se kterými vás na našem webu seznámíme poprvé ve středu.

13/3
Tadej Pogačar ovládl závod Paříž-Nice

První účast, první vítězství. Navíc ve velkém stylu. Tadej Pogačar, který stejně jako celý jeho tým UAE Emirates spoléhá na Enervit, triumfoval ve slavném závodě s velkým přehledem. V poslední etapě odmítl hlídání svého náskoku v čele celkového pořadí, sám zaútočil a vyhrál i poslední etapu, čím si připsal třetí vítězství.

6/3
Hokejisté Pardubic ovládli základní část extraligy

Nejvyšší česká hokejová soutěž zná všechny postupující do play-off i jeho předkola. Extraligu ovládli hokejisté Pardubic, kteří podobně jako některé další týmy spoléhají na sportovní výživu Enervit. O jejich triumfu bylo jasno už 4 kola před koncem základní části.

Více aktualit